SPORT Kleiduiven schieten: Oorverdovend maar ook gezellig VZC Vlaardingen: technisch nog niet volmaakt Blaashal Unilever ook voor algemeen gebruik Tapijtmagazijn ai«jd Concentratie en snelheid erg belangrijk SVV- spelers naar amateurs Van Putten: Eerst tennisbanen realiseren Rijnmond voordeliger Nieuw bestuur l De Hoek- Go Ahead lilwmAhfi I 28 tot 50% WOENSDAG 18 JULI 1979 VD/SC/WWi Lopik Uit de anonimiteit komen. Dat zouden de kleiduivenschutters bijzonder op prijs stellen. Deze vorm van schietsport kent weliswaar dui zenden geregistreerde beoefenaars, maar veel be kendheid krijgt de man met het dubbelloops-ge weer toch niet. Ja, toen Erik Swinkels drie jaar geleden in Montreal furore maakte waren de me dia er als de kippen bij. Maar roem is verganke lijk en daarmee ook de plotselinge interesse voor de kleiduivenschietsport. De zilveren medaille Is voor Swinkels verleden tijd. De concurrentie werd groter en nog geen maand terug moest hij Lopiker Kiek van Ieperen bij de nationale titel strijd voor laten gaan. Binnenkort nemen vijf Nederlandse kleiduivenschutters deel aan de Eu ropese kampioenschappen in Italië. In verschil lende selectiewedstrijden hebben zij zich gekwa lificeerd. Erik Swinkels en Kiek van Ieperen vormden daarbij een paar apart. Tussen hen en de rest valt er duidelijk een gat. Bij elke wedstrijd wordt de eerste plaats tussen dit duo uitgevochten. „Maar het is echt geen strijd op leven en dood", legt Kiek van Ieperen uit. „Er bestaat een gezonde concurrentie, maar meer ook niet". Dat bleek ook tijdens de wedstrijden die de Duit se Rottweilfabriek op het complex van de kleidui- vrenschietvereniging De Snip hield. Gezelligheid en sfeer zijn voor de schutters bijna net zo belang rijk als de concurrentie en snelheid van handelen tijdens de wedstrijd. De kantine van de Snip is dan ook geen moment onbezet. Een pilsje voor de .mindere" schutters een bescheiden frisdrankje voor hen die om de prijzen strijden. Want op de eerste dag van het concours komen de toppers niet tegen elkaar uit. Nee, iedereen wordt onge acht zijn sterkte in groepen (rotten) ingedeeld. Op die wijze gaan ze de eerste dag vier keer de baan rond, daarna worden de rotten ingedeeld naar de eigenlijke klasse. Voor een goede uitleg van de ■-kleiduivenschietsport moet je natuurlijk een kenner hebben. Lau Rijssen loopt al een be hoorlijk tijdje mee. Tijdens de Rottweil-kampioenschap- pcn (Rottweil »s een mumiie- fabnkant) trad hij op als jurylid. Trouwens de organi satie van een dergelijk schiet- festijn vergt nogal wat van een vereniging. Allereerst het woord kleiduif. Lau Rijssen: ..Dat stamt nog uit vroeger tijden. Toen werd er op le vende duiven geschoten, maar dat werd later terecht men sonwaardig gevonden. Hoe wel. In Spanje en Italic ge beurt het nog wel..." De duif wordt dus van klei gemaakt. Het is een ronde schijf, die door een machine naar buiten wordt geschoten. Dit gebeurt pas na het commando „ja" van de schutter. De baancom missaris drukt dan op de knop die in verbinding staat met de machine en tegelijker tijd kiest de kleiduif het luchtruim. Dan is het zaak voor de schutter om het sheet-geweer razendsnel te schouderen en de trekker Kiek van leperen (rechts) en Erik Swin kels, een paar apart. Op de achtergrond het hok waar een machine de kleiduiven het luchtruim in slingert. gutden is de oorzaak van al dat lawaai benedon aan de Lekdijk. „Kunnen we mooi weer van de hand doen", vond de latere winnaar Erik Swmkels. in het dagelijks le ven wapenhandefaar in Best (Noord-Brabant). „Anders