FC Vlaardingen: op de goede weg... 'Jongerencentrum voor een schijntje is niet eerlijk' Zeldzame klavertjes- vier: geen aardigheid meer aan... Cees Zwamborn: prooi voor handtekeningen-j agers SfP?Sg7 Vermoeid Ajax scoort laat Amerikaans bezoek voor Exeelsior'20 Prestatieloop Fortuna Hoogste seore voor Hanemaaijer Stichting pleit voor volwaardige opzet DONDERDAG ^'AUGUSTUS 1979 VDfSC/WWt GravenzandeEen legioen van bijna vierduizend man, een geïnspireerde tegenstander die het zich niet kon permiteren om af te gaan en een op een top gemotiveerd FC Vlaardingen. Dat waren de voornaamste ingrediënten van het oefenduel tussen de landskampioenen en de FC. die de wedstrijd met het bewerkstelligen van de transfer van Cees Zwamborn in Gravenzande hadden vastgelegd. Dat het na een 1-0 voorsprong bij de rust uiteindelijk in een 1-3 nederlaag uitpakte voor de formatie van Theo Laseroms, deerde niemand, hoewel het pu bliek graag Ajax de marge in de slotfase had zien vergroten. Cor Brom, ingespannen bezig met de voorbereiding van het Amsterdam 704 toernooi, ex cuseerde zijn team ,De jon gens zijn acht dagen al aan het trainen, plus bijna elke dag nog eens een wedstrijd Ze zijn ge woon versleten Wij moeten morgenavond flink aan de bak We kunnen ons voor het Amsterdamse publiek geen af gang veroorloven Daarbij hebben Lmg, Arnesen en Jen sen met meegedaan hier om hun vanwege blessures te spa ren Desondanks was een pitti ge partij" Vooral in de eerste helft gaf Vlaardmgen eigenlijk boven verwachting partij Ajax met Cees Zwamborn als laatste man en Ruud Krol op het middenveld, drong wel aan, maar met weinig overtuiging zodat Vlaardmgen nauwelijks in gevaar kwam Een af zwaaier van Ruud Krol en twee schoten van Seren Lerby voorlangs leken echter toch voorbodes voor een naderend offensief maar de schijn oe- droog Na een slim passje van Patrick Jansens verscheen Ron Bongers alleen voor Piet Schrijvers, maar de ex Vlaar- dmgen-amateui toonde te wei nig durf waardoor de kans te loor ging De grote man bij Vlaardingen was echter de 23-jarige Paul Kooien die nauwelijks van dc bal tc krijgen was en tegen standers ais Tahamata en Lerby soms kinderlijk eenvou dig het nakijken gaf De ex- DRL speler voor wie ook be' langstelling van Feijenoord bestond was ook verantwoor delijk voor het absolute hoog tepunt van de eerste helft, toen hij op links alleen door ging met een schitterende schijnbeweging Zwamborn op het verkeerde been zette om vervolgens Piet Schrijvers magnifiek kansloos te laten 1 0 Hoewel Ron Bongers ,lk had geen slecht debuut alleen van dte twee kansen blijf ik nog even dromen'vlak voor rust op aangeven van de hardwer kende centrumspits Aad Teijl (ex- Excelsior) Ajax op 2-0 had kunnen zetten, bleef de balans voor Vlaardingen gunstig La- seroms in de rust We hadden van tevoren afspraken ge maakt Iedereen zou aan bod komen in de tweede helft Ik ben zeer tevreden Alleen ho pen, dat er weer geen blessu res of schorsingen tussen ko men Die kan ik met gebrui ken door Emile ScheMs Met Rudolfo Gardeslen, Her man den Haag John Jacobs, Frans Stans en later Gravan- zande (gast)-speler Henny Langenberg in het team, ging het met Vlaardingen wat min der Hoewel Laseroms de ach terste lijn („Die staat nu al zo'n beetje vast) met Eggers, De Ruiter, Mitrovic, De Keyzer (eveneens van DRL schakelde Karei Bonsink knap uit) en Van Dop m tact liet, werd de aanval en het middenveld knap door elkaar gehaald Ajax, gesteund door een onno dige penalty (Eggers moest Bonsmh neerleggen na een misser van Mitrovic al m de eerste mmuut van de tweede helft) ging nog even door Dat de score uiteindelijk bij 3-1 