Waar we Jaren aan gewerkt hebben draait de gemeente nn zijn kont iir J Maatschappelijk Werk wil wijkbureaus vormen Bewoners Oostwijk laaiend op gemeente Hans Rikken exposeert in Het Zonnehuis „Personeelsbestand moet groter" Groep voor ex-patiënten psychiatrie „Balorigheid": bloembakken kapot Diefstal uit graafmachine Nieuwe politiemensen Plotseling gevallen MAANDAG 9 JULI 1979 SC/VDAVTV3 V]aardingen Het con flict over het beheer van de buurthuizen lijkt in deze zomer maanden steeds verder te escaleren. Nu wet houder Bot het club- en buurthuiswerk in de Oostwijk te verstaan heeft gegeven, dat het toekomstige wijkcen trum aan de Ooster straat voor het meren deel uit centrale ac commodatie zal be staan, is de vlam in de pan geslagen. In con- creto betekent dat na melijk dat de bewo ners, zoals de zaken er nu voor staan, slechts de beschikking zullen krijgen over één per manente ruimte. De rest zal in gebruik ge nomen worden door de Stichting Baad voor het Ouderenwerk of voor algemeen gebruik worden bestemd. „Alles |s ons plotseling uit handen geslagen. Waar we ja renlang, dag in dag uit, kei hard voor gewerkt hebben, daar draait de gemeente nu plotseling zijn kont in", is de verbijsterde reaktie van de buurtbewoners. Tijdenlang hebben ze in de comfortabele veronderstelling geleefd dat ze de beschikking zouden krijgen over tenminste vier ei gen ruimten: een echt buurt huis dus. Een veronderstel ling, die weliswaar nooit be vestigd is door de gemeente, maar ook nooit tegengespro ken. Het is een soort verzwe gen uitgangspunt geweest. Het blijkt een waanidee. Het wijk centrum wordt niet hun buurthuis, maar een soort de pendance van het stadhuis. Wethouder Cees Bot, door de wijken steeds vaker van re gentisme beticht, verschuilt zich achter het ministerie van CRM. Dit ministerie zou bij een andere verdeling van de ruimten nieL meer bereid zijn subsidie te verstrekken. Dat is natuurlijk grote flauwekul. Want waarom krijgt het wijk centrum VOP, waar slechts een zeer beperkte ruimte als Wethouder Cees Bot, door velen in de wijken een re gentenmentaliteit verweten, wil het wijkcentrum in eigen beheer houden. centrale accommodatie ge boekt staat, die subsidie dan wel?, zo vragen de mensen van het buurtwerk in de Oostwijk zich af. Onafhankelijk Het wensenlijstje, dat het buurthuis Oost had gemaakt, kan wel vergeten worden. Zoals de Stichting Club- en Buurthuiswerk het voor ogen had zou het Buurthuis Oost een zelfstandig geheel moeten worden in het wijkcentrum aan de Oosterstraat Een buurthuis, dat ook politiek ge heel onafhankelijk zou moe ten zijn. De concierge van het buurthuis zou in dienst van de Stichting moeten komen. En zo waren er nog wat uit gangspunten. Die wensen blijken nu wat optimistisch geformuleerd. Er is geen sprake van een buurt huis in de Oosterstraat: afge zien van die ene ruimte, die de Stichting permanent ter beschikking krijgt, vdlt er he lemaal niets in eigen, zelfstan dig heheer te houden. En wat die concierge betreft: die komt gewoon in dienst van de gemeente. Bijzonder boos zijn wijkbewo ners over het feit, dat ze zelfs de bovenruimte, die oorspron kelijk bestemd zou worden 'M ■¥!■--} -A V'r. Hans Rikken exposeert in Het Ontmoetingspunt. Een deel van de tentoongestelde werken.