Parkeergarages hoe1 /eii niets te kosten I Keurmeesters vol lof over ruim 70 geiten «mm Commissie bespreekt extra subsidie voor club- en buurthuizen Vakan tie feest in De Hoek Nog 97... Schiedam telt af: 75.000-grens nabij Consumentenbond wil meer zekerheid over kindercentra Als grootwinkelbedrijf en ontwikkelingsfonreau hun zin krijgen: In Prinses Beatrixpark: iiyipi SBSïllÉlitSitl -i ij V2. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 door Pajl Houkes Vliardingen Als de gemeente de grond gratis ter beschikking stelt en bereid is, de „afname" van een jantal vaste parkeerplaatsen te garanderen ten be hoeve van het stadhuis-personeel, dan is de Amster damse ontwikkelingsmaatschappij M.A.B. bereid, in de binnenstad drie parkeergarages voor haar ei gen rekening neer te zetten en ie exploiteren. 0e maatschappij, die uiteraard hoopt dal de drie garages vol doende gebruikt zullen wor den om op den lange duur winst op te leveren, heeft een kant en klaar voorstel, inclu sief tekeningen, aan het colle ge van burgemeester en wet houders overhandigd. Het plan is gemaakt in opdracht van het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann, die er alle be lang bij heeft dat hel plan doorgaat. Immers: een van de locaties zou bij het Vlaardingsc filiaal van V en D voor de deur moeten komen: op het Veerpletn of het Weeshuis plein. In het plan zijn de beide on dernemingen ui tgega an van drie verschillende terreinen. Naast het al genoemde Veer- plein een locatie waar de gemeente niets voor voelt, zo is al eerder gebleken wil men ook bouwen op het ter rein naast het stadhuis en aan de Afrol. Die beide locaties zullen weinig problemen ople veren: ze stonden ook op het voorkeurslijstje van het Vlaar dingsc stadsbestuur. In de drie garages denkt het M.A.B. in totaal 880 parkeer plaatsen te kunnen onderbren gen. De Veerplein-garage moet het grootste worden: hier zouden zo'n 430 parkeerplaat sen ter beschikking komen. In de nota staat al uitgebreid aan gegeven, hoe in de toekomst een eventueel voordelig saldo in de exploitatie van de gara- 7.ou moeten worden ver deeld tussen het ontwikkeling sbureau en de gemeente. Ge dacht wordt aan het slichten van een NV met als aandeel houders de gemeente Vluar- dingen en het M.A.B.. De ver deelsleutel zou moeten worden vastgesteld op basis van de bouwkosten (M.A.B.) en de grondkostcn (gemeente). Autovrij In het plan, zoals dat aan het college van B en W is aange boden, wordt in grote lijnen tegemoetgekomen aan de be langrijkste wensen van het ge meentebestuur. Zo wordt ge steld, dat hel centrum inder daad grotendeels autovrij zal moeten worden gemaakt, zoals ook in de beleidsnota van het college staat aangegeven. Wel wil hei M.A.B. garanties, dat er een goede regeling komt voor expeditie-verkeer en der gelijke. De ontwikkelingsmaatschappij is overigens zeker niet over een nacht ijs gegaan bij het doen van haar spectaculaire voorstellen aan de gemeente. Er zijn uitgebreide onderzoe kingen verricht naar de ren tabiliteit" van de Vlaardingse binnenstad, om het zo maar even te noemen. Uit die on derzoeken is gebleken, dal de concurrentiepositie van Vlaar- dingen-cetuium ten opzichte van omliggende vv in keicentra, die de laatste jaren nogal wat schade heeft opgelopen, zeker versterkt kan worden. Eis is dan echter wel, dat er het no dige verandert in enige bran ches. In de sectoren textiel en confectie, huishoudelijke en luxe artikelen, warenhuizen en vocdings- en genotsmidde len zou een uitbreiding met minstens iÖ.OOÖ vierkante me ter vloeroppervlakte nodig zijn. Ook zou de binnenstad versterkt