bleef steken, mag gerust een klein wondertje Worden ge noemd hoewel ook Wim Koe vermans in de tweede helft nog vrij voor Piet Schrijvers verscheen Sa ren Lerby (straf schop) invaller Freek Lamain en de nog steeds aan populari teit winnende Simon Tahama ta tekenden voor de Ajax-tref- fers" 's Gravenzande Het voetbal is voor Cees Zwamborn m een jaar tijd heel wat veranderd Vanuit de betrekkelijke anonimiteit bij FC Vlaar dingen naar „het grote Ajax", dat in de wedstrijd tegen de FC - die nog voortvloeit uit de transfer van Zwamborn naar de Amsterdammers - be paald met kon schitteren De tegenstanders van Ajax doen altijd wat extra in het potje terwijl het vooi ons de negende wedstrijd bin nen koite tijd was Het ver schil in kwaliteit tussen de beide elftallen wordt daar door onduidelijkverklaar de de lange Cees Zwam born Als de FC morgen tegon een amateurvereni ging speelt krijgen zij met dezelfde problemen te kam pen Trouwens ik vind dat ze een leuke, jonge ploeg bij elkaar hebben Als ze die zo vast weten te houden is hei zeker met onaardig Cees Zwamborn, als laatste klaar met verkleden, is een gewillige prooi voor de handtekeningenjagers die hem buiten om een krabbel vragen Wie het precies is weten de jeugdige jongens en meisjes met Hu is in ie der geval van Ajax dus een handtekening waard Een van de meiges zu een aai- dig eind in de goede rich ting Joh dat is Zwam man zegt ze tegen haar vriendin Eenmaal in de ontvang struimte aangekomen wordt Cees belaagd door zijn oude ploegmaten en voetbalkennissen Bep de Ruiter schertsend* „Leng te hebben ze in de voor hoede bij Ajax niet Zeg, hebben ze jou al op die plaats geprobeerd?", ter wijl ook Cor Pot (Excelsi or) goed uit de hoek komt. „Misschien lenen ze„ hem nog uit aan Excelsi^ or. Het zou voor ons een goede kracht zijn, en Cees zou gelijk een flinke dosis ervaring opdoen". De echtgenote van Cees Zwamborn bluft zonder ste rallures na de snelle pro motie' ,Ik nen erin meege groeid Ik ken hera ai uit de tijd, dat hij nog bij Alblas- serdam speelde Er worden je soms wel rare dingen ge vraagd Op het kampioens feest van Ajax konden een paar journalisten met be grijpen waarom ik al vroeg naar huis ging Dat ik er om zeven uur weer uit moest om te gaan werken ging er bij hen niet m Er wordt nou eenmaal verondersteld dat we nu het geld met scheppen binnen halen Schiedam Zaterdag en zondag heeft Excelsior 20 een jeugdvoetbalelftal uit de Verenigde Staten op be zoek De Amen kaantjes die uit Houston (Texas) komen amveren zaterdagmiddag vanaf Schiphol op Sport- park Thurlede waarna zij zullen worden onderge bracht bij pleegouders Zon dag 1200 uur zullen The South Texas Ktckers zoals het gezelschap officieel heet een vrienschappelijke wedstrijd spelen tegen Éx- celsior'20 Cl Na afloop staat er een gezamenlijke broodmaaltijd op het pro gramma, waarna de Amen- kanen door zullen reizen naar Duitsland Vlaardingen De Vlaardmg- se atletiekvereniging Fortuna houdt dinsdagavond 7 augus tus een prestatieloop over vier en acht kilometer op de grens tussen Vlaardingen en Schie dam op het dijklichaam aan het emde van de Zwanensm- gel De start van deze presta- üelopen, die zijn georganiseerd door de Vlaardmgse Raad voor Sport en Recreatie m het te ken van de sportieve recreatie, vindt plaats aan de Zwanen- smgel Om 19 00 uur begint de vier kilometer-groep, waarna het om 19 30 uut de beurt is aan de acht kilometer-lopers Het in schrijfgeld bedraagt j 150 en voor iedere deelnemer is er na afloop een herrmnenngsvaan- ije Deze prestatieloop is de tweede in de serie van zes die Fortuna dit seizoen samen met' de VRSR organiseert De eer