win je straks genoeg geweren voor een vuurpeloton", lachte hij. Swinkels en Van Ieperen zijn een klasse apart in de kleiduivenschietsportwereld. Met een gemiddelde van bo ven de 195 moeten zij in de top van Europa mee kunnen draaien. ,.In Italië zijn Oost- Duitsland en wellicht het gastland onze enige concur renten. In het individueel kampioenschap denk ik dat je met 197 zeker ben van ereme taal, hoewel ik ook een keer heb meegemaakt dat ik met 199 nog buiten de prijzen viel". Erik kan het weten. Drie jaar geleden stond hij nog op het erepodium. Een „gouden" periode beloond met een zilveren medaille. Daarna werd het stil rond de wapenhandelaar uit Best. ,,Ik ben toen inderdaad wat te ruggevallen", geeft hij toe. „maar op dit moment gaat het weer ouderwets". Dat bleek dus ook tijdens het laatste Rottwei!-kampioen schap. Applaus en het roepen van „vol" (alle vijfentwintig schoten raak) waren nogal eens op de baan waar Swin kels bezig was te horen. „Je ziet het ook aan de houding, aan de stand van de schutter- verduidelijkt Lau Rijssen. Hoek van Holland Het Hoekse selectie-elftal speelt op zaterdag 28 juli een vriendschappelijke wedstrijd tegen de ere^dj. visieclub Go Ahead Eag les. De ontmoeting heeft plaats op het terrein van Hoek van Holland en kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop bij de WV (vier gulden) en op het terrein (vier gulden en vijftig cent). Voorafgaande van de wedstrijd, die om half ze ven begint, spelen de mi- ni's van Hoek van Hol land een wedstrijd tegen de allerkleinste jeugd van het kampeerterrein. over te halen. In de baan is tevens een moeilijkheidsgraad aangebracht De schutters schieten met alleen uit acht verschillende posities, maar hebben ook te maken met di verse doubles. Dat betekent, dal er kort achter elkaar uit de hokken die tegenover el kaar staan, een duif uit het „doosje" komt. De schutter moet dan twee keer achtereen reageren. In totaal lost de klciduivenschutter per par cours vijfentwintig schoten. In twee dagen betekent het, dat men tweehonderd keer de trekker overhaalt. En dat is natuurlijk geen klei nigheid. Je ziet dan ook ver schillende juryleden, maar ook schutters met oorbescher mers of oordopjes („wat zeg je"). Het geluid van sommige geweren, die hagelpatronen van acht centimeter wegschie ten is af en toe oorverdovend en het gedender duurt tot diep inde dag. „Het lijkt weinig spectaculair voor een buitenstaander", ver volgt Lau Rijssen, „maar voor de schutter 2ijn het wel dege lijk spannende momenten. De duif komt met een snelheid van zo'n honderd kilometer per uur uit de machine en je moet dat ding toch voor zijn. Lukt dat niet dan volgt er een hatelijk toetertje van de jury en gaat de schutter zacht voor zich uit vloekend af. Hoezo niet raak? Niet altijd gaat dat zonder protest. Alles vindt plaats in een fractie van een seconde en ook het jurylid is maar een mens. „Er zijn nog wel eens protesten" stelt Lau dan ook. „Maar in de meeste gevallen leggen de schutters zich toch bij de be slissing neer. Nogmaals het gaat niet alleen om de knik kers". 