Voormalige Toverbal gaat weer open 'We laten ons niet meer wegsturen' Henk van Ulsen voert Reve uit V estigings verordening voorlopig van de baan QUIBU5 Holy-gang99 wil eigen clubhuis Dagje minder voor dahlia's m Raad unaniem achter advies commissie welzijn Auto drukt brommers van de weg Geen voorlich ting voor burge meester 'Gestolen fietsen terug Nederlaag Westlandraad: Tweemaal in de Teerstooï: Sien ook weer open DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 SC/VD WW Z Maassluis Het voormali ge open jongerencentrum De Toverbal gaat weer open. De Maassluise ge meenteraad heeft zich una niem achter het advies van de commissie welzijn ge schaard om het open jonge renwerk in centrum aan de Lange Boonestraat voort Schiedam Dat de Harreweg te smal is voor een auto en twee brommers naast elkaar, hebben twee 16-jarige Schie dammers ondervonden toen zij van Delft naar Groenoord gin gen. De ene jongen wilde de andere inhalen. Op hetzelfde moment wilde een 27-jarige scheikundig ingenieur het tweetal met zijn auto inhalen. Beide bromfietsers smakten tegen de grond. De ene is in het gemeenteziekenhuis be handeld aan schaafwonden, de andere klaagde over inwendi ge pijnen en ligt er nog ter ob servatie. Maassluis De pas geristal- leerde burgemeester van Maassluis, de heer J. van Es, heeft, in tegenstelling tot zijn voorganger, burgemeester HL K, van Dijke, de gemeente lijke voorlichting niet in zijn portefeuille. Deze taak is. na de herverdeling van de porte feuilles, naar wethouder Koos Smit gegaan. De burgemeester is van mening dat hij de han den vol heeft aan zijn wettelij ke taken en daarom te weinig tijd overhoudt voor deze taak. Koos Smit heeft vanwege deze taakverzwaring de groenvoor zieningen moeten „inleveren" bij wethouder Han Hummcien. Naast deze veranderingen is alles bij het oude gebleven. Hoek. van Holland De poli tie heeft een 34-jarige man uit Hoek'van Holland aangehou den, die op een gestolen fiets „'hped. De man verklaarde de «fiets te hebben gevonden, j maar de politie heeft proces verbaal opgemaakt. In de duinen reed een jonge nman op een bromfiets. Bij de f, komst van de politie ging hij .er vandoor met achterlating f; Van de brommer. Deze bleek gestolen te zijn en is inmiddels aan de eigenaar teruggegeven. ^Elders werd een onbeheerde nets gevonden. T Daarentegen kwamen twee 7 geldingen binnen van gesto- .;kn fietsen en verdween er uit r de Rietdijkstraat een brom- te zetten. Daarmee heeft de raad het advies van burge meester cn wethouders om de activiteiten in het cen trum voorlopig te staken volledig naast zich neerge- legd. Met ingang van vol gende week wordt een nieuwe stichting gevormd die het open jongerenwerk zal voortzetten. Vanaf 11 september, wanneer de statuten zijn vastgelegd cn de notariële akte is gepasseerd, zal het gebouw weer voor de jeugd toegankelijk zijn. De gemeente is echter niet van plan de schuld van ruim een ton op zich te nemen. De be lasting, pensioenfonds en be drijfsvereniging zullen zelf moeten proberen hun geld van de failliete stichting De Tover bal los te peuteren. De ge meente is niet aansprakelijk voor de gemaakte schulden. De schuld die De Toverbal aan de gemeente heeft wordt ver rekend worden met de huur subsidie. Deze week nog zullen rechtskundigen zich buigen over de juridische aspecten van de ophcffingsprocedure van de voormalige stichting. Jaap van der Griend (PPR) trad op als spreekbuis van de gehele raad. „Sluiten van het gebouw aan de Lange Booncs- traat zou een stukje zekerheid wegnemen bij de bezoekers en bovendien inhouden dat deze groep 2ich gaat vermengen met de bezoekers van andere sociëteiten. We zullen vanuit onze werkgroep blijven zoe ken naar een zinvolle invul ling van het werk dat daar moet worden gedaan en ons niet alleen richten op het he den, maar ook op de midden- korte en langere termijn", al