LPG-opslag op Rozenberg hoe groot zijn de gevaren Scheeres heeft 't razend druk rAi&'ê 1 SIP -f Blokje rf rond^ Dief dreigt met briefopener &i ;jy3'X* JÏKr* Massa benzine op rijksweg 20 Snelle dief Wil dief hogerop? Beschonken man vernielt auto's m Zakkenroller in warenhuis Man valt in gat VOOR DE RAAD ERMEE Ruimte en orde WOENSDAG 11 JULI 1979 M ^mumwis^^wss^ri -mrmrt-jjarara». rit iys^.j» J^ras^-L/ ^"êsl1 tJtt De petro-chemische industrie op Rozenburg. Shell en BP willen op hun terreinen een LPG-terminal bouwen om in de toekomst steeds grotere aantallen LPG-schepen te kunnen ontvangen. SchiedamZeshonderd liler benzine is vlakbij de afslag Schiedam-Centrum op rijks weg 20 terecht gekomen, toen een vrachtwagen met lekke brandstof leiding strandde, Dc 25-jarige chauffeur uit Maassluis was, vermoedelijk door oververmoeidheid, legen afzetborden en bebakenïng gereden bij de afslag Croos- wijk. Ondanks de klap die de iruck daardoor heeft opgelo pen is de chauffeur toch ge woon doorgereden, met zoals later bleek een lekkende brandstofleiding. Pas ter hoogte van de afslag Schiedam-Cenirum gaf de motor van de vrachtwagen het op. De brandstof bleef echter gewoon doorstromen en belandde op het wegdek van de rijksweg. De brandweer moest er aan te pas komen om de zeshon derd liter brandstof de berm in te spuiten. Schiedam Terwijl de bewo ners even niet thuis waren, heeft een insluiper snel toe geslagen in een woning aan de Westfrankelandsestraat. Hij trof in een mapje 40Q gul den aan en nam dat mee. Schade werd niet aangericht, maar de 34-jarige J.K. voelt zich al gedupeerd genoeg. Schiedam Van een bewoner van de Singel, de 42-jarige ,Van ^er V.,is een houten schuifladder gestolen. Veel was het ding niet meer Waard. De ladder had tegen een gevel van de woning ge staan. Schiedam Onder invloed v*n een flinke hoeveelheid alcohol heelt de 2I-jarige F-H. verschillende auto's be schadigd, een damesfiets ge wold en een aantal hekjes vernield. Toen politieagenten hem pro beerden aan te houden sloeg rij één van hen met een hon- denriem voor het gezicht, waardoor deze agent in het ziekenhuis moest worden op- 'genomnen. De man is ter ontnuchtering :op hel bureau ingesloten en 'beweerde de volgende och tend van niets meer te weten. Nog even, en Rijnmond heeft er weer een po tentiële bom bij. Of die bom echter ooit to.t ontploffing 2al komen: dat is een kwestie van afwachten. Het is niet te hopen dat het ooit gebeurt, want dan zou de ramp wel eens gro ter kunnen blijken te zijn dan de verwoes ting van Rotterdam, op 14 mei 1940. Dje bom, die ziet er eigenlijk best onschuldig uit. Die krijgt het uiterlijk van een ingewik kelde, technische installatie, waar buitenstaanders niets anders van zien dan dat het ingewikkeld in elkaar zit De opslag van LPG op Rozen burg, op de terreinen van BP en Shell. Op 14 juni jongstleden heb ben deze beide oliemaatschap pijen bij het Openbaar .Li chaam Rijnmond een vergun ning aangevraagd, om drie nieuwe LPG-installaties te mogen bouwen. Installaties, die moeten komen op het BP- terrein in Europoort, op een afstand van gemiddeld vier kilometer van plaatsen als Hoek van Holland en Oost- voome, en op het Sheil-ter- reïn nabij Vondelingenplaat op Rozenburg, vlak naast de Rotterdamse woonwijk Hoog vliet en recht tegenover Vlaardingen en Schiedam. De bedoeling van deze installaties Is het in ontvangst nemen van gigantische hoeveelheden LPG -zo'n twee en een half miljoen ton per jaar- en het opslaan, vervoeren en verwer ken van dat goedje. Schoner LPG is een stof, die velen niet onbekend in de oren klinkt Het vloeibaar gemaakt petroleumgas is vooral be kend als brandstof voor auto mobielen: goedkoper, schoner en beter voor de motor. Er zijn echter nog tal van andere toepassingen, die LPG wel eens een steeds belangrijker brandstof zouden kunnen ma ken. Liquified Petroleum Gas, zoals het spul voluit heet, is een verzamelnaam voor bu taan en propaan of mengsels daarvan. Het gas komt vrij bij de winning van olie of gas uit de bodem of ontstaan als bijproduct bij de olieraffina- ge, Onder normale omstandig heden zijn het