SCHIEDAMSCHE COURANT Stroomstoring legt bedrij fsleven lam Raad akkoord met bestemmingsplan ?f Ging goed met te vroeg geboren kindje Nieuwelant it Longpatiënte op nippertje gered Ontploffing in Vlaardingse centrale Enith Brigitlia in Maassluis Ampullen aangespoeld Centrumgebied Holy Huurkwestie Holysingel aangehouden Vaart minderen kinderen Staatssecretaris laat feestrede voorlezen: Onderwijzer naar Zambia: school start hulpactie •in Donderdag 6 september 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26442 —6 PAGINA'S j|| Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schiedam Dankzij een snel en doortas tend optreden heeft de Vlaardingse GG en GD gister middag het leven kunnen redden van een longpatiën te. De vrouw lag thuis aan een longmachine die als ge volg van de stroomstoring was uitgevallen. De storing heeft gisteren in de Maassteden voor een flinke ver warring gezorgd. Vooral in het bedrijfsleven is forse schade geleden, het exacte bedrag is echter nog niet bekend. De gemeentelijke energiebedrijven kunnen voor de schade niet aansprakelijk worden gesteld. De oorzaak van de storing beeft, naar mededelingen van het Vlaardingse energie bedrijf, gelegen in de Vlaar dingse elektriciteitscentrale waar zich omstreeks kwart voor vier 's middags een kleine explosie voor deed. De storing sloeg echter door naar de hoofdcentrale in Rot-, terdam. Ook daar ontstond een ontploffing, zo hevig dat om vijf over vier de steden Vlaar dingen, Schiedam en het rech ter maasoever-gedeelte van Rotterdam tweeeneenhalf uur van stroom verstoken bleven. Al die tijd heeft de telefoon bij de energiebedrijven rood gloeidend gestaan. Maassluis ondervond geen problemen. Bij de Unile verf abri eken moest snel sloom geloosd wor den, in een betonfabriek stolde het beton al snel zodat er uit gehakt moest worden, terwijl een chocoladefabriek haar produkt al ras zag smelten. Dat zelfde was ook het geval met de leveranciers en fabri kanten van ijs. In een Schie- damse ijssalon werd de lekker nij voor de halve prijs „wegge daan". Hetzelfde gold voor warenhuizen en fabrikanten van diepvriesgoederen. Of de twceëneenhalve stroomloze uren voldoende zijn geweest om grote schade te lijden valt nog niet te overzien. Volgens de politie zou vier uur stroom loos het kritieke punt zijn ge weest. Ook de politie werd over stroomd met honderden tele foontjes. Een dienstdoende agent meldde „er gek van te worden". Daarnaast moest de politie op talrijke kruis punten in de steden, waar de stoplichten uitgevallen wa ren en waar net het spitsuur begonnen was, ingezet wor den, Persoonlijke ongeluk ken deden zich tot voor zo ver nu bekend niet voor. Wel moest de brandweer di verse keren mensen die in lif ten waren blijven steken uit hun benarde positie bevrijden. Eén man werd onwel toen hij, het trappenlopen kennelijk niet meer gewend, maar op ei gen kracht zijn etage op zocht. Het openbaar vervoer is gis termiddag gewoon blijven functioneren, terwijl de zie kenhuizen op hun noodaggre- gaat terug konden vallen. Om kwart over zes kreeg de helft van de bevolking weer stroom, een uur later volgde de rest. Eén winkelier wist nog de zonzijde van de storing te noe men: terwijl veel van zijn col lega's hun winkels sloten, vond hy dat hij juist nu open moest blijven. Argument. „Dan kan de klant niet zien wat hij koopt." Maassluis - Enith Bngitha, die bij de wereldcup in Tokyo af scheid nam van haar zwem- carrière, reikt donderdag 13 september de prijzen uit bij de zwem vierdaagse. Zij doet dat op de laatste avond van dit zwemevenement, dat voor de eerste maal in Maassluis wordt gehouden in zwembad Dol fijn. De zwem vierdaagse be gint maandag 10 september en duurt tot en met vrijdag. Elke avond kan men 500 meter zwemmen en kinderen tot en met tien jaar 250 meter. De kosten bedragen zes gulden en voor personen tot 16 jaar vijl gulden. Scholen (minimaal 20 deelnemers) betalen vier gul den. Naast Enith Brigitha is er donderdagavond ook een op treden van de komische sprtnggroep Icarus uit Schie dam en een demonstratie van de onder watersportvereniging Delphis Inschrijvingen aan de kassa van het zwembad of op het Stadhuis. Hoek van Holland Op het Hoekse strand zijn m de afgelopen dagen ampullen aangespoeld met een nog onbekende vloeistof. Eén van de ampullen is voor onderzoek naar een laboratorium gestuurd. De ampullen bevatten een heldere vloeistof. Mede werkers van de afdeling sport en recreatie en de politie hebben al verschillende ampullen op de vloedlijn gevonden. Vinders van ampullen worden verzocht deze niet te openen en bij de po litie in te leveren. Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad is gistera vond akkoord gegaan met het gewijzigd bestemmingplan voor het centrumgebied Holy. In dat verband sprak de raad zich ook definitief uit voor een openbaar vervoer tracé bin nen dat gebied van tachtig centimeter beneden het maai veld, met een overbrugging voor voetgangers. De woordvoerder van het CDA, Jo Schriel, benadrukte de noodzaak van een goede o- penbaar vervoer verbinding van Holy-cemrum naar de Vlaardingse Binnenstad. Hij sprak de vrees uit dat een eventueel betere verbinding met de centra %'an Schiedam en Rotterdam een ongewenste zuigwerking zou veroorzaken, met vervelende gevolgen voor de Vlaardingse middenstand. Wethouder Bas Goudriaan maakte het standpunt van het college duidelijk door onom wonden mede te delen dat een dergelijke verbinding een „rampzalige ontwikkeling" zou zijn. Hij verduidelijkte dat door te zeggen: „Zoiets moeten we natuurlijk nooi: goedvin den. Ik sta per slot van reke ning niet op de loonlijst van Rotterdam!" Het ontbreken van een ex ploitatie-opzet voor het be stemmingsplan ontlokte de raadsleden enige kritische kanttekeningen. De wethou der deed de toezegging dat de raad de kans krijgt zich over dit stuk uit te spreken zodra het gereed is. Een ander punt dat ook tijdens de laatste commissievergade ring al voor enige vragen had gezorgd, was de woningdiffe rentiatie. Wethouder Wijnstok deelde de raadsleden vlak voor de vergadering mee dat de woning verdeling in het be stemmingsplan als volgt zou worden: 40 procent twee en driekamerwoningen, 15 tot 25 procent vierkamerwoningen, 30 procent vijfkamerwoningen en 5 tot 15 procent zeskamer woningen. Havcnnota Een ander belangrijk agenda punt was de Havennota. Een motie van VVD, D'66 en SGP/GPV om ook niet-ha- Vlaardingen De huurad viescommissie heeft nog geen uitspraak gedaan inza ke het geschil tussen de be woners van een aantal flats san de Holysingel en de eige naresse van de flats, Investor Beheer. De commissie be- «öot dinsdagochtend de zaak >nog aan te houden, omdat ze - materie te ingewikkeld achtte. De uitspraak zal tij dens de behandeling van de h^tzaak die Investor tegen vier bewoners aanspande een «langrijke rol gaan spelen. vengebonden bedrijven de kans te geven zich in het ge bied bij de haven te vestigen, haalde de eindstreep niet. PvdA en CDA waren tegen. Wethouder Bot ontraadde de motie sterk: „Wij willen als ge meente zeer bewust streven naar een stimulering van de haven. In dat kader willen wij uitsluitend havengebonden be drijven naar de haven halen." De wethouder sprak overigens zijn ongenoegen uit over het havenoverleg in Rijnmondver- band. „Tot nu toe was dat geen goed overleg. Wij willen mee praten, niet er alleen maar bij zitten!" Spcel-o-lheck Op verzoek van het PvdA- raadslïd Willem Kwakkelstein wordt de subsidie-aanvraag voor de speel-o-theek in de volgende vergadering van de commissie voor onderwijs en vorming behandeld. De ge meenteraad ging akkoord met de afspraak dat het college daarna een besluit zal nemen „gehoord het advies van de commissie". Aangezien de commissie op 1? september vergadert, lijkt het aanneme lijk dat een eventueel subsidie verzoek op deze manier vóór 1 oktober, dan verstrijkt name lijk de termijn, bij het rijk bin nen kan zijn. Vanavond werkt de gemeente raad de rest van de agenda af, want, al stonden alle klokken op het stadhuis vanwege de, stroomstoring op vier uur, de burgemeester hamerde klokke elf de vergadering af. Omwonenden en winke liers uit de buurt kwa men gisteravond op het open huis In Nieuwelant af. Schiedam Niet staatsse cretaris K. de Jong maar diens plaatsvervanger op het ministerie van onder* wijs, directeui^generaal Boon, heeft gistermiddag de feestelijkheden geopend op scholengemeenschap Nieuwelant, die tien jaar bestaat Deze sprak wel de rede uit, die de staatssecre taris zelf had willen voor dragen, als hij niet plotse ling in de Tweede Kamer had moeten zijn. In een vrij algemene beschou wing over scholengemeen schappen in Nederland, waar algemeen voortgezet onderwijs en beroepsonderwijs samenge bracht zijn, merkte hij op dat "het te vroeg geboren kindje" Nieuwelant een gelukkige ont wikkeling heeft gehad, waar voor hij grote