SCHIEDAMSCHE COURANT M[aassluis wil boot vliichtelin en Provinciale commissies .bezorgd over LPG Rioolrecht in huur talrijke klachten tamten wr getd Bende inbrekertjes opgerold Rijksweg 19 voorlopig niet in ministerraad Markt krijgt 1 meer betekenis S| Politie zoekt Bewoners halen uit naar PvdA Meisje gewond „Geen woorden maar daden MINISTERIËLE STUDIE IN DE MAAK Brief van president Van Agt Huurders trekken aan de bel imm .Vrijdag 6 juli 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broers vest 3 telefoon administratie 268091 redaetie 262566 ktoehieiidtenst 144144 -104de jaargang no. 26398- 6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Tijdens de laatste gemeenteraads vergadering: heeft het Maassluise college van B en W zich uitgespro ken om in de toekomst een aantal bootvluchte lingen uit Vietnam op te nemen in de gemeen te Maassluis. Loco-burgemeester Koos Smit bracht het als volgt onder woorden: „We kunnen wel met onze mond belijden dat het probleem van de boot vluchtelingen verschrikkelijk en onmenselijk is, maar nu komt het aan op daden!" De gemeenteraad kon toen volle dig instemmen met dit voor nemen van het college. Woensdagavond kwam de Raad voor de Volkshuisves ting bij elkaar, de instantie die in Maassluis het beheer en de exploitatie van de wo ningwetwoningen voor haar rekening neemt Deze Raad voor de Volkshuisvesting heeft besloten in principe me dewerking te willen geven aan een eventueel verzoek van het college van b en w of de gemeenteraad om wonin gen voor dit doel ter beschik king te stellen. Er is nog geen beslissing genomen over het aantal bootvluchtelingen dat Maassluis gaat opnemen, maar de Raad voor de Volks huisvesting is van mening dat bootvluchtelingen boven elke urgentie staan en dat in prin cipe alle mogelijkheden aan gewend moeten worden om dit probleem op te lossen. Zoals bekend heeft de rege ring besloten om naast de driehonderd al gearriveerde, nog eens duizend bootvluchte lingen op te nemen in Neder land. Die zullen naar ver wachting voorlopig onderge bracht worden in opvangcen tra, waarna er naar de ver schillende gemeentes in Ne derland verzoeken zullen uit gaan om deze mensen onder dak te verschaffen. Vooruitlo pend- op een dergelijk verzoek heeft de gemeente Maassluis nu al de bereidheid uitgespro ken om een, nu nog onbe kend aantal vluchtelingen bin nen haar gemeentegrenzen op te nemen. Protest Indische Buurt tegen huurv erhoging Maar dingen De bewo nerscommissie van de William Fontwoningen in de Indische Buurt hebben fel uitgehaald naar PvdA fractieleider Hans Versluys. Deze zou namens zijn hele fractie hebben ver klaard dat de huurver hoging ten goede komt van het onderhoud van woningen, Dit terwijl de bewoners juist een achterwege blijven van dat onderhoud constate ren. "Het verontrust ons dat in de genoemde vergadering {de laatste gemeenteraads vergadering van juni), de leider van één der grootste fracties in de raad, de PvdA, namens alle leden van deze fractie, zonder blikken of blozen beweer de, dat de huurverhogingen ten goede komen aan hel onderhoud van de wonin gen. Aangenomen mag worden dat alle leden van de raad op de hoogte zijn, van de grote achterstand van onderhoud van talrijke woninigen, en dat renovatie en grote herstelwerkzaam heden niet voor niets wer den gepleegd, wat voor een groot deel op de bewoners werd terugverhaald" De bewoners schrijven de raad dat tot nu toe de trendmatige huurverhogin gen geen enkel verbetering in het onderhoud van de woningen te zien hebben gegeven, terwijl er, ook na de renovatie, nog veel mankementen te melden zijn. Het overgrote deel van de bewoners heeft het college en het woningbe drijf daarom een lijst met 121 handtekeningen doen toekomen (op een totaal van 146 bewoners) bij