S! HIEDAMSCHE COURANT Fiets tunnel onder Nieuwe Waterweg!' Wonen in Maasland onderwerp scriptie Inspraak met maquettes gestopt u 1y Tuberova houdt weer bevolkings onderzoek Weer inbraak in De Lijndraaier 1 T D SURFING Sr" ENFB: pont voorlopige oplossing t 0 Eigenaar looft beloning uit Bewoners vereniging protesteert: Veranderde bustijden Vijfjarig meisje in Lange Haven verdronken Maandag 23 juiï 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26409 4 PAGINA'S BroiT-svest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - khu-htendlenst M4144 SCHIEDAM EN KETHEL Naar de overkant kunnen fietsers en voetgangers alleen in Rotterdam en Maassluis. Naast de Beneluxtunnel wil de ENFB (de Eer ste Nederlandse Fiet sersbond) een aparte tunnelbuis aangelegd zien, waarvan fietsers en wandelaars gebruik kunnen maken. De bond vindt het name lijk ergerlijk, dat het langzaam verkeer uit Schiedam, VI aardingen, Maassluis en Hoek van Holland zoveel moeite moet doen om aan de overkant van de Nieu we Waterweg te komen. De pont, die vroeger tussen Vlaardingen en Rozenburg voer, moet bovendien terugkomen, zo stelt de ENFB als tweede eis. De afdeling Vlaardingen- /Schiedam van de ENFB Maasland De 22-jarige Maas lander Hans Koning heeft zijn studie als leraar aardrijkskunde onlangs afge sloten met een scriptie over de veranderingen, die het wo nen in Maasland in de jaren na de tweede wereldoorlog heeft ondergaan. Een scriptie, die veel onderzoek heeft ge kost: er diende heel wat speurwerk te worden verricht om de benodigde gegevens op tafel te krijgen. De scriptie geeFt een boeiend stuk geschiedenis van het dorp en biedt daarnaast een compleet overzicht van de wijze, waarop de veranderin gen Zich in Maasland voltrok ken. Van agrarische gemeente met een puur gesloten karak ter groeide het dorp uit tot een groeikern, vooral bestemd voor het hogere kader in Rijnmond. De term „Groene Oase" kwam in zwang en daarmee veranderde liet dorp in een dure forenzen-samenle- ving. Die verandering bracht in eerste instantie nogal wat problemen met zich mee, om dat de welbespraakte nieuw komers 2ich ook binnen het verenigingsleven, de kerken en de andere facetten van de samenleving gingen manifeste ren. Later kwam het tot een betere verhouding tussen de autochtone bevolking en de „import". De scriptie over wonen in Maasland bevat heel wat ge gevens, die van belang kun nen zijn. Er zal voor het werkstuk binnen de gemeente dan ook best ruime belang stelling bestaan. Maasland: van agrarisch dorp tot dure forenzengemeente. 1!IllllllllIllllll|||l|llllIIII[IUJlHllimmUlllllllllinillllllIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIII!lllllll!llllllllllI!lillllllll!lllll!lll!Illll]lltni|IIIIIIIII!lljlllllllllllllllll!lIII|]!lllllllllllll!ll!ll!lll[!llllll!lll!lllllll!lll!Hlllll!llllllll!llllllllt[U>lllll!!lli!!llll!lllllll!IIIIll!illlllllilllI[lt Vlaardingen „Het Is ver schrikkelijk: je wordt er zo moedeloos van". Dat zegt Cor Langenaar, exploitant van De Lijndraaier, het horecabedrijf aan de Baanstraat 4, over de serie inbraken in zijn etablis sement. voor de derde achter eenvolgende keer is de bar, die dikwijls het stamcafé van „het stadhuis" genoemd wordt, door onbekende nach telijke bezoekers gekraakt De Lijndraaier blijkt telkens weer een dankbaar object voor het inbrekersgilde. Dat zal waarschijnlijk komen, om dat de bar enigszins geïso leerd ligt, met geen directe omwonenden. Het etablisse ment ligt tussen het parkeer- plaatsje aan het einde van de Landstraat en de nieuwbouw van het Open Jongeren Cen trum in: blijkbaar oen ideale plek voor illegale café-bezoe kers. En weer was het de dure ge luidsinstallatie, die het meest bleek te trekken. Cor: „Die is weer verdwenen, ja: een Scandia installatie met inge bouwde eight track-recorder. Zo'n installatie kost je toch duizend gulden". Volgens hel eerste onderzoek moeten de bezoekers zijn bin nengekomen door een da kraam, dat met een stevig voorwerp werd geforceerd. Er werd aardig wat braakschade veroorzaakt, terwijl ook aan het interieur heel wat schade werd aangebracht. „Je kunt zo'n tent nauwelijks afdoende beveiligen:! dat kost je han denvol geld...", meent Cor. Hij wil zijn spullen toch wel erg graag terughebben. Van daar, dat hij een beloning van duizend gulden heeft ui- geloofd voor iedereen, die met een dusdanige tip