Midden Delfland Landelijk® buffer tussen stedengordei ook anders bMëli& TÊ$fM s$te£§8g saffiaats Alternatief Probleem gebied Behoud Nostalgie naar een aStemaifew» wson w» tawSSfflar bedrij- sn vorm waardoor her kjrakier «b W landschap 'd kan ciijven, waardoor Urimr» boeran niet behoe- worden uitgestoten; wsardoo. <wfc een echte inte- kan plaatsvinden tussen de vwscftttfem» functies Wen Delfland moet gaan uitoefenen; behoud van na- landschap, recrealie en landbouw. t ?#<ac *SS&S»I S^fVi 52S' Een deel van Midden Delfland zal bewaard moeten blijven vanwege zijn historische en natuur lijke waarde. Delft De huidige ideeën voor het gebied van Midden Delfland gaan voor een groot deel in de richting van een ruimtelijke scheiding van de verschillende functies. Een deef van het gebied zou bewaard moeten blijven vanwe ge zijn historische en natuurlijke waarde. Een deel zou landbouwgebied worden, waarbinnen op de moderne, grootschalige wijze de veehouderij kan worden beoe fend en een deel zou bestemd worden voor dagrecre atie. Die scheiding ïs volgens Tjallingii de nekslag voor het landschap in Midden Delfland. Het karakteristieke van het gebied is nu juist dat er eeuwen lang door de boeren vorm gegeven is aan het landschap en dal de boeren bij dat vormgeven rekening gehouden hebben met het landschap. Een ruimtelijke scheiding van de diverse gewenste functies stimuleert de groei van die functies, met alle gevolgen van dien. Meer recreatie betekent meer ver keer. Moderne veeteelt wordt ge kenmerkt door een industriële aanpak. Ligboxenstailen, koel tanks en zwaar verkeer vaor de aanvoer van kunstmest en krachtvoer en de afvoer van de melk in tankwagens, stelt eisen aan de wegen, bruggen en grondwaterstand die - toege past in Midden Delfland - van de natuurlijke en landschappe lijke waarde van het gebied weinig heel zou laten. Wat Tjal lingii voorstelt is aanpassing van de technische ontwikkeling aan het landschap in plaats van andersom, in de praktijk betekent dat een andere vorm van landbouwbedrijven. Min der energierijk, minder kunst mest. In zijn algemeenheid een veeteeltbeieid; niet gericht op de verhoging van de produktie, maar op het drukken van de kosten om het inkomen van de boer zeker te stellen. Het blijkt te kunnen, tenminste op een aantal plaatsen in Ne derland. Het Landbouw Econo misch Instituut heeft uitgere kend dat een wat meer biolo gisch gericht veeteeltbedrijf als dat van een landbouwer in Friesland voldoende inkomen levert voor de twee families die er op werken. Een ander voor beeld >s de coöperatie van een aantal' biologisch dynamische veetelers op Terschelling. Zij besloten de zaak in eigen hand te nemen toen hun afnemer op het Friese vasteland besloot dat de melk voortaan in koel tanks moest worden opgesla gen en tweemaal per week van het eiland zou worden gehaald. Hun eigen coöperatie met melkfabriek draait zonder ver lies. Wat Tjallingii voorstelt is om ook voor Midden Delfland te bekijken in hoeverre alterna tieve rundveehouderij moge lijk is. Daarmee zou het land schap in stand kunnen blij ven, althans de wisselwerking tussen boer en landschap. Ook recreatief zou de alterna tieve landbouw iets te bieden hebben. Ook een Instelling als de TH zou ter verwezenlijking van een dergelijk beleid iets kunnen bijdragen. Tjallingii denkt aan het ontwerpen van systemen en van een infra structuur voor het gebied, die zijn aangepast aan het land schap. Als voorbeeld noemt hij het transport van goederen en de afvoer van melk. De technische systemen in de melkveehoude rij zijn op dit moment van dien aard dat voor een moderne ontwikkeling in Midden Delf land de wegen verbreed zou den moeten worden, de brug gen verzwaard en ga zo maar door. in de ogen van Tjallingii moet het mogelijk zijn om een transportsysteem te ontwerpen dat niet zulke eisen aan de aanpassing van het gebied stelt. Kleine containers bijvoor beeld, die in een grote contai ner op de centrale punten wor den aangevoerd en door de boer zelf daar worden gehaald. Een ander voorbeeld is het grondwaterpeil. Voor een mo dernisering van de veelteelt in Midden Delfland is verlaging van het grondwaterpeil nood zakelijk om de bodem steviger te maken. Verlaging van het grondwaterpeil betekent ech ter ook het verlies van karakte ristieke planten en de daarvan afhankelijke dieren. Technisch is het al mogelijk om het be staande grondwaterpeil in Mid den Delfland te handhaven en slechts incidenteel tot verla ging over te gaan. Die syste men 2ouden verbeterd