Rij n mond bespreekt rellen in Schiedam Rechtswinkel steeds duidelijker een toevluchtsoord Benzine in riolering Dick van Aalst met pensioen Inbraak W8© Avondvierdaagse eindigt feestelijk Volkstuinders exposeren Maassluis groeide Carillonconcert Wisseltruc geslaagd .MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 'Een mooie tij d in een gezelig café' SC/VD/WW3 VI aardingen Café de Waal« op de hoek van het Veerplein en de Waalstraat, moet het sinds vorige week zonder Dick van Aalst doen. De chef-ober, die 23 jaar lang die func tie in het etablisse ment vervulde, is niet pensioen gegaan. Een jaar eerder dan wel licht gebruikelijk is: Dick heeft als eerste werknemer in de hore- ca-sector in Nederland gebruik gemaakt van de splinternieuwe Ver vroegde Uittredingsre geling <VUT), die in houdt dat oudere werknemers eerder kunnen stoppen met werken, zonder daar financieel op achteruit te gaan. Volgens zijn patroon, café-eigenaar Jan Brouwer, heeft hij dat ruimschoots ver diend. „Hij is zijn hele leven maar één dag ziek thuisgebleven. Volgens mij is de dok ter toen met een gela den pistool naast zijn bed gaan zitten." De Waal is een van de be kendste etablissementen voor maatschappelijk ver keer in de stad. Een tref punt voor mensen uit de buurt; een stamkroeg voor vertegenwoordigers uit het hele land die er een hapje komen eten; een rustpunt voor winkelende vrouwen en mannen, die even ko men uitblazen en een kop koffie drinken; een zomers terras, dat goed bezet is als de weersomstandigheden het toelaten. De sfeer in het café-bedrijf wordt bepaald door exploitant Jan Brou wer en zijn medewerkers, waar Dick van Aalst zonder twijfel een van de bekend ste van was. Maar: „We werkten met elkaar als een grote familie.", zegt hij er zelf van. Zestig uur Tijdens zijn afscheid, vorige week, werden vele lovende woorden gesproken. Voor zitter Osse van Horeca Ne derland noemde hem „tege- Rotterdam De commissie onderwijs en specifiek wel zijn van het openhaar lichaam Rijnmond bespreekt mor gen tijdens haar vergadering de welzijnsvoorzieningen voor jongeren in Schiedam. Zij doet dat naar aanleiding van het commentaar, dat de regionale commissie jeugd- en jongerenbeleid Rijnmond heeft gegeven op het rap port van de gemeente over de rellen van oktober verle den jaar in Schiedam-Noord. „Die ongeregeldheden ontston- den verleden jaar als gevolg van een ruzie tussen een L' Schiedam se en een Vlaarding- se jongen over een meisje. Die ruzie nam steeds grotere vor men aan, doordat beide ion- met vrienden aan hun k zijden slaags raakten. Een X ambtelijke commissie van de gemeente heeft achteraf de zaak bestudeerd en er een rap- port over geschreven. Dat is n,u door de regionale commis- r Sie beoordeeld. Het blijkt dat er geen relatie valt te leggen tussen de oor- £zaak van de rellen en de wel zijnsvoorzieningen voor jonge- tr je" 'n. Schiedam. Maar wel is ^duidelijk dat het welzijnsbe leid op dat gebied nader moet wor<Jen bekeken en aange pakt. Schiedam Uit het huis een 48-jarige Schiedam mer die aan de Snelliussin-- gei woont, is in de nacht van «JV°cnsdag op donderdag een ^xumcamera en filmpprojec- een fotocamera, een k^njkijzer en een geldkistje daarin negenduizend gestolen. of daders zijn het ^pand binnengekomen door ge- Jtoiik te maken van een valse ^weuiel. De man heeft aangifte 6®daan bij de politie. Volgens het gemeentelijke rapport is het aan te beveien een projectgroep jeugdwelzijn in te stellen die ccn beleid bin nen het gehele welzijnsbeleid kan uitstippelen. Verder moe ten