'Ik vind het pedant te zeggen dat en dat heEik voor elkaar gebokst' m i mèBSSh* Modeshow trekt wél publiek Exposities j£eus genoeg voor bloemenliefhebber jaap Brouwer na een half jaar economische aangelegenheden: msSSÊBm Ook VOP viert vakantie PIÜS1 illll SST Wü Ij en corso s: VRIJDAG 27 JULI 1979 VDVSCWW3 Al een half jaar bemant mr. Jaap Brouwer het bureau economische aangelegenheden van de gemeente Schiedam. Hij doet dat in zijn eentje. Het was tussen Sinterklaas en Kerstmis vorig jaar. dat drs. Reinier Scheeres als wethouder voor financiën en economie de instelling van het bureau bekendmaakte en eraan toevoegde dat het bureau, gelet op de talrijke problemen met de beroerde economische situatie van Schiedam, binnen korte tijd een flinke groei zou meemaken. „Dat is dringend nodig," zegt Brouwer nu, na een half jaar prak tijkervaring met het Schiedamse bedrijfsleven, met gegadig den voor industrieterreinen en niet in de laatste plaats met de diverse afdelingen in het stadskantoor zelf. Jaap Brouwer zou een eco nomische opbouwwerker genoemd kunnen worden. Hij heeft een nauw contact met zowel het bedrijfsleven als verantwoordelijk wet houder Scheeres. Naast ge meentesecretaris mr. Melis Blok en beide secretaresses van hei college is hij de eni ge ambtenaar van de ge meente Schiedam, die zijn werkruimte heeft op dezelf de elage als waar de wet houders zitten en waar op het moment een burge meesterskamer leeg staat. Dat toont iets aan van het belang van het bureau eco nomische aangelegenheden. „Al blijft het niet zo." zegt Brouwer. „Het is een noo doplossing. Nergens op het stadskantoor was er ruimte voor mij. Daar wordt nu aan gewerkt op de negende etage, bij sociografie. Maar tk heb nu een korte lijn mot hel college, dat is waar." Vrijgemaakt Brouwer, gebruind, nog geen middenstandsbuikje, ziel er gezonder uit dan de Schiedamse economie. Hij werkte al wel op het stads kantoor, voordat hij werd vrijgemaakt voor uitslui tend economische zaken. ..Ik zateerst op openbare werken, bij de gronduitgif- te. Daardoor had ik al inci dentele contacten met het bedrijfsleven. Bij routineza ken. verlenging van erf pacht cn dat soort dingen, was er weinig aan de hand en gingen de adviezen rechtstreeks door naar ge meentewerken en B en V Maar als er meer juridische en sociaal-geografische as pecten om de hoek kwamen kijken, zoals bij vestiging van wat grotere industrie ën. dan trok ik er achteraan en nam contact op met de bedrijven waar het om ging, voerde overleg - en dat doe ik nu ook nog. Maar er is een belangrijk verschil. Eerst was er geen actief be leid. er werd niet gezocht of bedrijven van elders mis schien trek hadden in ver plaatsing naar Schiedam. Wij lieten het maar een beetje op ons afkomen. Dat is een belangrijke ervaring die ik nu heb opgedaan: het is heel wat anders om actief aan te trekken dan passief te acquiroren." „Toen ik mei het bureau begon, kwarn ik in een va cuum. Je hebt natuurlijk de secretarie en daaruit vloeit al wat werk voort. Daar ben ik mee begonnen. Daar naast ga je visjes uitzetten. Een van de eerste dingen, die ik deed. was een bezoek aan de beurs bedrijfshuis vesting. Daar deed ik de eerste contacten op. Ik heb contacten gelegd met het ministerie \ran economische zaken en met de kamer van koophandel, ik heb mij aan gesloten bij de maatschappij voor nijverheid