Als hobby begonnen Natuur gaat zelf ongedierte in tuinbouwte lijf j WOENSDAG ift JULI 1979 VD'SCWW 4 De sluipwesp en de roofrmjt «n vergrote vorm. belangrijk dat de tuinders zich aan de spelregels houden, die wij hanteren. En als die worden nageleefd, kan een tuinder een heel seizoen met onze beestjes werken. Wat ik bedoel te zeggen is dat een tuinder met een be strijdingsmiddel het overige on gedierte te lijf kan gaan, maar daarbij wel moet oppassen voor het leven van de roof mijt en de sluipwesp. Want ook die kunnen bij het gebruik van een bepaald letten", is de praktijkervaring van de Berkelaar. „Voor spint bijvoorbeeld, heb je het meest agressieve chemische bestrijdingsmiddel nodig. Dat moet veelvuldig worden bespo ten. Als dat spuiten door het in zetten van roof mijten kan wor den uitgeschakeld ben je al een eind op de goede weg. Vooral ook als je kijkt naar de meer opbrengst omdat het gewas opti maler kan groeien en dus meer produceert". Dagelijks is Hagoort op pad in de tuinbouwwereld. „Vele pro blemen kan ik ook telefonisch verhelpen. Als een tuinder me precies uitlegt wat de problemen zijn hoef ik er niet eens naar toe". In andere gevallen stapt hij in z'n auto om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de pro blemen bij één of andere klant. Met ren handig zak-microscoo- pje neemt hij veelvuldig zelf een kijkje tussen het groentege was om te zien hoe de stand van zaken is bij het dierlijke leven. Daarbij controleert hij of het aantal ingezette dieren vol doende ïs, hoe het globaal ver loopt met de voortplanting daarvan enzovoorts. „Je bent een soort vertrouwensman. Maar datzelfde geldt ook voor de tuinder-.". bestrijdingsmiddel het loodje leggen. Daan/oor hebben we ook hele labellen met gegevens over het gebruik van bestrijdingsmid delen, die geen kwaad kunnen bij de roofmijt en de sluipwesp. Er zijn ook tuinders die denken dat ze de boel wel op eigen hou tje kunnen regelen. Die gaan daardoor vaak demist in". Arbeidsbesparend „De hoofdkreten die wij hante ren zijn", zegt Hagoort, „dat werken met onze beestjes ar beidsbesparend is. Een tuinder hoeft niet zo vaak meer te spui ten. Dat moet doorgaans in de avonduren gebeuren of in de weekeinden. Het gebruik van de biologische middelen garandeert ook een langere werking. Vergï- fen is doorgaans snel uit gewerkt, terwijl de beestjes vierentwintig uur per dag in de weer zijn. Door dit alles kan je over het algemeen zeggen dat biologische bescherming econo misch financieel verantwoord is". Volgens de vertegenwoordiger zijn er „heel wat tuinders" die mets willen weten van deze vorm van gewasbescherming. „Maar met een kostenvergelij- king vallen ze uiteindelijk toch door de mand. Vooral als ze daarbij op de spuitrckemngen De roofmijt. pert ontdekte het hij toeval. Hij vond uit dat roofmijten prima werk ten tegen kasspint. La ter volgden proeven met de sluipwesp. Deze wordt nu ingezet als na tuurlijke vijand tegen witte vlieg. Inmiddels is de firma Koppert, zoons Peter en Paul hebben het bedrijf voortgezet, uitgegroeid tot een bedrijf met af nemers in Engeland, België, Frankrijk en Duitsland. De firma zegt dagelijks zo'n dui zend strips met sluip wespen en ongeveer an derhalf miljoen roofmij ten te verhandelen. Wat als een hobby van de inmiddels overleden ko mko mme rk weker Koppert in Berkel en Rodenrijs is begonnen, is nu uitgegroeid tot een „Beestjesfabriek" dat sluipwespen en roof- mijten produceert Sinds een jaar of acht is het bedrijf vroeger kweekte men komkom mers volledig gespe cialiseerd in de kweek van een onderzoek naar beestjes. Hoe de beestjes worden opgekweekt, wordt angstvallig geheim ge houden bij de firma Koppert. Dat is bedrijfs geheim. De heer Kop- De sluipwesp.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3