spom mms m.-fk' Hoe werkf de politie? wMoefew recherche-team waf is het gekste gevonden voorwerp? Chirurg Olthuis over de duivensport: ,.De bijsmaak is niet terecht" Laatste „nationale" voor Diane Edelijn geld eruit? sana Informatie overhet vak en de opleiding van gemeente- pofirieman Kom in de bus in Schiedam: vrijdag 20 juli, Broersvest, van 1030 -18.00 uur. Zwemmen voor i kleuters J DONDERDAG 19 JULI 1979 SC/VDA De meest democratische hobby Deift 't Is een wat vreemde combinatie, een chirurg die als hobby de duivensport heeft. Ook Dr. G(erard) Olthuis, hoofd van de afdeling chi rurgie van het Rotterdamse Zuiderziekenhuis, heeft in al die jaren dat hij duiven houdt, be merkt, dat de mensen zon hobby (bij hem) niet verwachten. „Ik vroeg eens een collega naar z'n hobby, maar dat wou die in eerste instantie niet zeggen. Na aandringen verklapte hij dan toch dat'ie duivenliefhebber was", benadrukte de chi rurg uit Delft de „vreemde" positie die hij in neemt. i-SC Dr. Gerard Olthuis:,, In het hok kom ik tot rust. Kan ik de ziekenhuis-besognes helemaal van me afzetten". Delft 't Is een wat vreemde combinatie, een chirurg die als hobby de duivensport heeft. Ook Dr. G{e- rard) Olthuis, hoofd van de afdeling chi rurgie van het Kotter- damse Zuiderzieken huis, heeft in al die jaren dat hij duiven houdt, bemerkt, dat de mensen zo'n hobby (bij hem) niet verwachten. „Ik vroeg eens een collega naar z'n hobby, maar dat wou die in eerste in stantie niet zeggen. Na aandringen ver klapte hij dan toch dat'ie duivenliefheb ber was", benadrukte door Elbert van den Berg de chirurg uit Delft de „vreemde" positie die hij inneemt. „D'r zijn ook niet zoveel artsen die aan deze spoit doen", weet Ol thuis, die achter zijn woning aan de Ge- rbrandylaan een royale duivenaceommodatie heeft, „Ik ken een een uroloog in Eindhoven en een tandarts in Zand- voort. Maar dan houdt het wel zo'n beetje op. Ik kan wel begrijpen dat men niet verwacht dat een arts of chirurg deze sport beoefent, maar ik ben het er niet mee eens. De duiven sport heeft een bij smaak, het 2ou een „volkse" sport zijn. Dan wordt gauw het negatie ve naar voren gehaald. Maar voetbal wordt ook andere gezien en bena derd als tennis. „Voor mij, is het een ideale vrije tijdsbeste ding. Ik kon vroeger- nu is dat gelukkig een stuk minder-op ieder moment worden opgeroepen. Dan moest ik naar het ziekenhuis. «Ie kon dan zo het hok uitlopen en naar je werk gaan. Leuk was het natuurlijk niet, zeker niet als er duiven moesten binnen komen. Maar welke hobby kan je zo dichtbij huis beoefenen". Toch houdt Olthuis niet „al z'n hele leven" dui ven. Vanaf het moment dat de studie medicijnen teveel tijd vergde en het moment dat hij in Delft kwam wonen, kreeg hij geen „eigen" duif in handen. „Toen ik in Delft een huis liet bou wen heb ik direct ver gunning gevraagd om duiven te mogen hou den. Toen was dat geen probleem, tegenwoordig ligt dat in nieuwbouw wijken een stuk moeilij ker. Een soort jeugdig enthousiasme maakte zich van me meester. Het is net- als met vele andere sporten. Als je eenmaal met de bacil bent besmet, dat laat zo'n hobby je niet meer los". Geen Hoogvlieger Olthuis is geen hoogvlie ger. „Maar", zegt'ië in vaktermen: „Ik doe aar dig mee. En dan is zo'n hobby ook het leukst. Natuurlijk wÜ iedereen graag nationaal iets eresteren, maar als dat ij mij niet lukt, dan vind ik dat niet erg. Het zou heus niet zo moei lijk zijn om veel geld uit te geven voor een goede duif- Maar dat is niet het doel van deze hobby. Je moet in het rijtje blijven". „wat mij vooral aan trekt is de band met de biologie. Het houdt je dicht bij de natuur. Het kweken, de erfelijkheid sleer, dat vind ik erg in teressant. Door de snelle voortplanting is de duif vooral op dat gebied in teressanter dan andere dieren. Je ziet al vrij snel de resultaten van de kruisingen die je