'Van een huys en erve staande aan de zuidzijde van de Schoolsteeg binnen Vlaardinge' t i VRIJDAG 27 JULI 1979 K Waar de Schoolstraat zijn naam van heeft en wie er woonden mi gm mm.i- VD/SC/WWj Scbööisif&al met Toren Vlaardingen Een Schoolstraat is te vinden in practisch alle dorpen en steden van Neder land. Waar de naam vandaan komt is een voudig te raden: er heeft een of andere school ge staan, meestal in het grijze verleden. Vlaar dingen vormt geen uit zondering. De Vlaar- dingse Schoolstraat ligt naast het stadhuis en loopt van het West- nieuwland naar de Markt. Twee feilen: in dat stukje Schoolstraat is geen school (meer) le vinden en de School straat gaal gerenoveerd wor den. Matthijs A.Slruijs, mede werker van het Vlaardinys. Gemeente Archief, heeft privé een onderzoek gedaan naar de naamgeving van de School straat en naar de bewonings- gosch it-do nis. Dat laatste had zijn bijzondere interesse, om dat een van zijn voorouders in de Schoolstraat heeft gewoond. We hebben voor het samen stellen van deze pagina dank baar gebruik gemaakt van zijn werkstuk en de illustraties daarbij. 'n School, maar welke? Bij het zoeken naar de naam gever van de Schoolstraat gaan de gedachten meestal uit naar de school die stond aan de noordzijde van de straat op de plaats van het huidige stad huis. De straatnaam is echter veel ouder dan de stichting sdatum van die school en- daarom moet er nóg een school zijn geweest. Uit de officiële eigendoms-ac- ten van de huizen aan de Markt, tussen de Maassluise- dijk en de Schoolstraat, wordt in de opgave van de aan deze panden belendende percelen regelmatig een school als west elijke belending genoemd. Voor alle duidelijkheid moet gezegd worden dat dit de school van de kerk betreft, de parochiale school die onder tc.jzicht stond van de heren van de Drie Gerechten. Vlaar dingen. Vlaardinger- Ambacht en Zouteveen. later, na uit koop van Zouteveen: van de Twee Gerechten. Deze parochiale school werd in 1609 „wegens de menigte der kinderen' te klein. Een ruimer vertrek, want meer dan één lokaal groot zal die school niet zijn geweest, werd gevonden in de „kerkloods", die na een aanbesteding, tot school werd ingericht. De loods fungeerde tot 1665 als school en moest toen verdwij nen in verband met de bouw van het noorderpand van de kerk. De school werd daarna gevestigd in een daarvoor spe ciaal aangekocht pand op de hoek van de Markt en de noordzijde van de School straat. Later werd in dat ge bouw de Armenschool gehuis vest. Hei werd daarna vervan gen door een nieuwe Burger school, die na nog onder ande re dienst te hebben gedaan als brandweerkazerne en secreta riegebouw, in 1954 werd afge broken voor de nieuwbouw van het stadhuis Twee schoolhuizen Dat er twee schoolhuizen in de Schoolstraat stonden, blijkt ook uit de rekeningen van de kerk. 1666 en 1667: betaling voor schoorslcengeld van het oude schoolhuis: vier gulden. Idem voor het nieuwe school huis; vijf gulden. 1671: Jan Cornelisz. Quack, rietdecker, verdient aan 't ouwe School huis. voor arbeiisloon off gele- vert rietacht gulden en der tien stuivers. Het is duidelijk dat met „nieu we school" de school aan de noordzijde wordt bedoeld. Af gaande op de belendingen van het huis „den Eenhoorn" stond het oude schoolhuis in ieder geval aan de zuidzijde van de Schoolstraat. Om de plaats nauwkeuriger te bepalen vol gen we eerst de transporten (officiële acten bij veranderen van eigenaar) van Schoolstraat 9/li en dan blijkt als westelij ke belending van dit pand vier keer het schoolhuis te worden genoemd. Namelijk in 1620. 1622, 1654 en in 1681. In 1658 komt eenmalig de benaming stadsschool huis" voor. De huizenrij verder langs gaande vinden we in de trans porten van Schoolstraat 23 ais oostelijke belending in 1677 genoemd „een huis van de kerk' en in 1611 en 1651 „het SchoolhuisHet Schoolhuis is daarmee geioeaJiseerd tussen de nummers 9/11 en 23, wat betekent dat de nummers 13/15 en 17/19 daarvoor in aanmerking komen. wijzing is een resolutie van Twee Gerechten van 7 januari 1613geresol veert en de op het verzoek van Scipio van Ylen, schoolmeester, densel ven geaccordeert dat men aen huysinge sal doen timmeren een camerken of verfrecA', mits dat deselve timmcragie niet en sal excederen de som- me van hondert scvcnticn Ca- rolus gulden...Zonder twijfel wordt met „huysinge" het huis van dc schoolmeester bedoeld en op grond daarvan valt te' veronderstellen dat met het aan te bouwen vertrek niets anders kan zijn bedoeld dan het huidige pand Schoolstraat 13. of in ieder geval een deel daarvan. Dat de schoolmeester in 1613 wat meer ruimte wilde hebben is verklaarbaar. Hoe wel een dubbel pand, was het huis toch