Windsurfen brengt velen brood op de plank Laat je niet gek maken' Groot aanbod van planken 59 DINSDAG 17 JULI 1979 Windsurfkampioenscbappen op het Veeree Meer. Topzeilers kunnen voor spectaculaire beelden zorgen T-'w'.v:V: Ridderkerk Duidelijkheid. Met dit woord plegen vooral de politici in de verkiezingstijd „zieftjes" te winnen. Dit magische woord kan echter evengoed in verband worden gebracht met het windsurfen. Het wordt immers hoog tijd dat er in het mistige windsurfwereldje eens klare wijn wordt geschonken. Het surfen, of plankzeilen zoals deze tak van sport ook wel wordt genoemd, kende vooral de laatste twee jaren een explosieve groei. Het aantal, bij de Nederlandse windsurfbond geregistreerde, leden bedraagt momenteel ca. 6000, maar volgens ruwe schattingen zijn er al. minstens twintigduizend mensen op de rivieren, vaarten, meren en plassen te vinden die net bekoorlijke spel met wind en water spelen. De commercie, die letter lijk en figuurlijk brood op de „zeirplank zag staan, dook in het gat in de markt en pikt inmiddels een meer dan fors, soms bij het onbehoorlijke af, graantje mee uit de overvolle ruif. Surfland betekent dan ook voor een aantal duistere fi guren het beloofd land. dat zoals bekend nu eenmaal pleegt over te lopen van melk en honing. Voorop gesteld dat de commercie m praktisch geen enkele spon moer valt weg te denken, is het een onweer legbaar feit dat de zaken wereld wel heel nadrukke lijk bezit heeft genomen van de surfsport. Er zijn dan ook veel mensen die alles en redereen, die ook maar iets met het plankzei len hebben te maken het etiketje zakkenvuller op plakken. Niet altijd terecht maar in heel veel gevallen is het helaas toch niet ver bezijden de waarheid. Het is namelijk zo, wanneer ie mand zeilplanken verkoopt en de omzet wil stimuleren, hij en zij simpelweg maar een windsurfclub behoeft op te richten. Om de zaak dan financieel nog aantrek kelijker te maken is meest al de volgende stap, hier nog eens een surfschool aan vast te koppelen. Het mes snijdt dus duidelijk aan twee kanten. Er zi]n veel verenigingen en scho len (gelukkig niet allemaal) die via aantrekkelijke kor tingen of andere oninbare middelen hun surfattnbuten aan schaffen. Vooral dit laatste heeft al veel men sen kopschuw gemaakt. Kwaliteit Zoals altijd, wanneer de markt met een hoeveelheid aan merken wordt over spoeld, wil de kwaliteit nog wel eens te wensen overla ten. Gelukkig is het een goed gebruik dat de ANWB of de Consumentenbond na verloop van tijd bepaalde produkten, in het onderha vige geval de surfplank, eens op de korrel neemt. De uitkomst van deze test, er werden elf exemplaren van de meest gangbare merken aan een onderaoek onderworpen, was op z'n zachtst gezegd nogal ont hullend. De beide organisaties ver bonden hieraan de conclu sie dat het publiek bij de aanschaf van het windsurf- matenaal uiterst behoed zaam te werk zal moeten gaan. Meest voorkomende klacht is dat de verkopers hun klanten ondeugdelijk materiaal proberen aan te smeren. Een lekkend zwaard, niet passende zeil- latten, een verkeerd zeil of een mislukte romp zijn de meest in het oog springen de voorbeelden, waarop da ANWB en Consumenten bond stuiten. Onvolkomenheden die in de fabrieken, waar, om aan de grote vraag te kunnen voldoen, onder hoogspan ning wordt gewerkt, meest al over het hoofd worden gezien. Als minst kwetsbare kwam de van pofytheen ge maakte romp uit de bus. Na een geregeld gebruik vertoont deze plank slechts butsen, terwijl bijvoorbeeld in een van polyester gefa briceerde romp dan gatan kunnen vallen. Voorzitter De Jong van de Nederlandse windsurfbond stelt dat dit onderzoek voor de televisiekijkers best aar dig zal zijn geweest en beaamt dat er in het wind surfwereldje toch wel het een en ander loos is. „Voor insiders was het een vreemd rapport", zegt hij. „Ik begrijp best dat de Consumentenbond de men sen tevreden wil stellen. Heb ik ook geen moeite mee. Ik geloof echter dat men deze keer toch niet zorgvuldig genoeg te werk is gegaan. Natuurlijk zijn er slechte planken op de markt, maar wat kun je nu helemaal kopen voor acht- of negenhonderd gulden. Die zeilplanken zijn even wel onze zaak niet. Dat lost zich allemaal vanzelf op. De mensen komen er toch wel achter welke goed of slecht zijn". Uitspraken waarmee De Jong {de bond flirt overi gens zelf ook met een be paald merk plank) wel heel lichtvaardig over het feit heen stapt, dat een uitgave van acht- a negenhonderd gulden ook vandaag de dag voor een heleboel mensen nog een hoop geld is. Wat de organisatie be treft windt hij er geen doekjes om. ..De commer ciële belangen zijn moeilijk te scheiden. Het één kan niet los van het ander wor den gezien. Een vereniging oprichten zonder de hulp van een dealer is praktisch onmogelijk. Toch is mijn ervaring wanneer een club een paar jaar bestaat er alsnog een scheiding tot stand komt. Een democra tisch gekozen bestuur heeft meestal totaal andere op vattingen dan de dealer na tuurlijk. Ons streven is er op gericht de windsurfsport in georganiseerde vorm te gaan beoefenen. Als de si tuatie blijft zoals 'ie nu is ben ik bang dat de over heid ïn gaat grijpen. Dan krijg je dictaten van boven af. "Zoals in Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk nu al het geval is. Om zaken als vaarbewijs etc. te voorko men zou ik dan ook alle windsurfclubs willen oproe pen zich bij ons aan te si uiten1pleit De Jong. Magda Versiuis, voorzitster en één van de oprichtster? van de nog piepjonge windsurfclub Barendrecht, nauw gelieerd aan Versluis- boten en de windsurf- school, is eveneens de me ning toegedaan dat een vereniging oprichten zonder de technische inbreng van de dealer een ondoenlijke zaak is. „Commercie zeg je. Ja. dat ligt uiterst ge voelig, dat begrijp ik. Toch is onze club spontaan op gericht. Zonder bijbedoelin gen, als je begrijpt wat ik bedoel. We proberen het zo netjes mogelijk te doen. Ik geef toe dat het wel eens verleidelijk is. Neem bijvoorbeeld ons clubblad. Ik schrijf het zelf bijna he lemaal vol. De firmanaam op elke bladzij een paar keer te noemen is dus geen kunst. Ik doe het echter met". Om haar woorden kracht bij te zetten, toont zij het clubblad waarin de firma naam slechts éénmaal prijkt en wel bij de betaal de advertenties. „Ik weet dat er op ons wordt gelet", vervolgt zij. „We mogen het vertrouwen dat de ge meente en de plaatselijke sportstichting in ons heb ben gesteld niet bescha men. Die mensen zijn hard bezig ons aan een accom modatie te heipen. Té veel reclame kunnen we dus gewoon niet maken". Magda Versluis ontkent niet dat er massa's „club mensen" zijn die haar le den verplichten hun surfbe- nodigdheden in de vereni gingsshop te kopen. 2ij, eerlijk, „Ik zal niet ontken nen dat ik het niet prettig vind wanneer mensen die bij ons lessen elders hun spulletjes gaan kopen. Toch is het bij ons al meer dan eens voorgekomen. Een gezonde zaak dacht ik. Nogmaafs niet leuk maar ais je dit soort dingen gaat verplichten ben je natuur lijk wel op de "verkeerde weg". Over de even ge wraakte als opzienbare kwaliteitstest heeft zij een uitgesproken mening. „Die is totaal verkeerd ge bracht", veroordeelt zij. „Het is toch waanzin een plank die op het droge ligt met een gewicht van 50 of 80 kilo te gaan bewerken. Het had nog een beetje an ders geweest wanneer ze de proef in het water had den genomen. In verband met de opwaartse druk weet je. De kwaliteit van de plank is uitermate be langrijk. Met de, in het al gemeen slechte voorlich ting, kan ik het wel eens zijn. Wanneer er bij ons ie mand een plank uit komt zoeken, vragen wij altijd een paar belangrijke de tails. Wat men er voor uit wil trekken, of men er wedstrijden mee wil gaan zeilen en of hst een fami lieplank moet zijn. Ook is het belangrijk hoeveel de persoon in kwestie weegt. Als je die laatste vraag niet stelt en een lichtere buur man blijkt veel sneller te gaan komt men gegaran deerd terug. Bij onze on derlinge wedstrijden werken wij dan ook met gewichts klassen. In welke prijsklas se wij het meest verko pen?" Na enig gepeins; „De planken van 1.925.- gaan erg hard. Overigens is het zo dat je ook voor 1.200.-ai een redelijk goede plank koopt", voegt zij er snel aan toe. Bond Zowel de vereniging als de school van windsurfclub Barendrecht is (nog) niet bii een bond aangesloten. „Wij hebben onze twijfels", onthult Magda Versluis. „Omdat de zeilplank voor de wet is gelijkgesteld met een zeilboot, kan het best eens zijn dat we ons bij het Nederlandse watersport- verbond gaan aansluiten. Wanneer wij die stap even tueel doen lopen we wél het risico, we zouden de eerste windsurfclub zijn, straks voor wedstrijden te worden uitgesloten. 