Mogelijkheden zijn er genoeg Een dagje uit dichtbij huis m J wiss ffftlJPAG 20 JULI 1979 VD/SC/WWS VA f *tz- ***- 'i f-fr/ r**vy >Jw»vv jtV-ï-*-i -«■?•. *44 W^s 't #6 J| fe sawfA» Je kunt tóch wel plezier hebben, ook al zit je niet op het strand van Torremolinos. Die consta tering kan rustig gedaan worden als je op een rijtje zet, welke mogelijkheden er allemaal zijn *om een dagje rond te stappen in de directe om- geving. Het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg, met de gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen. Maassluis en Hoek van Holland, heeft genoeg te bieden om er een of meer plezierige -vakantiedagen in door te brengen. Wie rondkijkt ■en zijn fantasie gebruikt kan zich ook in deze "omgeving, waar volgens sommige verhalen niets te doen zou zijn, uitgebreid amuseren. Op deze pagina wiilen we in vogelvlucht op een rijtje zet- ten, wat de regio zoal te bie- den heeft. Het is best moge- lijk, dat we met die opsom- ming niet volledig zijn. De plaatselijke VW-kantoren zijn gaarne bereid uitgebrei- dere informatie te geven. Hoek \an Holland Om met Hoek van Holland te beginnen: nog steeds is 1 het strandvertier het belang- r rijkste, dat dit stukje Rotter- dam aan zee te bieden heeft 7 Een dagje strand: het is im- mers puur plezier voor het hele gezin, als het weer ten- minste een beetje mee wil werken. En dan ligt het er maar net aan waar de be- langstelling naar uitgaat: bruin-mct-witte-plekken of gewoon-helemaal-bruin. Beide mogelijkheden zijn aanwezig, met zowel een „gekleed" als een naaktstrand in de buurt Maar denk ook aan andere attracties, die De Hoek te bieden heeft. Ga eens kijken langs dc Nieuwe Waterweg, waar het vooral door de week flink druk kan zijn met scheepvaartverkeer. En denk aan culinaire mogelijkheden, - die Hoek van Holland biedt - Met name in het centrum en - nabij het strand zitten enkele horeca-bedrijven, die een uit- - stekende maaltijd op tafel weien te brengen. MAASSLUIS Ook Maassluis heeft zijn charmes. Om te beginnen kun je al een halve dag zoekbrengen door alleen maar rond te wandelen in het oude centrum, met steeds weer verrassende stadsbeel- den, leuke plekjes en histori- v sehe panden. Het is niet voor niets, dal hel daar altijd v druk is, als de zon schijnt Steeds meer toeristen komen op hun doorreis naar andere plaatsen even langs, om de sfeer in de oude stad te proeven. Tijdens een bezoek aan het Maassluise centrum is het niet meer dan logisch om even binnen te wippen in het Sleep vaartmuseum op de Hoogstraat 1. In dat Natio naal Sieepvaart Museum is heel wat te vinden over de historie van de sieepvaart Scheepsmodellen, maar ook andere voorwerpen die met de sieepvaart te maken heb ben, worden in dat splinter nieuwe museum tentoonges teld. Op zaterdag kan men er terecht tussen 10 en 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur, op woensdag van 14 tot 17 en op donderdag van 19 tot 21 uur. Op maandag, dinsdag en vrijdag is het museum ge sloten. Interessant is ook een bezoek aan het Gemeentemuseum op de Zuiddijk 16. Dit museum heeft een permanente exposi tie over de historie van de stad en haar visserij, maar ook worden regelmatig wisse lende tentoonstellingen ge houden. Dit museum is geo- pend op dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. Op donderdag kan men er te vens lussen 19 en 21 uur te recht. Tussen Maassluis en VIaar dingen, langs de oever van de Nieuwe Waterweg, ligt het Lickebaert-recreatiegcbied. Van een bos kan op dit mo ment nog niet gesproken worden, al zal het die naam in de toekomst zeker wel verdienen; daar is de aan plant nu echter nog te jong voor. Toch is het, als er niet teveel wind staat, goed toe ven langs de Waterweg. Het blijft een imposant gezicht om het drukke scheepvaart verkeer langs je voorbij te zien trekken, terwijl je zelf lekker op de kant in het gras ligt. Want gras- en speelvel den: die zijn er in ruime mate. Lickebaert is te vinden langs dc Maassluisedijk, de oude verbinding tussen Vlaardingen en Maassluis. Je kunt er op de fiets naar toe, maar dan is het op die dijk wel oppassen geblazen: som mige automobilisten vinden het prachtig om daar te „scheuren". Een apart fiets pad komt er in de toekomst wel, vanuit Vlaardingen, maar dat zal nog wel even op zich laten wachten. VIJiARDIXGEN