kunnen worden. Zoals gezegd past het voor stel van Tjallingii in het stre ven om het gebied Midden Delfland open en gevarieerd te houden. Een streven, dat door alle bestuurlij'ke autori teiten in ieder geval met de mond wordt beleden. Midden Dellland moet dienen als een landelijke buffer tussen de stedengordei langs de water weg en het stedelijk gebeid van Delft, Den Haag en Rijs wijk. tn feite is het het laatste stukje landelijk gebied in de zuid westhoek van Zuid-Holland. Temeer daar het tuinbouwge bied van het Westland met zijn kassen eerder een stedetijk dan een landelijk karakter heeft. Nu blijkt echter dat je in theo rie het er wel over eens kunt Zijn dat een gebied als Midden Delfland bewaard moet blijven, maar dat dat in de praktijk nog met zo simpel is. Er worden namelijk allerlei claims op ge legd. Steden willen meer wo ningen bouwen, de roep om voorzieningen voor massare- creatie wordt sterker - overi gens ook door de waanzinnige bouwwijze in moderne stads wijken - de landbouwers of in ieder geval hun organisaties willen mee opgestoten worden in de vaart der volkeren en tenslotte stelt het verkeer zijn eisen. Die eisen komen overigens wel zeer schrijnend tot uiting in de plannen voor de aanleg van een rijksweg tussen Rotterdam en Den Haag, waarvan het tra cé dwars door Midden Delf- lartd loopt. Rijksweg 19 moet dat worden om vanuit de 8e- neluxtunnel een verbinding te krijgen met Den Haag. AI deze, al dan niet legitieme eisen, ver oorzaken een druk op hel stre ven om het gebied open en landelijk te houden. Bestuurlijk kon men die druk in feite niet tegenhouden, zonder nu direct het hele gebied af te sluiten en de interne ontwikkeling stop te zetten. De wet op de ruilverka veling voldeed niet voor het sturen van de ontwikkeling in het gebied, evenmin als de wet op de ruimtelijke ordening bij het weren van alle opties van uit de steden op het gebied. Twee jaar geleden heeft de Tweede Kamer dan ook een wet Reconstructie Midden Delfland aangenomen. Een aparte wet voor een apart ge bied. De wet is te beschouwen ais een voorloper van de nieu we wet op de Landinrichting, die de oude ruilverkaveling- swet moet gaan vervangen. Dus afgezien van de recon structie van Midden Delfland is de reconstructiewet ook nog een experiment in ruimtelijke ordening en landinrichting. Op dit moment is een bij de wet ingestelde reconstructie commissie bezig met het inza melen van visies van belang hebbenden op het gebied. Daaruit moet een structuur schets voor het gebied ont staan, een globaal plan voor het gebied. Met allerlei in spraakrondes en uitwerkingen moet tegen 1983 begonnen worden met de reconstructie. Het voorstel zoals dat door Tjallingii is geopperd is een bij drage voor de ontwikkeling van een structuurschets. Tjal lingii zit trouwens zelf in de subcommissie landbouw van de reconstructiecommissie. Al deze bestuurlijke activitei ten moeten ervoor zorgen dat het karakter van Midden Delfland behouden blijft. mens er zijn activiteiten begon was Midden Delfland een ge bied dat in verbinding stond met de zee. In het veengebied ontstonden kreken, waarin klei werd afgezet. Later zijn door inklinking van het veen die kleiruggen boven het omlig gende gebied gaan uitsteken en vormden de plaatsen voor bewoning en wegen, in een tijd dat het landschap niet bedijkt was ontstonden dorpen op de hoger gelegen delen en van daaruit werd de verdere ontginning van het ge bied ter hand genomen. Veel van de nu nog aanwezige wa terwerken, dijken en kanalen dateren uit de middeleeuwen. Al in de Romijnse tijd blijken er nederzettingen te zijn geweest. moet een functie uitoefenen ten behoeve van de recrea tie, de landbouw moet er blij ven, het landschap moet zo veel mogelijk in stand blijven en het milieu moet geva rieerd blijven. Met name de landbouw zit op het ogenblik klem. Door het ja renlange gepraat is de ontwik keling van de daar voorname lijk beoefende rundveehouderij in feite tot stilstand gekomen. Boeren die niet weten waar ze aan toe zijn, of ze nog wel kun nen blijven en hoe ze dan zul len moeten opereren zijn wei nig geneigd tot investeringen of zelfs tot opknappen van het aanwezige materiaal. Door de je steeds meer koeien moest gaan houden. In de toekomst is het niet on mogelijk dat er naamloze ven nootschappen ontstaan met vierhonderd en meer koeien. Bij de ontwikkeling is de melk prijs zo laag gehouden, dat een boer maar weinig wins tmarge per koe heeft. Om toch een zeker inkomen uit zijn be drijf te halen moet hij wel