er betere en eenvoudiger inspraakprocedures voor de jongeren komen, moet soepe ler op initiatieven vanuit de bevolking worden gereageerd en moeten er bredere commer ciële zowel als nict-commer- ciële uitgaansmogelijkheden voor de oudere jeugd komen. Ook aan de jongere jeugd en de wijkcentra voor de wijken Noord en Zuid moet aandacht tvorden besteed, meent het ge meentelijk rapport. De commissie die het rapport heeft beoordeeld stelt dat de eisen voor de voorzieningen harder moeten worden gesteld en dat het hele welzijnsbeleid moet worden aangepakt. Er moeten overlegstructuren worden gecreëerd voor delen van de bevolking. Daarbij i'alt te denken aan het open jonge renwerk, Tot slot heeft de re gionale commissie als com mentaar gegeven dat de amb telijke procedures korter en duidelijker moeten worden, zodat betrokkenen de stand van zaken kunnen kennen wanneer zij dat wensen. De commissie van advies voor onderwijs en specifiek welzijn zal tijdens de vergadering van morgen haar standpunt over zowel het rapport als het com mentaar bepalen. Dick van Aalst (links), geflan keerd door zijn vrouw en zijn vriend en pa- troon Jan Brouwer: af scheid met lo vende v/oor- den. De VUT-regeling, die on langs tot stand is gekomen en die in de nieuwe horeca- CAO zal worden opgeno men. is erg goed. meent van Aalst. „Het is een prima re geling. Je schept arbeids plaatsen voor de jongeren en je geeft tegelijkertijd de ouderen de gelegenheid, nog wat van het leven te genieten voor ze versleten zijn." lijkertijd sociaal werker, do minee en biechtvader". Van Aalst zelf: „Ik kan me de tijd nog herinneren dat we zestig uur per week werk ten. Dan moest je 's mor gens om 6 uur al beginnen met schoonmaken, want om 7 uur ging de zaak open. Vooral op marktdagen was het druk: dan gingen de kelners met ketels koffie, langs de kramen en na de markt kwamen de kooplui bij ons eten. Zo ging je tot 12 uur 's nachts door. Daar in is natuurlijk veel verbe terd. Maar ik kijk toch te rug op een mooie tijd in een gezellig café. Met mijn baas ging ik om als met mijn broer. Narigheid met de klanten hebben wc zelden of nooit gehad. We konden de zaak altijd in do hand houden en de politie hoefde er nooit aan te pas te ko men. Toch moest er wel eens „regelend" worden op getreden, zo nu en dan. Sommige klanten wiiien nou eenmaal wel eens din gen doen, die ze eigenlijk niet verantwoorden kun nen. Van Aalst heeft het daar nooit moeilijk mee ge had. „Niet méér schenken als iemand al genoeg had ingenomen; een .taxi bellen en de autosleuteltjes afpak ken ais we dat nodig von den. In de loop der jaren leer je wel hoe je zoiets moet aanpakken. Soms werden de mensen boos. Dan zag je ze een tijdje niet. Maar de meesten kwamen terug en lieten dan vaak blijken dat ze ons ingrijpen toch op prijs hadden ge steld." Vervelen zal Dick van Aalst zich zeker niet. Over de komende periode zegt hij zelf: „Ik kan nu naar De VVaal om op mijn gemak te biljarten en mijn vrienden te ontmoeten. Ik ga veel wandelen en tochten ma ken op de fiets, die ik ter gelegenheid van het af scheid van mijn kanten heb gekregen, ik ga mijn postze- gelyerzameiing bijwerken en ik heb nu de tijd omn te gaan knutselen." Schiedam Sfceds meer mensen weten de weg naar de rechtswinkel aan het Schiedamse Broersveld te vinden. Er is minder drem pelvrees en meer vertrou wen, zodat het aantal ge vallen dat de medewerkers daar tc behandelen krijgen gestadig groeit. Verleden jaar kwamen er 633 zaken binnen. Het jaar daar voor 379. Dal is een stijging van maar liefst 67 