Op het gevaar af dat Maas- sluizers en Schiedammers erg boos worden: Vlaardingen lijkt op het eerste gezicht de meest interessante stad in het Waterweggebied. Dat is niet zo vreemd: Vlaardingen heeft een duidelijke centrum functie voor de regio, zeker op cultureel en recreatief ge bied. Op culinair gebied kun je beter in Schiedam terecht, maar daar komen we straks nog op. Belangrijkste attractie in Vlaardingen blijft het Visse- rijmuseum, op de Westhaven- kade 53/54. In dit museum, ondergebracht in een schitte rend historisch pand, wordt een beeld gegeven van de Nederlandse zeevisserij in al haar facetten. Zeker niet al leen interessant voor volwas senen: ook kinderen zullen zich er best amuseren. Al was het alleen al vanwege de fikse bak met noordzeewater, waarin enkele van de zeebe woners zijn ondergebracht Een doodgewone schol-in-het- ccht zie je ook niet elke dag. Regelmatig worden in het bi- oscoopje van het museum in teressante films gedraaid, die met de visserij te maken hebben. Hel Visserijmuseum is dagelijks van 10 tot 17 uur open. Op zon- en feestdagen kan men tussen 14 en 17 uur terecht Muziekliefhebbers kunnen hun hart ophalen in het schitterende museumpje van Ton Stolk op de Westhaven- kade 45. Op dit adres is het muziekdocumentatie- en in formatiecentrum gevestigd. In dit pand, waarin jaren ge leden het Visserijmuseum was ondergebracht - maar die accommodatie bleek uit eindelijk toch veel te klein - 15 een unieke verzameling uitheemse muziekinstrumen ten ondergebracht Ton Stolk kan er boeiend over vertel len. Men is dagelijks, behalve in het weekend, tussen 10 en 12 uur welkom. Men moet zijn komst wel even van te voren aankondigen. Dat kan via telefoon 34.72.40. Als men een echte rondleiding wil, met deskundige uitleg, dan moet men wel met een groepje van minstens tien mensen komen. Wie interesse heeft in historie komt in Vlaardingen uitge breid aan zijn trekken. Op de eerste plaats is een be zoek aan de arch co ruimte in het Hollandiagebouw, Oostha- venkade 42, dringend aanbe volen. In deze ruimte is een permanente expositie van Vooral in het Schiedam se is gedestilleerd zeer van be lang. al was dat vroeger meer het ge val dan tegen woordig. Het Nationaal Ge destilleerd Museum geeft er een beeld van. Het Hoekse strand heeft geen uitleg nodig: als het weer meewerkt is het er goed toeven. door Kor Kegel en Paul Houkes. voorwerpen, die gevonden zijn in de Vlaardingse bo dem. Daar zijn bijzonder in teressante stukken by. Daar naast is er het streekmuseum Jan Anderson aan de Ketel- weg 50, waar een permanen te verzameling te zien is van kinderspeelgoed, volkskunst, munten, oude boeken en een schitterende stijlkamer anno 1S00. Sinds kort is er ook een compleet ingericht krui denierswinkeltje en een schoenmakerij. In het streek museum, dat is ontstaan uit de particuliere verzameling van drogist-met-hislorische- hartslocht-Anderson, worden ook regelmatig wisselende tentoonstellingen over VI aar - dings historie gehouden- Beeldende kunst is in Vlaar dingen in voldoende mate te vinden. Belangrijkste cen trum is de artotheek aan de Oosthavenkade 14, waar re gelmatig exposities worden gehouden. Ook in de tentoon stellingsruimte van het Hol landiagebouw is regelmatig beeldende kunst te zien. Wel ke exposities aan de gang zijn is na te vragen bij de VW. Leuk voor de kinderen -maar volwassenen zullen zich er ook best amuseren- is de stadskorenmolen Aeolus, op de hoek van de Schiedamse- dijk en de Kortedijk. Iedere zaterdag is de molen tussen 14 en 16 uur in vol bedrijf en bezoekers zijn dan wel kom om te zien, hoe zo'n molen nou precies werkt. De molenaar is bereid om er al les van te vertellen en te la ten zien. De molen wordt nog steeds regelmatig ge bruikt: diverse Vlaardingse bakkers verkopen brood dat gebakken is van meel, dat door de Aeolus is gemalen. Natuurlijk zijn er nog meer attracties, die Vlaardingen te bieden heeft Het Heempark aan de Mamixlaan bijvoor beeld, waar heel wat in- en uitheemse plantensoorten te zien zijn. Of de Stadswaag, in een van de bijgebouwtjes van de Grote Kerk op de Markt, waar men zich op za terdag kan laten wegen. De kinderboerderij in Holy- Noord, aan de Amsterdam- laan, of de naastliggende bouwspeelplaats. Genoeg te doen dus. En wie even wil uitrusten