Bewoners willen inspraak op andere ma nier Bewoners 1 Schiedam-West in cijfers De plannen Raadsleden proberen angst weg te nemen WOENSDAG jj JULI 1979 wmÊÈÊMMitÊÊmm -- -53^0^:-^.-! mmm MiBH VD'SC/WW 5 Schiedam „Ik heb het gevoel dat ik hier weer een klein beetje angst heb weggenomen". Met die woorden vertrok het VVD-raadslid Annie Rens- kers uit het wijkcentrum De Bever nadat zij met een tiental collega-raadsleden een dikke twee uur had geluisterd naar en gebabbeld met bewoners van de Mariastraat en omgeving. Die houding van mevrouw Renskers, hoe goed ook be doeld. is typerend voor de manier waarop de bewoners door de gemeente worden be naderd. De ambtenaren van de gemeente bezitten alle ken nis en ervaring, maken de plannen, geven aan hoe een inspraakprocedure moet lo pen, en wat de bewoners mo gen doen. Ongerust over de gevolgen behoeven de bewo ners zich niet te maken; de ambtenaren werken immers in hun belang en de eventuele gevolgen daarvan, ach, zo'n vaart loopt het allemaal niet. Komt tijd komt raad, een op lossing kan altijd nog worden gevonden; overal is immers een mouw aan te passen. Want daar kwamen de woor den van Renskers op neer: als er problemen ontstaan lost de gemeente die ook wel weer op. Holle frasen Op de vergadering, waarbij de bewoners aandacht vroe gen voor hun problemen, 20XS&&- Gerard van den Bosch. Woont met vrouw en vijf kinderen in de Mariastraat. Betaalt voor een pand waarvan je met de blote handen stukje bij beetje de voorgevel kunt verwijderen, 108 gulden per maand. Heeft nog niet van de gemeente ge hoord wat er met zijn huis gaat gebeuren. Krijgt wel om de haverklap berichten van de bewocersvereniging Schiedam- Centrum, die constant In de projectgroep met de gemeente vergadert. Zijn huis is eigendom van de gemeente. Zegt: „de gemeente doet al een tijd niets meer aan de hulzen particu liere huisbazen nog wel." Laat zien dat de hulzen met een particuliere hulsbaas pas nog een opknap beurtje hebben ge had, en zijn huls niet. Panden waar je met je blote handen de voorgevel van kunt verwijderen. Man, vrouw en vijf kinderen slapen in een kamer; aller minst een uitzondering. werd Renskers nog niet op de vingers getikt. De beleefdheid tegenover de leden der ge meenteraad zal te groot zijn geweest om iets dergelijks als „gewone burger"te doen, maar vast staat wel, dat de bewoners het niet helemaal met haar woorden eens wa ren. En helemaal onbegrijpe lijk is dat niet, want de pro blemen die voor de deur staan, zijn immens, nu er in een razend tempo aan de stadsvernieuwing van het ge bied „west 1wordt gewerkt Veel panden in de buurt zul len gerenoveerd worden of moeten zelfs tegen de grond, omdat renovatie zo ingrijpend zou zijn, dat het even kost baar of nog kostbaarder wordt dan nieuwbouw. Dxe verbetering van de woningen waar de bewoners nu in wo nen, is natuurlijk een goede zaak, maar er komt wel het een en ander bij kijken. Zo zal er tijdens de werkzaamhe den, voor vervangende woon ruimte moeten worden ge zorgd. Dat dat geen peule- schilletje is, blijkt wel uit de enorme lijst van woningzoe kenden in Schiedam (onze krant meldde onlangs dat de lijst nu bijna vijfduizend na men telt). Als dat probleem al door Richard Stomp foto's Jaap Rozema kan worden opgelost staat het volgende al weer voor de deur: waar moeten de bewo ners heen als de renovatie is afgelopen? Je zou verwachten dat de buurt in tact blijft, en de bewoners dus in hun eigen huizen terug kunnen. Maar of dat mogelijk zal zijn, is op het moment nog een groot vraagteken. Renovatie en nieuwbouw kosten niet niks, en ondanks de subsidie van het rijk zal een gedeelte toch in de huren moeten worden verhaald. Vast staat al wel, dat de huidige huren, die in veel gevallen rond de tachtig en soms zelfs rond de zestig gulden liggen, tot de verleden tijd zullen gaan behoren. Met huursubsidie en andere uitke ringen moet dan geprobeerd