dus Van der Griend. Wethouder Gré van Eek- Grootveld, die optrad als ver vanger van Koos Smit. die met vakantie is. verwoordde de mening van het college: „We hebben niet alleen te maken met een ideële maar ook met oen zakelijke kant. We geven nu dc ruimte om vóór 1 janua ri J980 tot een verdere invul ling van de plannen te ko men". Tevens benadrukte zij dat men terdege rekening dient te houden met de „speel ruimte". de wezenlijke behoef te en de bereidheid vanuit de Maassluise samenleving. De voormalige Toverbal aan de Lange Boonestraat gaat weer open. Schiedam De dahlia-ten toonstelling, dit weekend In het Schiedamse gemeentezie kenhuis, is met een dag inge kort De bloemen zijn te leer om het een „Song weekend" vol te houden en dat zou yoor de laatste expositicdag een trieste aanblik beteke nen, die afbreuk zou kunnen doen aan de hele manifesta- tie. Vrijdagavond wordt de ten toonstelling geopend, na het avondbezoek. Het is voor de patiënten van het tienjarige ziekenhuis wel makkelijk, dat '/de dahlia-tentoonstelling niet meer in het stedelijk museum wordt gehouden. Tol zondaga vond kan iedereen de dahlia's komen bekijken cn een indruk opdoen wat de dahliavereni- ging Schiedam, voortgekomen uit de koninklijke maatschap pij voor tuinbouw en plant kunde (KMTP) in Schiedam, zóal bezighoudt. De vereniging ;.laat behalve tachtig dahlia stukken ook exclusieve soor ten fuchsia's en geraniums zien. Ook Vlaardingse hybri den krijgen een plaatsje. Het cultureel-technisch opleiding scentrum var» bedrijfsgemeen- schap Schïemond heeft een ei- I: gen inbreng in de manifesta- tie. Schiedam zal ook aanwezig i rijn: dat is de dahlia-soort, die tijdens het zeven eeuwen be- staan van de stad werd gepre- senteerd. mm. Maasland De vestigingsverorde ning zoals die door dc Westlan draad reeds ïs aanvaard, zal voorlo pig niet aan de gemeenteraden van. de zeven Westlandse gemeenten worden voorgelegd. De - vooral in Maasland - zeer om streden verordening is voorlopig van de baan in afwachting van de lande lijke ontwikkelingen. Het college van burgemeester en wethouders van Maasland is er namelijk achter geko men, dat er in diverse plaatsen in ons land grote twijfels zijn gerezen over de rechtsgeldigheid van zo'n verorde- ntng. Het Maaslandse college doelt daarbij op de gemeente Brummen. Dc minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft namelijk verzocht de aldaar geldende vesti gingsverordening in te trekken. Te vens heeft het college van Gedepu teerde Staten van Limburg de door de raad van de gemeente Nuth vastge stelde vestigingsverordening ter ver nietiging aan de Kroon voorgedragen. Daarnaast loopt er nog een Arob-pro cedure met betrekking tot de vesti gingsverordening van de gemeente Terschelling. Een eveneens belangrij ke argumentatie om de verordening in de ijskast ie zotten, noemt het Maaslandse college de studie waarmee op het departement aangaande de on derhavige problematiek een begin wordt gemaakt. Deze feiten zijn voor het Maaslandse college aanleiding ge weest om aan het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan West- land voor te stellen om de vaststelling van de vestigingsverordening door de Westlandse gemeenteraden voorlopig te doen opschorten in afwachting van nadere uitspraken. Het dagelijkse- bestuur van het over legorgaan. waarin het juist Maaslands burgemeester Jaap van do'n Brink is. Vlaardingen Ze weten het zeker, de oorzaak van die Holy-rellcn: „Het was gewoon verveling, je kon weer eens lachen, het was wat anders,"zegt Nico zeer beslist. Holy is saai, er valt behalve bij die ene patatzaak op de Holicrhoek praktisch niets te bele ven. „Iets dat door de weeks open is is er niet. Als het lelijk weer is zitten we sonts de hele dag onder dat afdakje van die school." "maar gewoon omdat ze elkaar mogen cn zich het prettigst voelen in gezelschap van el