strijkt even neer op een terras, hoewel juist die in Vlaardingen niet al te veel te vinden zijn. In het cen trum zou daar best nog eens wat meer aandacht aan be steed mogen worden, horeca- tieve middenstanders! SCHIEDAM Om met Schiedam te beslui ten (want Midden-Delfland vergeten wij nu maar eens, het moet immers genoegzaam bekend zijn dat de polder- streek richting Delft en Den Haag veel landschappelijk schoon te bieden heeft); er is op rijn minst evenveel te zien als in Vlaardingen, maar de interesse zal in dat geval wat anders gericht moeten zijn, want de jeneverindustrie of wat daarvan nog te rien is vertelt een heel an dere geschiedenis dan de Vlaardingse visserij. Om maar te beginnen met het Nationaal Gedistilleerd Museum, dat zich bevindt in de kelders van het stedelijk museum voor moderne kun sten aan de Hoogstraat Uit gezonderd zondagochtend zijn beide musea te bezichti gen van tien uur 's ochtends tot tegen vijf uur in de mid dag, Het „nationaal gedistil leerd" laat onder andere een oude kuiperij zien en ook materialen, die vroeger ge bruikt werden bij het stoken van jenever. Praktijkvoor beelden zijn onder andere ook te zien bij Dirkzwager achteraan het Groen weegje en bij Nolet aan de Hoofd straat, maar beter in de toe ristische route (de stadswan deling van de Schiedamse VW en de historische vere niging) passen de distilleerde rijen van De Kuyper aan de Buitenhavenweg en van Mel- chers aan de Lange Haven. Deze bedrijven zijn niet zon der meer toegankelijk, maar op verzoek wil wel eens een rondleiding gegeven worden. Vooral bij Melchers zal men succes hebben. Distillateur De Aeolus, de stadskoren molen van Vlaardingen: nog altijd volop in bedrijf. Het sleep- vaartmuseum in Maassluis: interessant voor jong en oud. Rein Melchers zelf vertelt en thousiast en is meer dan trots op rijn Likeurmuseum, dat de grootste flessenverza- meling van de wereld heeft Zijn distilleerderij is geves tigd naast de Havenkerk, die Johan Maasbach bijzonder fraai heeft laten restaureren en die dagelijks open staat voor bezoekers. Wie zich niet gebonden wil voelen aan een „gids", kan op eigen houtje een indruk krijgen van een ander his to ri sch-Schiedams aspect door een bezoek te brengen aan twee molens aan de Noord- vest, de Vrijheid en de Noort {Noordmolen). De eerste maalt en draait als nooit te voren en de tweede dient als proeflokaal. En daarmee rijn wij meteen bij „de Schiedamse keuken" aangekomen: Schiedam ge- met al de bijnaam „culinair hart van de Rijnmond". Iets gerelativeerd moet dat wel worden, want Rotterdam kent nog altijd vele vreemde restaurants, waar in Schie dam niet aan gedacht hoeft te worden, maar keus is er in Schiedam volop. Bistro's in het oudste deel van de stad, restaurants aan de his torische Lange Haven, café's aan de lopende band met lekker meer terrasjes dan in Vlaardingen... Zij bieden een goede zit als onderbreking van de wandeling langs mo numenten zoals het Zakken dragershuisje, de Korenbeurs, de nüne, de Lindenhof, het Proveniershuis, de Grote Kerk en het stadhuis en de al dan niet verbouwde distil leerderijen. Wie weinig geeft om oude ge bouwen en niet de hele dag in de horeca wil rondhangen, komt in Schiedam wat moei lijker aan zijn trekken. Voor een filmpje hoef je niet naar Passage, want Rotterdam biedt veel meer. De kinder boerderijen in het Prinses Beatrixpark en aan de Kerk- weg liggen niet bepaald dicht bij het stadscentrum en ook niet iedereen zal behoefte hebben aan een wandeltocht langs de hele „groene long" van Schiedam, die van Mid den-Delfland loopt via on der andere het vijftigjarige Juliana park tot aan de Maasboulevard (met enig uit zicht op de Rotterdamse ha vens). De Schiedamse binnenstad moet het dus doen en het is ook het enige, waarmee de VW zowel voor dagjesmen sen als de bevolking zelf pro- pageert De opsomming is niet com pleet: akkoord. Maar toch valt uit dit overzicht op te maken, dat het heel gezellig kan zijn on met bet gezin of met bezoekers van buiten de streek een dagje in de eigen omgeving rond te stappen. Hoeveel méér Rotterdam ook te bieden mag hebben: het Nieuwe Waterweggebied heeft charmes genoeg! Restaurants, bistro's, café's en terrassen: het „culinaire hart van Rijnmond" hoeft er maarzaL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5