procent. Deze cijtcrs staan in de inlei ding van het jaarverslag over 1978 van de Stichting Rech tswinkel Schiedam die in 1976 werd opgericht. De samenstellers van het ver slag constateren aan de hand van die feiten, dat do rech tswinkel zijn bestaansrecht wel heeft bewezen. Er bestaat volgens hen een nog nauwe lijks te schatten behoefte aan sociaal-juridische hulp zoals de rechtswinkel die verleent. Toch dreigt het gevaar dat de rechtswinkel binnen afzienba re tijd zal ophouden te bestaan. De zwaardere studiebelasting die in de jaren '80 komt door de plannen van minister Pais zullen veel studenten die hun medewerking aan de rech tswinkel hier en elders in het land verlenen waarschijnlijk nopen daarmee op te houden om hun studie veilig te stellen, „Het is echter duidelijk dat er binnen afzienbare tijd geen enkele kans bestaat dat er van overheidswege iets zal worden gedaan om die leemte (als die er mocht vallen) op te vullen." zo staat er in het jaarverslag. 'Om de voortgang van dc so ciale rechishulpverlening tc verzekeren en te professio naliseren wordt door een aantal medewerkers op dit ogenblik gewerkt aan de tot standkoming van een Schie dams Advokatenkollekticf. Als alles volgens plan ver loopt zou dat in er dc tweede helft van 1980 kunnen zijn. Dccert traliscren Dit jaar is de rechtswinkel be gonnen de spreekuren te de centraliseren. Dat geldt voor lopig als een experiment, waarvan de resultaten bepa lend zijn voor de voortgang er van. De spreekuren worden sinds februari eens in de twee weken (de tweede en do vier de dinsdag van de maand) 's avonds van zeven tot negen uur ook in het nieuwe wijk centrum in Schiedam-West aan de Van Beverenstraat 40 gehouden. De spreekuren in de winkel aan het Broersveld zijn daarnaast gehandhaafd. De eerste reacties van de medewerkers op die decentra lisatie van de spreekuren is dat „het wel loopt, maar de mensen toch nog naar het Broersveld komen terwijl ze makkelijker naar het wijkcen trum hadden gekund. De inte gratie is niet optimaal, maar dat komt misschien doordat we er maar twee keer per maand zitten en we in De Be ver ook niet makkelijk te zien Het jaarverslag van de rech tswinkel maakt voorts mel ding van de werkwijze, waar bij meestal meer tijd en aan dacht aan de kliënt wordt be steed dan juridisch strikt noodzakelijk is. Dit wordt ge daan omdat de medewerkers van mening zijn dat de men sen die bij hen komen niet al leen juridisch advies nodig hebben, maar ook enige bege leiding. De uitgangsstelling dat de rechtswinkel er is voor de so ciaal zwakkeren binnen de sa menleving is het afgelopen jaar ongewijzigd gebleven, al bestaat er discussie over de vraag wie nu wel en wie niet als zodanig kan worden be schouwd. De rechtswinkel wil echter ondanks die discussie niet van dai standpunt afwij ken. omdat het volgens hen betekent dat ze zo doeltreffend mogelijk werken aan de op heffing van maatschappelijke ongelijkheid door een herver deling van kennis, inkomen en macht. Meer mannen In hef jaarverslag zijn een aantal statistieken opgeno men over leeftijd, hurgerJij- ke staat, aard van dc klach ten of moeilijkheden van de kliënten. Daaruit blijkt er meer mannen (61%) dan vrouwen naar de rechtswin kel komen en meer gehuwde mensen (51%) dan alleen staanden (22%), gescheiden mensen (9%) of samenwo nenden (8%) van hun dien sten gebruik maken. Opviel dat er een sterke teruggang was van moeilijkheden in huisvestingszaken. Die te ruggang bedroeg 26 procent, terwijl er 28 procent meer gevallen van problemen met sociale