moeten worden met zo'n 30U0 vierkante meter kantoorruimte. Daarnaast dient er aandacht worden be steed aan het feit, dat er in de Vlaardingse binnenstad nage noeg geen gelegenheden zijn, waar men een eenvoudig ha pje kan eten. Een locatie voor dergelijke eethuisjes heeft men al aangegeven: op het dak van de parkeergarage op het Veer plein. Op de resterende open plek ken in de hinnenstad wordt door de ontwikkelingsmaat schappij gedacht aan woning bouw. Volgens het plan zou het Weeshuis tegen de vlakte moeten, evenals de bebouwing langs de Nieuwelaan. Op deze locaties zouden premie-koop woningen moeten komen, ter wijl ter vervanging van het Weeshuis nieuwe ruimte ge schapen moet worden voor so ciaal-culturele activiteiten. Inleveren De plannen van het M.A.B. betekenen al met al nogal wat. Door het gemeentebestuur zal de komende maanden heel wat studie moeten worden verricht, om een passend ant woord te kunnen formuleren. De voordelen zijn duidelijk: het gemeentebestuur krijgt haar zozeer gewenste autovrije binnenstad én parkeergarages, terwijl het nauwelijks iets kost. Daar staal tegenover, dat men wel het een en ander moet inleveren. De niet-ge- wenste locatie Veerplein bij voorbeeld. En de opbrengst van de dure grond, waar de garages in gebouwd worden. Verder is het nog de vraag of de parkeergarages in de bin nenstad ooit wel volledig door de gemeente zouden zijn be taald. Over hel complete plan heeft inmiddels een gesprek plaats gevonden tussen vertegen woordigers van V en D en M.A.B. en de ambtelijke plan- groep voor het verkeers- cir culatieplan /parkeergarages. In dat gesprek hebben de plan nenmakers al aangekondigd, dat hun interesse alleen aan wezig is als het gehele plan wordt geaccepteerd. Op onder delen wil men wel in discussie treden, maar verder komt het er op neer dat het gemeente bestuur kan kiezen tussen óf het complete pakket van voor stellen accepteren, of helemaal niets. De afdeling stadsontwikkeling heeft zich inmiddels over de plannen gebogen om te bezien, wat de stedebouwkundige as pecten zijn. Verder wordt het complete voorstel betrokken bij de inspraakprocedure die voor het circulatieplan en de parkeergarages momenteel aan de gang is. Duidelijk is, dal heel wat insprekers aardig wat zuilen voelen voor de plannen. Zeker de midden standers en die zijn in de in spraak stevig vertegenwoord igd. Het Veerplein in Vlaardingen: tóch een parkeergarage? Hoek van Holland De commissie vakantiebeste ding is ook dit jaar weer actief om de vakantievie rende jeugd bezig te hou den. Afgelopen zaterdag konden de Hoekse kinde ren zich uitleven met straattekenen op het pla veisel van de le Scheep- vaartstraat: een geheurte- nis waat een redelijke be langstelling voor bestond. Ook deze week is er weer het nodige te doen. Zo zal woensdag, donderdag en vrijdag het terrein van de ijsbaan worden omge bouwd in een huttendorp. Voor dit evenement heeft de organiserende commisie overigens behoefte aan al lerlei soorten hout, dat bij dat hutten bouwen gebruikt kan worden. Wie iets weg te geven heeft kan dit mel den via de tolcfoonnum-. mors 4131. 