zijn omzet (meer koeien) vergroten. Wat Tjallingii voorstelt is niet om steeds meer koelen per bedrijf te nemen, maar om de kosten per koe terug te bren gen. Op die manier wordt de marge groter, waardoor de boer ook 2ijn inkomen kan ga randeren. Dus minder investe- Karakteristiek voor het gebied is de eeuwenlange wisselwer king die er heeft plaatsgevon den tussen mens en natuur. Wat bijvoorbeeld uit vroeger OmirlIC tijden nog te zien is, is het pa troon van bebouwing, dat aan sluit bij de in het gebied lig gende kreekruggen. Voor de Zelfs is er een terrein waar be wonerssporen uit de Uzertijd zijn aangetroffen. De invloed van de mens in het gebied heeft ook gevolgen gehad voor de natuur. Er is een zeer speci aal milieu ontstaan, voorname lijk als gevolg van het zwak- brakke grondwater. Soorten en de samenstelling van de hoeveelheid planten zijn voor Midden Delfland zeer karakte ristiek. Ook voor de vogels is" het gebied van belang als broedplaats en als pleister plaats op de trektocht. Binnen de reconstructie van Midden Delfland worden vier claims gelegd. Het gebied onzekerheid treedt zelfs een zekere verpaupering op. Volgens Tjallingii is het toewij zen van een gedeelte van het gebied aan de landbouw zon der beperkingen een heilloze weg. De modernisering zou in dat deel van het landschap ge weid aandoen, terwijl in de an dere delen - toe te wijzen als landschapsbehoud of recreatie - de eeuwenoude wisselwer king boer-landschap wordt verstoord- Wat Tjallingii in feite voorstelt met zijn onderzoek naar andere methoden van veeteelt bedrijven »s een door breking van het landbouwbe leid in ons land. Dit is sinds de oorlog gericht geweest op schaalvergroting en produktie- verhoging. Op bedrijfsniveau heeft dat tot gevolg gehad, dat ren, minder aflossing, minder krachtvoer en kunstmest. Tjallingii stelt voor om in Mid den Delfland een aantal proef bedrijven op deze grondslag te beginnen om de mogelijkhe den (ook de technische) te be zien. Wat de inrichting van het* gebied betreft zou men onom keerbare ingrepen als polder- peilverlaging en wegenaanleg niet zonder meer moeten doen, maar eerst naar alterna tieven zoeken en inzicht in ef fecten moeten krijgen. De be doeling is dat er in Midden Delfland een economisch werkbare landbouw wordt ge vestigd. Het is namelijk ook mogelijk om In het kader van de reconstructs van het ge bied aan boeren die er wonen een vergoeding te geven voor het feit dat ze geen investerin gen kunnen doen en daardoor minder inkomsten krijgen. De boer ais parkwachter, zoals dat enigszins smalend wordf genoemd. Tjallingii zegt daar niet voor te voelen, omdat het in een tijd van bezuiniging vaak deze uitgaven zijn waarop men tracht te beknibbelen. Ook de boeren zelf voelen er weinig voor in overheidsdienst te komen en dat vormt voer beheersvergoedingen een mei geringe psychologische drem pel Het is trouwens niet de be doeling om in Midden Delf land de heimwee naar oude tijden te doen herleven. Uit gekiende technische hulp middelen zullen zeker nood zakelijk z5jn Maar dan wel hulpmiddelen die aan het landschap zijn aange past en die, dat is een ander doei van de ideeen van Tjallin gii, zoveel mogelijk de werkge legenheid in de landbouw In Midden Delfland handhaven. Juist door er de nadruk op te leggen dat het niet de bedoe ling is om de „landman" weei in het heden terug te roepen »s het plan van Tjallingii niel slecht gevallen. De boeren ne men het in ieder geval serieus en dat is al een hele stap ver geleken met de tijd dat hei woord alternatieve landbouw heel het groene front deed gniffelen. Ook de TH zou een bijdrage kunnen leveren aan het vorm geven van een alternatief voor Midden Delfland. In feite ge beurt dat al. De vakgroep Landschapskunde en Ecologie waar T|allingii werkt, houdl zich al jaren bezig met Midder Delfland Vooral als praktisch voorbeeld in de studie var aankomende stedebouwkundi gen en planologen. Vanuit dit bezigheid is ook een zekert betrokkenheid met hel gebiec gegroeid. De bijdrage zou ook vorm kunnen krijgen doordal op de TH technische systemer worden ontwikkeld om alterna tieve landbouw en landinrich ting mogelijk te maken. De ontwerpen zouden samen mei de boeren kunnen worden ont wikkeld als alternatief voor d« huidige methode. De voorge stelde proefboerderijen zouder daartoe kunnen dienen. Want uiteindelijk blijft de ont wikkeling van Midden Delf land toch een zaak van dt boeren. Zoals dat al eeuwen lang gebeurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4