komt dat de daders gegrepen kun nen worden en de installatie op zijn oude plaats kan wor den teruggezet. „Dat heb ik er best voor over, want ik heb er nu wel een beetje ge noeg van", zegt Cor. aiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiuiimiminirimiiiiiiiimimimaiiiiiiiiiuiiinuiimimiiiiiiiiiiiiiriiHiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiMiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiiiHUUuitiiiiiuiumiuiiiiiiiiiimfii Schiedam De ge- van maquettes» zoals roeenle Schiedam gaat dat bij de herbestrating niet verder met in- van IJsselmondeses- spraak aan de hand traat en omgeving zo advertentie SURFSPORTCENTRE.hit «dra» voord»» mud populair» »pon mat «II» grot» m»rk»n uil voorraad Irwrbaar. zoali: MISTRAL. A SUPERSTAR. WINDSURFER »n H1FLV SURFSPORTCENTRE. OOk voor WET- jCmp/^7, SUITS. SURFER-ACCESSOIRES Rccr»»ti» tp on art ifca l»n. Oofcvoor surfi»»»n 1 SINGEL 4 TEL.q*>-2eB35a*7j£jffi5& f»cht»r C A) 1 succesvol heeft gefun geerd. Ingenieur Harm de Block, de directeur van gemeentewerken heeft de bewonersvere niging nieuwe planner voor een inspraakproce dure toegestuurd en daarin wordt weer uit gegaan van het werken aan de hand van ge meentelijke tekeningen. „Jammer" vindt de ver eniging het, „dat De Block blijkbaar niet begrijpt wat er aan de hand is". De verwijten aanhet adre- van de gemeente zijn des te bitterder omdat geen rekening is gehouden met de ervarin gen die met de maquettes zijn opgedaan. Het werken met de huisjes, autootje en boompjes heeft bij de bewoners zoveel enthousiasme opgewekt, dat nu moeilijk kan worden te ruggeschakeld op een vroege re vorm van inspraak. Toch is dat in de nieuwe herbestra- tingsplannen gebeurd en is het werken van maquettes zelfs uitgesloten, aldus de be- wonersverenigmg. Meteen na ontvangst van de nieuwe plannen is een brief aan het college van burge meester en wethouders de deur uitgegaan, waarin de vereniging laat weten niet ak koord te gaan met de oude vorm van inspraak. Zij wd komen tot een nieuwe proce dure, waarbij meer bevoegd heden naar de bewoners wor den overgeheveld. De rand voorwaarden die daarbij door de gemeente worden gesteld mogen dan alleen van tech- msch-financièle aard zijn en moeten in overleg met de be woners worden opgesteld. Gewerkt moet worden met maquettes waarbij de bewo ners zelf kunnen schuiven en eigen ideeën naar voren kun nen brengen. En daarnaast wil men dat de informatie niet langer alleen door de ge meente wordt verzorgd, maar m samenwerking mei de be wonersvereniging en de bewo ners. De vereniging noemt het es sentieel dat de bewoners zelf bij alle plannen worden be trokken en voldoende invloed op die plannen kunnen uitoe fenen. Tot voor kort werden daarvoor door de gemeente enquêtes gebruikt waarin de bewoners hun wensen konden vermelden. De gemeentelijke ambtenaren stelden dan aan de hand van die enquête-uit komsten de plannen op. En dat is volgens de vereniging te weinig. heeft brieven gestuurd naar de verschillende gemeenten langs de Nieuwe Waterweg, waarin wordt gewaagd om te onderzoeken of de problemen voor fietsers en voetgangers opgelost kunnen worden. Mo menteel moeten fietsers uit Schiedam en Vlaardingen, die bijvoorbeeld naar Hoogvliet of Spijkemsse willen, öf naar Maassluis trappen om daar een half uur op de pont te wachten öf helemaal omrijden naar Rotterdam, waar de Maasbrug de enige bruikbare verbinding vormt voor lang zaam verkeer. De Van Brie- nenoordbrug (nog verder weg) is namelijk ai een tijdje voor fietsers verboden en de Maas tunnel is alleen bereikbaar via een „gevaarlijke" roltrap, waar fietsers met veel bagage en oudere wielrijders een goe de kans lopen een flinke smakte maken. Dat er zo moet worden omge reden stoort de ENFB be hoorlijk. „Wij fietsers hebben maar een beperkte actieradi us! En omrijden is dan een ernstige aantasting van de mobiliteit". Volgens de bond geldt dat, „verbazingwekkend genoeg", in veel mindere mate voor automobilisten, omdat het net van autowegen op het gebied van oeververbindingen veel dichter is. Daarnaast gingen verbeteringen voor autover keer in het verleden vaak ten koste van voorzieningen, voor de fietsers. De aanleg van de Beneluxtunnel leidde er bij voorbeeld toe, dat de veer pont tussen Vlaardingen en de Vondelingenplaat werd op geheven. Herinvoering van dit veer vindt de ENFB allereerst