SCHIEDAMSCHE COURANT F ietsen dief sta 1 onrustbarend Stadsvernieuwing wekt weerstanden op Moe spelen. Kamervragen over kentekencomputer Inwoners aantal loopt terug Zwijntjesjagers actief: 'ruwheid'in Vlaardingen 'om de poen'in Schiedam 'allebei'in Maassluis 'Kijk uit voor uw rijwiel!' Zuid wil eigen j kinderboerderij Ook Zuid „pikt" de plannen niet St ISIIilfiS! Vlaardingse agenten blij: i Woensdag Ï8 juli I979_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26406-6 PAGINA'S Broers vest 3 telofimn .«iministr.it ie 2t>80JM rod.tel te 2f»25t»H hi;iehten«henvi [44144 SCHIEDAM EN KETHEL Fietsendiefstallen ne men hand over hand toe. In Schiedam wer den de afgelopen we ken al meer fietsen ge stolen dan in lange tijd het geval was, en de verwachting bestaat dat gedurende de zo mer nog honderden fietsen zullen verdwij nen. In Vlaardingen zijn de zogenaamde zwijntjesjagers wat minder actief, maar daar valt het de politie op dat betrekkelijk weinig mensen aangifte doen van diefstal van hun rijwiel, waardoor niet alles geregistreerd wordt. Maassluis kampt ook met het probleem: het aantal fietsendief stallen is daar bedui dend kleiner, maar pro centueel gezien even groot als in de grotere gemeenten langs de Nieuwe Waterweg. Van de gestolen fietsen komt slechts een gering aantal bij de rechtmatige eigenaars te rug, Vaak zijn de fietsen via Rotterdamse helers doorver kocht en in die gevallen, dat er in feite twee eigenaars zijn, kan degene die bestolen werd alleen met hulp van de helft van dit jaar meer dan 200 fietsendiefstallen. „Maar het werkelijke getal zal wel een flink stuk hoger liggen," meent hoofdinspecteur Of- freins. „Soms heb ik wel de indruk, dat de mensen niet eens merken dat hun fiets ge stolen is. Laatst sprak ik ie mand, die aangifte kwam doen, die niet eens wist hoe lang geleden zijn fiets ver- „niet aanmerkelijk meer dan anders". Het is in Maassluis een continu probleem. „Het aantal schommelt hier altijd zo ongeveer tussen de twintig en de dertig," zegt Van Leeu wen, „en bij bromfietsen is het aantal dat per maand ge stolen wordt ongeveer vijf A tien." In Maassluis komt ongeveer een kwart van de gestolen verzekering nog iets bereiken maar ook niet altijd. Adjudant Gunneweg van de Schiedamse politie heeft uit gerekend, dat de vorige maand in Schiedam 99 fietsen werden gestolen. Dat is al meer dan doorgaans het geval is, en Gunneweg verwacht dat de komende tijd wel over de honderd fietsen per maand zullen worden gestolen. Met name bij zwembad Groenoord wil het nog wel eens raak zijn. Vlaardingen telde de eerste dwenen was. Hij zei: ik rij al tijd met de auto en drie maanden geleden heb ik voor het laatst op de fiets geze ten... En het komt natuurlijk ook voor, dat veel bezitters van een nieuwe fiets hun. oude gewoon ergens om de hoek neerzetten. Als dan bij ons dat afdankertje binnen komt, weten wij niet eens of het wel om een gestolen fiets gaat." Bij de Maassluise politie noemt adjudant Van Leeuwen het aantel fietsendiefstallen fietsen weer terecht, en dat is iets meer dan in de grote ste den Schiedam en Vlaardin gen. Toch heeft de politie in deze gemeenten vaak meer houvast. „Op een gegeven moment leer je die knapen wel kennen," zegt Gunneweg. „Als zij bij ons op visite ko men, voor een of ander ver grijp, iets van andere aard dus, komt in heel veel geval len wel boven water dat zij ook fietsen hebben gestolen om aan geld te komen. In de zen worden wij regelmatig ge confronteerd met drugsver slaafden, die al die fietsen we! kwijtraken in Rotterdam se café's. Maar met alleen daar, want in onze eigen ge meente merken wij dat veel gestolen fietsen terechtkomen bij buitenlandse werknemers. Deze mensen zijn namelijk helemaal te goeder trouw en zijn geneigd zonder veel vra gen een fiets van iemand over te nemen. Vaak verkoopt een dief rijn fiets dan voor vijf tientjes of zo, zelfs zon der dat er een smoesje met kwitanties of verzekeringen nodig is." Offreins in Vlaardingen heeft daarentegen de indruk, dat het de meeste „zwijntjesja gers" helemaal niet gaat om het geld. „Volgens mij zit het meer in de ruwheid van de dieven dan in de vermogens sfeer," zegt de hoofdinspec teur. „Veel fietsen worden domweg in het water gegpoid en komen pas weer boven water als er gebaggerd wordt. En ook gebeurt het vaak ge noeg, dat iemand