gassen. Als dergelijke gassen echter ver voerd moeten worden, dan is het veel handiger om ze om te zetten in een vloeistof: op die manier nemen ze 250 keer minder ruimte in beslag. Dat omzetten in vloeistof gebeurt eenvoudig door de tempera tuur van de gassen te verla gen: butaan wordt bij een temperatuur van vijf tot tien graden Celcius onder nul vloeibaar, terwijl dat by pro paan bij 48 graden onder nul gebeurt/Tijdens het vervoer van de vloeibaar gemaakte gassen zorgt koelapparatuur ervoor, dat deze temperaturen gehandhaafd blijven. Datzelf de gebeurt in de opslagtanks. Het grote probleem is vooral ervoor te zorgen, dat die tem peratuur inderdaad niet kan stijgen. Ais dat gebeurt, hetzij doordat de koeling wegvalt, hetzij doordat het vloeibare gas uit de tanks gaat lekken, dan kunnen de grootst moge lijke ongelukken onstaan. Het gas zelf is niet zo explosief, maar dat verandert als het in de buitenlucht komt. Een mengsel van LPG met lucht, dat 2,1 tot 9,5 procent van hel gas bevat, wordt wél uiterst explosief. Waterweg De risico's zijn, met de tegen woordige voorzorgsmaatrege len, niet verschrikkelijk groot. De kans, dat er eens iets mis gaat, met alle desastreuse ge volgen van dien, is vrij ge ring. Het grootste gevaar ligt volgens sommigen in de aan voer per schip: een schip kan immers aangevaren worden of op andere manier bescha digd raken. De grootste risi co's liggen dan vooral in het laatste deel van de route: in hel Rotterdamse geval in de monding van de Nieuwe Wa terweg, waar de verkeers drukte aanzienlijk groter is dan op zee. Voor dergelijk transport gelden geen bijzon dere voorschriften: die zijn ai- leen voor de aanlanding van toepassing. Momenteel komen er in het Nieuwe Waterweggebied zo'n honderd schepen per jaar met LPG aan. Bij een grootschali ge aanvoer, zoals in de bedoe ling ligt zal dit aantal sterk worden opgevoerd. De sche pen zullen straks ook aanzien lijk grotere hoeveelheden in één keer vervoeren: 10 tot 12.000 ton zal zeker tot de mogelijkheden behoren. De nieuwe terminal, die Shell en BP willen gaan bouwen, is vooral van belang omdat de komende jaren veel LPG be schikbaar zal komen. Dit komt vooral omdat de olielan den tot de ontdekking zijn ge komen, dat het zonde is om dit gas, dat vrijkomt bij het winnen van aardolie, nog lan ger te vrbranden, zoals tot nu toe gebeurt. De kans bestaat dat rij hun afnemers in de toekomst zullen gaan ver plichten, ook LPG te gaan kopen. Daarnaast kan LPG worden gebruikt als vervan ger van nafta, een belangrijke grondstof bij de benzme-pro- duktie. Nafta wordt steeds schaarser en dus steeds duur der, zodat een goede vervan ger uiterst welkom is. Op de derde plaats kan LPG een goede bijdrage leveren aan de algemene energie-voorziening. Het kan niet alleen gebruikt worden in de petrochemische industrie, maar is ook nuttig als flessen gas in alle mogelij ke toepassingen en als schone brandstof voor de verwar ming in de bouw, in de land en tuinbouw en dergelijke. Het is nog helemaal de vraag, in hoeverre de ontwikkeling van LPG tegen te houden is. Het staat vrijwel vast, dat het belang van deze brandstof in de komende jaren steeds gro ter wordt. Daartegenover staat, dat voorvechters voor het milieu en vooral mensen, die gaan nadenken over de toenemende gevaren, die vooral in het Rijnmondgebied steeds dreigender worden, zich steeds feller verzetten te gen dergelijke ontwikkelingen. Zoals bekend zijn de politieke partijen PPR en PSP al een grootscheepse actie begonnen om te proberen, het uitgeven van de hinderwetvergunning aan Shell en BP tegen te houden en rij rijn niet de eni gen. De stroomnmvan be zwaarschriften tegen de voor genomen LPG-tyerminal zal de komende dagen zeker op gang komen. Of deze bezwa ren werkelijk iets zuil]en uit maken is de vraag. Er zijn al juristen die hebben uitgevon den, dat cr nauwelijks moge lijkheden rijn de vergunning tegen te houden, omdat daar voor geen gronden aanwezig zouden rijn. Schiedam Niet voor ieder een is het vakantie, al kon digt CDA-fractievoorritter Siem Rosman vandaag in onze rubriek „Voor de raad ermee" enkele rustige