- Vlmardingen De VIaarding- se kunstenaar Hans Rikken exposeert tot en met 6 augus tus in de ontmoetingsruimte van het bejaardencentrum Bet Zonnehuis aan de Dillen burgsingel 5. Van deze mo derne kunstenaar zijn teke ningen te zien, die een uitste kende indruk geven van zijn manier van werken in het kunstzinnige vlak. De expositie wordt gehouden in Het Ontmoetingspunt, de zaal in Het Zonnehuis waar bewoners en bezoekers elkaar kunnen ontmoeten. In deze ruimte is een grote, kale wand geschikt gemaakt om als expositieruimte te functio neren. Tot nu toe zijn er al twee exposities gehouden: van de Maas lands e Trix Gdle-de, Wolff en de Rotterdamse da mes Mi a van Leeuwen en Ro- sita Keijzer. Gestimuleerd door het succes van die expo sities heeft de ontmoeting spuntcommissie besloten, met dit soort activiteiten door te gaan, omdat de bewoners van Het Zonnehuis het zeer op prijs stellen, dat „gewone Vlaardingers" hun Ontmoe tingspunt bezoeken. Hans Rikken, die sinds enkele dagen in de zaal exposeert, houdt zich vooral bezig met het tekenen van vlakverdelin gen in een harmonisch geor dend samenspel van lijnen. punten en tekens die aan let ters doen denken maar het niet zijn. De kunstenaar zegt zelf van zijn kunstvorm, dat het moeilijk uit te leggen is wat er achter rit, maar dat men dat gewoon zelf moet be leven. Het Ontmoetingspunt is dage lijks tussen 14 en 20 uur geo pend. Buiten deze uren kan men ook een afspraak maken om de expositie te'bezoeken. voor moslims als gebedsruim te, niet in gebruik kunnen ne men nu de Turkse moskee een ander onderdak heeft ge kregen. Het is een prachtige, grote ruimte van zo'n hon derdtwintig vierkante meter. Er waren bij de club- en buurtwerkers plannen genoeg voor dte zaal: de ABC-werk- groep zou hem bijvoorbeeld uitstekend kunnen gebruiken, terwijl er ook tal van andere activiteiten in kunnen worden uitgevoerd. Maar wat blijkt? Nu de moslims hun kerk defi nitief in de Emmastraat heb ben, heeft het college van B en W besloten de ruimte m te richten voor de projectgroep Oostwijk. Dat zou gebeurd rijn op verzoek van de bewo ners in die projectgroep, hoe wel die bewonersleden ont kennen dat gewenst te heb ben. In het haar De ABC-werkgroep zit met deze toewijzing stevig met de handen m het haar. Deze groep, een organisatie die zich al acht jaar bekommert om het lot van de migranten in Vlaardingen. heeft altijd met financiële problemen te kampen gehad, omdat er geen subsidie was. Nu, eindelijk, komt die er dan toch. Geld voor lesmateriaal en activitei ten. Maar voor dat materiaal, voor die activiteiten moei een ruimte rijn. Ook de ABC- groep heeft altijd in de veron derstelling geleefd, dat in. het wijkcentrum Oost zo'n perma nente ruimte zou komen ten behoeve van haar werk. „Het is ons zelf mondeling toege zegd," vertelt Jan van Es, één van de werkers van het eer ste uur. De naam van de des betreffende ambtenaar wil hij echter niet gepubliceerd zien. De gesprekken over de subsi diëring van de ABC-groep zijn altijd gevoerd met de ze kerheid van een vaste ruimte in het wijkcentrum. Van Es: „Er is heel duidelijk subsidie gegeven op de ruimte". De gemeente zoekt nog naar mo gelijkheden om de ABC-groep ook van het multifunctionele gedeelte van het buurthuis ge bruik te laten maken, maar een vaste ruimte rit er niet in. Jan van Es, hevig veront waardigd: „Het zijn altijd de zelfde mooie praatjes. Het collegeprogramma staat er vol van: de zwakken in de sa menleving, mensen in achter standssituaties en noem maar op. En nu, nu hebben we niets meer. Alles wordt je zo maar, pats, uit handen gesla gen, Eerst leveren ze je met je werk gewoon aan de goden over en dan wordt je mis bruikt. Je hebt niets meer te vertellen. En waarom? Omdat ze van niets weten. Dat vintj, ik wanbeleid!" Ook de Stichting voor Buurt en Clubhuiswerk is meer dan teleurgesteld. „We zien het echt niet meer ritten. Alle ac tiviteiten die we voor de wijk willen uitvoeren: alles is van de baan. Consequentie zou namelijk zijn, dat we er een voudig ruimten voor zouden moeten gaan huren. Ruimten, waar we geen enkele zeggen schap over hebben, waar we dus niets bijzonders in kun nenl doen, niets aan mogen veranderen, geen herrie in kunnen maken. Zeg maar ge rust, dat wij ook op straat staan." Het pand in de Oosterstraat, dat in eerste instantie Buurthuis jou worden. Het wordt een wij kcentrum, waar de buurt nauwelijks