Wijkcentrum is alles behalve buurthuis iorm lite Wie beheert centrale accommodatie Foto's trokken al die tijd weinig bezoekers Oostwijk baalt ppiiis^ Buurthuisperikelen in Vlaardingen - j-j Volgend probleem: Holy- centrum FEESTJE OF PARTY THUIS? KOUDE SCHOTELS Museum houdt zomerslaap DE MUZIEKLESSEN BEGINNEN WEER!! HOUTMAN iSSïï' QUISPEL anno 1355 NV NV HET SPINET Jurk uit snackbar Man valt van perron Kruimeldieven op tennisbaan I .DONDERDAG 2 AUGUSTUS 3979 VD/SC/WW3 Vlaardingen Voor de tweede maal besteden we ruime aandacht aan de perikelen rond de buurthuizen in de Vetten oordse pol der en de Oostwijk: het conflict tussen de wijkgrocpen enerzijds, die het beheer van hun buurthuis in eigen hand willen houden en de gemeente an derzijds, die daar niet veel in ziet In onze krant van gisteren gaven we een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen, zoals die zich in de VOP voltrokken: vandaag aan dacht voor de Oostwijk. Ook komen de begrippen „commissie ex arti kel 61" en „commissie ex artikel 62" aan de orde. i De conflicten rond de buurthuizen in dc Oost wijk en dc VOP staan niet op zichzelf. Het is duidelijk dat het ge meentebestuur er naar streeft, ook in de toe komst bij soortgelijke projecten dezelfde op stelling te hanteren. Andere buurthuizen dan in Oost en VOP worden op dit moment niet tot stand gebracht, zodat dc problemen zich voorlopig tot deze wijken beperken. Het is echter duidelijk dat ook Holy met deze op stelling van het ge meentebestuur te ma ken krijgt, als straks in het centrumgebied van Holy een nieuwe wij- kaccommodatie ge bouwd wordt. Holy's vroeger opbouwwerker Frans Wceber zei on langs. ter gelegenheid van zijn afscheid uit de stad, al dat hij deze be dreiging duidelijk aan voelde komen. Het op bouw- en wijkwerk zal er voor moeten oppas sen, niet door de ge meente platgewalst te worden, zei hij bij die gelegenheid. Het sociaal-cultureel werk. het buurtwerk en het peuterwerk in de Oostwijk wordt gecoör dineerd door de Stich ting Club- en Buurthuis werk Vlaardingen. Op verschillende manieren zijn de bewoners van de Oostwijk bij deze activi teiten betrokken; als vrijwilliger of als vrij- williger/lïd van het werkbestuur. In dat werkbestuur zitten de vertegenwoordigers van de verschillende wijkac- tivïtciten. Jc zou kunnen zeggen dat het wijkwerk via dit werkbestuur ge stalte krijgt. De Oostwijk heeft op het ogenblik de beschikking over twee accommodaties: de buurt- wïnkel op de Van Leyden Ga- elstraat en een buurthuis(je) op de Oosterstraat. Die ruimtes 2ijn absoluut niet toereikend voor de vele activiteiten, die men er wil organiseren. Dus moest er gezocht worden naar een andere, liefst grotere ac commodatie. Die werd gevon den in het voormalige Toele veringsbedrijf aan de Oosler- straat, ledereen blij en tevre den, want dat was een gigan tisch gebouw met verschrikke lijk veel mogelijkheden en dat midden in de wijk! Toeleveringsbedrijf Dat de gemeente het gebouw te groot vond voor de Stich ting was niet verwonderlijk. De Stichting had dan ook geen bezwaar tegen eventuele parti cipanten. Ook die werden ge vonden; de Stichting Raad voor het Ouderenwerk, peu terspeelzaal De Vleet, de ge meente zelf (voor de sportzaal) en de Moskee. Dit aantal ver minderde snel. toen in de voorbesprekingen de Moskee afhaakte (een huur van 20.000 gulden per jaar vonden de moslims te hoog) en peuter speelzaal De Vleet onderdak vond bij de Stichting Club- en Buurthuiswerk. Drie partici panten bleven over: de gf?- meente. de Stichting Club- en Buurthuiswerk en de Stichting Raad voor het Ouderenwerk. De architect die de verbou wing van het voormalig Toele veringsbedrijf moest realiseren ging praten met de participan ten. Net als in de VOP kwam op een gegeven ogenblik de gemeente aan met de extra subsidie van 450.000 gulden die CRM in het vooruitzicht stelde, mits voldaan werd aan een aantal voorwaarden. Het gebouw moest een ..centrale accommodatie" worden en de plannen moesten eind decem ber 197S bestekklaar zijn. Er waren bij de Stichting geen grote bezwaren tegen deze structuur, op de eerste plaats omdat elke stuiver meegeno men was en op de tweede plaats omdat de Stichting van de veronderstelling uitging dal zij voldoende verschillende ac tiviteiten ontplooide om aan het begrip multi-functioneel. een eis voor een centrale ac commodatie. te voldoen. In die periode is er ook ver schillende keren aan de ge meente gevraagd om duide lijkheid over de beheersvorm. Buurtwerker Ed Gloudi heeft zelfs een aantal rapporten overhandigd aan de gemeente