2oiets gaat ons dan absoluut le den kosten", weet zij. Ook in de NEVER (Neder landse Vereniging voor plankzeilscholen) ziet men het bij Barendrecht voorlo pig nog ntet zitten, Dit is een overkoepelend orgaan van alle windsurfscholen door Henk Stolk (nou alle) dat zich ten doel stelt de kwaliteit op een zo hoog mogelijk peil te bren gen en te houden. Men controleert de aangesloten leden en verzorgt de exa mens voor beginners en windsurf-instructeurs. „Onze opleidingen zijn be ter", meent Magda Versluis, „Waarom dan een hoop geld uitgeven om lid van de NEVEP te worden", he kelt zij fel. Kees "van Ekeren, die sa men met Pons van de Lee- de in Oostvoorne winclsur- fartikeien aan de man pro beert te brengen, praat weer geheel anders. Het enige punt waarop hij het met Magda Versluis eens kan zijn is het commerciële tintje waar volgens hem beslist niet aan valt te ont komen. „Er is wildgroei en die moet er uit", stelt Van Ekeren onomwonden. „Om dat in te dammen zal er controle moeten worden uitgeoefend. De NEVEP is hiervoor de meest aange wezen organisatie. Ik deel de mening dat het voor de buitenstaander allemaal wat chaotisch overkomt De enorme ontwikkeling van onze sport hebben we jam mer genoeg niet geheel bij kunnen houden. Deson danks geloof ik dat er nu toch zicht op een verbeter de situatie begint te ko men". Om de verwarring compleet te maken noemt Van Ekeren, in tegenstel ling tot Magda Versluis en De Jong, de ANWB-consu- mentenbondtest redelijk ge slaagd. Resumerend: Zolang de kibbelende partijen, die op een enkele uitzondering na, hun eigen financieel gewin na blijven streven en we derzijds wantrouwen de bo ventoon blijft voeren, lijkt de kans om in de toekomst tot een grote organisatie te komen vrijwel nihil, Het zou best eens kunnen ge beuren dat, wanneer over enige tijd de kip met de gouden eieren is geslacht, de windsurfsport in georga niseerde vorm een doodge boren kindje zal blijken te zijn. Alleen een onathanke- lijk persoon kan de, om de begomonie, vechtende par tijen nog bij elkaar bren gen. In belang van deze onvolwassen sport kan dan ook de vraag worden ge steld: Wil de echte leider opstaan. Keus genoeg. Nee. een beginnende windsurfer hoeft beslist niet bang te ziin dat'ie geen geschikte plank kan kopen. Wel is de kans groot dat'ie, bij een verkeerde keuze, de plank misslaat. Het aantal verschillende merken is bijna niet meer bij te hou den. Zeker niet voor een aspirant-koper. Het ene merk biedt nog meer mogelijkheden dan het andere, sneller, een beter tuigage, een betere antisliplaag. etc. Maar met de groeiende belangstel ling van het surfen zijn ook de kwaliteiten van de planken verbeterd. Van zelfsprekend dat ook de prijzen niet op hetzelfde peil bleven. Toch kan je als ie voor het eerst zelf wilt gaan windsurfen beter niet di rect een eigen plank ko pen. Logisch natuurlijk dat men je de beste (en dan ook vaak de duurste) plank wil aansmeren. Maar echt, als je nog nooit op zo'n plank hebt gestaan, merk je het ver schil niet tussen een plank van ca, duizend gulden of één die de tweeduizend florijnen overschrijdt. Het beste doe je eraan eens te gaan kijken bij een erkende wïndsurf- school. Daar geven ze een cursus, waarin je de grondbeginselen worden ijgebracht van het sur fen. Lukt het de eerste dag, dan huur je eens voor een paar uur zo'n plank. Tussentijds kan je ook een ander type uit proberen. Dat zal er ïn het begin riet van komen, want je hebt absoluut Michael Speijer geen tijd om na te den ken over de kwaliteit van de plank, waar jij met moeite op kan blijven staan. Pas als je het alle maal een beetje onder de knie hebt (en dat betekent minimaal een dag vallen en opstaan} kan je eens voorzichtig proberen een keus te maken voor eigen aanschaf. Naarmate je bed revers raakt in de fascinerende sport krijg je inderdaad een voorkeur voor een bepaald merk. Maar let wel. laat je niet gek ma ken door opruiende recla meteksten en het mooie gepraat van de verkopers (duurkoop is niet altijd goedkoop), maar bepaal naar je eigen smaak jouw keuze. Probeer het eens een keer op de zeilplank van een kennis. Pas als je dan hebt besloten tot aankoop, heb je voor Je zelf een „veiliger" gevoel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4