Krijgt Vlaardingen toch nog speel-o-tfaeek? L.P.G. aan te tekenen Te weinig tijd om bezwaar tegen opslag Distilleerderij opent museum met proeflokaal Dieven uit op schone was J ongdierendag Muziek terwijl u eet.. Cross met sloopauto Politie achter geiten aan Verkeer doet 't kalmer aan Rijden onder invloed Overvaller supermarkt aangehouden De Kuyper klaar met restauratie Protest van Westlandraad DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 Schiedam Met het autow- rak. voor honderd gulden ge kocht bij een Rotterdamse slo per, konden drie jongens van 15 en 17 jaar zowaar nog rij den. Dat bewezen zij op de Van Dalsumlaan. Het kostte hun wel een proces*verbaal, want de politie maakte bezwa ren tegen de valse kenteken platen. de slechte rijtechnische slaat van de wagen en ort- danks dat do hoge snelheid waarmee gereden werd, en tenslotte de te jonge leeftijd van de chauffeur. Vlaardingen Vlaardingse politieagenten hebben vrijdag middag een aantal losgebroken geiten moeten vangen. De die ren bleken op de kinderboer derij aan de Amsterdam Ia an thuis te horen en bleken via een kapot gedeelte van dc of- rastering te zijn ontsnapt. Schiedam Rustiger dan in voorgaande jaren heeft het verkeer zich in de maand juli door Schiedam bewogen. Er deden zich vergeleken met juli 1DT8 bijna twinrig procent minder botsingen voor. Van de .101 ongevallen werden de meeste veroorzaakt doordat geen voorrang werd verleend; 17 mensen raakten gewond, 98 voertuigen liepen schade op. Geen enkel ongeluk deed zich voor op oversteekplaatsen voor voetgangers. Vlaardingen Tegen de 43-ja- rigt* T. R. M. uit Den Haag, heeft de Vlaardingse politie in het weekeind proces-verbaal opgemaakt. Hij bestuurde met een te hoog alcoholpercentage een personenauto. Dc bloed proef werd genomen. Hetzelfde lot onderging de 19- jarige C. M. P. van de K. uit Monster. Hij werd door politie personeel staande gehouden op rijksweg 20. Ilonselersdijk De politic heeft de dader van de over val op een supermarkt, vori ge week vrijdag in Honsc- lersdijk, aangehouden. Het is een achttienjarige Hage naar, die inmiddels heeft be kend. De overval mislukte, omdat de cassièrc weigerde geld af te geven. De overval ler ging er daarna vandoor. Dü politie van Maassluis pakte de jongeman in dc loop van vorige week op. toen deze po gingen deed een auto te stelen. Gebleken is dat de auto. waar mee dc- Hagenaar de overval in Honselersdijk uitvoerde, eveneens gestolen was. Dat ge beurde in Rijswijk. Morgen ■wordt hij voorgeleid voor de officier van justitie. .a ma Sch iedam Over een maand gaat het ..huismu seum" van distilleerderij De Kuyper officieel open. De plechtigheid wordt vrijdag 5 oktober verricht door een voormalige staatssecretaris: drs L.J.M. van Son, voorzitter van het productschap voor gedistilleerde dran ken in Schiedam. De restauratie aan het pand van Johs de Kuyper Zoon BV begon enkele maanden geleden. De uit 1911 daterende distilleer derij aan de Buitenhaven weg onderging daarbij in grijpende veranderingen: een silo, die gebruikt werd voor de opslag van boek- weitdoppen (kistvulling om flessen breuk te voor komen maakte plaats voor een complex met ver gaderzaal, proeflokaal, bi bliotheek en museum. Ge dacht is aan een sfeer, die past bij de Schiedamse dis tilleerderij, die in 1695 werd opgericht. Over de geschiedenis van De Kuy per in de Schiedamse jene ver industrie is directeur R.C.M. de Kuyper van plan een boek te schrijven. In de tussenliggende tijd heeft De Kuyper zich even moeten behelpen, maar aan de rondleidingen van zakenrelaties en toe risten door Jos Specht deed dat geen afbreuk. Wel wordt de officiële o- pening na de restauratie van dermate groot belang geacht, dat zij wordt om lijst door een groot aantal activiteiten. Een overzicht in woord en beeld van binnen- en buitenlandse activiteiten van het drie eeuwen oude familiebe drijf gaat vooraf aan een officiële introductie van een nieuwe li keur-specia liteit. 