SCHIEDAMSCHE COURANT Minder woning'wetbouw kaalslag Ik .neem - dc proef ■m Herhaling gifverslag sticht onrust „VVV binnen Schiedamse Gemeenschap laten" Binnenkort besluit over vervolging Jager en Klein Dielemans wil opheldering: Henri Dunant vertrekt weer uit Vlaardingen Vlaardingen boos op KRO-radio: Teveel alcohol in het verkeer Directeur niet op vingers getikt B en W stellen voor: 'vö Meer dan 5000 woningzoekenden i Woensdag 15 augustus 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26426 -4 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Binnenkort zal door de gerechtelijke instanties een besluit ge nomen worden over het al dan niet vervolgen van het grondbedrijf De Jager en Klein, dat door de gemeente Maassluis aangeklaagd is wegens oplichting. Officier van justitie mr. D.J. Copper wil nog geen exacte da tum geven, maar spreekt wel over „eerdaags" Er is een tijdlang sprake van geweest dat de officier van justitie zijn aanklacht met door zou zetten op grond van het feit. dat de gemeente Maassluis onder hands het een en ander met het grondbedrijf geregeld had. Mr. Copper ontkent nu echter dat hij dat ooit be doeld heeft. „Het enige wat ik heb willen zeggen is dat het best eens mogelijk zou kunnen zijn. dat de rechter bij hei bepalen van de straf maat daar rekening mee houdt (het feit dat de ge meente met het grondbe drijf overeen kwam voor een bepaald karwei slecht 4 ton in plaats van 1.4 miljoen te betalen, redaldus de officier van justitie, mr. Copper- Bovendien wijst de officier er nog op dat er tijdens de roemruchte raadsvergade ring die voor de zomer over de affaire De Jager en Klein gehouden werd twee zaken zijns inziens door el kaar gehaaid zijn: de ver volging van De Jager en Klem in verband met op lichting èn het onderzoek naar eventuele omkoop praktijken onder de ambte naren van de gemeente Maassluis. Uit het onder zoek zijn namelijk bepaalde zaken naar voren gekomen, die daar op zouden kunnen wijzen. Dc onduidelijke kwestie bijvoorbeeld over een grote partij benzine en andere brandstof, die op het terrein van gemeentewer ken werd aangetroffen en waarvan niemand op het stadhuis hel bestaan van wist. Vlaardingen De herha ling van een reportage over een milieuramp in Vlaar- dxngen, die gistermiddag door de KRO-radio op Hil versum II werd uitgezon den. heeft in Vlaardingen en omgeving voor onnodige onrust gezorgd- Diverse mensen dachten dat er in derdaad iets aan de hand was en belden verontrust de politie of de centrale veld-regelkamer van Rijn mond- De reportage werd uitge zonden m het radiopro gramma ,.De kleine winst en de fabriek", dat vanaf half vijf "s middag;, via de infozender werd uitgezon- den. Het betrof een herha ling van de reportage, zoals die in 1963 werd gemaakt toen na een brand een gif wolk boven de stad dreef, die zich m de richting van Maassluis verplaatste Vol gens het radioverslag werd de bevolking met geluids wagens van de gevaarlijke toestand op de hoogte ge bracht Zeker niet iedere luisteraar had in de gaten, dal het om een herhaling van een vroegere gebeurtenis gmg. Hierdoor werd hier en daar wat paniek veroorzaakt, die uiteraard totaal onnodig was. Er was in de stad im mers helemaal niets aan de hand Burgemeester Kieboom. die door de staf van dc Vlaar- dingse politie van de ver ontruste telefoontjes op de hoogte werd gebracht, heeft zeer verontwaardigd op de radio-uitzending gerea geerd. Hij zou in de loop van vandaag contact opne men met de leiding van de KRO-radio om