Reeuwijks© plassen bieden recreant veie mogelijkheden Zeilen, vissen, wandelen, fietsen, zwemmen, surfen, zonnen, cam- peren, picknicken etc. '&$x WOENSDAG 25 JULI 1979 vniscm l(«5iMMK;^Pr|,..> .i.*,-*. A> .<n. Ö-S6 Reeuwijk Zonder twijfel behoren de Reeuwijkse en Sluip- wijkse plassen tot de meest interessante re creatiegebieden van de provincie Zuid- Holland. Vooral voor dagTccreanten gaat van het plassengebied rond Gouda een grote aantrekkingskracht uit. Dat heeft vooral te maken met de gro te variëteit aan ont spanningsmogelijkhe den, die deze streek heeft te bieden. Daar bij moet men niet al leen denken aan de- verschillende vormen van watersport, maar ook aan de wandel en fietsroutes, het strand, de boeiende fauna en flora en de rustige plekjes voor een gezellige picknick. Hoewel de Reeuwijkse en Sluip wijkse plassen de re creant dus veel heeft te bie den, is het plassengebied de laatste jaren toch vooral in negatieve zin in het nieuws geweest De slechte kwali- teit van het water was de oorzaak var» alarmerende berichten in dagbladen en toeristische uitgaven en de bezoeker werd dan ook ont raden om in één van de plassen te gaan zwemmen- Inmiddels is de situatie enigszins veranderd. Nog al tijd kan niet worden ge sproken over „schoon" wa ter, maar onlangs publiceer de het hoogheemraadschap de resultaten van een on derzoek waarbij een duide lijke verbetering werd ver meld. Milieu-inspecteur Rob Kleberg van de gemeente Reeuwijk beschrijft de kwa liteit van het water als aan vaardbaar. Er wordt dan ook alweer volop gezwom men. Rob Kleberg: „De gemeente kan en zal natuurlijk nooit zeggen dat de mensen in de plassen kunnen gaan zwem men. De kwaliteit kan soms in een paar dagen volledig omslaan door de meest uit eenlopende oorzaken (verho ging temperatuur water, toestroming vuil water, gro te hoeveelheid zwemmers). Maar momenteel hebben we redelijk goed zwemwater en wanneer men een beetje uitkijkt kan men eigenlijk best gaan zwemmen". „De kwaliteit van het water verschilt per plaats. Door dat niet overal een riolering is aangesloten, lozen sommi ge woningen hun huishou delijk afval in de plassen. In die omgeving moet men dus niet gaan zwemmen. Maar in de onbebouwde trajecten loopt men niet zo veel risico's. Ik moet zeg gen, dat ik in de zeven jaar, dat ik dit werk doe ook nog nooit heb gehoord van mensen, die door het water ziek zijn geworden. Het zou natuurlijk best kunnen, maar bij de ge meente zijn nooit klachten binnengekomen". Behalve dat er in de Reeu wijkse en Sluipwijkse plas sen intensief wordt gezwom men gedurende de zomer maanden treft men er ook veel zeilboten aan. Langs de kaden liggen tientallen bo- ten van particuliere eigena ren, die - zo gauw de zon doorbreekt - op een vrije dag een tochtje maken over de plassen. Ook kan men bij L. Moons aan de 's-Gra- venbroekseweg een zeilboot huren. Tevens bestaat er de mogelijkheid om door mid del van een cursus het zei len te leren. Als zeilgehied zijn de Reeu wijkse en Sluipwijkse plas sen natuurlijk aanzienlijk minder interessant dan de waterrijke gebieden in Friesland waar men lange tochten kan maken. Voor een enkele dag zeilen biedt het plassengebied bij Gouda wel uitstekende mogelijkhe den omdat de tien verschil lende ptassen onderling pri ma met elkaar zijn verbon den. Bij deze vorm van recreatie is men echter wel volledig afhankelijk van de weers omstandigheden. Zeilboot- verhuurder Moons: „We hebben een aantal slechte jaren gehad. Dat beeft voor een deel te maken met al die rare verhalen over de kwaliteit van het water en voor een deel met het mati ge weer. Ook dit jaar was de start