kaar. Maar hoe kan het an ders. er ontstaat lawaai, mis schien zelfs wel eens een ru zietje en de buren gaan klagen. De groep werd achtereenvol gens weggestuurd van het ter rein bij de school 't Kompas, de Holiérhoek, de Mad rid weg en de Wen en weg. Soms moest de politic er met vier, vijf wa gens aan te pas komen. „Maar," zeggen Maud cn Nico, „als we ons steeds weg laten sturen, kom je nergens meer. We gaan nou niet meer weg." Elke dinsdagavond komt nu een gedeelte van de groep bij- elkaar om te praten over een oplossing. Dat gebeurt in het pand van hel JAC. De oplos sing hebben ze ook al, eigen idee. niet overgenomen van het JAC: ze willen een eigen clubhuis, iets waar ze ongehin derd bij elkaar kunnen komen zonder dat de politie ze daar weg moet sturen. Het lijkt een prima idee, want in eer» nieuwbouwwijk waar, zoals Nico het omschrijft „ik m'n ene buurman ken, m'n andere, maar voor de rest nie mand uit de flat" zal de ver draagzaamheid toch wel niet optimaal zijn. On bekend maakt onbemind. En begrijpe lijk, want die jongeren zullen best een aardige portie herrie kunnen maken plus dat er wel eens een keer, zij het zonder opzet, een dakje of deur sneu velt. Maud (17) en Nico (18), twee jongeren van de groep die zichzelf gesierd heeft met de grimmige naam „De Holy- gang", blijken als je zo met ze praai heel wat minder grim mig dan hun image zou doen vermoeden. Gewoon een jon gen en meisje die het een beet je gezellig zouden willen heb ben in hun wijk. een vast punt waar zij zich samen met die andere zeventig vrienden en vriendinnen op hun manier kunnen vermaken. Elke avond verzamelt de groep zich ergens in de wijk. N Let om de boel nou eens flink op stelten te zetten of om een knokpartij te organiseren. De Hoty-gang... in Holy fs helemaal'niets te doen... die de portefeuille van woonruimte verdeling beheert, is hiermee akkoord gegaan. Dit verzoek tot opschorten is inmiddels aan de Westlanuse gemeen ten overgebracht. Niet bekend is nog de reactie van de leden van de Westlandraad, die des tijds vóór de verordening stemden. De argumentatie om die medewerking te verkrijgen is nu immers weer ontno men. In Maasland zelf waren hel de fracties van de Open Groepering en de VVD die zich tegen de verorde ning hadden verzet. Qui) hu is het Een eigen clubhuis dus, komt er niet eens zo op wat. als het maar van henzelf is. De jongeren moeten ook zelf het bestuur voor het grootste deel in handen krij gen. Dat ze dc zaak streng zul len beheren blijkt uit wat Maud zegt: „Als er knok is ge weest, dan de eerste twee maanden geen alcohol. Punt. En doordeweeks liever hele maal niets." Wat ze er alle maal willc-n doen? Maud: „Dis co, klaverjassen voor de oude ren. film die we zelf kunnen bepalen, slapstick en zo, en 's woensdagsmiddags iets voor de kinderen," De groep waar het om gaat be staat uit een kleine honderd jongeren in de leeftijd van dertien tot achttien, veel wer kende jongeren (Maud bijvoor beeld is verkoopster. Nico heeft twee jaar langs de straat gelopen maar nu toch ook een baan gevonden), maar ook die nog op school zitten. Vooral in de weekenden wordt ervaren hoe saai Holy is. Het Vlaar dingse stadscentrum heeft ook niet veel te bieden. En Rotter dam. ja wat moeten ze daar nu zoeken? Soms de bioscoop, maar dat is trouwens ook al zeven vijf lig per voorstelling Als het mooi weer is willen ze nog wel eens naar Den Br iel of die kant op, maar hel liefst blijven ze met elkaar in hun eigen wijk. Dat de problematiek niet al leen in de Holv speelt, maar in alle wijken - de Veltenoordse- polder kan er over mee spre ken - is duidelijk. In Holv ech ter komen dc problemen toch wel zeer dringend naar voren De wijk is betrekkelijk nieuw en dc bevolking, veel gezinnen met opgroeiende kinderen, is nogal op zichzelf. Het wijkcen trum De,Heipaal heeft dc-jon geren weinig te bieden en gaat bovendien