's Avonds schepen de genodigden zich in op de Pieier Caland voor een tocht door het Rotterdam se havengebied. Schiedam Een 26-jarige tuinman is ontdaan van al zijn schone goed, dat in een tuin aan de Buijs Ballotsin gel aan de waslijn te drogen hing. Ook de slipjes van zijn, vrouw, washandjes, bad handdoeken en het onder goed van zijn kinderen wer den meegenomen. Een bedrag van 7500 gulden werd tijdens een avondje uit van een 27-jarige vertegen woordiger gestolen uit 2ijn wo ning aan de Singel. De inbre ker trof zijn buit aan op een voor de hand liggende plek; de linnenkast. Bij zwembad Groenoord wer den zes fietsen gestolen. Uit het restaurant van het zwem bad verdwenen zestig blikken bier en een fles rosé. De 52-ja- rige beheerder zag tot zijn er gernis. dat inbrekers voor de tweede maal in een week een ruit hadden ingegooid om bin nen te komen. Uit de Zevensprong, de kleu terschool aan de Fahrenheit- straat, zijn pakken koffie, pen nen en kleefband ter waarde van 110 gulden gestolen: de zelfde ongewenste bezoekers namen uit de aangrenzende Kohnstammschool een klokra dio van 236 gulden mee. Ook in het weekend verdween een video-recorder ter waarde van 30U0 gulden uit een filiaal van Scala Televisie BV aan de Hoogstraat in Schiedam. Een 21-jarige receptioniste uit Vlaardingen ontdekte de dief stal. Uit een andere winkel op de Hoogstraat stalen inbrekers acht broeken, twaalf paar sok ken en een bedrag van 720 gulden. Zaterdag in de loop van de middag werd er vanuit het Twee wie lerpaleïs aan de PK O-laan de portefeuille ont vreemd van de 39-jarige Ba- rendrechter G.W. van R. Deze laatste heeft een droevig wee keind gehad; de portefeuille bevatte niet minder dan 9000 gulden. Zaterdagnacht wilde een 23-ja- rige Viaardinger naar huis gaan. Tot zijn verbazing bleek ïijn Lelijk Eendje, dat hij ge parkeerd had op de Baan, ver dwenen te zijn. De auto werd de dag daarna Teruggevonden op de rijksweg bij Alblasser- dam. Eenkele maanden heeft de restauratie geduurd: het drie eeuwen oude familiebedrijf De Kuyper is nu onder meer een museum rijker. Vlaardingen De „Jongdie- rendag" van de Vlaardingse Konijnen en Pluimvee Vere nging gaf weer een fraaie collectie pelsdieren en sier- hoenders te zien. Omdat de tal van de firma Van der Kooy gebruikt kon warden, kregen ook veel mensen de kans al dit fraais te bewon deren. Koningin van do pelsdieren was de witte angora voedster, zij had slechts concurrentie te duchten van een aantal lang harige cavia's. Het in kooien ondergebrachte pluimvee be vatte zowel grote als kleine rashoenders. Ook de kleine collectie sierduiven van edele bloede was het aanzien waard. Bevoegde keurmeesters selec teerden uit de MO ingezonden dieren de winnaars. Het fraaiste konijn van deze keuring was de witte angora voedster van mevrouw M. Holstege uit Vlaardingen (predikaat F). In de categorie grote sier hoenders viel de rode Welsumer hen van J. Ham uit Ketbel met predikaat F in de prijzen. Bij de dwerghoenders ging predikaat F naar de oud Engelse vecht kriel-hen van J. Scheffers. Predikaat ZG was er in de categorie sierduiven voor de blauwe Oosterse rol ler-doffer van P. Versteeg. Tenslotte kreeg de zwart-bon- te langhaar cavia van me vrouw Nikkels het predikaat ZG in de categorie cavia's. Vlaardingen/Schiedam Aad Zoutendijk, de vaste organist van de Grote Kerk °P de Markt in Vlaardingen, geeft