weer matig. In feite was het pos rond Pinkste ren druk en dat is eigenlijk wal 0on de late kant", „Reeuwijk verdient echter veel meer belangstelling. Het grootste probleem is dat de meeste mensen het gebied helemaal niet ken nen, Iedere zeüliefhebber kent de Kaagse en Loos- drechtse plasser», maar van Reeuwijk hebben velen nog nooit gehoord. Misschien komt dat doordat er in Reeuwijk niet voldoende ho telaccommodatie aanwezig Motorboten kan men niet huren, maar als men een vergunning heeft van de ge meente dan mag men op de plassen wel met een motor boot varen. Een vergunning heeft men ook nodig als men met een roeiboot de plassen wil opvaren om te gaan vissen. De belangstel ling om op het Reeuwijkse water de hengel uit te wer pen is erg groot en daarom wordt jaarlijks een forse hoeveelheid vis uitgezet. Het grootste deel van de Reeuwijkse en Sluipwijkse plassen is particulier bezit De eigenaars hebben zich verenigd in een pool. die wordt beheerd door de ge meente. AJs men op de plussen wil vissen kan men tegen betaling een vergun ning bij de gemeente krij gen. Het binnengekomen geld gaat vervolgens naar de pool en wordt gebruikt voor het onderhoud van het gebied on het uitzetten van vis. Een klein deel van het geld gaat r.aar de eigenaars. Van het grote aantal ver schillende vissoorten komen paling, snoekbaars, snoek, bliek, houting en brasem het meeste voor. Natuurliefhebbers trekken ook graag naar het piassen- gebied. Weliswaar zijn een groot aantal vogels verdwe nen (rietgors, rietzanger, roerdamp, fuut, zwarte stern, karekieten, visdiefje, waterral en wouwaapje, maar met name in de broedtijd valt er nog volop te genieten van meerkoeten, vinken, mezen, meeuwen en een groot arsenaal aan een dsoorten. Wie behalve van de fauna ook van de flora op de hoogte wil blijven doet er verstandig aan om met een rondvaartboot een tocht te maken. De oevervegetatie biedt een grote verscheiden heid terwijl de uitgebreide velden waterlelies een kleu rig beeld vormen. Jongeren, die daar langer dan één dag van willen ge nieten, kunnen terecht in jeugdherberg De "Waterhaan aan de 's-G raven broekse- weg, die van april tot sep tember is geopend. Reeu wijk heeft ook een cam ping, die in het seizoen in tensief wordt gebruikt. Van daar dat een tweede cam ping »n aanleg is. Op de huidige camping hebben veel bezoekers een vaste plaats waardoor dc moge lijkheden voor vakantiegan gers beperkt zijn. Het is nog niet zo lang gele den, dat het strand aan de Korssendijk werd voltooid. Dal de oanleg hiervan een „gouden greep" is gewecsl bewijzen vooral de weekein den, wanneer bij goed weer iedere vierkante meter wordt gebruikt. Mensen van ver uit de omtrek komer bij een aangename tempera tuur af op deze combinatk jjlvan zand en water. Het fietsen op de smallt wegen tussen de plasser kan uiterst aangenaam zijn Men is echter volledig af hankclijk van de intensiteit van het autoverkeer, wan:; die factor kan een ernstig* t spelbreker zijn. Tijdens d«» drukke Pinksterdagen wer den diverse fietsers door automobilisten het water in „gedrukt". Vandaar dot du gemeente Reeuwijk deze zo mer sommige weggedeelten voor het autoverkeer heeft afgesloten terwijl op andere delen eenrichtingsverkeer is ingevoerd. In bet recreatieplan Pc Reeuwijkse Hout, dat de komende jaren moet wor den verwezenlijkt, nemen de twee nieuwe plassen Broekvclden en Vetten- broek een belangrijke plaats in. Nu al wordt op dit water volop de surf- sport beoefend, maar wan neer de werkzaamheden zijn voltooid zullen ook vissers en zeilers rich hier kunnen uitleven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4