zijn onge noegen kenbaar te maken. „Met dit soort grappen krijg je wel, dat niemand het se rieus neemt als er werkelijk eens iets mis is", aldus Vlaardings burgemeester. Vlaardingen Het al coholprobleem blijft de politie bezighou den. Het aantal deel nemers aan het ver keer, dat door dc poli tie betrapt wordt op overtreding van het befaamde artikel 26 van de wegenver keerswet stijgt ieder jaar schrikbarend. Ook gisteren was het weer raak. Een 65-jari- ge Maassluizer bestuur de zijn auto met teveel borrels achter de kie zen. Dat feil had hem al eerder een proces ver baal opgeleverd. Het acht-urig rijverbod, dat hij opgelegd kreeg, was eigenlijk alleen maar formeel. Want naast het opmaken van het hem inmiddels bekende pro ces verbaal nam de po litie ook zijn rijbewijs en zijn auto in beslag. Een 16-jange bromfiet ser uit Vlaardingen werd vanwege hetzelf de feit eveneens van de weg geplukt. Beide blaastesten vielen in zijn nadeel uit, terwijL ook de bloedproef posi tief bleek te zijn. Hij kreeg een proces ver baal en mocht te voet naar huis. De brommer werd aan het bureau gehouden voor tech nisch onderzoek. De Zwaansteeg wordt in de nieuwe binnenstad een van ,de belangrijkste verbindingen voor voetgangers. Schiedam In het pro gramma van eisen voor de binnenstad, zoals dat vanavond op tafel komt in het stadhuis, wordt niet uitgegaan van de bouw van uitsluitend woningwetwoningen op de kaalslag. Dat is wel een voorwaarde, die de PvdA-Schiedam heeft ge steld. Daarom zal frac tieleider Nikolaj Diele mans vanavond in de commissie voor ruimte lijke ordening ophelde ring vragen. „Wij heb ben tot driemaal toe dui delijk laten weten wat wij willen. Ik ben best benieuwd naar de ver klaring van de wethou der." Die wethouder, Chris Zijde veld, zelf PvdA-lid, spreekt in zijn eisenpakket over de bouw van 250 woningen in de sociale sector voor wat betreft het gat in de binnenstad. De sociale sector omvat zowel woning wetwoningen als premie-A - woningen (voorheen waren dat woningen in de beschutte sfeer). Zijdeveld: „Als voorzitter van een commissie moet je probe ren alle fractiestandpunten tot een synthese te krijgen. Ik denk dat alle fracties, dus ook de PvdA, zich in deze oplos sing wel zullen kunnen vin den. Er is tenslotte onlangs ook een pamflet van die partij verschenen, waarin ook voor woningen in de beschutte sfeer wordt gepleit." Daarnaast staan nog wel „soci ale" woningen op het pro gramma voor het gebied ach ter de Schotse Poort, bij de Herenstraat (tachtig wonin gen) en voor gebieden zoals het Emmaplein, waar aanvan kelijk winkel- en bedrijfs ruimte had moeten komen (eveneens plaats voor tachtig hutzenj, maar ook daar wordt uitgegaan van een combinatie met woningen in de particulie re sector. Wat Dielemans vreest, is dat het met deze dif ferentiatie onmogelijk is aan tachtig procent woningwetwo ningen voor het gehele bi fl oe nstadsgebied te komeo, het geen ook een streefgetal was voor de Schiedamse PvdA-af- delmg. Worden ook alle open plekken bebouwd, zoals aan de Lange Achterweg bij de Lindenhof, dan is daar nog ruimte voor veertig koopwoningen. Van de 450 woningen, het totaal waar over in het programma van ei ser. wordt gesproken (inclusief de 48 bestaande Empeo-wo ningen). worden er in principe dertig vijftig bestemd voor bejaarden en even vee! voor andere alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, ter- B wijl er afhankelijk van de con- erete vraag ongeveer tien aan- gepaste en vols tooi woningen onder