197 Nee. de hoofdprijs is iets heel andeis. Een prachtig sheet-ge weer van zo'n vierduizend „kL enners halen het talent er zo tussen uit. Je moet de duif voor zijn. Daarvoor zijn weer concentratie en snelheid no dig. Sommigen denken dat kieiduivenschïeten zo makke lijk is maar als je ze dan een geweer m handen geeft, ra ken ze de eerste weken nog geen millimeter. Een dure sport? Ach, wat heet duur. Voor de patronen betalen de schutters dertig cent per stuk. Maar die uitrusting gaat jaren mee. En als je er eenmaal aan begonnen bent... Vraag het maar, ze zouden het voor geen goud willen missen". Schiedam De SW-spelers John Co rver en Fr cd Meer-' hof, die beiden geen contract meer kregen aangeboden, hebben toch onderdak gevon- den. Fred Meerhof, die we! ambities wat betreft betaald voetbal blijft houden, vertrekt naar DHS, terwijl Corver zijn heil bij CW in de hoofdklas. se gaat zoeken. Ook Eddy van der Most heeft een nieu we vereniging. De derde kee per van de Schiedamse eer- ste-divisieclub speelt het ko mend seizoen voor de ama teurs van Feijenoord {vierde klas KNVB). Zoals bekend, vertrok Cor Huigen al eerder naar een amateurvereniging te welen Xerxes. Bart Kreftj heeft inmiddels zijn aangebo-u den contract wel geaccep-f teerd. Amersfoort Het meest te vreden was VZC-trainster Edelijn met de prestatie van Jacqueline Clans op de 100 meter rugslag o. 10 jaar tijk dens de Nederlandse kampi oenschappen zwemmen. Niet dat de tijd van 1.26.88 zo tot de verbeelding sprak. Inte gendeel, haar beste tijd was 1.26.1 en daarmee kwam zij als achtste in de snelste se rie. Nu moest zij een aantal plaatsen zakken op de rang lijst, maar belangrijker was, dat het zwemmen technisch meer verantwoord was. Ede- lijn: .Jacqueline heeft altijd moeite met het keerpunt Zij moet vijf keer kijken, wan neer hel moment daar is en dan nog gaat het wel eens verkeerd. Bovendien zwemt zij nog al eens in de touwen en ook dat is nu niet ge- beurL Ik ben heel tevreden over haar resu I taat". door Peter van Zwienen Ook op de techniek van Rem- co Snuverink is nog wel wat aan te merken, waardoor een flinke tijdsverbetering in de toekomst er wel in zit. De VZC-tramsler: „Remeo was als zesde geplaatst met een tijd van 2.33.7. Hij werd nu vierde met 2.32.88. Niet iets om tevreden mee te zijn. ze ker omdat hij zijn wedstrijd goed indeelde. Remco is altijd gewend geweest om zo hard mogelijk van start te gaan en dan maar kijken hoe ver hij komt Ik heb hem gezegd dat hij niet met een jongen als Kroes mee mocht gaan. Hij zei toen: „Denkt u echt dat ik met een betere baanverdeling een goede tijd zwem?" Ik heb gezegd dat dat zou gebeuren en nu is het gelukt Er zijn echter nog veel din gen die moeten worden verbe terd. De armzwaai bij de start is niet goed en bij ande re slagen is het technisch ook niet allemaal in orde. Daar moeten we dit jaar echt aan gaan werken. Ik begrijp wel hoe het allemaal komt Hij is Ger Edelijn een vechter en gaat graag hard, maar het gaat wel ten koste van zijn techniek". De afwezige Rob de Gier, die mee mocht naar een trai ningsstage in Genua, kreeg toch nog een brief van de Zwembond, waann stond dat het niet doorging vanwege de vele af mei di gen. De Gier be hoorde tot die afzeggers, om de simpele reden dat hij niet meer traint Edelijn: „Hij beeft één keer een goede tijd gezwommen, waardoor hij werd geselecteerd. Hij kan het niet meer opbrengen om te trainen en dan heeft het weinig zin om naar Genua te gaan. Het is wel jammer, want het was een groot ta lent die, als hij er hard voor had getraind, zelfs in de buurt van een Olympische kwalificatie had kunnen ko men. Het mocht echter niet zo zijn". -i Vlaardingen De personeelsvereniging van Uni lever blijft streven naar een Maasbal op het ter rein aan de Olivier van Noortlaan. Om dit te verwezenlijken wordt echter de tactiek van de voorzichtigheid gevolgd. Het afwijzen van Maas ballen in het Kolpabad en op het tenniscomplex van VLTC heeft de personeelsvereniging genoopt tot deze tactiek. Van