waardering toonde. Nieuwelant was In 1969 één der eerste tien ge meenschappen van scholen, gericht op avo en lbo, en der gelijke fusies hadden toen nog grote risico's in zich, naast de vele voordelen. Zo ging Boon in op kansen, dat gefuseerde scholen samen wel eens min der leerlingen konden krijgen dan wanneer zij afzonderlijk waren gebleven, of dat juist van scholen in de omgeving. Geen staatssecretaris, wel veel drukte tijdens de plechtigheid 's middags. leerlingen zouden overkomen voor die nieuwe gemeenschap. "Maar het ging prima," con- 'dudeerde later ook C. J. J. Schoenmakers, directeur van Nieuwelant, die er actuele voorbeelden aan toevoegde: "Morgen verwachten wij de beslissing van de minister over onze aanvraag een leao-afde- ling te openen. Ik had graag de staatssecretaris willen pol sen." Ook kondigde Schoenmakers een proef aan, waarmee dit seizoen gestart wordt om over productie van leerstof en ver werking daarvan meer klaar heid te krijgen. Over de ont wikkelingen in het onderwijs zei Schoenmakers, dat bij Nieuwelant bewust de externe begeleiding daarvan is be perkt. "De rust binnen het eigen team kunnen wij zo handha ven. Examen kunnen doen op verschillende niveaus is wel mooi, maar een leraar moet aan alle stof wel vorm kunnen geven in de klas," zei de direc teur, en ook: "Een kind op Nieuwelant moet zich thuis kunnen voelen." Gisteren zal dat ook letterlijk opgegaan zijn, want het schoolbestuur had besloten de leerlingen die dag vrij te ge ven in verband met de plech tigheid 's middags. Voorzitter van het bestuur J. J. Lindeman opende deze offi ciële start van het jubileum feest. Hij herdacht oud-direc teur J. G. Etman, die in de tot standkoming van de scholen gemeenschap een bezielende rol heeft gespeeld, en ging ook in op de grote strubbelingen, die er al met al in de eerste ja ren toch geweest zijn: "Achter af kunnen wij vaststellen, dat het aan inspraak ontbrak en dat het personeel te weinig bij de totstandkoming van onze gemeenschap is betrokken. Dat spijt ons." Daarom vond Lindeman het juist zo teleur stellend, dat in die tijd een Omdat de gemeente te lang wacht met het nemen van maatregelen, hebben bewo- ners van de Indische Buurt gisteren zelf maar het recht =T in eigen hand genomen. Zij plaatsten op de boek van de Insulin d csingcl met de So en- da la an een bord met het op- EE schrift Vaart minderen, s spaart kinderen". Daarmee willen ze de aandacht vesti- 3 gen op de gevaarlijke sitva- EE tie die daar al jaren eerst EE Op de Insulin deslngcl 3 wordt, vaak door de wijk he- 3 woners zelf. flink vaart ge-=3 maakt Voor de kinderen, 3 die door de onoverzlchtetij- ke situatie in straat toch al h weinig van het verkeer kun- nen zien, betekent dat eens voortdurende bedreiging. EE Het ligt in de bedoeling om EE te zijner tijd de straat tot 3 woonerf om te bouwen3 jiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiniiinüiuriiiiifiiiiiiiH Schiedam Ouders en onder wijzers van dc Sint Jans/A- loysiusschool in Schiedam- Oost starten een hulpactie voor Paul van Zonneveld, on derwijzer aan de school, die half oktober onder zeer moei lijke omstandigheden in Zam bia gaat werken. Om zijn nieuwe werk in du beginperiode enigszins te ver lichten hebben oudercomité en onderwijzersteam het intma- uef genomen om hem bij zijn afscheid financiële middelen te verschaffen. „Hoe bar de toestand in Zambia is. heeft Paul van Zonneveld nog erva ren bij zijn bezoek onlangs om zich er op de hoogte te stel len", aldus J. C. S. van der Hoek, arts op de Singel, die in het initiatiefcomité zit. Om het doel te bereiken voor hun „broeder-religieus" Van Zonneveld, die in Vlaardmgen woont, worden op korte ter mijn enkele activiteiten geor ganiseerd. Ook komt binnen kort een gironummer beschik baar. ADVERTENTIE aantal leerkrachten heeft be dankt en opstapte. Aan moti vatie van het onderwijzend personeel heeft Nieuwelant echter volgens hem geen ge brek: "Die is in ruime mate aanwezig." Een werkstuk van een van de scholieren, Martin van Baarle, werd aan Boon overhandigd voor zijn komst naar Schie dam. 's Avonds was er goede belangstelling uit de wijk Nieuwland voor het open huis. REMONSTRANTSE KERK Zondag 9 seplember 10.30 uur Kerk Hoflaan hoek Emmastraat. Voorganger: ds. G. Ch. Duinker Rotterdam Ingebruikneming van het gerestaureerde orgel. ledereen is van harte welkom!. Jti

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1