tijden aan. Volgens hem kent ook de po litiek een komkommertijd, of Schiedam nu een rigoureuze stadsvernieuwing ondergaat of niet, of er een nieuwe bur gemeester te komen staat of niet, of de PvdA/CDA-coalitie op het spel staat of niet. Rosman riet zijn collega's al vertoeven aan de kust, in het groen of gewoon thuis op balkon in de zon. „Vergeet het maar," zegt Rei- In de Hargahoeve in SA- chiedam verblijft momen teel de Apollo onder de honden: de Duitse dog Bozo. Een hond met een ui terst lief karakter en dat' ondanks rijn imposante ver schijning, die wei ontzag in boezemt. Ieder die momen teel een Duitse dog in huis heeft, weet dat het een ple zierige hond is, mits men er geen andere honden bij houdt Men moet er ook wel reke ning mee houden, dat de f4iZ. Signalement: Naam: Bozo Ras: Duitse dog Leeftijd: 4 jaar Geslacht: mannelijk Algemeen: zacht karakter Kleur: zwart verzorging wel enige tijd in beslag zal nemen. Een der gelijk groot ras lust ook wel een flink hapje voedsel. Bozo is een beetje achterge bleven, wat de voeding be treft. Daardoor ziet hij er momenteel wel een beetje vermagerd uit In de korte tijd, dat de hond in het die- renasyl verblijft, is hij toch echter al aardig bijgeko men. Bozo is een intelligente hond, die graag naar zijn baas zal luisteren en die met plezier de nodige op drachten zal uitvoeren. Hoe wel hij erg groot is zal hij bij het uitlaten de leiding toch aan de baas overlaten. De eigenschappen van de Duitse dog zijn gunstig. Bozo bijvoorbeeld is erg lief voor kinderen, kan goed te gen autorijden en kan best even alleen gelaten worden. Het dier is door trieste om standigheden in de Harga hoeve terecht gekomen, maar hij zal best wel weer een nieuwe baas krijgen. De echte dierenliefhebber is welkom om hem af te ha len. Van de negen bouvierpup- pies. die vorige week in deze rubriek stonden, heb ben er reeds vijf een goed tehuis gevonden. De andere zullen ook nog wel worden afgehaald. Voor de liefhebber is er momenteel op het Schie dam se asyl ook een wit- zwarte borstelcavia, die eveneens op een nieuwe baas wacht. nier Scheeres, wethouder voor financiën en economie en te vens loco-burgemeester. „Ik verga onder het werk. De eer ste weken rit ik stijf vol. Je zult het wel merken, als je de secretaresse belt. Mevrouw Van Hattum benut elk kwar tiertje, dat ik over heb, voor nieuwe afspraken en vaak rijn dat dan hele dringende, als er bijvoorbeeld in een col legevergadering enkele beslis singen moeten worden geno men en er snel overleg met ambtenaren nodig is. Soms heb ik nauwelijks tijd om mijn stukken te lezen. En voor die opening van Jeugd land, maandag, had ik ook maar nauwelijks tijd. Ik was niet voor niets een paar mi nuien te laat." Het eerste „gaatje", dat giste ren nog op rijn agenda open stond, was in de tweede week van augustus... Maakt Scheeres zich dan zo druk of is er gewoon veel te doen, ondanks Rosmans woorden? „Ik had al afspra ken lopen," zegt hij, „omdat ik zelf toch pas in de herfst ReïnierScheeres: „Ik heb het nog nooit zo druk gehad." op vakantie ga, maar daarbij kwam plotseling het feit dat Lems wegging en ik als loco al rijn taken moest overne men. En dat is toch nogal wat...' Schiedam „Een man met een blauw petje" heeft dins dagavond om half twaalf een greep in de kassa van een snackbar aan de Hoogstraat gedaan en heeft onmnddellijk daarna de benen genomen. SchiedamEen portemonnee met 50 gulden is gestolen uit het jasje van de 17-jarige winkelhulpC.R. De jongen werkt bij Bas van der Heiden in Schiedams nieuwste warenhuis, de Multi- markt op het Broorsveld, en hij had rijn jas gewoon bij alle andere op de kapstok ge hangen. Behalve door de politie is ook een intern onderzoek inge steld. De eigenaar van de snackbar seinde de politie in, die toe vallig vlak in de buurt een surveillancewagen had rijden. Nog vóf agenten de man met het blauwe petje hadden ach terhaald, probeerde een bur ger, die het gebeuren in de snackbar had gade geslagen, hem te stoppen. Omdat hij werd bedreigd met een vrij scherpe briefopener heeft de moedige burger de man met de pet echter moe ten laten