en handel die af en toe lezingen houdt en waar ondernemers bij eenkomen, en ik heb bezoe ken gebracht aan Schie damse bedrijven waarvan een aantal wil uitbreiden. Jaap Brouwer: „Zo ga ik mij langzamerhand een marskramer voelen." Verder oriënteer ik mij, ook via advertenties, welke be drijven van buiten voor Schiedam geïnteresseerd zouden kunnen worden. In dat verband is ook de wer- viiigsfuncdonaris van dc gemeente Rotterdam. Van Toledo, eens een hele mor gen hier komen pralen. Het is een goede zaak elkaar op de hoogte te houden van het economisch verkeer in je gemeente. Zo ga ik mij langzamerhand een mars kramer voelen." Samenspel Welke bedrijven, die uit Schiedam weg wilden, heeft Brouwer tegen kun nen houden en welke be drijven heeft hij hiernaar toe gehaald? „Ha!" Hij lacht, maar voorzichtig. „Nee... zo hard kan je het niet stellen. Ik kan ook niet zo maar bedrijven noemen. Ik moet de privacy van de bedrijven een beetje be schermen. Anders kan ik het wel vergeten goede re laties met ondernemers aan te knopen." Had Brouwer invloed bij de besprekingen met Van Wijnen Vastgoed voor de bouw van vier kantoor flats aan dc 's-Graveland- scwegr, die rond de jaar wisseling gaat starten? .Ach. met zo duidelijk, hoor. Het is een ontwikke ling geweest, één van de' vele. Ik was betrokken bij de acquisitie. Zo is het steeds eigenlijk. Het is moeilijk om ergens van te zeggen, dat het direct een gevolg is van wat het bu reau economische aangele genheden doet. Hel is een samenspel. Bij vestiging van een bedrijf bijvoorbeeld heb je te maken met stedebouw- kundige aspecten en ik 7.ou natuurlijk weinig kunnen uitrichten als de ambtena ren van stedebouw niet een zelfde mentaliteit hadden om aan bedrijfsvestiging zo veel moge tijk mee te wer ken. Wat dat betreft wil ik mijzelf een beetje wegcijfe ren. Gelukkig zijn er weinig knelpunten. Intern is de medewerking goed en dat is prettig wanneer je in feite als vreemde eend in de bijt komt mei een bureau, dal veel raakvlakken kent mei andere gemeen lelijke afde lingen. Het voordeel van hei bureau is. dal er één coördinatiepunt is. En ook. dal. nu ik er middenin zit, dal ik sneller hoor of een bedrijf uit Schiedam weg wil gaan of plannen heeft tot uitbreiding. Dat gaat wat gemakkelijker. Of je hóórt terloops wat een bedrijf wil, of je krijgt een briefje, ge richt aan het bureau econo mische aangelegenheden, dal toch al aardig bekend is na dal halve jaar. al met al ben jo zo wal beter op de hoogte of een bedrijf weg wil of ruimte zoekt. In veel van die gevallen bel ik dan de directeur op om eens te praten over voorwaarden van vestiging en over de verdere procedure, die van de kant van de gemeente vooral snel afgerond moet kunnen worden." „En dan vind ik het pedant om te zeggen: dat en dat heeft het bureau voor el kaar gebokst. Het is niet ik. het is een samenspel, wij met ons allen doen hel werk." Prioriteiten Toch zijn er klussen, die het bureau_ zelf moet op knappen. Kan Jaap Brou wer dat alleen af? „Nee. Ik moet duidelijk pri oriteiten aangeven. Waar ik nog niet aan loekom is bij voorbeeld de ontwikkeling van toerisme, in samenwer king met de middenstand. door Kor Kegel Dal is meer werk dan ik aankan. Maar in hét perso- neelsplan is opgenomen, dat het bureau met anderhalve kracht wordt uitgebreid. Dan kan ook meer worden getrokken aan een echt