vallen. Voor dc woning- ils grootte wordt een verdeling gemaakt tussen zeventig pro cent kleinere woningen (tot drie kamers) en dertig procent vierkamerwoningen of nog grotere. Oriëntatie In de nieuwe tekeningen van j gemeentewerken (de derde se- ne sinds de debatten over de j binnenstad dit jaar weer op gang kwamen) wordt meer re- kening gehouden met de be- staande structuur. Het straten- patroon van de Laan en Lange Achterweg wordt daarin ge- j hand haaf cl. Ook wordt de functie van Nieuwst raat en Baanstraat versterkt voor de bereikbaarheid. Voor voetgan- gers worden „loophjnen" ge- l trokken tussen het Oude j Kerkhof en de Lindenhof en van de Zwaansteeg richting Herenpad, Dat worden echte binnenstadsroutes: via stegen, pleintjes, poorten en hofjes. Als duidelijk oriëntatiepunten worden genoemd: de toren van de Grote Kerk, de hoge bomen bij de Lindenhof, het Oude Kerkhof, het museum en de toekomstige „wand" langs het Emmaplem. Het werken met deze zichtlijnen wordt stede bouw kundig ver antwoord genoemd. Schiedam „Van licht zinnigheid is bij gemeen tewerken natuurlijk geen sprake. Als je ziet hoe er bij die dienst een miljoen gulden per week wordt omgezet en als je weet dat.dat goed gaat, is het uiteraard onzin om jc een buil te vallen over een paar kosten van de afdeling repro grafie. Er is dan ook he lemaal geen sprake van, dat ik boos ben." Daarmee spreekt wethou der Chris Zijdeveld een eer der bericht in onze krant tegen, waarin was vermeld dat directeur gemeentewer ken Harm de Block aan zijn jasje is getrokken, omdat voor bepaalde activiteiten op de reprografie geen toe stemming aan burgemeester en wethouders was ge vraagd. Zijdeveld noemt de interpretatie, dat directeur De Block door hem op de vingers is getikt, zwaar overtrokken. „Het sop is de kool niet waard." Omdat onduidelijkheden voor wat betreft de aan schaf van materialen bij de reprografie (de afdeling die plattegronden uitvergroot) niet opwegen tegen de jaar lijkse omzet bij gemeente werken, is er dan ook geen sprake van dat de jaarreke ning van de dienst over 1975 met goedgekeurd zou zijn. Schiedam Burgemeester en wethouders hebben de stichting Schiedamse Ge meenschap (SG> voorge steld, de VVV niet van de SG los te koppelen. Daar is* volgens het college geen fi- Vlaardingen Voor de vijf tiende achtereenvolgende maal zal het hospitaalschip J, Henri Dunant uitvaren Dl! nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad »ts» ,yida<5e,fS\eU' „.eerdat^ yjootip peze' sturen fi.t,W° r,sa"' „Anutn' .tun1' vanuit de Vlaardingse Ko ningin Wilheïminahavcn voor een tocht over de Ne derlandse rivieren, die een week zal duren. Passagiers op de boot zijn 74 langdurig zieken en invaliden uit het Westland, Delft, Vlaardin gen en Maassluis. De tocht vanuit Vlaardingen duurt van 27 augustus tot en met 1 september. Het gebeu ren is georganiseerd door het district Westland en de afde lingen Delft, Vlaardingen en Maassluis/Maasland/Hoek- van Holland van het Neder landse Rode Kruis. De deelnemers aan de tochten van het Rode Kruisschip zijn weer aangemeld door huisart sen, die het Rode Kruis op merkzaam maken op mensen, die zelden of nooit het huis uitkomen. Hoewel er altijd wel wat vaste gasten zijn worden ieder jaar weer nieuwe deelne mers aangemonsterd, die nog nooit zijn meegeweest. A. van der Poel, bestuurslid van de afdeling Delft van het Rode Kruis, die de tochten vanuit Vlaardingen voorbereidt: „Het gaat er om, dal mensen die zelden buitenshuis komen, er eens een