worden de huizen toch nog betaalbaar te maken. Erg veel vertrouwen dat dat lukt be staat er niet bij bewoners, In een vergadering van de com missie voor ruimtelijke orde ning heeft Mil ja de Zwart van de projectgroep al aange geven dat honderd vijftig gul den het maximum is, wat de wijkbewoners willen en voor al kunnen betalen. Bovendien beslaat er in de wijk de in druk dat er met de wensen van de bewoners helemaal in alle huizen wateroverlast, schimmel en tocht; het is om wanhopig van te worden geen rekening wordt gehou den. Voor het eerst werd dat door bewoners tegenover raadsleden verwoord in de vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening van 6 juni. Paul Dries, lid van de projectgroep voor West lA,:„we krijgen de indruk dat de belangen van de bewoners sterk worden onderschat Er is jarenlang niets in de wij ken gedaan, en dan moet er nu ineens gesloopt worden. Eigenlijk zouden de wensen van de bewoners het uit gangspunt moeten zijn bij de stadsvernieuwing en niet de plannen die door de gemeente worden ontwikkeld." Actief In de Mariastraat en omge ving zijn bij het overleg over de stadsvernieuwing actief: de bewonersvereniging Sc*, ie- dam- West, de stichting Maat schappelijk werk.de Turkse vereniging en de Marokkaan se vereniging. Stuk voor stuk hebben zij vertegenwoordigers in de projectgroep en praten ze samen met de gemeente over wat in de wijken moet gebeuren. Ook onder elkaar voeren de organisatie overleg, samen met de bewoners» en ze zijn nu zelfs gekomen met eigen plannen voor de in spraak. Eén van de eerste eisen van de wijkorganisaties en bewo ners is dat er voor de buurt gebouwd wordt. Dat wil zeg gen dat de huren na renova tie en eventueel nieuwbouw voor de wijkbewoners betaal baar moeten zijn. Alleen wat de bewoners willen zou dan moeten worden gerealiseerd- Daarbij zouden de bewoners dan door onafhankelijke des kundigen moeten worden be geleid in plaats van door mensen van de gemeente. De planwinkel, een organisatie uit Leiden die tot doel heeft bewoners in gevallen als de stadsvernieuwing te helpen, zou daarbij kunnen functione ren, zo vindt men in west, bo vendien zou een contactper soon van de nationale wonin graad kunnen helpen. Zoals bekend mag worden verondersteld, is er in West inmiddels ruimte gekomen voor een opbouwwerker. Na de vakantie denkt men de sollicitatieprocedure kunnen starten, waarna zo snel moge lijk een opbouwwerker kan worden benoemd en aan de slagkan gaan. Daarnaast wordt er door de wijk de nadruk op gelegd, dat bewoners in kleine werk groepen zelf meer kunnen aoen.Nu wordt teveel met af gevaardigden van de bewo ners gewerkt, die in een grote groep over de grote lijnen kunnen praten. Als er wordt uitgegaan van kleine werk groepen kan elke bewoner zelf meepraten over zijn eigen situatie. Folders Ook de informatie naar de bewoners toe zou beter moe ten. De folders waar nu mee gewerkt wordt „doen het niet" volgens de wijk. Er zou een voorbeeld moeten worden genomen aan de manier waarop al in Delft en in Den Haag met folders is gewerk- t.Opvallend is dat die folders de bewoners veel meer aan spreken. Alles is in begrijpe lijke taal gesteld, en njk geïl lustreerd, wat niet alleen de duidelijkheid, maar ook de aantrekkelijkheid ten goede komt. Tot n&g toe is de infor matieverstrekking vanaf het stadskantoor ook nog eens erg langzaam gegaan. Zo wer- den de notulen van een ver gadering van bewoners met ambtenaren, pas na twee maanden en herhaaldelijk aandringen van de wijkorga nisaties aan de bewoners toe gestuurd. Ook hebben bewo ners al voor niets de gang naar het stadskantoor ge maakt; zij wilden de rappor tage van de gemeente over hun gebied afhalen, maar kregen tot hun verbazing te horen dat die rapporten al leen voor raadsleden bestemd waren Schiedam Een onderdeel van de rapportage over de Mariastraat en omgeving, zoals die door de gemeenteamblcnarcn is