donderdagmiddag om kwart voor een weer een lunchconcert in de Groie Kerk. Op het programma werk van Anthoni van hoordt, Nicolas de Grigny, «aspard Corette en Felix Wendelssohn-Bartholdy. j® Schiedam gaat de serie lunchconcerten in het stedelijk museum vrijdag weer van start. Aad van der Hoeven speelt dan op het orgel van de aula werken van J.Stanley. J.S. Bach, Sam. Wesley. G.F. HSndel en van eigen hand. De lunchconcerten, die iedere veertien dagen op vrij dag zullen worden gegeven, beginnen om kwart voor een en duren ongeveer een half uur. De toegang is gratis en er wordt eveneens gratis een kopje koffie geschonken. Het is uiteraard toegestaan om tij dens de concerten een meege brachte boterham te nuttigen. Een van konijnen die zaterdag te zien was op de Jongdieren- dag van de Vlaardingse Konijnen en Pluimvee Vereniging. Naaldwijk Het dage lijks bestuur van het sa menwerkingsorgaan Westland heeft geprotes teerd tegen de gevolgde procedure bij het indie nen van bezwaarschrif ten tegen de opslag van LPG in het Rijnmondge- bicd.Zij hebben dit ge daan door het verzenden van brieven aan burge meester en wethouders van Rotterdam en aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland waarin het bestuur zijn bezwa ren kenbaar maakte. Het dagelijks bestuur heeft zijn protest laten klinken om dat het niet voldoende tijd had een bezwaarschrift legen hei voornemen in te dienen. Op grond van dc LPG-nota had men binnen de Westland raad dc beslissing genomen geen bezwaarschrift in te dienen. Uit het rapport bleek, aldus de raad. dat in het geval van een maximaal geloofwaardig onge val slechts in een zeer beperkt gebied een zeer beperkte sclm- oc te duchten viel. Tijdens de laatste vergadering van het samenwerkingsorgaan spraken de leden onderling af cal een vertegenwoordige'r tie laatste hoorzitting over de op slag van LPG zou bijwonen. Dit om de mogelijkheid open te houden alsnog een bezwaar schrift in Le dienen als tijdens dc hoorzitting verontrustende feiten aan het licht zouden ko men.In d3t geval zou de west- land rand in een spoedvergade ring bijeengeroepen worden om nog voorde uiterste datum waarop ten bezwaarschrift kon worden ingediend lot een dergelijke aki ie over le gaan. Tijdens deze hoorzitting kwa men geen nieuwe feiten aan het licht. De avond voorafgaande aan de laatste dag waarop indiening van een bezwaarschrift moge lijk was echter, zijn op een bij eenkomst in Rotterdam door enkele deskundigen van TNO vraagtekens gezel bij de nota. Hiermee kwam de aanvanke lijk positieve opstelling van de raad tegenover de LPG-opslag op losse schroeven'te staan.De ze informatie bereikte het sa menwerkingsorgaan zo laat, dat het onmogelijk was stap pen te ondernemen. Temeer omdat het dagelijks bestuur niet dc bevoegdheid heeft be zwaarschriften in te dienen zonder uitdrukkelijke goed keuring van de raad. Vlaardingen „Het Internationaal Jaar van het Kind dient ertoe om nogmaals te onderstrepen, dat niet alleen met woorden, maar ook door daden, het welzijn van het kind onder de aandacht dient te worden gebracht." Zo denkt de staatssecretaris van CRM erover. Geen woorden, maar daden. Eén van die daden: het ministerie stelt speel-o-theken in op richting een eenmalige subsidie ter beschikking. Vlaardingen echter schijnt er vooralsnog niet aan te willen. Toch is er in deze gemeente at geruime lijd een groepje actief bezig met de oprichting van zo'n speel-o-theek, een instel ling waar ouders en kinderen „goed" speelgoed kunnen le nen. De plannen zijn praktisch in kannen en kruiken, ware het niet dat het college een subsidieverzoek van de initia tiefneemsters heeft afgewezen. Dc groep had