wijze van protest tegen de huur verhoging. Zij schrijven echter de huurverhoging van vijf procent wel te zul len betalen. De bewoners besluiten hun brief met een reprimande aan de ge meenteraad: „Het wordt tijd dat de raad gaat beseffen dat de gemeenschap er met voor de raad is, maar dat de raad er voor de gemeen schap is. Want als dit zo door gaat, moeten de leden van de raad zich er wel van bewust zijn, dat ze me nigéén in fmanciele moei lijkheden brengen, gezien de vele aanslagen op het levenspeil van de minst draagkrachtigen." Schiedam De 27-jarige Vlaardinger PJ.G.W., die vorige week door een Ford Transit op de Sp or tl aan werd aangere den, is buiten levensge vaar, maar zijn behande ling zal nog maanden vergen. In het kader van het onderzoek wil de po litie een zeer gedetail leerd verslag van het on geluk. Ooggetuigen wor den gezocht, waarbij vooral gerekend wordt op de medewerking van tenminste twee fietsers en dc voetgangers, die met hun neus bijna bo venop het ongeluk ston den. De bestelauto, die fverd bestuurd door een man uit Nuenen, reed op een deel van de Sportlaan, waar dat niet is toege staan, namelijk vlakbij voetbal-, softbal- en honkbal club Schiedam. De bestuurder vervoerde enkele softbalsters. Aan hel eind van de Sport laan, bij de oprit over rijksweg 19 naar Vlaar- dïngen, vond de botsing plaats met de Vlaardin ger, die op een bromfiets reed. In het verenigingsblad van Schiedam heeft voorzitter Tom Verweij nog benadrukt, dat op dit deel van de Sport- laan alleen gereden mag worden indien men een speciale vergunning heeft. i Hoek van Holland j De provinciale com- j missies voor milieube- heer en die voor soci- I aal-economische aange- legenheden en nuts- voorzieningen maken zich zorgen over de veiligheid bij groot- schal ige aanvoer en opslag van LPG in Eu ropoort Dit bleek gis teren tijdens een ge- i combineerde vergade ring van beide com missies in Hoek van Holland. De vragen van de com missieleden spitsten zich over het algemeen toe op de riscico's die vervoer en opslag van een dergelijk gevaarlijk gas met zich meebren gen. De grootste angst bleek te zijn, dat men weliswaar alles in het werk zou stellen om de LPG-tankers te beveili gen, maar dat er een ander schip bovenop zou varen. Ook sprak men een duidelijke voorkeur uit voor dis tributie van het pro duct per pijpleiding. Tijdens de zitting kwam aan het licht dat in opdracht van minis ter Ginjaar wordt gewerkt aan een LPG- integraalstudie. Een knots die wellicht rich tlijnen 20U kunnen aan geven voor opslag en vervoer van het gas. Een woordvoerder wees er echter op dat het niet uitgesloten is dat de resultaten van de studie nimmer open baar worden gemaakt. De provinciale commis sies drongen er op aan dat alles in het werk zou worden gesteld dat de nota het daglicht wel aanschouwt. De deskundigen, die aanwezig waren om de vragen van de commis sieleden te beantwoor den, zagen nauwelijks problemen bij het ge bruik van LPG ont staan. Chr. van Krim- Schiedam Minister-president Van Agt heeft in een brief aan het Schiedamse gemeentebestuur laten weten, dat rijksweg 19 voorlopig niet in de ministerraad aan de orde wordt gesteld. Veel belangstelling voor de radarpost pen van het Rotter damse havenbedrijf be nadrukte dat, zijn in ziens, de Europoort over het beste registra tie- en beveiligingssys teem beschikt dat er in de wereld te koop is. Wel waren allen het er over eens dat strenge en zorgvuldige eisen aan vervoer en opslag van LPG moeten wor den verbonden. De commissies spraken naar aanleiding van een nota, opgesteld door een ambtelijke coördinatiecommissie, bestaande uit vertegen woordigers van de pro vincie Zuid-Holland, het openbaar lichaam Rijnmond en de ge meente Rotterdam. Overdag maakten de commissieleden