gewoon gauw thuis wil zijn en dan de eerste de beste fiets pakt die niet op slot staat. Ook is het een tijd lang een rage ge weest om van verschillende fietsen onderdelen te pikken om er samen één van te ma ken. Vooral voor- en achter wielen werden dan gestolen, en de rest bleef simpel staan. Ik heb in ieder geval nog maar weinig gemerkt, dat het de dieven om de waarde van de fietsen gaat." Öm de poen Volgens Gunneweg is in Schiedam echter wel degelijk sprake van diefstal „om de poen". Steeds meer worden dure fietsen gestolen. Dat maakt het ook eenvoudiger om de daders op het spoor te komen. Gunneweg is we! te vreden over het aantel dieven dat in de kraag gegrepen wordt, Offreins minder: „Ach, af en toe pakken wij er wel eens een paar..." In Maassluis kan adjudant Van Leeuwen niet de conclusie trekken, dat uit baldadigheid meer zou worden gestolen dan om het geld, of andersom. Te vaak blijkt, zowel in Schiedam als in Vlaardingen en Maassluis, dat burgers die op het politiebureau aangifte komen doen van diefstal van hun fiets, met verzekerd zijn cn mede daardoor geen idee hebben wat hun framenum mer is, en zelfs vaak met van welk merk de fiets was. Heel vaak kan men slechts een vage beschrijving geven van hoe de fiets eruit zag („een blauw zadel, zonder bel en met veel stickers"), maar ook als een heel precieze beschrij ving kan worden gegeven doet de politie daar mets meer mee. „Echt, wij krijgen met zoveel gestolen fietsen te maken, dat wij niet meer kunnen gaan opsporen aan de hand van beschrijvingen hoe het beestje eruit ziet. Wij moeten in elk geval het merk weten om iets te kunnen doen," zegt men bij de Schie damse politie. Opmerkelijk zijn bij het doen van aangifte de vraag: „Stond hij op slot?" en de waarschuwing achteraf: „Kijk voortaan goed uit voor uw rijwiel!" Schiedam De bewonersvere- niging Schiedam-Zuid wil een kinderboerderij in de eigen wijk. Voorzitter Koos van der Keur roept m het laatste ver enigingsblad andere bewoners van de Gorzen op om mee te helpen zo'n boerderij naar Zuid te halen. Nu zijn alle Schiedammers nog aangewe- zen op de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark, of de particuliere kinderboerde rij van Arie Maat aan de Kerkweg. Helemaal alleen heeft Van der Keur het plan voor een kinderboerderij met verzon nen. Het is ontstaan na een telefoontje van één van de le den van de vereniging, me vrouw Hersbach, naar de voorzitter. Mevrouw Hersbach vroeg zich af of het mogelijk was om binnen twee jaar tot een eigen kinderboerderij te komen, om dan niet elke keer met dc kinderen naar het noordelijke stadsdeel te moe ten reizen ais konijnen, een den en kippen moeten wor den bekeken. De westhoek van de Maas boulevard was volgens me vrouw Hersbach een uitste kende plek om zo'n boerderij neer te zetten; veel groen is op die plaats immers al aan wezig. In samenwerking met andere wijkbewoners moet volgens haar zo'n plan w 'e realiseren zijn: in he* den is immers ook z v-raba-' zuid op die manier toi .J gekomen. De bewoners vereni ging in Zuid heeft zich in ie der geval al achter het plan geschaard, en roept nu haar leden op om te reageren. Maassluis De bevolking van Maassluis is in de maand juni verminderd met zes personen. Bedroeg het inwonersaantal op I juni nog 32.491 inwo ners, op 1 juli lag dat aantal op 32.485 inwoners. De kleine teruggang werd voornamelijk veroorzaakt door het grote aantal mensen dat Maassluis verliet gedurende de maand juni: 134 personen. Daarnaast stierven er 15 personen in de maand juni Het aantal ge boortes, 49 en het aantal per sonen dat zich in Maassluis vestigde, 94 kon deze terug loop niet goedmaken. Sinds begin dit jaar is Maassluis evenwel met 236 inwoners toegenomen. Schiedam De bewoncrsvcrcnïging Schiedam-Zuid^ gaat niet akkoord met de gemeenteplannen voor stadsvernieuwing in de Gorzen. Bovendien heeft de vereniging haar vertrouwen inde deskundige ambtenaren van de gemeente opgezegd. Zuid is daarmee de tweede van de vier wijken die zich tegen de gemeentelijke aan pak van de stadsvernieuwing heeft gekeerd. Eerder liet ook west (het ge bied rond de Mariastraat) we ten dat de inspraak te gering was. Zuid wil nu samen met de andere wijken een front gaan vormen om als bewo ners toch nog zoveel mogelijk trachten te bereiken. Want zoals het tot nog toe in west