iets in te zeggen of te doen krijgt. Hans van der Wilk: lezing voor ex-patiënten. Schiedam Vier ex-psychia trische patiënten hebben in Schiedam een belangengroep voer hun „lotgenoten" opge licht. Doel van de VBP, de vrijwillige begeleiding psy chische ex-patiënten, is de opvang van deze mensen na hun ontslag uit een psychia trische inrichting of afdeling van een ziekenhuis. Die op vang is een bittere noodzaak in de meeste gevallen, omdat je hele omgeving je anders aan gaat kijken als je terug keert in de maatschappij," ai- dus de VBP, die voor haar activiteiten al steun heeft ge kregen van het maatschappe lijk welzijn Schiedam en de Nederlandse protestanten bond. De vier oud-patjënten van het Nolet2iekenhuis hebben al on geveer 45 donateurs en 15 le den. Gespreksbijeenkomsten vinden plaats op maandag- en woensdagavonden van half acht tot tien uur en op dins dag- en donderdagochtenden van half tien tot half twaalf aan de Westvcst 92. Iedereen is daar welkom. De VBP wil ook enkele bij zondere activiteiten ontwikke len. Zo komt na de zomer Hans van der Wilk, vroeger nog PPR-welhouder in Schie dam en nu directeur van de Amsterdamse stichting Pando ra, een avond spreken, onder meer aan de hand van een film over dit thema. Schiedam - De Stich ting Maatschappelijk Werk Schiedam (SMWS) wil dit jaar een beleid ontwikkelen ter bevor dering van de. deskun digheid van het team van hulpverleners. Voorts vindt de SMWS «at er prioriteiten op het gebied van de ste delijke samenwerking moeten worden gesteld en dat het wijkgerichte werken verder moet worden uitgebouwd., Ook het stagebeleid, de 1 contacten met de on- derwijsinsteHingen en de decentralisatie, met name de ontwikkelin gen die te maken heb ben met de Kaderwet Specifiek Welzijn, ver dienen dit jaar nadere aandacht en studie. Dat staat te lezen in het jaar verslag over 1978 en de bijge- voegde beleidsvoornemens voor 1979 van de Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam, die zojuist rijn versche nen. De stichting schrijft dat voor de combinatie van jaar verslag en beleidsplan is ge kozen, omdat volgens haar het formuleren van beleids voornemens geen op zichzelf, staand iets kan rijn Dat moet, aldus de SMWS, voort vloeien uit opgedane ervarin gen met - voorgaande beleid sadviezen. Over de organisatie van de instelling meldt het jaarver slag dat door het instellen van wijkbureaus het aanbod van de hulpverlening zo dicht mogelijk bij de cliènt kan worden gebracht Tegelijker tijd zou de beheersbaarheid van de organisatie kunnen verbeteren. Er ontstaan daar door overzichtelijker eenhe den, die het mogelijk maken om een bewuster beleid voor te bereiden, vast te stellen en uit te voeren. Het nadeel van deze gedecentraliseerde opzet is dat de wijkbureaus een ei gen leven zouden kunnen gaan leiden. Daarom moet de communicatie tussen de wijk- bureau's en het centrale bu reau optimaal zijn om de hulpverlening op elkaar af te kunnen stemmen en het cen traal vastgestelde beleid door te voeren. Wat de bevordering van de deskundigheid van het team van maatschappelijk werkers betreft is de SMWS van me ning, dat bekeken moet wor den of het beleidsplan op vol doende deskundige wijze kan worden uitgevoerd en of bin nen de stichting voldoende deskundigheid aanwezig is voor het optimaal geven van advies en informatie, hulpver lening aan individuen en groepen, voor signalering en voor sociale actie. Voorts is ook ieders persoonlijke be hoefte aan het bevorderen van deskundigheid van be lang. Op basis van die gege vens moeten dan een beleids plan worden ontwikkeld en prioriteiten worden gesteld. Arbeidsintensief Het personeelsbestand bUjkt volgens de ontwikkelingen van het afgelopen jaar onvol doende te zijn. Aangezien het bevorderen van samenwer king met 'andere hulpverle ners, vrijwilligers en organisa ties in