een rondvaart door het BoÜekgebied en brach ten zij een bezoek aan de Shell en BP aldaar. Deze maatschappijen zijn verantwoordelijk voor het aanvragen j van een vergunning voor het bouwen van terminals voor opslag van LPG. De commissies komen 15 oktober opnieuw bijeen. Dan moeten de leden een beslissing ne men over het advies dat ze uitbrengen aan gedeputeerde staten. ^iiiiiitiiituiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiutiiiiiimimiiHiiiiiuiuiiiiiiiiiiniiiinntiiiyi VlaardingenDe markt krijgt steeds meer betekenis. De slagzin „Op de markt is je gulden een daalder waard" mag wellicht niet meer helemaal waar zijn: nog altijd is het een feit, dat steeds meer mensen de markt bezoeken. Om de gezelligheid, om het assorti ment of zomaar omdat het best gezellig is. Hoe het nou precies zit met die markthandel, wie het beheer voert en wat de functie van „marktmeester" nou precies inhoudt: daarover is meer te lezen op pagina vier. Schiedam Talrijke klachten over „verkapte huurverhoging" komen de laatste dagen binnen bij bewonersvereniging Schie- dam-Oost, het om buds team van de PvdA, sociaal raadsman Hans Suyling en stichting rechtswinkel Schiedam. In alle ge vallen gaat het om doorberekening van het rioolrecht in de huurprijs. Met name de Rotterdamse firma Robeka BV zou ten onrechte haar huurders zes gulden per maand extra wil len laten betalen voor de verhoging van het rioolrecht Bij de bewonersvereniging meer dan twintig klachten van Schiedam-Oost zijn al binnengekomen. „Het is echt deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal t 42,20 abonnement a fl 4.33per maand, dan geef ik wel machtiging lot automatische a! schrijving. Mijn giro/banknr. is de eerstetwee weken ontvang ik de krant gratis naam- adres: code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam te gek wat er gebeurt," zeg gen bestuursleden Edward Krabbendam en Ben Schweers. „In het burgerlijk wetboek is vastgelegd dat het schoonhouden van putten, pij pen, goten en regenbakken ten laste komt van de ver huurder, indien het tegendeel niet is bedongen. Vaak is dat ook niet bedongen. Dus is het t niet in orde, als nu de huur ders de dupe worden." Hans Konings van het PvdA- ombudswerk waarschuwt er- j voor, dat verhuurders best wel eens kunnen gaan probe- ren om de huurcontracten zo te veranderen, dat de huurder toch het rioolrecht moet gaan betalen. De huurder kan dat weigeren, maar, zegt Konings, „wellicht kan de gemeente de kwestie juridisch uitzoeken en stappen ondernemen tegen stoute verhuurders." Het om- budsteam zal de PvdA-fractie verzoeken de zaak te bestude ren en aan te kaarten bij het college van burgemeester en wethouders. Ook de rechtswinkel roept huurders, die een ontrendma- tige verhoging hebben gehad, op om het rioolrecht niet te betalen. Dat het juridische haarkluiverij is, blijkt volgens de rechtswinkel uit uitspraken van verschillende kantonrech ters in Nederland. De Rotter- damse kantonrechter bijvoor- j beeld heeft geoordeeld, dat de doorberekening naar de huur der wel mag. Bij het kanton gerecht voor de Nieuwe Wa terweg-Noord, aan de Lange Haven in Schiedam, hebben zich nog geen „rioolconflic ten" voorgedaan- De rech tswinkel is bereid de belan gen van de huurders te bun delen en voor hen te pleiten, mocht de kwestie voor de kantonrechter of de huurad- viescommissie komen. Op woensdagmiddagen van twee tot vier uur en op donderda gavonden van zes tot negen uur is de rechtswinkel te be reiken op het Broersveld 140, vlakbij sociaal raadsman Suy ling, die ook al menige klacht heeft ontvangen. Op elke tweede en vierde dinsdag van de maand van zeven tot ne gen uur is de rechtswinkel ook nog te bereiken in de Be ver aan de Van Beverenstraat 40, speciaal voor de bewoners van het westen. Bij