2070 en 3507. Morgen zullen de mede werkers aan dit gebeuren hel hout ophalen en naar hewt bouwterrein brengen. De Hoekse VVV organi seert zaterdag 18 augustus een jeugd rommel markt, die wordt gehouden in de Prins Hendrikstraat. Deze activi teit is bestemd voor kinde ren tot en met 12 jaar. Van af ongeveer half tien zal de handel in oude spulletjes le vendig bloeien. Het gedeelte van de Prins Hendrikstraat tussen de Rietdijkstraat en de Schoolstraat zal voor alle verkeer worden aEgesloten. Wie aan de rommelmarkt wil meedoen kan zich aan melden bij de VVV. De deelname is gratis. ir yi - |gg^ Schiedam Een voor jong en oud attractief gebeuren was zaterdag in het Prin ses Beatrixpark de jaar lijkse keuringsdag van de geitenfokkersvereniging Ons Genoegen uit Kethel. Als een collectief waren ook de hierbij behorende Rotterdamse kinderboerde rijen met hun dieren naar het park gekomen om met de overige leden van de vereniging hun dieren door bevoegde keurmeesters te laten beoordelen. Zo doende waren er 72 „mek- Veel belangstelling trok de geitenkeuring van Ons Genoegen in het Beatrixpark. keraars" bijeen, bruine Tog- gen burgers en witte geilen als mede een flink aantal dit jaar geboren lammeren die meteen in het stamboek werden inge schreven. Volgens de heren keurmeesters was de kwaliteit van de jonge dieren dermate goed, dat een flink aantal hier van in aanmerking gaat ko men voor opname in het kcur- stamboek. Ook de stamvaders van grote kudden geiten wa ren bij de keuring aanwezig, zoals de zes jaar oude Toggen- burger Gerrit en dc witte bok Pake, eigendom van de Rot terdamse kinderboerderijen. Dit tweetal zorgde dit jaar voor heel wat nakomelingen bij dc* geiten van de Kc-thelse vereniging, en tevens in kin derboerderij Holy wood in Vlaardingen. - «BtaMsE.','-- SM n i$Sj§§j Er werd in verschillende ru brieken gekeurd: naar soort en leeftijd en met aandacht voor uiterlijk en capaciteit tot melkgift. Van een goede stam boekgeit mag een melkgift worden verwacht van min stens duizend liter in driehon derd dagen. In het kampioens klassement ging de hoogste waardering van de keurmees ters uit naar de eenjarige Tog- genburger geit van Piel van der Meer uit Kethel, die luis tert naar de naam Cora. Kam pioen bij de witte lammeren was Maaike van de Rotter damse kinderboerderij De Kraal. Bij de Toggen burger lammeren was Annie II van Ben Heijdra uit Kethel de beste. Het mooiste dwerggeitje, Ester, is eigendom van Piet van Mil, eveneens uit Kethel. Als de beste lx?k kwam de Toggen burger Gerrit naar vo ren. Dit heerschap sloot dit jaar dertig huwelijken, het geen de respectievelijke leden van Ons Genoegen tussen de zestig en zeventig jonge bokjes en geitjes opleverde. Dit gei ten gebeuren in het Prinses Beatrixpark, met zijn agrarische oorsprong, trok ui termate veel publieke belang stelling. Schiedam Als nog 97 men sen méér de stad verlaten dan zich in Schiedam vesti gen, dan heeft de gemeente dc „magische grens" van 75.000 inwoners bereikt. Ui terlijk in oktober zal het zo ver zijn. Schiedam heeft dan in onge veer acht jaar zo'n achtdui zend inwoners verloren aan andere gemeenten. Waar een jaar of tien geleden nog ge dacht wc-rd aan groei tot hon derdduizend inwoners, moet dan moeite gedaan worden om die 75.000 Schiedammers nog bij elkaar te houden. Zou het inwoneraantal namelijk nog meer teruglopen, dan betekent dat vermindering van het sub- sidietotaal vanuit Den Haag, terwijl elke uitbreiding bij het gemeentelijk apparaat nog kri tischer zou worden bekeken. Het „magische" van die grens van 75.000 schuilt dan ook daarin, dot verschillende afde lingen van de gemeente koortsachtig aan het werk zijn om allemaal plannen te maken die een verdere leegloop van de stad moeten tegengaan. In hun zogenaamde leegioopnola spraken wethouder Chris Zij develd en sociograaf Frans Griffioen in oktober 1977 de verwachting uit, dat slechts geprobeerd kan worden het niveau van 75.000 inwoners te handhaven en dat nieuwe groei er niet meer in zit, on danks de toekomstige woning bouw in de binnenstad en Schiedam-Noord, waar vol gens een