verzekeringswetten bij de rechtswinkel binnen kwamen. Toch kwamen er verleden jaar vijf zaken meer over huisvesting dan over sociale wetgevingsza ken voor, Dë jaarrekening van de rech tswinkel over 1978 tenslotte had een negatief saldo van 1.219 gulden en twee cent. Dat is voor de winkel des te ernsti ger, aangezien een aantal za ken dringend pan _ver van ging of vernieuwing toe is. Voor dit jaar is een bedrag van zesdui zend gulden begroot. Vlaardingen Dc brandweer en gemeentewerken moesten er eind vorige week aan te pas komen, om een riool rond het benzinestation aan de Kwikstaartweg af te stoppen. In dat riool was benzine terecht gekomen, afkomstig van een lekkage in een van de leidingen. Die lekkage was al eerder ontdekt en gerepareerd, maar de verloren geraakte benzine was toen al in het grondwater terecht gekomen. Dat grond- xyater was tijdens de reparatiewerkzaamheden in de riole ring gepompt. Bewoners van een nabijgele gen flat hadden daar behoor lijk wat hinder van. Er kwa men diverse klachten over be nzinestank, zodat de brand weer en ambtenaren van Rijn mond, belast met de uitvoering van de Hinderwet, een onder zoek instelden. Na het afstop pen van het betreffende stuk riolering kon het verontreinig de grondwater niet meer door dringen in de buizen, die in en onder de flat liggen, zodat de stank afnam. De concentratie J van benzinedamp bleef der mate laag. dat geen verdere maatregelen hoefden te wor den genomen. Hoek van Holland De afsluiting van de IGe- VV V-A vond vierdaagse werd met de intocht op v de laatste avond een wandel-vermoeienissen kleurrijk gebeuren, waarbij de deelnemers met muziek werden in gehaald. Ondanks de bicken velen echter toch voldoende puf tc hebben om 's avonds naar het blarenbal te gaan, dat tot in de kleine uurtjes duurde. Vlaardingen De Vereniging van Volkstuinders Vlaardin gen houdt vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 augustus een grote tentoonstelling van door de leden geteelde producten. De expositie wordt gehouden in het verenigingsgebouw bij het volkstuinencomplex aan de Broek weg. De openingstij den zijn: vrijdag na 19.30 uur en zaterdag en zondag de ge hele dag tot 10.QÖ uur 's a- vonds. MaassluisDc bevolking van Maassluis is in dc maand juli iets groter in aantal geworden. Aan het eind van de maand had de gemeente 32.525 inwoners: 40 meer dan aan het begin van juli. De groei komt hoofdzakelijk vanwege een geboorte-over schot, dat over juli genoteerd kon worden. In die maand werden 29 jongetjes en 27 meisjes geboren, terwijl 9 in woners overleden. 139 nieuwe inwoners werden bij de afde ling bevolking ingeschreven, j waartegenover 146 gevallen 1 stonden van Maassiuizcrs, die naar elders zijn verhuisd. Er werden in de afgelopen maand 13 huwelijken voltrokken en 3 ontbonden. Maassluis Gerard de Waardt geeft donderdagavond op de beiaard van de Grote Kerk te Maassluis een carillonconcert in de reeks zomeravondcon- certen.Op zijn programma staan ondermeer werken van A. de Klerk, J.S. Bach en Leen 't Hart. Het concert be gint om 19.30 uur en zal tot 20.30 duren. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer heeft bij de achiedamsc gemeentepolitie aangifte gedaan van het feit, Gateen vriend van hem door middel van de zogenaamde wisseltruc is opgelicht. Deze truc, waarbij via een reken- i j®e drogredenering ge d wordt gewisseld cn te- gelijkertijd afgetroggeld, werd uitgehaald door twee mannen en een vrouw De vriend verspeelde op die ma nier elfhonderd gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3