de wijken een arbeid sintensieve aangelegenheid is en er zich naar verhouding meer complexe problemen met daarin een aantal ensis- gevalien voordoen, meent de stichting dat het personeelsbe stand dit jaar met 3,5 forma tieplaats moet worden uitge breid. Aan de hand van de ervarin gen met een stagiaire van de part-time opleiding, die sinds verleden jaar september aan het team maatschappelijk werkers is toegevoegd voor dc periode van een jaar, moet in de toekomst een beleid in dit opzicht worden ontwik keld. Het probleem is dat part-time studenten als volles dige werknemers worden be schouwd en studenten van de dagopleiding normaal de sta tus van stagiaire hebben. De stichting wil er echter ook niet aan voorbij gaan dat als, men om die reden enkel nog studenten van de dagoplei ding ais stagiaire aan zou ne men, de andere categorie stu denten het nog moeilijker dan nu zou knjgen met hel vin den van een baan. Het wijkgerichte werken heeft binnen de stichting de hoog ste prioriteit Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de pro blematiek van de meeste cliënten te herleiden is naar het woon- en leefklimaat Daarom is ernaar gestreefd een grotere herkenbaarheid en bereikbaarheid van het maatschappelijk werk in de wijken te bewerkstelligen en structurele problemen zo ac tief mogelijk te signaleren. „Democratisering van het wel zijnswerk, en dus ook van het maatschappelijk werk, bete kent dat de basis voor een beleid van het werk zou moe ten liggen bij de belangheb benden en betrokkenen. Dat zijn de mensen uit de wijken, de wijkorganisaties cn de werkers. De bevolkingsgroe pen zouden de behoefte aan welzijnsvoorzieningen moeten aangeven en basis daarvan moeten kunnen claimen. De rol van zowel de gemeentelij ke als de landelijke overheid dient er een te rijn van zorg dragen voor de realisering van deze voorzieningen. Bo vendien houdt democratise ring niet alleen het verkrijgen van voorzieningen in, maar ook dat de wijk groepen in be langrijke mate het beleid van dergelijke voorzieningen moe ten kunnen bepalen." aldus het jaarverslag annex beleids plan. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee Vlaar dingers en twee Schiedam mers, allen rond 20 jaar, die zich 's nachts in de binnen stad hadden vermaakt met het vernielen van bloembak ken, waarbij diverse planten werden vernield. Een en an der speelde zich af op de Vlaardingse Hoogstraat en in enkele andere straten in de buurt Tegenover de politie werd la ter als verklaring voor het wangedrag gegeven, dat de heren uit „balorigheid" had den gehandeld. Schiedam Een man uit Ba- rendrecht, werkzaam bij de firma Barendregt, heeft een diefstal ontdekt uit een graaf machine bij het opgespoten terrein langs de Schiekade in Schiedam. De 35-jarige werk nemer constateerde, dat uit de graafmachine van zijn baas een autoradio, twee overalls en een doorwerkpak ter waarde van duizend gul den waren gestolen. Boven dien was voor 200 gulden schade aangericht Maassluis Loco-burgemees ter Koos Smit heeft vrijdag drie nieuwe medewerkers van het Maassluise politiekorps beëdigd. Het gaat om de agenten van politie Nico de Jong (19) en Guus Spieren burg (19). een Vlaardinger en een Lcidenaar, die beiden on langs zijn afgestudeerd aan de politieschool De Boskamp in Leusden. Daarnaast is ook mevrouw Ria van linden- Hack (27) uit Maassluis beë digd, die sinds 26 april bij het Maassluise korps werk zaam is als medewerkster op de administratie. Schiedam Op de Nieuwe Damlaan, vlak voor de chris telijk technische school, is de 37-jarige mevrouw C. E. van R. uit Schiedam door onbe kende oorzaak van haar fiets gevallen. „Plotseling ging ik onderuit, zomaar," vertelde zij de politieagenten die te hulp schoten. Met een gebroken enkel ligt zij nu in het ge meenteziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3