de laatste verhogingen van belastingen en retributie ging het rioolrecht samen met andere tarieven.zeven eneenhalf procent omhoog (in Rotterdam was dat liefst ze ventig procent). Dat riool recht kwam in 1975 in de plaats van riool belasting. Uit de opbrengst worden de kos ten van aanleg en onderhoud van riolen door de gemeente gedekt. Vier jaar geleden oor deelde de gemeente, dat de afvoer van afvalwater door de verhuurder betaald moet worden. Als een huis op de riolering is aangesloten, ver hoogt dat immers de waarde van de woning, en volgens de gemeente profiteert vooral de verhuurder daarvan. Alleen huurders, die meer dan dui zend kubieke meter water per jaar afvoeren (maar dat zijn slechts weinig particulieren), moeten zelf het rioolrecht aan de gemeente betalen. Wel hoeft de regering on langs over het structuur schema verkeer en ver voer een beslissing geno men, maar een specifiek standpunt over de A4 (rijksweg 19) wordt vol gens de premier niet bin: nenkort genomen. Hij heeft minister van verkeer en waterstaat Tuijnman aandacht gevraagd voor een brief van de gemeente Schiedam, waarin nog eens bezwaar wordt ge maakt tegen verlenging van rijksweg 19 door Mid den-Delfland. Van de brie ven aan de hoofdinge nieur-directeur van rijks waterstaat Zuid-HoLland maakt Van Agt geen ge wag. Overigens is de premier een maandje abuis of hij is gewoon zijn tijd vooruit Hii rept van een brief uit Schiedam van 22 juli jongstleden. Dat moet juni zijn. Het gemeentebestuur verzond toen een schrijven op speciaal aandringen van PPR-raadslid Herman Noordegraaf en PvdA-wet- houder Chris Zijdeveld. Vlaardingen Een S-ja rig meisje, Marjokc B. uit Vlaardingen, -is ge wond naar het Iloly-zie- kenhuis gebracht, nadat zij op de Van der Drift- straat was aangereden door een personenauto. Het meisje, dat de straat wilde oversteken voor enkele geparkeerde auto's langs, had daarbij voldoende uitzicht op het naderende verkeer. De bestuurder van de auto, een 26-jarige Vlaardinger, kon het meisje niet meer ontwij ken. Schiedam In het program ma Vakantievreugd zijn ook dit jaar weer twee hen gel wedstrijden voor de jeugd opgenomen in het water van de vroegere Poldervaart na bij het Beatrixpark. Het eer ste is zaterdag 14 juli van 14.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 21 juli volgt het tweede con cours met dezelfde vistïjd. Vlaardingen De afdeling Jeugd zaken van de Vlaardingse politie heeft weer een flink aantal inbra ken en andere misdrijven opgehel derd, die gepleegd waren door minderjarigen in ae leeftijd van 9 tot 14 jaar. Het betrof een bende van 6 jongens, alle afkomstig uit bef geweest De kantine van voetbalver eniging Pollux aan de Claudius Civili- slaan werd driemaal bezocht Daar wer den eetwaren ter waarde van honderd gulden buitgemaakt en de nodige scha de aangericht Die schade wordt ge schat op zo'n vierhonderd gulden. Twee leden van de groep waren betrokken Vlaardingen,^die^in groepjes van_2 bij de inbraak, die gepleegd werd in s~ het Ontmoetingscentrum Westwijk. Hier was de buit slechts een geringe hoeveel heid snoepgoed, maar wel werd voor zo'n duizend gulden vernield. De garde- 3 man of alleen inbraken kantines, gymzalen en scholen. De groep jonge inbrekertjes is vooral de laatste vier maanden bijzonder ae robe van het Kolpabad was een geliefd werkterrein van de jongens. Hier werd diverse malen het nodige uit de zakken van zwemmers en zwemsters gehaald. In totaal werden door de politie met de aanhouding van de jonge criminelen ze venden diefstallen opgelost De totale buit was relatief nog vrij beperkt; waarde vijfhonderd gulden, maar de schade die bij ai die gevallen werd aan gericht bedroeg in totaal bijna tweedui zend gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1