is gegaan is volgens Zuid niet in de haak. De Gorzenaren rijn vooral bang dat het karakter van de wijk door de stadsvernieu wing zal worden aangetast doordat dure nieuwbouw in de plaats zal komen van de betaalbare woningen die er nu staan. Een eis van de be wonersvereniging is dan ook dat alle nieuwbouw in de wo ningwetsector wordt neerge zet. De huutprijzen zouden dan op vierhonderd vier honderdvijftig gulden uitko men. Maar ook die huurbedragen zijn volgens de bewonersvere- uiging nog te hoog. Gestreefd moet worden naar een huur van 270 gulden in de maand. Aleeen dan bestaat er nog een redelijke verhouding tot de huren die nu worden be taald. Om het bedrag zover omlaag te krijgen wil de vere niging acties gaan voeren in samenwerking met de andere wijken die voor stadsvernieu wing in aanmerking komen. Bezwaren bestaan er in Zuid ook U 2gen de plaats waar de gemeente de wijkvoorzienin- gen heeft ingetekent Een fiks aantal woningen zouden er nu voor moeten wijken. De be wonersvereniging vindt dat onaanvaardbaar. Er moeten wel wijkvoorzieningen komen maar daarvoor moet niets te gen de grond, aldus de vere niging. Er zijn in de wijk nog genoeg gelegenheden om iets te vestigen. Ook de ambtenaren van de gemeente ontkomen niet aan kritiek van de vereniging, De deskundigen die de bewoners in de projectgroep moeten be geleiden zijn niet onafhanke lijk genoeg, zo vindt men. Bo vendien dringen ideeën die la gere ambtenaren met de be woners opstellen, niet goed door in de hogere regionen. De werkgroep eigenaar-bewo ners van de bewonersvereni- ging uit de Gorzen heeft gro te bezwaren tegen het opde len van de wijk in twee stuk ken in verband met de stads vernieuwing. Het gedeelte waar de meeste eigenaar-be- woners wonen komt volgens de werkgroep pas veel later aan de beurt, en dat is iets dat niet kan worden geaccep teerd. Speciaal voor de stadsver nieuwing is nu ook een nieu we werkgroep in Zuid opge richt die de naam „Schiedam Zuid in de steigers" draagt. Als eerste activiteit is een krantje met de standpunten van de vereniging verzonden aan alle leden en aan het col lege van burgemeester en wethouders. Op pagina 5 meer over de stadsvernieuwingsperikelen in het westen van de stad. deze krant, waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal 42.20 abonnement a 0 4.33per maand, dan geef ik wel machtiging tol automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000VB Rotterdam - 4f- Jeugdland, clubhuizen, vakantieactiviteiten... dat heb je allemaal toch niet nodig als kind. Je gaat gewoon met je zusje naar die plek waar de straat is opgebroken, Je gebruikt oude houten platen om zelf een zandbak af te bakenen, en je gaat aan de slag. En als je als kleintje dan moe wordt van al die zon en al die activiteit,dan kruip je toch even bij grote zus op schoot om lekker je oogjes te sluiten (foto Jaap Rozema). - i:-1 :1 -■- Vlaardingen Het WD Tweede Kamerlid J.M.Van de Ven heeft de ministers van justitie en binnenlandse zaken vragen gesteld over de door twee Vlaardingse agenten uit gevonden kentekeninformatie- compuler. De heer Van de Ven vraagt de bewindslieden of het waar is dat de over heid geen gebruik wenst te maken van deze uitvinding omdat er op het mirustene van binnenlandse zaken een bijna identiek systeem is- wordt ontwikkeld. Daarnaast vraagt de heer Van de Ven of er wellicht andere redenen zijn om geen gebruik te ma- ,ken van deze uitvinding, Tot slot vraagt het WD-kamerlid of de bewindslieden het in het belang van de verkeers veiligheid en -controle met wenselijk achten dat een der gelijk computersysteem, dat zijn bruikbaarheid heeft be wezen, op korte termijn wordt ingevoerd. Alex Eckardt, een van de twee Vlaardingse agenten die het apparaat hebber» uitge vonden, was erg blij met de kamervragen. „Het zijn goede vragen, waar de essentie van het probleem m opgesloten ligt." Na de eerste opwinding over hun uitvinding en de pu blicatie ervan ui de krant, is het nu allemaal wat stiller ge worden rondom de kenteke- ninformatiecomputer. Alex- :„We wachten nog even die zakenman uit Amsterdam af, die zou binnen drie weken re ageren en ik heb begrepen dat Tros Aktua-tv interesse heeft voor een uitzending over het apparaat" De Tros ontkende dat laatste overigens ten stelligste

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1