99 ii Metsie Kokee en Elise Bravenboer van klachtenbureau poli tieoptreden DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 SC/VD/WW 4 Metste Kokee en Elise Bravenboer Politie staat teveel als tegenstander van het publiek op straat Schiedam De politie is een korps dat in het leven is geroepen om de openba re orde te handhaven en uitvoering te geven aan een aantal wettelijke re gelingen. De politiemen sen moeten dus onder meer in staat zijn conflic ten die zich op straat voordoen op te lossen of te sussen, vechtenden te scheiden, ruziemakers te kalmeren of aan te hou den, vreemdelingen weg wijs te maken in de rege lingen die voor hen gel den en de ware toedracht van verkeersongelukken te constateren. Maar er is één onzekere factor in dit alles: politiemensen zijn mensen en mensen maken fouten, dus ook agenten. Dat lijkt wel heel begrij pelijk, maar wie door een fout van een agent wordt benadeeld of althans meent dat te zijn, kijkt daar op zo'n moment heel anders tegen aan. Dan verwacht men dat de poli tieman immer juist en correct handelt. Maar dat blijkt niet altijd het geval te zijn. Er lopen dan ook veel mensen rond die in aanraking met de po litie zijn geweest en daar klach ten over hebben. Waar ze met die klacht naartoe moeten, weten zij meestal niet en als ze het al wel weten, is het hen vaak teveel moeite om er werk van te ma ken. De wrok is er dan echter wel en dan dat leidt niet bepaald tot een goede verhouding tussen burgers en politie bij een eventu ele volgende confrontatie. Twee leden van de Stichting Rechtswinkel Schiedam, Metsie Kokee en Elise Bravenboer, stu dentes in de rechten, hebben zich in dat soort problemen ver diept en hebben het plan opgevat een klachtenbureau te starten voor mensen die het niet eens zijn met de manier waarop de po litie tegen hen is opgetreden. In eerste instantie hadden zij ge hoopt dat het Rotterdams Justi tieel Klachtenburo als gespeciali seerde organisatie een vestiging zou openen in Schiedam. De re den daarvoor was dat dat bureau al ervaring heeft met de behan deling van klachten tegen de po litie en dat de Schiedamse politie wat haar strafrechterlijke taken betreft ook onder het Rotter dams Openbaar Ministerie valt. Maar het klachtenbureau heeft tekort aan geld en mankracht om een vestiging in Schiedam te kunnen beginnen. Dus nemen Metsie Kokee en Elise Braven- boer die een dergelijk bureau ook in Schiedam een noodzaak vinden het initiatief. Zij hopen binnenkort beginnen. Klachten Om een eerste indruk te krijgen van wat er op dat gebied zoal leeft in Schiedam, hebben zij de spreekuren van de rechtswinkel voor klachten ten aanzien van politieoptreden opengesteld. „En die klachten liegen er niet om," zegt Metsie. „Ik besef wel dat die mensen maar één kant van het verhaal vertellen, maar als je weet wat er in Rotterdam alle maal voor klachten binnenko men en hoeveel er daarvan ge grond zijn, dan schrik je toch wel even." Het grote probleem van klachten tegen de politie indienen is dat er geen duidelijke regels voor het afhandelen ervan bestaan. De ene klacht wordt, zo wijst de praktijk uit, heel anders aange pakt dan de andere. Ook twee vrijwel identieke klachten wor den soms heel anders behandeld. De ene keer acht de officier van justitie de klacht wel gegrond, de andere keer niet Waarom, krijgt de klager niet te horen. De ene keer wordt er wederhoor bij de politie toegepast en de andere keer weer niet. Het is voor de klager strikt onduidelijk en zeer ontmoedigend. Bovendien moet hij of zij er constant achter heen blijven zitten om er zeker van te zijn dat de klacht ook inderdaad serieus wordt genomen en be handeld wanneer die klacht niet zo heel ernstig maar voor de be trokken persoon toch van belang is. „Het probleem is natuurlijk ook dat de mensen hun rechten niet goed kennen. Ze weten niet hoe en waar ze hun recht moeten ha len. Daar hebben ze dan een soort proffesionele begeleiding voor nodig." meent Elise. „Maar, al bieden wij die begeleiding dan als het klachtenbureau er een maal is, de mensen zullen toch zelf actief bezig moeten blijven met de zaak. Wij wijzen de weg en begeleiden de klager, maar nemen niet de