middenstandsbeleid, dat moet er echt nog eens ko men. Hel enige, dat ik nu kan doen voor middenstan ders. is zorgen dat zij een betere entree hebben bij an dere gemeentelijke afdelin gen. Ik heb zo die midden- slanders van achteraan de 11 oogstraal de weg gewezen en gevraagd, of algemene zaken en de polilie wat vaart wilden zetten achter benodigde vergunningen voor de braderie die daar op de Hoogstraat gehouden is.1 Hoe vult cenmansburcau Brouwer doorgaans de dag en waaraan wordt de meeste voorrang gegeven? „Ik krijg veel verzoeken binnen om ^advies voor sub sidieregelingen. Alle nodige kennis daarover heb ik hier en zoveel mogelijk infor meer ik bedrijven hoe zij door bijvoorbeeld extra per soneel aan te trekken meer subsidie kunnen krijgen. Dat geeft veel administra tie. Daarnaast heb ik vrij veel afspraken. Mensen uit het bedrijfsleven die langs komen voor informatie over uitbreidingsmogelijk heden, of over nieuwe indu strie- of kantoorruimte. Vaak loop ik dan even met hen mee naar boven, naar het grondbedrijf, om op de kaart te laten zien w at zoal de nog uit to geven terrei nen in Schiedam zijn. Het komt ook wel voor, dal ik met hen naar do bewuste plek rij om situatie en om geving te laten zien. Er zijn natuurlijk ook onderne mers. die hun adviseurs goed genoeg vinden om de gemeente daarbij nodig te hebben." „Een heel belangrijke rol speelt de stadsvernieuwing. De minister moet de ver schillende gebieden nog wel goedkeuren, maar mijn ver wachting is dat ik er hoe dan ook veel werk door krijg. Er moet informatie aan dc- bedrijven worden gegeven cn dat is dan niet specifiek mijn taak, maar bij de planontwikkeling ko men er voor sommige be drijven wel grote verande ringen uit de bus rollen. Ik bedoel uiteraard niet, dat zij allemaal weg moeten maar voor sommige gaat het wel betekenen dat zij andere grond krijgen aan geboden. Voor de stadsver nieuwing is er een intern clubje met verschillende disciplines van verschillen de afdelingen, en dat is oen van de praatclubjes in dit gebouw." Scheepswerven Industriegebied 's-Grave- Jand raakt langzamer hand aardig vol. Als Brouwer zoekt naar nieu we bedrijven en industrie ën, die onder meer vanwe ge werkgelegenheid hard nodig zijn in Schiedam, mikt hij dan op dc terrei nen van de twee gesloten .scheepswerven. Gusto en de Nieuwe Waterweg? „Dat is een aparte proble matiek. Je houdt er natuur lijk rekening mee, dat die terreinen in onbruik liggen. Maar wij kunnen er de boer niet mee op. Zij zijn nog steeds particulier bezit, ei gendom van IHC en RSV. Dus in eerste instantie is er nog maar weinig ruimte." Maar als de 's-Gravcland- sepolder dan straks is vol gebouwd en cr is een ont zettend milieuvriendelijk bedrijf met ontzettend veel arbeidsplaatsen (nou ja. ontzettend) dat Iaat weten naar Schiedam te willen komen, kan dat dan betekenen dat het in dustriegebied toch verder uitgebreid gaat worden en, de Polderweg over schrijdend. naar de oude kerkbuurt van Kethel op rukthoewel wethouder Scheeres steeds volhoudt dat er echt weinig ruimte meer is en zijn collega Chris Zijdeveld van stads ontwikkeling in zijn be leidsnota van 1976 schreef dat het „terecht tot een re volutie zou komen als de Poldcrwetering wordt aangetast"? Brouwer is heel voorzichtig: „Moeilijk door mij te zeg gen. Daarvoor moet je echt bij Scheeres zijn, want het is een