probeert". De hoeveelheid „vrije tijd" is bij Olthuis een grote spelbreker maar vooral ook een rem op de prestaties van de duiven. „Om de duiven sport goed te beoefenen, moet je veel tijd heb ben. Dat is bij mij niet het geval. Ik sta 's-mor- gens om zes uur op om do dieren te voeren, daarna ga ik naar het ziekenhuis. Om half ze ven s'avonds kom ik thuis en ga dan weer het hok in. Maar erg veel keren heb ik nog een vergadering. Zodat ik in feite in het week einde het meeste moet doen. Vroeger had ik een verzorger, die het hok schoonmaakte, maar nu doe ik dat maar één keer per week, op zaterd ag". ,,De duiven zijn bij mij daardoor relatief schuw. Ze zien me weinig. Er is geen verstandhouding. Daarom ook heb ik meer succes op mara- th on vluchten dan met jonge duiven. Bi] die korte afstandsvliichten moet alles snel gebeu ren. Iedere seconde telt. Maar bij vluchten uit Barcelona of Pau, maakt het niet zo erg veel uit wanneer de duif eerst nog eens een tijdje op het dak gaat zitten. Trouwens, voor die ma- rathonvliegere heb ik ook meer bewondering, 't Is toch heel wat ais zo'n duif na 1200 kilo meter weer terugkomt," Al s tuinieren En de spanning bij wedvluchten? Olthuis glimlacht: „Ach, op m'n werk ben ik natuurlijk wel wat gewend, Nee wat dat betreft ben ik niet fanatiek. Ik ver wacht en hoop, maar van spanning kun je nauwelijks spreken. Ik vind het erg prettig om te doen. Je bent in de buitenlucht. Het is nefc zo iets als tuinieren. Iets wat ik graag zou doen, maar niet gaat. Ik heb geen eelt op m'n handen en niet goed verzorgde handen zijn nu eenmaal taboe in de chirurgie". Olthuis is lid van de postduivenhoudersvere- niging het Westen in Delft. Een club die deze winter een nieuw ïnkor- flokaai opende in het recreatiegebied de Delft- se Hout. „Dat is toch heel wat voor een club je met maar 50 leden. De meesten hebben erg veel werk verzet om dat' te bereiken. Ik niet. Af en toe ging ik kijken hoe de bouw vorderde. 't-Is een gezellige groep, niet te groot. En het merendeel houdt duiven, omdat het een goede vrijetijdsbesteding is en zeker niet. voor het geld". „Juist dat geld, dat gok ken, bezorgt de duiven sport een negatieve pu bliciteit. Dan staan er ineens enorme bedragen in de krant, maar in het algemeen valt dat best mee. Het komt zelden voor, dat er echt grote bedragen omgaan in deze sport Zeker niet in Nederland. In België, daar is het wat dat be treft erger dan hier". Waarom negatief? „Je maakt veel mee, dat er over de duivensport denigrerend wordt ge sproken. Dat gebeurt al bij de lossings berichten op de radio. Dat is niet leuk. Dergelijke mensen beseffen niet hoeveel mensen er op dat mo ment luisteren en hoe veel mensen die hobby beoefenen. Er wordt zo veel overdreven. En dat is vervelend. Het aantal misvattingen js in ieder geval groter dan het aantal misstanden". „Vroeger, en dan spreek ik over de crisistijd, werden er gedeeltes van salarissen ingehouden om te kunnen gokken. Maar in die tijd waren de vrouwen ook blij dat hun echtgenoten duiven hielden. Dat zaten ze tenminste niet in de kroeg", herinnert Ol thuis zich. De tijden zijn veran derd. Nu mogen in be paalde wijken geen dui ven worden gehouden. Otlthuis protesteert: „Men vindt poep vies, maar beseft niet dat ook andere vogels dan duiven de „rommel" kunnen veroorzaken. In feite verbieden sommige gemeentes, want niet overal is het beleid het zelfde de mensen om een fijne hobby uit te oefenen. Het zou een stedeling een binding kunnen geven met de natuur. Dat kan nu niet. Daardoor is er ook bij na geen groei in de dui vensport. Doping, het gebeurt Ook het woord doping wordt vaak in negatie ve zin in verband ge bracht met de duiven sport. Als medicus weet Olthuis wat de gevol gen zijn. „Ik weet dat het gebeurt, Tenminste bet wordt geprobeerd. Soms zal het helpen, maar het is een abnor male zaak als een dui- vin