weekje echt uit zijn. Maar daarnaast denken we ook aan de verzorgers thuis. Daar wordt dikwijls niet bij stilgestaan, maar die mensen zijn óók het hele jaar bezig. Die geven we dus eveneens een beetje vakantie, als hun familielid een weekje weg is." De verzorging aan boord ge beurt door een staf van 46 man, waaronder de scheep sarts, een aantal gediplomeer de verpleegkundigen en vrij willigers van het Rode Kruis. Maandag 27 augustus is dit beeld weer te zien in de Vlaardingse KW-haven: de inscheping aan boord van de Henri Dunant. Van der Poel: „Die vrijwilli gers zijn gelukkig altijd te vin den: dat is fantastisch. Soms is het wel eens moeilijk om de ploeg compleet te krijgen, aLs er op het laatste moment ie mand ziek wordt, maar de be reidheid om aan dergelijke tochten belangeloos mee te werken is er altijd.'' Het feit dat de Westlandtocht, zoals de vakantieweek voor gasten uit deze regio genoemd wordt, altiid in Vlaardingen begint is uitsluitend gelegen in scheepvaart-technische rede nen. Vlaardingen is de enige stad in het gebied, die de flink uit de kluiten gewassen Henri Dunant zonder problemen in haar haven kan ontvangen. „We zouden het best eens leuk vinden, als we vanuit Delft zouden kunnen vertrekken, maar we kunnen dat schip hier niet kwijt." aldus organi sator Van der Poel. nancïele ruimte voor binnen de gemeentelijke prioriteits stelling voor 1981. De VVV zou binnen de SG en later binnen de dan te vormen Culturele Raad moeten gaan werken met een eigen begro ting. Het exploitatietekort daarvan zou door de SG moe ten worden gefinancierd. Om dat mogelijk te maken wordt daarvoor een bedrag m de be groting van de SG opgenomen. De Schiedamse Gemeenschap za) dit voorstel van B en W morgen tijdens een vergade ring die om acht uur 's avonds in het zalencentrum Irene be gint bespreken. Ingewijden verwachten de nodige weer stand tegen dit voorstel. Er wordt al jaren gesproken over een loskoppeling van de VVV en de SG. In de constructie die B en W voorstellen krijgt de VVV de vrijheid zelf de inkomsten te verwerven en de uitgaven te bepalen, met dien verstande dat het vastgestelde exploita tietekort niet mag worden overschreden. De SG zal in haar begroting een toereke ning maken van de perso neelskosten ten behoeve van de VVV. Het bestuur van de VVV mag zelfstandig die ac ties ondernemen die zij nood zakelijk acht. Wanneer het be stuur van de SG meent dat dat niet meer onder zijn indirecte verantwoordelijkheid valt, zal het het college van B en W daarvan op de hoogte stellen. Een ander vrij belangrijk punt dat tijdens de vergadering van morgen wordt besproken is het te nemen besluit over de benoeming van een lid voor het dagelijks bestuur van de SG. Dat dagelijks bestuur heeft wethouder Herman Pos thoorn als lid namens het col lege van B en W voorgesteld. Schiedam Het aantal wo ningzoekenden in Schiedam ïs in juli gestegen tot 5005. Vorige maand kon het bu reau huisvesting aan de 's- Gravelandseweg 138 inge schrevenen en 17 niet-inge schrevenen aan een woning helpen, maar er kwamen 316 nieuwe bij. woningzoekenden De meeste nieuwe ingeschre venen (193) bevinden zich in de categorie „voldoende ge huisvest". In de totaalstand staat deze groep met 2245 in schrijvingen ook vooraan bij het bureau huisvesting, wat een iets vertrokken beeld geeft van het werkelijke aan tal benodigde nieuwbouwwo ningen. In juli klopten 2228 personen bij het bureau huisvesting aan om hulp.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1