beleidskwestie en ligt te veel in de sfeer van de poli tiek. Ik zal terzijnerlijd wel met een advies komen, maar of men dan ruimte wil vrijmaken, dat is niet aan mij." Industriegebied 's-Graveland raakt geleidelijk aan vol - af wordt er straks toch door gebouwd? amuseerde zich best. bij de modeshow' in het recreatiekamp in De Hoek. Hoek van Holland Het kampecrdersleven in Dc Hoek gaat dit seizoen ook al niet over rozen. Het strand blijft een grauwe, kille zand massa waarop wind en branding hun sporen achterlaten. De bewo ners van het recreatieoord blij ven in hun vakantiehuisjes en ze wachten op de zomer, die toch eens moet komen. De laatste dagen, eerlijk is eerlijk, begon heL er een beetje op te 1 ijken. Dick van den Berg, eigenaar van de „kamp loko", organi seerde om de zinnen wat te verzeilen een modeshow, die vooral gericht was op de klein tjes. En daarmee werd bewe zen, dat er toch nog wel dege lijk gebeurtewnissen zijn, die wé 1 publiek trekkenIn dit ge- va 1 was dol vooral omdat de kleine mannequins afkomstig zijn uit hel huisjeskamp zelf. Dat de geloonde zomer mode dit jaar nauwelijks enige zin heeft, ach: wie treurt daar op zo'n moment om...? Kindertjes mul leuke pakjes verwarmden ieders hart en tenslotte is du discomode niet afhankelijk van hei weer. Bloemenliefhebbers kunnen in deze periode hun hart op halen. Er worden heel wat bloemencorso's en tentoon stellingen gehouden, die het waard zijn om te gaan bekij ken. Bijvoorbeeld de bloe mententoonstelling Delta Flora in Stellendam, nabij IYIiddelharnis, die nog tot en met zaterdag 28 juli wordt gehouden. Die tentoonstelling is een in- Vlaardingen Zoals we in onze krant van gisteren al meldden doet de Wijkbelan gen vereniging Vettenoordse- polder niet mee mei het geza menlijke vakantieprogramma, dat door de Vlaardingse wijk en buurtverenigingen op touw js gezet voor de komende we ken. De VOP had een andere filosofie dan de rest van de stad en heeft er daarom de voorkeur aan gegevenm. met fen zelfstandig vakantiepro- gramma te komen. Een en an der houdt overigens niet in. Jat geen van de onderdelen die in de rest van de stad op het vakantieprogramma staan, °ók niet in de VOP te doen Zijn. Huttenbouwen bijvoor beeld kan ook in de polder- wijk. De vakantieperiode in de VOP auurt van maandag 6 tot en j^ei vridag 17 augustus. "®t complete programma, zoals de Wijkbelangen vereni ging dat de jeugd aanbiedt, ziet als volgt uit: Maandag 6 augustus: Hutten- bouw op het Lamoenterrein. ?an 10 tot 16 uur. Kosten: een Pnlrlor». Dinsdag 7 augustus: Hutten- bouw op hei Lamoen terrein, van 10 tot 16 uur. 's Middags hutversieren. Kosten: een gul den. Woensdag 8 augustus: Hut ten bouw op het Lamoen ter rein. van 10 tot 16 uur. 's Mor gens speur toch l, 's middags af breken en om 20 uur groot kampvuur. Kosten: een gul den. Donderdag 9 augustus: Be zoek aan het stadhuis, om te zien hoe de gemeente werkt. Uiterlijk woensdag 8 augustus bij de leiding opgeven. Kosten: twee kwartjes. Vrijdag 10 augustus: Uitstap je naar nog geheime bestem ming. Vertrek 10 uur. Opge ven uiterlijk dinsdag 7 augus tus in het Badhuis. Kosten: drie gulden. Maandag 13 augustus: Feest in de wijk. 