hormonen krijgt in gespoten om een man nelijker conditie te kweken. Dat kan nooit goed zijn.". Olthuis: „Het percentage dat doping toedient is erg gering. Het „spul" moet worden ingespo ten. Dat kan niet ieder een. Het is wel weer zo, dat deze affaire in de publiciteit wordt over trokken. Dat is niet no dig. Er zijn ontzettend vee) liefhebbers met slechts een paar duiven, die aan hun sport erg veel plezier beleven". „Ga maar na", licht Ol thuis (vanaf 1962 tot 1971 werkzaam in het Hippolytus ziekenhuis in Delft) voor:" het is een sport voor iedere beurs, het kan dicht bij huis, de sport kan door het hele gezin worden ge daan en je speelt met dieren, Kortom: het is de meest democratische hobby". Is er dan niets verkeerds aan de sport? Olthuis: „Toch wel. Mensen die teveel tijd aan hun hobby beste den. Die hun beroep er door verwaarlozen. Die tendens zit gr af en toe wel in". Amersfoort Ook Carta van Paasscn van VZC/Vlaardin- gen toonde op de vijfde dag van de nationale kampioen schappen zwemmen aan, dat het niet alteen om de snelst mogelijke tijd maken gaat. Op de 100 meter schoolslag kwam zij tot een tijd van 1.37.6. waarmee zij 0.4 secon de sneller was dan ooit tevo ren. Trainster Edelijn: „Zij is goed van start gegaan, met een krachtige slag. Niet te snel echter, want het meest be langrijke op dit moment is technisch juist zwemmen. Dan gaat het maar wat langzamer, dat vind ik niet zo erg. Carta kwam nu niet moe uit het water en zij heeft haar krach ten goed verdeeld, getuige de 50 meter tijden 46.9 en 50.7". Carla zelf: „Het zwemt wat makkelijker met een lange slag en het was niet zo ver moeiend. Het ging echt lek ker". De VZC-trainster verder: .Na tuurlijk is de tijd wel belang rijk, maar zo'n meisje zwemt pas een half jaar en dan is het belangrijker om een goe de techniek aan te leren. In het begin heeft ze ook veel moeite gehad met de start Ze dook t£ diep en dat kostte haar normaal gesproken twee seconden. Nu gaat het veel beter". VZC-VIaardingen is overigens bezig om van de basis af weer te werken aan een zwemploeg die meetelt in Ne derland. Niet dat er direct wordt uitgegaan dat de gou den tijden van Jaap Ploeg te- rugkeren, dat zeker nog niet. Trainster Edelijn: „Over drie jaar kan ik zeggen of wij er zullen komen. Dan pas zijn cr een aantal talenten doorge stroomd en kan je zien of er een ploeg is met breedte. Wij richten ons echter niet alleen op die brede basis. Dit jaar voor het eerst worden een aantal talenten apart geno men, om te proberen er wat meer uit te halen. Wij willen er bij horen." Overigens betekende de voor laatste dag van de „nationale" het definitieve afscheid van Diane Edelijn, die nationaal en internationaal lange tijd aan de top heeft gestaan. Haar lange zwemcarriére werd besloten met de 4 x 100 meter wisselslag estafette, waarop zij haar favoriete nummer, de rugslag, voltooide in 4.51.44. Daarmee kwam een einde aan een lange periode van suprematie van de Vlaar- dingers. Het is nu wachten op de nieuwe lichting. jRMATIEBüS PQWTIE INFOSiMATlFBI ïc&iïj: i i Vlaardingen In ver- j band met de grote vraag I naar kleuterlessen. is de I Vlaardingse Zwem Club van plan hiervoor de mo- gelijkheden te gaan on- der-zoeken. Een commis sie, onder leiding van Bep Jaspers, stelt zich om hiermee na de vakan tie te kunnen beginnen- Vast staat al dat er in het Kolpabad een moge lijkheid is op zaterdag middag tussen 16 uur en 16.36 uur. De mogelijkhe den In het Holybad wor den onderzocht. Het gaat hier om speciaal aange paste watergewenning- slessen voor de kinderen j van 3 en 4 jaar en een enkele 5-jarige die wat I laat met zwemmen is be- gonnen. Er zal verder aandacht worden besteed aan het watervrij maken j het leren niet bang te zijn voor water en de j kinderen bij te brengen dat diep water een ge- j vaar kan zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4