opgesteld, be staat uit een aantal tabellen met belangrijke gegevens over de wijk. Hoeveel buitenlanders wonen er, hoeveel woningen staan er, hoeveel kamers bevatten die woningen, in welk jaar zijn ze gebouwd, zijn ze particulier eigendom of eigendom van de gemeente, cn hoe zit het de met de verschillende voorzieningen wijk? Als er over stadsvernieuwing in een bepaalde wijk wordt gepraat is het belangrijk om over die gegevens te beschikken. Je kunt pas zeg gen welke voorzieningen dc wijk er in het kader van de stadsvernieuwing bij moet krij gen, als jc weel wat er al is. De bewoners mogen van de gemeente meepraten over de stadsvernieuwing. De in spraak is zelfs een vereiste voor het verkrijgen van subsi die voor stadsvernieuwing. Toch krijgen de bewoners met het rapport dat door de gemeente over hun gebied is opgesteld en waardoor ze een goed inzicht van hun wijk zouden kunnen krijgen. De rapportage is alleen beschik baar voor raadsleden, zo werd enkele bewoners meege deeld, toen ze voor dat rap port de gang naar het stads kantoor hadden gemaakt Toch heeft wethouder Chris Zijdeveld tijdens een vergade ring van de commissie voor ruimtelijke ordening gesteld dat het werk in de wijken wordt gedaan en niet in de gemeenteraad. Slecht Uit het rapport volgen hier- donder enkele gegevens;In het gebied, dat wordt begrensd door de Vlaardingerdijk in het noorden, de Nieuwe Ha ven m het oosten, de Ateidas- traat in het westen en de St. Liduinastraat in het zui den, staan in totaal 1626 wo ningen. De helft daarvan is door de gemeente als slecht gekwalificeerd, en een derde gedeelte daarvan als zeer slecht. Het meerendcel van de woningen stamt uit de perio de 1907-1925. In hot gebied rond de Kortland- en Vriend- schapsstraat stammen de wo ningen uit de periode voor 1907. In het gebied rond de Vlaardingerdijk zijn de wo ningen wat minder oud. Ze zijn neergezet in de periode tussen 1921 en 1930. Elfhon derd en vijftien woningen zijn particulier eigendom, 362 zijn van woningbouwverenigingen, en slechts 149 woningen zijn het eigendom van de gemeen te (voornamelijk in de Marias traat). Het aantal bewoners van het gebied West 1 bedraagt 4.924, waarvan er 888 niet de Ne derlandse nationaliteit bezit ten. Het grootste dee! van de buitenlanders is afkomstig uit Turkije (653); ze wonen bijna allemaal in de Mariastraat De gemidde'de draagkracht van de buitenlanders is vol gens het rapport van de ge meente minder dan die van de Nederlanders, wat voorna melijk zou worden veroor zaakt door het overmaken van geld naar achtergebleven familieleden. Het club-en buurthuiswerk is deels gevestigd buiten de wijk (centrum de Kreek) en deels in de oude Kivev a-kleuter school m de Van Bevcren- straat (slechts een tijdelijke behuizing). Voor de twee in west aanwe zige openbare lagere scholen is maar één lokaal voor het kleuteronderwijs beschikbaar. Onderzoek van de gemeente heeft uitgewezen dat uitbrei ding noodzakelijk is. Hoewel cr door mensen van de gemeente her haaldelijk op wordt gehamerd dat cr nog geen plannen rond zijn, staan toch al een aantal zaken min of meer vast. Uitgegaan moet bijvoorbeeld worden in het hele gebied West 1 van een vermindering van het aantal woningen met tien procent. Dertig procent van de woningen zal waarschijnlijk tegen de vlakte gaan, en worden vervangen door nieuwbouw. Voor het gebied rond de Marias traat liggen die getallen nog hoger. Daar zal zestig procent van de woningen tegen de vlakte moeten, cn kan in veertig procent met renovatie worden volstaan. Blijft wat er ook gebeurt in rijn huis wonen. Wil we! ver huizen naar de Gorzen, maar blijft als dat niet kan gewoon ritten, al is het alleen. Moet rijn vijf kinderen onderhou den en kan dus geen hoge huren betalen. Aydin Guyli, is afkomstig uit Turkije, en woont met een ge zin van zes personen in de Vriendsschapsstraat. Al drie jaar. Zegt dat zijn huis al die tijd al