over vergelijkbare situaties in Rotterdam. Net als in de VOP was er voor het praten over beheersvormen geen tijd. De rapporten zijn nooit gebruikt, het enige wat telde was het be stekklaar krijgen van de plan nen. Verdeling De verdeling van ruimtfcs roept voor de buitenstaanders grote vraagtekens op De Stichting Raad voor het Oude renwerk, in de wijk werkzaam voor de ouderen die 11 procent van de totale wijkbe vol king uitmaken, krijgt straks perma nent de beschikking over vier ruimtes, met een totaal op- ppervlak van 330 vierkante meter. De Stichting Club- en Buurthuiswerk, feitelijk de vertegenwoordigster voor dc rest van de wijkbevol king f89 procent), krijgt de beschikking over één permanente ruimte van 115 vierkante meter plus een peuterspeelzaaltje. Daar naast kan de Stichting Club- en Buurthuiswerk 65 procent van de overige ruimtes huren. De Stichting Raad voor het Ouderenwerk 20 procent. De overgebleven 15 procent staat ter beschikking van allerlei andere andere groepen, die in de wijk of voor de wijk wer ken. Dc gemeente heeft ver der de zolderruimte, die oor spronkelijk als moskee ge bruikt zou worden, ter be schikking gesteld van de Pro jectgroep Oostwijk, die zich bezighoudt met de nieuwbouw in de wijk. Teleurgesteld De vrijwilligers van de Oost wijk reageren afwisselend fu rieus en teleurgesteld: „De buurtbewoners hebben ge vochten voor dat buurthuis. Een onderkomen met een her kenbare identiteit. Het gaal immers niet alleen om pro gramma's, maar ook om de aankleding van de ruimtes en de sfeer. Jongeren willen hun eigen ruimte hebben: ze willen hun eigen kleuren, hun eigen verlichting. Op deze manier b dat nu onmogelijk gemaakt. Bij een betere ruimte verdeling en een andere beheersstruc tuur kan dat wél. Ons werkbe stuur kan best met de andere participanten de zaak beheren, daar hebben we geen commis sie ex artikel 61 voor nodig!" Daarnaast speelt nog een an dere zaak. Alle voorzieningen in het gebouw, zoals die door de architect zijn ontworpen, zijn afgestemd op de idee en van de bewoners en zijn dus met gebaseerd op de organisa tiestructuur en -opzet, die later lot sumd is gekomen. Zo is er geen ruimte voorde concierge, zijn er open kasten gepland in ruimtes die voor gemeen schappelijk gebruik zijn en ts. net. als in de VOP, de donkere kamer, die voor gemeenschap pelijk gebruik is. alleen te be reiken via de ruimte die be stemd is voor de Stichting Club- en Buurthuiswerk. De opzet van een centrale ac commodatie is, dat de ruim tes zo intensief mogelijk ge bruikt worden. Dat wordt be reikt door de ruimtes voor verschillende activiteiten en soorten van dienstverlening bruikbaar te maken. Deze zo genaamde multi-funclionele ruimtes moeten tenminste 40 procent van het totale op- p per vlok uitmaken. Het beheer van deze centrale accommodatie kan op vier manieren gerealiseerd wor den. In de vorm van een stichting, een vereniging, een commissie ex (oftewel: vol gens) artikel 61 van de ge meentewet of een commissie ex artikel 62 van de ghe- m een te wet. In principe staat het de gemeente en de parti- ri pan ten vrij Cfen van deze beheersvormen te kiezen. De wet eist alleen een ..beheers commissie": de beheersvorm kan vrij gekozen worden. De gemeente heeft zich een sterke voorstander getoond van een beheersvorm niet een commissie ex artikel 61. Wat houdt dat precies in? In artikel 61 van de gemeen tewet staat dat de gemeente raad commissies kan instel len „a. Met het oog op de be hartiging van bepaalde be langen en b. met het oog op de behartiging van de belan gen van een deel van de ge meente. welke daarvoor door hetzij zijn ligging, hetzij zijn karakter in aanmerking komt." De gemeenteraad re gelt de bevoegdheden en de samenstelling van deze com missi es. Vlaardingen kent aJ een viertal commissies ex artikel 6i.a.: de Culturele Raad, de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, de Vlaardingse Raad voor Jeugd en Jonge renwerk en de CAI-commis sie (centraal antenne sy steem). Hel zijn de zoge naamde functionele raden, die het college en de raad kunnen adviseren, gevraagd en ongevraagd, maar ook be paalde bevoegdheden van college en raad kunnen over nemen. Als de raad of het college bevoegdheden afstaat aan een dergelijke commissie, dan kan de raad een van haar leden m 20*n commissie benoemen. Commissies ex artikel 61 b de zogenaamde territoriale raden, kent Vlaardingen niet. De deelgc?meenleraad in Hoek Vdh Holland is er zo een. Do commissie ex artikel 62 is een officiële naam voor de gewone commissies, die het college van B