bescheiden van om vang en bovendien hield de meester „hele en halve" kost- kinderen: „hele" van buiten Vlaardingen en „halve" van binnen Vlaardingen. Zijn huis werd tevens gebruikt voor al lerlei kerkvergaderingen en fungeerde als consistorieka mer van de kerk. Herkenbare contouren Als wij de stadsplattegrond uit Boxhorn's „toneel van Hol land" goed bekijken (de repro ductie was helaas te onduide lijk om af te drukken op deze pagina), dan zien wij aan de zuidzijde van de Schoolstraat, dicht bij de markt, een langge rekt gebouw dat zich in weste- iijke richting uitstrekt. Op het eerste gezicht is dit een situatie die niet meer bestaat en dus onjuist lijkt ie zijn. Maar als we de plattegrond tekening van hot architectenbureau dat de renovatie verzorgt erbij ne men, dan kunnen deze oude contouren met een paar een voudige lijnen teruggeroepen worden. Opvallend daarbij is dat de verticale lijnen eindi gen bij het punt waar voor het eerst een dubbele bouw muur is. Dat zou kunnen wijzen op het feit dat de andere muren, die enkel zijn. gewone binnen muren waren. •'f9- 5 De Schoolstraat rond 1900. Schoolmeester Of het Schoolhuis in oorspron kelijke vorm tot ons is geko men, kan slechts een uitge breid, grondig en vooral des kundig bouwtechnisch onder zoek uitmaken. Toch zijn er aanwijzingen die erop kunnen duiden dat dit inderdaad het geval is. Een belangrijke aan- De bewoners Het onderzoek naar de ge schiedenis van de andere hui zen in de straat werd vaak be moeilijkt door verervingen en tweede huwelijken, waardoor de koper niet altijd optrad als volgende verkoper. Via kleine genealogische onderzoekjes kon toch in de meeste gevallen het verband worden vastge steld. Over de bewoners van de hui zen. die niet altijd de eigenaar waren, is weinig bekend. Inci denteel zijn wel wat bewoners op te sporen, maar dat zal erg veel werk vergen. Opvallend is dat de eigenaren van de panden aan de Schoolstraat dikwijls niet uit Vlaardingen afkomstig waren. De her- komstplaaisen van verschil lende kopers zijn: Geervliet, Vuren, Charlois. Rotterdam, Bergen. Haarlem, 's Grave- sande en zelfs een uit het Zweedse Gotenburg. Wie heeft het over de hedendaagse „im port"? Over de periode 1816-1880 wordt men geïnformeerd door de Wijkregisters en door dc Bevolkingsregisters. Om een idee te geven van de maat schappelijke status van de be woners in die tijd volgen hier hun beroepen: zeeman (het gros), tuinder, timmerman, schoenmaker, schipper, schip persknecht. arbeider, fabriek sarbeider. school vrouw, metse laar. kuiper, stuurman, kapi tein ter koopvaardij, pakhuis baas. scheepmaker, agent van politie, horlogemaker, zeilma ker, torenkijker, winkelier, werkster, verver, baakster, koetsier, boetster, en dienstbo de. Ook woonden er ooit een rentenier en een leegloper, dus twéé renteniers of twéé leeglo pers. Matthijs A.Struijs, die met veel moeite het verleden van de Schoolstraat heeft nageplozen, doet in zijn werkstuk een suggestie. Hij wil de huizen van de Schoolstraat na de renovatie allen een eigen huisnaam geven. De resultaten van zijn studie leveren genoeg namen op die zich daarvoor lenen. Te beginnen met Markt 18, stelt hij voor dat pand zijn oude naam „Den Eenhoorn" terug te geven, uiteraard met bijbehorend uithangsbord. Voor de andere huizen in de straat stelt hij de volgende namen voor; 7 „De Torenkijker", 9 „De Hoffstede" of „Vroetmoeders'Huis", uiteraard zal 15/19 dan weer ,,'t Ouwe Schoolhuys" heten, 23 „Neel Gerryts' Iluys'\ 25 „Het Zweden 'Huis" of „Gotenburg", 35 „Jop's Huys", 37. „Poorterswonïng" of „Het Wcversliuis", 39 „De Turfman" of „Cleyn Proffijt", of, natuurlijk, „De Schoenlapper" en 41 „De Koopman". Matthijs Struijs verraadt zijn afkomst niet en stelt dan ook voor, gezien de binding van nummer 13 met dc familie Struijs, dat huis de naam „De Vogel Struys" te geven. En hij besluit: „Als deze laatste suggestie inderdaad wordt gevolgd dan beloof ik hierbij dc vervaardiging van een gevelsteen met daarin een struisvogel en de inscriptie „De Vogel Struys" voor mijn rekening te nemen." Do Schoolstraat vanaf de toren op de Markt. De foto stamt uit 1955. rechtsonder het in aanbouw zijnde stadhuis. Willem Struijs en zijn vrouw Alida den Admirant. Willem Struijs, zeilmaker, koopt op 8 december 1882 van zijn schoonvader Maarten den Admirant, huis en erf (Schoolstraat 13) voor 1600 gulden. Speciale conditie: de verkoper huurt het huis om in te wonen voor twee gulder per week voor een period» van 14 jaar. Het eigendom van Willem Struijs. Schoolstraat 15/17/19/21 kocht hij op 28 november 1900 van Gerrit van Harrewijn op een publieke veiling voor 2650 gulden. m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4