rot is geweest Is slecht voor de gezondheid. Slechts één kamer is nog re delijk te bewonen. Daar zitten ze *s winters met zijn allen. Hoopt op nieuwe huizen. „3s gezonder" zegt hij. Hogere huren neemt hij dan maar op de koop toe. Betaalt nu zestig gulden voor het huis, dat ei gendom is van de gemeente. Het water loopt er soms langs de muren en de ramen verto nen fikse kieren. Denkt voor een nieuw huis 280 $l driehon derd gulden te gaan betalen, wat hij met subsidie wel denkt te kunnen opbrengen. Mevrouw Aksahin, afkomstig uit Turkije, slaapt met man en vijf kinderen in één klein kamertje. Twee kinderen in stapelbed, twee kinderen op de grond, en het vijfde in een ledikant. Kan andere kamer niet gebruiken om in te sla pen. Ramen aan de voorkant tochten enorm. Water Loopt langs plafond achter het be hang langs. Hopen op nieuw huis zodat alle kinderen in een bed kunnen slapen en wateroverlast en tocht tot de verleden tijd zullen behoren. Dat het aantal woningen met „maar" tien procent zal terug lopen komt doordat in de plannen wordt uitgegaan van dubbel grondgebruik. Zo kan er bijvoorbeeld geparkeerd worden beneden de neer te zetten woningen. Bjjna dc helft van het aantal parkeer plaatsen zal op die manier worden aangebracht. Daar door zal er ook m de straat, die nu nog vol staat met ge parkeerde auto^. meer ruimte komen, ruimte die dan "weer kan worden benut voor specl- voorzieningen, een boompje hier en een struikje daar. In de plannen wil de gemeente uitgaan van meer parkeer plaatsen Tunnel De groenvoorzieningen in de wtjk zullen belangrijk worden uitgebreid. Om het groen in de omgeyüig beter bereikbaar te maken, denkt men aan een voetgangerstunneltje naar het Strickledepark, onder de Vlaardingerdijk door. De wijkaccommodaties in West zijn op het moment niet voldoende. Uitbreiding en zelfs nieuwbouw zal volgens de gemeente noodzakelijk zijn. Het club-en buurthuis werk. dat nu nog in de voor malige Kivé va-kleuterschool zit, krijgt in de toekomst ook een nieuwe behuizing. Het wijkconsultatieburcau heeft behoefte aan nieuwbouw, de bibliotheek aan uitbreiding Voor het gymnastiekonderwijs zal nieuwbouw moeten verrij zen, alsmede voor ontmoe- tings- en verenigingsactivitei ten. Het onderzoek van de ge meente naar wat er m de wijk noodzakelijk is. heeft verder uitgewezen dat een aantal winkels en bedrijven zal moeten verhuizen, omdat de panden waarin ze geves tigd zijn alleen nog maar ge schikt zijn voor de sloop. In overleg met de betrokken on dernemers kan dan besloten worden tot hervestiging op dezelfde plaats (nieuwbouw), hervestiging in de omgeving, of hervestiging op het indu strieterrein, Ook hinder voor de omgeving, of bednjfecono- inische overwegingen kunnen overigens aanleiding zijn tot verplaatsing van winkels en bedrijven. In het Schienoko gebied waar de stadsvernieu wing ook zat komen, is wel licht nog plaats voor bedrij ven. Riolering Verschillende delen van West zijn in de loop der jaren zo danig verzakt dal de riolering met goed meer functioneerde. Om daar wat aan te doen is een nieuw rioleringsplan voor het gebied opgesteld. Tegelijk met die plannen zal wat aan de drainage van de tuinen worden gedaan, die nu nog regelmatig blank staan na een flinke regenbui. De kippenbrug over de Nieu-. we Haven, een belangrijke route voor voetgangers vanuit en naar het centrum kan in het kader van de stadsver nieuwing meteen worden ver nieuwd. Ook voor het verkeer in het westen van Schiedam zal de stadsvernieuwing gevolgen hebben. De Nieuwe Haven en de Burgemeester Knappert- iaan hebben volgens de ge meente op het moment teveel verkeer te venverken; daar zou een eind aan moeten wor den gemaakt, vooral omdat de beide wegen zijn opgeno men in het fietspadenplan. De cijfers wijzen uit dat het aan tal ongelukken tussen snelver keer en langzaam verkeer aanzienlijk is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5