Putton, lid van de finan- cicle commissie van de perso neelsvereniging: „We hebben nu een brief gestuurd aan de gemeente waarin we toestem ming vragen voor het aanleg gen van drie tennisbanen. Dat mag geen problemen opleve ren. De financiën zijn rond, de grond is van Unilever, al leen moeten we voor een om heining zorgen. De tennisba nen zullen dan ook voor de gemeente geen problemen op leveren". Maar dan? Van Putten op nieuw; „Ja, dan moeten we het slim spelen. Wij willen in ieder geval die blaasha) reali seren. Dus een overkapping van de tennisbanen van: zeg september tot en met maart- De gemeente heeft via sport wethouder Bot laten weten uit esthetische oogmerken niet bepaald gecharmeerd te zijn van een blaashal. Nu willen ze niet het risico lopen, dat die tennisbanen bij een even tuele aanvraag voor een blaashal erbij inschieten. We gaan het stap voor stap op bouwen. Hoewel de tennis en met een blaashal in de winter ook voor meerdere sporten ge schikte accommodatie in eer ste instantie voor de leden van de Unilever bestemd rijn, wil de multinational de zaal problemen van Vlaardingen niet zomaar opzij schuiven. Van Putten: „De tijd die overblijft willen we zeker be schikbaar stellen aan de noodlijdende binnensportvere nigingen. Zo heeft de korfbal- vereniging Vlaardingen ons al gepolst. Uiteraard zal dat sa men met de zaalhuur per uur gaan in overeenstemming met de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie. Wij vin den dat de gemeente in het belang van de sport in Vlaar dingen - de behoefte aan sporthallen gaat bijna een niet meer te realiseren vorm aannemen - ons plan moet honoreren". Geen probleem „Nogmaals", gaat Van Putten verder, „financieel is het geen probleem. Unilever staat ga rant voor een lening om de zaak te bekostingen. We heb ben al met een aannemer ge sproken die de opdracht bin nen zes weken drie maan den kan realiseren. Wat ons betreft kunnen ze zo begin nen. We hebben trouwens nog een argument wat het esthe tisch oogpunt aangaat. We be doelen dan die twee punten van het tenniscentrum Hoo- gendijk langs de rijksweg. Net of die het gezicht ver- fraaiien. Op de plaats die wij voor ogen hebben - de Olivier van Noortlaan - is dat overi gens toch belachelijk. Of je nu tegen een blaashal of een fabriekswand aankijkt, dat maakt volgens mij niets uit Sportwethouder Bot wacht met spanning de aanvraag af. „Het principe van het ge meentebestuur voor blaashal- len zal zeker niet worden ge wijzigd. Daar is het nu een maal een principe voor. Het is natuurlijk wel zo, dat Vlaardingen momenteel met een nijpend tekort aan bin-f nensportaccommodatie kampt-: We zullen de aanvraag van deji heren van de Unilever dan- ook met een beargumentaepl ja of nee beantwoorden. Kijkp we zitten met bepaalde bouw verordeningen en daarom isj het geen kwestie van mod; vinden of niet Dat gold ook bij het toekennen van tennishallen van Hoogendijk. Door Emile Schelvis. Calmbwgsiraal SÓ, VUufdlngen. tel. 010-355429 het terrein aan de Olivier van Noortlaan waar de personeelsvereniging vaö[ Unilever de blaashal wil realiseren. t Hoek van Holland De voet balvereniging Hoek van Hol land heeft een nieuw bestuur. In plaats van Ben Blokland (voorzitter) en P. van Balen (penningmeester), die geen volgende termijn wensten te aanvaarden, werden gekozen E. de Zwart als voorzitter e&| A. Jansen als penningmeester^ De heer T. Mulder blijft cretaris, terwijl het bestuw nog werd aangevuld met heer W. Kortsmit die de nanciën gaat beheren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 6