en W slechts kunnen adviseren. Zij heb ben helemaal geen bevoegd heden. ADVERTENTIE geen zin om buiten da deur te eten? □ar, heelt Norotei-Schiedam de oplossing voor U! (om af te halen) min. 4 personen 12.50 p.p. 17.50 p.p. 22.50 p.p. GAARNE 1 DAG VAN TE VOREN RESERVEREN. Tel. 010-713322. novotel HARGALAAN 2 V SCHIEDAM Schiedam Nog geen duizend mensen hebben de afgelopen twee maan den de fototentoonstel ling in Schiedams stede lijk museum bezocht. Voor deze zomertentoon- stelling, die veel eenvou diger opgezet was dan vorige langdurige expo sities, kwamen in totaal slechts 926 mensen naar het museum. Dit matige bezoek aan de ex positie „Aspecten van de he dendaagse fotografie" staat in schril contrast met bijvoor beeld de belangstelling, die een aantal maanden geleden de grafiekmanifestatie kreeg. Voor deze internationale ten toonstelling, die een terugke rend element in hetSchiedam- se museumgebeuren 2al wor den, kwamen meer dan 6400 mensen binnen de muren van het monument aan de Hoog straat in Schiedam. Maar daar moet ook geld bij: burgemees ter en wethouders hebben be sloten het begrotingstekort van een kleine 600 gulden te dekken. De expositie, die vorige week ten einde liep. kreeg ook aan zienlijk minder belangstelling dan verscheidene thematen toonstelling in het verleden („Water", „Beestachtig goed" en „Lucht") en ook minder aandacht dan de onlangs ge houden stripmanifestatie waarvan overigens werd ge zegd dat die aandacht vooral het medium strip gold en niet zozeer te danken was aan de opzet van de manifestatie. Cobra De komende periode laat het Schiedamse museum eer» deel van zijn collectie zien: de wer ken van de Cobra-kunste naars. die sinds februari nogal in opspraak kwamen door het ideetje van de PvdA-bestuur- ders Hans Bakker en Hans Konings om de hele boel maar te verpatsen ten behoeve van activiteiten voor een groter publiek. Cobra, een naam die gevormd is uit de beginletters van Ko penhagen, Brussel en Amster dam waar deze kunstenaars groep vooral huis hield, telt voornamelijk schilders, onder wie Appel, Corneille, Ate- chinsky en Constant. Van Karei Appel bezit het stedelijk museum van Schiedam meer dan dertig schilderijen, ADVERTENTIE De huttenbouwers op de Kaaslag in de Oostwijk ste ken hun mening over de buurthuisproblemen niet on der stoelen en banken. Beheersvorm En dan dc beheersvorm. De vrijwilligers maken er niet veel woorden aan vuil. De commissie gaat bestaan uit elf personen: de wethouder, twee vertegenwoordigers van elke participant (dus: de gemeente en de beide stichtingen), twee ongeorganiseerde wijkbewo ners en een vertegenwoordi ger van de Projectgroep Oost wijk (en dat 2ou eventueel een ambtenaar kunnen zijn). Die vertegenwoordigers worden overigens door de gemeente raad gekozen. „De wijkbewoners hebben tot nu toe het werk gedaan, nu gaan de heren bestuurders zich ermee bemoeien.", zo me nen de vrijwilligers. Eén ding is duidelijk: die „heren be stuurders' staan erg ver van de bewoners af. Gitaren o.a. Admira Hanika Voor Piano's ean bsgrip Blokfluiten o.a. Aura. Moeck Schiedam Uit een snackbar op de Rotterdamsedijk zijn twee plastic tasjes gestolen, waarin zich do donkerblauwe jurk en een bijpassend collier van t-en 41-jarige Schiedamse bevonden. De dame had tussen de consumpties door even hel etablissement verlaten en de tasjes laten staan. Schiedam Gehaast om de trein naar zijn woonplaats Rot terdam te halen b een 61-jari ge Rotterdammer op station Schiedam/Rotterdam-West van het perron gevallen. Hij liep daarbij een flinke hoofd wond op en een beschadiging aan de neus. In het Noletzie- k en huis is de man behandeld. Schiedam Kruimeldieven hebben *s nachts ingebroken bij twee tennisclubs achter het Julianapark, Van Vliet en SLV. Van de kantmes op dc twee complexen werden rui ten ingegooid en eenmaal bin nen forceerden de inbrekers enkele kasten. Bij SLV ver dween 25 gulden uil een ge ldkistje. Van Vliet mist geld, flessen sherry en koffie. De schade bedraagt een paar hon derd gulden. Insluiper Het op een kier laten sua: van de voordeur van zijn wo ning aan de BK-laan kost een 32-jarige Schiedammer een tas vol gereedschap. Waarde: 800 gulden. Een insluiper had, niet gehinderd door de drukte op straat, listig gebruik gemaakt van de openstaande deur. Autokraak Aan de voet van het stadskan toor heeft een onbekende een radiocassette gestolen uit de personenwagen van een 30-ja- rige Schiedammer. Op het stadserf. vlakbij de Emmas- traat, had deze de auto gepar keerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3