's Morgens midde leeuws feest rond de speelheu- vel. Kosten: twee kwartjes. Van 14 tot 16 uur wedstrijden op het Mendelssohn plein: step pen, zeepkistenrace, hardlo pen. Kosten: twee kwartjes. Dinsdag 14 augustus: Werk in t\o wijk. Start om 10 uur in het Badhuis. In samenwerking met dse plantsoenendienst en gemeentewerken zullen de deelnemers onder meer nieu we dakpannen op de touw- baan leggen. Kosten: twee kwartjes. Woensdag 15 augustus: Sport in de wijk: allerlei activiteiten op het Mendelssohnplein, van af 14 uur. Kosten: twee kwart jes. Donderdag 16 augustus: Vos- sejacht door de wijk. Start 14 uur bij het Badhuis. Kosten: wee kwartjes. Vrijdag 17 augustus: Uitstap je naar nog geheime bestem ming. Opgeven uiterlijk dins dag 14 augustus. Vertrek: 10 uur bij het Badhuis. Kosten: drie gulden. De Wijkbelangen vereniging beeft dit jaar de mogelijk geo pend. om een abonnement voor alle activiteiten te ne men. Wie aan alles wat in de wijk gebeurt wil deelnemen kan voor negen gulden vijftig een abonnement kopen. Die doorlopende deelnemerskaar ten zijn vanaf nu in het Bad huis verkrijgbaar. ternationaai gebeuren en loont artikelen op het gebied van mechanisatie, consumptie en \'oortichling. De expositie is op vrijdag van tien lot tien uur geopend en op zaterdag van tien uur tot half tien. Zaterdag begint de Rijnsburgse bloemenveiling Flora, een tuin- en zomerbloem enexposi- lie die tot en met 5 augustus wordt gehouden in de Ton Menkenhal in Leiden. Doel van de tentoonstelling is kwe kers, leveranciers en afnemers bij elkaar te brengen. De Ton Menkenhal is hel grootste ge deelte vasn het jaar in gebruik als kunstijsbaan. Door gebruik te maken van de tn de hal aanwezig e koelinstallatie kan men voor bloemen een ideale temperatuur verwezenlijken. De openingstijden zijn dagelij- ke van tien tot tien uur. Ook het Rijnsburgse bloemen corso rijdt dit jaar weer uit: op 4 augustus. De vier kilometer lange stoet, bestaande uit der tien praalwagens en dertig personenauto's, wordt dit keer begeleid door niet minder dan 24 muziekkorpsen uit het ge hele land. Het motto voor het corso is dit iaar „Schilderen met bloemen Corso-ontwer pers Joop Visser uit Leiden en hoofdarrangeur Van den Berg uit Wassenaar zullen proberen met bloemen onder meer de stier van Potter en de aardap peleters van Van Gogh te ma ken. De rijdende bloementen toonstelling is tussen een en twee uur in Rijnsburg, van twee tot half vier in Oegst- geest en Leiden en van zeven tot acht uur in Noord wijk Voorafgaande aan het gebeu ren kan men de praalwagens bewonderen in veiling Flora in Rijnsburg. Vrijdag 4 augustus kan dat tus sen zes en tien uur 's avonds en op zaterdagmorgen tussen negen en twaalf uur 's mor gens. Na afloop van het corso zijn de wagens opnieuw ie be- ownderen op de Koningin Wilhel mi na-boulevard m Noordwijk aan zee. De wagens staan daar zaterdagavond eh de gehele zondag. In Eelde slaat het bloemen- dorp Eclde-Paterswolde op za terdag 25 augustus in het te ken van het 23ste bloemencor so. dat daar wordt gehouden. Twintig corso-wagens en tien gerenommeerde muziekkorp sen trekken vanaf half drie door het centrum van Paters- wolde. Op het parcours wor den demonstraties valscherm- springen gehouden, er is een oude Drentse markt en een lu napark. Ook hier zijn de wa gens na afloop van het corso zaterdagavond en zondag overdag te bezichtigen. Kunstig versierde wagens zijn de komende tijd weer veelvuï- S dig te 2ien op diverse plaatsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3