ste loop (in het Lickebaertbos) trok ruim 170 deelnemers De volgende zijn op 22 augustus (Oranjepark), 6 september (Broekpolder) 21 september (park 't Nieuwelant) en 13 ok tober (Oranjepark) vermoeide Ajaxieden op het verkeerde been Maasland Tijdens de ge houden onderlinge serie van Schietvereniging Maasland, bleef de hoogste score in éen familie. Zowel Theo als Jan Hanemaaijer kwamen het korpsschieten tot een score van 98 punten De vol ledige uitslag, resp. korps en vnje baan, is als volgt E Hunnego 83-25; A. E. Poot 94- 29; A. Moerman (Maasland) 95-30; P van Buuren 8""" A H Kap 80-29. W. van Roon 88-30; S. Rasens 99-28, A Poot 92-27; W. Bos 92-27, G. Dekker 92-30; N. Poot 87 25; D v.d. Lely 69-24; Jsde Vos 95-29; H. van Nieuwkerk 91-30; D v.d. Marei 81-30, R. den Dunnen 71-26; de Visser 79-25; 5 J Hanemaaijer 98-30, M P Hanemaaijer 98-29, A Ver boon 87-27 C Moerman 90-28 P Boekesteyn 74-28, M Ko hier -30, J vd Marei 91-30 N C Haring 78-26 J vd Hout 92-29, A J Robijn 87-29 A A Stolk 86-29 H J Riet veld 76-24, W Simons 62-22 W v d Zwan 76-28 M van Staalduinen 93-30, M P Gra veland 76-29, A Voogd 85-29 J C Kapelle 95-30, P A Boe kesteyn 89-29 J J Rodenrijs 90-30, H J Korpel 91-28 A van Buuren 94-30 en Fr van Staalduinen 90-29 Schiedam „Ongelijkheid is een voedingsbodem voor agressie. Als er straks een wijkontmoetingseentrum staat van circa zes miljoen en de jongeren worden af gescheept met een houten gebouwtje en een dubbeltje subsidie voor activiteiten, dan 'S dat vragen om moei lijkheden." Het bestuur van de stichting open jongerencentrum ver werpt het argument, dat eerst met een minimum aan geld de behoefte aan een jongerencen trum moet blijken. „Je gaat immers niet de behoefte aan goede maaltijden aantonen door eerst rauwe bonen te ver kopen. Honger maakt geen rauwe bonen zoet in tijden, dat een gedeelte van de bevolking in overvloed leeft" Het bestuurvoorzitter Piet- Penning, secretaris Jaap- van Hoek, penningmeester Jan van der Weijden, Ni co'Ooms en Hans van de- Ree stelt daarnaast dat een onvolwaardige voorziening, door te weinig geld, het risico in zich heeft de vooroordelen van veel mensenytegen jonge- renoentra te bevestigen. Aan - de andere kant zou- de stxcb- c roet een i mindere 2.L Gesprekken over een jongerencentrum voor Schiedam-Noord kwamen pas goed op gang na de rellen in oktober tussen Schiedamse en Vlaardmgse jongeren De stichting vindt dat met helemaal billijk, een OJC is ook zonder rellen strikt nood zakelijk. voorziening akkoord willen gaan, omdat een volwaardig centrum politiek met haalbaar schijnt en ook omdat de onge lijkheid dan zichtbaar gemaakt wordt De stichting in Schiedam- Noord ziet vervelende voor beelden m Nederland Bijna de helft van de 180 open jonge rencentra (met gezamenlijk 60.000 bezoekers en een ba- romzet van tien miljoen gul den per jaar) heeft de laatste jaren problemen gehad met exploitatie door vermindering van de subsidie door CRM „De centra zien zich dan vaak genoodzaakt vormende activi teiten af te stoten en verande ren in met-commercréie kroe gen, met mooie statuten ergens onderin de la En Holland wordt een Skolland ja, van je hopperde hopperde hopsasa spot het stichtingsbestuur Consumptie van diverse dranken moet een onderdeel van het aanbod van een OJC naar bezoeker toe zijn en mei de drijfveer waarop de zaak draait Drink meer bier dan komen er meer activiteiten hier, heeft niks met sociaal- cultureel werk te maken door Kor Kegel Nieuwbouw voor een OJC ts in Schiedam met haalbaar, zo is al gebleken uit diverse ge sprekken die bestuursleden hadden met de politieke par tijen en ook met wethouder Herman