dicht. Ook de ge meente heeft de problematiek onderkend. Woensdag 26 sep tember om acht uur 's avonds zijn alle jongeren uit Holy, vanaf dertien („Anders krijgen we ook de kleuters"), uitgeno digd in de burgerzaal van het stadhuis om daar met de ge meente te pralen. „Zet dat er nu nou bij," vraagt Maud met klem. ..wam we kunnen niet iedereen persoonlijk een brief je sturen." Maassluis Het Maassluise vrouwenon tmoctinffscentrum Sicn gaat ook weer open. Hel nieuwe seizoen wordt maan dag om 20 uur gestart aan de bar van Stichting de Jeugdha- ven (Ozoblue) aan de Prest- dent Stcynstraat 2 te Maas sluis. Naast het gegeven dat vrou wen in het centrum eens met elkaar kunnen praten en erva- Schiedam Met een toneelcollage, samengesteld uit het complete tverA- van Gerard Revekomt Henk van Ulsen morgen- en zaterdagavond in het Zoldertheater in de Teer- stoof. Na „Het fenomeencn „Mijn held Tsjitsjikow" is de to neelcollage een nieuw avondvullend solo-stuk van Henk van Ulsen, onder de titel „Van het één komt het ander". Van Ulsen is goed thuis in de Teerstoof en ziet hier onder zijn publiek vaak al bekende gezichten. In zijn nieuwe programma maakt hij ge bruik van fragmenten uit het oeuvre van Gerard Reve, ook uit de tijd dat de schrijver zich nog Simon en Gerard Kornelis van het Reve noemde. Het is juist de „be kentenis-literatuur" van Reve, die Henk van Ulsen sterk aanspreekt. Met brie ven en reisbeschrijvingen in het boek „Op weg naar het einde" verbaasde Reve in 1D03 de gehele Ne derlandse letterkunde. Zijn debuut lag toen al jaren ach ter hem: in 1947 verscheen „De avonden" over de uit zichtloosheid van naoorlogse jongeren. Van Ulsen grijpt de meest opzienbarende ogenblikken van Reves carrière aan: zijn vrijspraak na een beschuldi ging van godslastering, zijn toetreding tot de katholieke kerk en een eredienst ter ere van een homofiele relatie die door de VPRO-tv ooit uitge zonden werd en ook be kende uitspraken van de schrijver worden gebruikt: over de onbekende God, re- vistische sex, de Alcohol „die mijn vijand is" en de Dood en de Kunst die voor de baat uitgaat. Van Ulsens voorstellingen vangen aan om negen uur. Toegang kost veertien gul den. 's Middags om half drie is er een poppenspel in het Zol dertheater, Bert Brugman komt met zijn Nederlands Marionettentheater „Tafeltje dekje" spelen. ADVERTENTIE Van Folk Dean 1 Wij geloven in de Van Mond harpep tot Rachmaninoff Wes t-Europese tot keltische harp Piano traditie HOUTMAN GUISPEL anno 1865 NV NV HET SPIGNET SINGEL 116-SCHIEDAM LIJNBAAN 63 - ROTTERDAM The Amazing Stroopwafels ringen kunnen uitwisselen over bepaalde zaken is er ook een bibliotheek met een ruime keuze aan vrouwenboeken en er is een informatietafel. Twee keer in de maand (de tweede en vierde maandag) is er een thema-avond. De eerste is op 24 september niet als thema: huisvrouwen. De avond wordt in samenwerking met de Rooie Vrouwen georganiseerd Schiedam Vijf muziekgroepen, omdat het dorpscafé voor jongeren vijf jaar bestaat, treden zaterdag vanaf vijf over ru'ce 's middags op in de Qui bus. Het lustrumfeest (Quibus- truni) duurt de dag uit en bevat enkele toepasselijke elemen ten: wie vijf pilsjes tegeiijk afneemt, krijgt vijf centjes kor ting. en feestgangers die aan vijf stukken door naar de mu ziek blijven /u/sferen, mogen „Quibus-guru" Peter Pijpers „de vijf "komen geven. Het is niet uitgesloten, dat van vijf uur tot vijf over vijf dc Lange Haven voor vijf wieiers wordt afgesloten om het feest in die tijd in alle rust te doen verlo pen. De eerste groep, die optreedt, heet Hot Lips en bestaat dus uit meisjes. Daarna komen de Amazing Stroopwafels aan bod, onder wie Fred Piek van Fungus en ex-Bnnta Brotsers, en vervolgens Berlin, Dazz en Easy. bekend van een Planta ge-festival. Ook wordt een clownsduo verwacht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3