schieten. Erg ver is de kassadief echter niet meer gekomen. Bij de Schie werd hij achterhaald door de ingeschakelde agen ten, en werd hij naar f*et po litiebureau overgebracht, waar hij nu de gelegenheid heeft rijn zonden te overden ken. Het bleek te gaan om de 22- jarige Hagenaar W.A.L. Schiedam Een tuimeling van twee meter heeft de Schiedammer W.Doof ge maakt, toen hij achterwaarts, met zijn handenvol met boodschappen het Nieuwe Werk aan de Westvest pro beerde te betreden. Doordat hij achteruit probeer de een deur open te duwen zag hij niet dat een luik, dat normaal een mangat dichtte, niet aanwezig was, Hij stapte dan ook mis, maakte een smak, em moest met letsel aan arm en been in het zie kenhuis worden behandeld. Na een eerste behandeling kon hij huiswaarts keren. door Siem Rosman, fractievoorzitter CDA De Grote Markt zag er stil en verlaten uit De torenklok van de Grote Kerk had het midder nachtelijk tijdsein reeds laten horen. Een stelletje vergadermaniakken daalt de stadhuistrappen af. Zie zo, dat was dat De commissie ruimtelij ke ordening was weer druk doende geweest Zo'n beetje de laatste klus voor de vakantie. Behoudens het schrijven van stukjes voor deze krant, 'k Heb niet ge hoord dat we vakantie pauze houden. Dus zet ik mij maar weer achter de schrijfmachine. Geeft met 't Duurt toch nog een paar weken voor we erop uittrekken. De ruimtelijke ordening. Laten we zeggen tegen middernacht konden de volijverige ambtenaren de notitieblocs opbergen. De commissieleden had den de stedebouwkundi- ge schets voor een paar honderd woningen in de binnenstad bekritiseerd. Voor de tweede maal. De ambtenaren hadden de opmerkingen van de vorige vergadering in de tekeningen verwerkt. Het woord was weer aan de commissie (en een beetje aan de publieke tribune, een kwartiertje voor en een kwartiertje na de commissiebehandeling). Hel bleek allemaal weer net even anders te moe ten dan het op papier was gezet De socialisten wilden onder andere een rij huizen zo situeren dat de „oostelijke door gang" (zogenaamd Gat van Bolmers) werd ge blokkeerd. Leuk be dacht Aardig kluifje voor de wethouder. Het CDA wilde wel eens we ten hoe het met de trambaan op de Broers- vest zit Stroken die plannen wet met de toe gang van de binnenstad via het Herenpad? Ham vraag: waar komt ter zijner tijd de tramhalte? Hoe kom je in eerste in stantie bij de bouw plaats? En later als alles klaar is bij de wonin gen? Volgens zeggen al lemaal geen probleem. Maar dat moeten we nog zien. 't Is nu vaak al filevorming en vertra ging daar. Gelukkig hebben onze ambtenaren naast vak kennis ook nog geduld. Want we rijn lastig, dat is waar. Dus ontwerpen ze weer verder. En gaan tussendoor een paar weekjes met vakantie, net als u en ik. Even lekker uitblazen van alle dagelijkse beslommerin gen. Heerlijk op de hei ritten dromen hoe we volgend seizoen de sa menleving eens zullen veranderen. Of aan het strand toevend kijken naar de zee. Of gewoon een wandelingetje ma ken in het Beatrixpark. Enfin, om even terug te komen op de ruimtelijke ordening. Daar ritten de woorden rum te en orde in. Heerlijk om de ruim te te hebben om vakan tie te houden. Om van de ruimte van het land schap te genieten. En bij het woord orde denk ik aan de orde of beter ge zegd de wanorde die er soms is op de stranden, op de straten. Er wordt soms maar van alles weggegooid. Een beetje orde en netheid is voor allen plezierig. Maar in het bijzonder voor de mensen van de reini gingsdiensten. Ook voor hen is het vakantietijd! Iemand vroeg mij daar in deze kolom eens aan dacht aan te besteden. En ook moet je eens zeggen, zei hij, dat er in de vakantietijd zoveel jonge kinderen 's avonds op straat slenteren, ter wijl vader en moeder lui op hun achterste naar de tv ritten te kijken. En vaak niet weten wat ze uitspoken. Laten ze eens lekker met hun kinderen bezig zijn. Juist in deze weken heb je daar de tijd eene beetje voor. Nu, dat geef ik dan bij deze door. De zorg voor een goed mi lieu begint dicht bij huis. En op uw vak"' tieadres. Zo is dn* tige vakantie'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3