Posthoorn Wel heeft de dienst gemeentewerken op dracht gekregen in Sehiedam- Noord ruimte te zoeken, waar eventueel een grote keet kan worden neergezet voor jonge ren Met de stichting vraagt vooral de PPR zich af, waar de rapportage van gemeentewer ken blijft Zelf is het bestuur van de stichting al bezig ge weest met verschillende loca ties de helft van het Koetshuis achter boerderij Landvreugd aan de Sweelincksmgel, terrei nen bij Bijdorp (langs rijksweg 20 en langs de spoorlijn), de opstallen bij de voormalige Blauwe Brug en het bbbvvv- 4 veldje voor het arbeidsbureau Bbbvw betekent bestemming bijzondere bebouwing voorlo pig vrij voor voetbal De stichting verwacht veel ac tiviteiten van een OJC, waar voor dan ook als minimumeis wordt gesteld dat er twee vol waardige krachten komen een beheerder voor veertig uur en een cultureel werk(st)er voor veerug uur Activiteiten zou den door werkgroepen moeten worden ontplooid Daarbij wordt gedacht aan een werk groep voor de bar, voor pro grammering, voor disco, video en inrichting Een kostenberekening is nog met bekend of staat althans nog met in het faseverslag van de stichting OJC Daar had de PvdA - en in navolging daar van het CDA - om gevraagd Geconstateerd wordt dat de CPN zich het minst bekom mert ora een open jonegeren- centrum, de PPR het meest en dat D'66 de zaak warm zou houden Een gesprek met de VVD vu»! net buiten de ter mijn, waarover het faseverslag gaat. Herinnerd wordt aan Aad Wiegmans toezegging tij dens een politiek café m boer derij Landvreugd, dat vóór het aflopen van deze raadsperiode (dus m 1982) een gebouw voor het OJC gerealiseerd zal zijn Maasland Hans (19) en Niek (15) van der Lely uit Maasland, fervente natuur liefhebbers en -onderzoe kers, hebben een met-alle daagse verzameling aange legd De collectie bestaat uit klavertjes-vier, klavertjes vijf en zelfs klavertjes-zes' Tijdens hun vakanties m het buitenland vonden de jonge onderzoekers de klassieke, vierbladige „geluksbrenger" in zo n groot aantal, dat daar vol gens hun eigen zeggen „geen aardigheid meer aan was" Het werd toen de kunst om kla vertjes met méér dan vier blaadjes te bemachtigen Op de zonnige bergplateau tjes in Frankrijk Duitsland en Noor wegen, altijd op een hoogte van 800 a 900 meter, bleken deze deviaties van het bij ons ook bekende klaverblad veel vuldig voor te komen Waai - schijnlijk is onder invloed van het zonlicht deze afwijking in de celdeling opgetreden zeg gen Hans en Niek Hun vader vult aan ,Ze heb ben dat zoeken van geen vreemde Zelf loop ik ook al- üjd naar de grond te kijken en mijn moeder zocht hier in de polders ook naar klavertjes vier Je vond ze maar zelden al kwam het wel eens voor en daarom is het uiterst merk waardig en verrassend ze op grotere hoogten wel tegen te komen Je vindt daar trou wens nog veel meer Bijzonde re stenen, fossielen en voord planten, bloemen en insecten die hier in de regio vroeger ook voorkwamen, maar uie onder invloed van de urbani satie verdwenen zijn Volg®"5 de heer Van der Lely kun je met zeggen dat dit alleen door de omliggende industrtèn werd veroorzaakt of door n» gebruik van bestrijdingsnud delen m de landbouw Dö® veranderingen m het milieu zijn te wijten aan reern snelle groei van de bevolking, waardoor het natuurlijk even wicht nadelig beïnvloed wordt „Zo gauw we met va* kantie in rustiger oorden öp valt dat extra op Zoekend een klaverveldje vind je n» alleen de planten en insecten die je je van vroeger herinnd t je vindt er ook een stuk? van je jeugd terug." Hans en Niek van der Lei? met hun unieke verzameling. t*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4