gevraagd om ccn jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten van 9500 gul den. Doch hel college zei nee, al moet de raad dat besluit nog bekrachtigen. Het betekent in feite dat er tol 1982 aan op richting van Vlaardingse speel-o-th eek niet gedacht hoeft te worden. De argumenten waarop het college zijn afwijzing baseert komen in hoofdzaak voort uit dc angst dat hei straks de tota le financiële zorg voor de speel-o-theek op zijn nek zal krijgen. De angst is misschien irreëel. Want aanwijzingen dat de gemeente straks ook voor andere subsidie-aanvragen bij landelijke fondsen op zal moe ten draaien zijn er nog niet. De groep deed bij hex jeugd - fonds een verzoek om een een malige startsubsidie van 27- duizend gulden. Er bestaat geen enkele zeker heid dat het fonds die subsidie ook werkelijk zal geven, bear gumenteerde het gemeentebe stuur zijn afwijzing. En boven dien, er zou geen rekening ge houden zijn met het feit dat het sociaal-cultureel plan van dit college geen ruimte biedt voor een speel-o-theek. Wat zoveel wil zeggen als: we zien die specl-o-theek niet zitten. De staatssecretaris van CRM, mevrouw Kraai je veld-Wou ters, wèl. Die schreef de colle ges van B en W in juli al dat, mocht er in een gemeente aan de oprichting van een speel-o- thcek gedacht worden, zij dan best bij wil springen. Een een malige stimuleringssubsidie van vijfduizend gulden zit er voor Vlaardingen minimaal in. De gemeente moet dan wel vóór 1 oktober con aanvraag om een rijksbijdrage gedaan hebben. En juist aan die aan vraag zijn een paar haken en ogen verbonden. De rijksbijdrage is vooral be doeld voor de aanschaf van materiaal en de inrichting skosten. Een eenmalige beste ding uiteraard. Terwijl de ge meente zal moeten voorzien in de jaarlijkse kosten zoals ver vanging het speelgoed, docu mentatie, administratie en der gelijke. Vraagt de gemeente bij het rijk dc stimuleringssubsi die aan dan verplicht ze zich tevens de speel-o-theek zelf voor een bedrag dat minstens gelijk is aan dat wat het rijk geeft te subsidiëren. Boven dien kan dc gemeente er dan ook niet meer onderuit voort zetting van de speel-o-theek in de volgende jaren zelf te be kostigen. Overigens laat de subsidie- aanvraag aan de gemeente al een aanzienlijk lager bedrag zien dan aanvankelijk. Na een plotselince meevaller - de speel-o-t ieek krijgt gratis on derdak in wijkcentrum 't Nieuwelant - zijn de jaarlijkse exploitatiekosten met bijna de helft geslonken tol een bedrag van 5800 gulden. Volgens de gemeente zou dat toch voor de Stichting Speel-o-theek „Mic key Mouse", zoals de initiatief groep zich inmiddels heeft om gedoopt, wel eens perspectie ven kunnen bicden. Want op het stadhuis zit men daar nog het meest tegen aan te hikken: de jaarlijkse financiële last die de exploitatie van een speel-o- theek met zich mee zal bren gen. Morgen komt het collegebesl- uit de subsidie-aanvraag af le wijzen opnieuw ter discussie. Dat zal dan gebeuren tijdens de gemeenteraadsvergadering. Misschien komt de gemeente raad dan, evenals de staatsse cretaris, tot de conclusie dat het Jaar van het Kind niet al leen met de mond mag wor den beleden, voeg daarbij het feit dat de omstandigheden nu gunstiger schijnen dan toen de aanvraag werd ingediend en misschien komt er dan in Vlaardingen toch nog op korte termijn een speel-o-theek. Komt er ook in Vlaardingen een speel-o-theek? In een brief aan B en W van Rotterdam en aan GS heeft de Westlandraad protest aangete kend tegen de procedure die gevolgd is rond het indienen van bezwaarschriften tegen de op slag van LPG op Rozenburg. Luchtfoto Sijthoff Pers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3