noodzakelijk, maar deze pont- verbinding wordt dan we) als nood-oplossing gezien. „Het zou belachelijk zijn om wel te denken aan verbreding van de Beneluxtunnel voor autoverkeer, en dat in relatie tot aanleg van rijksweg 19, terwijl een aparte tunnel voor langzaam verkeer van de hand wordt gewezen, omdat het te duur zou 2ijn'\ vindt de ENFB. „Financiering is mogelijk door de opbrengst te gebruiken van de tolgelden van de Beneluxtunnel, die bij na afbetaald is". Na de vakantie bespreekt de Vlaardingse commissie voor verkeer en vervoer het voor stel van de ENFB. Door de vakantie tijd kon de Schie dam se commissie voor ruim telijke ordening nog niet op de hoogte worden gesteld van de ideeën. In deze twee ste den is de problematiek uiter aard groter dan in Maassluis, dat tenslotte een pontverbin ding met de overkant heefL Vlaardingen Door de Stichting Tuberova zal in de gemeente Vlaar dingen weer het perio dieke bevolkingsonder zoek op tuberculose en andere ziekten van de borstorganen worden gehouden. Dit onder zoek zal worden uitge voerd in de periode van 13 augustus tot en met 17 oktober. In de stad zullen voor dit Maassluis Op verzoek van B cn IV van Maassluis heeft de N. V. Verenigd Streekvervoer Westnederland enkele verbeteringen aangebracht in de rijtijden van de busdienst naar het Holyziekenhuis in Vlaardin gen. In de nieuwe regeling is het tijdstip van ver trek uit Maassluis-West met twee minuten veriaat De tarieven zijn ongewijzigd gebleven. De nieuwe dienstregeling, die aanstaande zondag in gaat, luidt als volgt: Westlandseweg/hoek Kwartellaan: 13.22 en 18.22 uur, Wesllandseweg/hoek Nachtegaallaan 13.22 en 18.22 uur, Heldringstraat/hoek Noorddijk 13.27 en 18.27 uur. Burgemeester Van der Lelykade/Veersteiger 13.32 en 18.32 uur. Station N.S. Maassluis 13.35 en 18.35 uur, Laan 1940-1945/hoek Mesdaglaan 13.38 en 18.38 uur, Maasiand wachthuisje 13.42en 18.42 uur. Het vertrek van de parkeerplaats bij het Holy-zie- kenhuis vindt plaats om 14.45 en 20.15 uurÖp zon en feestdagen vertrekt de bus voor het middagbe zoekuur om 12.50 uur uit Maassluis-West deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal 42-20 abonnement a f14.33per maand, dan gee< ik wel machtiging tot automatische aischnivmg. Mijn giro/banknr. Is de eerste twee weken ontvang tk de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal tk beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000 VB Rotterdam doel verschillende on derzoekruimten worden ingericht- Dit jaar is het onderzoek zo wel voor mannen als voor vrouwen bedoeld. Omdat longtuberculose vooral veel minder voorkomt bij de lage- re-leeftijdsgroepen, is de on derste leeftijdsgrens voor deelname aan het onderzoek gesteldop 40 jaar. Het is de bedoeling om naast tuberculose ook bepaalde an dere borstholte-aandoeningen (onder andere borstkanker, hart- en vaatziekten) op te sporen. Vroegtijdige ontdek king kan, zoals bekend, de gënezingskansen zeer verbete ren. De voor dit belangrijke on- derzoek in aanmerking ko mende personen zullen een persoonlijke oproep ontvan gen. Ook de mensen die re cent onderzocht zijn, wordt aangeraden gewoon aan het onderzoek deel te nemen. Als vrijwillige bijdrage ter bestrij ding van de kosten van het onderzoek wordt aan de deel nemers een bedrag van 3,50 gevraagd. De apparatuur van Tuberova voldoet aan alle door het ministerie van volks gezondheid en de arbeidsin spectie daartoe gestelde eisen. Schiedam Een vijfjarig meisje, dat op de Schiedamse Lange Haven aan het spelen was, is gistermiddag in het water terecht gekomen en verdronken. Ze werd op het droge gehaald door een poli tieman en met spoed naar het Noletziekenhuis vervoerd maar die hulp bleek al te laat. Het ongeval gebeurde even na vier uur. Het meisje was met een vriendinnetje aan het spe len en raakte door nog onbe kende oorzaak in het water van de Lange Haven terecht Hel vriendinnetje rende naar huis om hulp te zoeken, waardoor kostbare minuten verloren gingen voor de poli tie ter plaatse was. Een van de gealarmeerde agenten sprong meteen het water in en had het kind al snel te pakke, zodat de duikploeg van de brandweer, die even eens was gealarmeerd, niet in actie hoefde te komen. Er werd mond-op-mond-beade ming toegepast, maar het meisje bleek al te zijn ver dronken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1