bij de provincie aangevochten principe-be sluit van de gemeenteraad vijfduizend woningen moeten worden gebouwd. Schiedam ging 1979 in met 75.250 inwoners. Het aantal verhuizingen viel het eerste halve jaar mee (Rijnmond sig naleen ook in Rotterdam een minder snelle daling van het inwoneraantal) en per 1 juli noteerde het Sehicdamse bu reau burgerzaken een stand van 75.097. Toch gingen in juni nog aardig wat mensen (249) verhuizen naar andere plaatsen: 196 mensen kwamen ervoor terug. Er werden 49 kinderen geboren en 62 Schie dammers overleden. De statis tieken over juli zijn nog niet binnen. In Schiedam woonden op 1 juli 3B.060 vrouwen en 37.037 mannen. SchiedamVolgens de werkgroep Schiedam van de Consumentenbond moet de gemeente met een beleid over de brug komen ten aan-' zien van dc kindercentra. Daar hebben zowel de kin dercentra zelf als de ouders die er hun kinderen naar toe brengen recht op, zo laat deze werkgroep in een schrijven aan B en W van Schiedam weten. De werkgroep heeft in 1973 een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van de kinderop vang in Schiedam. De resulta ten van dat onderzoek werden het volgende jaar gepubliceerd in een rapport met als titel: „Kindercentra m Schiedam". Daar stond in dat er nog het nodige aan de centra kon en moest worden verbeterd. In het najaar van 1976 voerde de gemeenteraad de verordening op de kindercentra in. Als ge volg daarvan werd er een ad viescommissie door B en W in gesteld. De werkgroep van dc Consu mentenbond is nu zeer ont stemd over het feit. dat die ad viescommissie hard heeft gewerkt aan onder andere een rapport vergunningsnormen. een nota toelatingsbeleid kin derdagverblijven, een advies over subsidiering en een be hoefte-onderzoek. maar dat daaruit geen nadere discussie cn besluitvorming binnen de- gemeen te is voortgekomen. Voorts bcwc-ert. de Sehicdamse werkgroep van de Consumen tenbond, dat er sinds de veror dening op de kindercentra drie jaar terug werd ingevoerd maar weinig veranderd cn verbeterd is. Dc voorlopige vergunningen die toen voor de periode van een jaar werden afgegeven zijn nog steeds voorlopig. Daaruit concludeert de werkgroep dat de gemeente in het geheel geen eisen stelt aan dc kindercentra. Temeer niet daar tic gemeen te ge en re actie heeft gegeven op het ad vies van de adviescommissie over de stellen eisen. Er zijn nu nog immer kindercentra, die niet aan de meest essentie- Ie minimumeisen voldoen, zoals met het rek king tot de brandveiligheid en de hoe veelheid speelruimte per kind. De werkgroep merkt tot slot ook nog op dat de kinderdag verblijven in Schiedam niet evenwichtig over de verschil lende wijken is verdeeld. Schiedam De raadscom missie voor vorming en re creatie bespreekt in haar vergadering van dinsdag 7 augustus een voorstel van het college van burgemees ter en wethouders om voor dit jaar extra subsidies toe te kennen aan het club- en buurthuiswerk en aan het opbouwwerk. De vergade ring begint om acht uur 's a- vonds in het stadhuis op de Grote Markt. Afgezien van de ingekomen stukken, waaronder zich de begroting en het programma over 1979 van de sociaal-cultu rele activiteiten voor niet-ac- tieven bevindt, worden er tij dens de commissievergadering een aantal voorstellen over subsidies behandeld: voor de inrichting en de inventaris van de voormalige Savornin Lohmanschool ten behoeve van het clubhuis Centrum Oost en voor de verwezenlij king van een muurschildering op het Emmaplein door het Chili-comité. Er komen ook nog een paar besluiten van B en W ter tafel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3