hele behandeling over." Opvang Het is dus de bedoeling dat het. klachtenbureau niet enkel een plek is waar men een klacht kan indienen en verder maar moet afwachten. Het klachtenbureau krijgt meer de vorm van een soort opvangcentrum. Metsie:,.Kijk, de politic moet zich behoorlijk gedragen. Dat is dui delijk, maar dat is ook vaak door Hans Dalmeijer moeilijk. Aan de andere kant is het voor mensen toch altijd al erg vervelend om met de politie te worden geconfronteerd. Die komt niet voor niets, dan is er iets onplezierigs aan de hand. De contacten tussen burger en poli tie zijn dan van beide ïijden erg gespannen en dat mag nooit wor den geforceerd. De politie moet dat zien te voorkomen door haar manier van optreden, ook al is dat niet makkelijk." Elise:„De politie straalt veel te veel autoriteit uit en dat werkt gewoon niet altijd gunstig. Inte gendeel, het heeft vaak een ave rechts effect. De mensen worden agressiever of onredelijker door die autoritaire houding van de agenten. Het zou niet zo moeten zijn dat de agenten en de mensen op straat als tegenstanders tegen over elkaar staan. Dat is nu wel het geval. Als de politie wat soci aler optreedt dan ze nu doet, zou den veel onnodige moeilijkheden zich niet voordoen." Opleiding niet goed Elise en Metsie zijn van mening dat de opleiding van de politie- mensen voor een groot deel schuld is aan het soms verkeerde optreden van de agenten op straat. Agenten krijgen een oplei ding van één jaar. Tijdens dat jaar moeten ze een enorme hoe veelheid wetskennis in hun hoofd stampen. Daar ligt de na druk veel meer dan op de daad werkelijke hulpverlening en de confrontatie met het publiek. De agent die voor het eerst straat dienst doet is op zijn taak nog lang niet voldoende ve<.rbereid. Een oudere en meer ervaren agent de nieuweling laten verge zellen gaat in de praktijk niet op, daar er in de meeste korpsen on voldoende oudere agenten zijn om als mentor voor de jonge col lega's te laten optreden. Ook bin nen de politie zelf leeft die kri tiek op de opleiding en de bege leiding. Het gevolg is dat de jon ge agenten vaak onzeker wor den, niet weten waar ze aan toe zijn en daardoor soms verkeerd optreden of handelen. Echter niet alleen de jonge, ook de ou dere agenten leiden onder de on zekerheid over wat wel en niet juist is. Hulpverlening onvoldoende „De kretologie van de jonge agenten is vaak: we zijn geen so ciaal werkers, we zijn politie mensen," vertelt Elise. „2e heb ben volgens mij het idee dat hulpverlening een minderwaar dig gedeelte van hun werk is en dat boeven pakken pas je ware is. Dat komt, denk ik, ook voort uit die onzekerheid. Ze weten niet wat ze moeten doen in bepaalde situaties omdat hen dat niet is ge leerd. Dan krijg je dat soort reac ties en dan vallen er op straat wel eens klappen waar dat niet nodig was geweest als ze wat vas ter in hun schoenen hadden ge staan. Bovendien is de politie zo'n bureaucratische instelling dat ze er vaak niet weten wie ze hun problemen moeten voorleg gen." „Ze zouden die opleiding dus moeten veranderen," vindt Met sie. „Weet je, het heeft niet zo veel zin om alleen maar klachten in te dienen en te zorgen dat die goed worden behandeld. Je moet naar de oorzaken zoeken. Nou, die zijn wel bekend, dat hebben we net verteld. Dus moeten ze iets aan die oorzaken doen: het systeem veranderen, de opleiding veranderen en verbeteren. An ders bereik je nog niets. Die agenten zouden bijvoorbeeld niet zoveel wetskennis opgedrongen moeten krijgen. Ten eerste ver geten ze er toch een groot deel van omdat ze lang niet alles in de praktijk kunnen gebruiken en bovendien zouden ze die tijd dan aan andere dingen zoals training in hulpverlening kunnen beste den." Teveel wetskennis Elise*."Nou, dat ben ik niet hele maal met je eens. Ik denk dat een agent wel degelijk een dosis wetskennis nodig heeft. Hij kan toch moeilijk op straat tegen ru zie makende mensen zeggen: even wachten mensen, ik zal het eens even in het boekje nakijken. Maar ik vind dat je wel gelijk hebt dat er een betere selectie moet worden gemaakt in wat ze over de wet moeten leren en dat er meer tijd aan hulpverlening en sociale omgang moet worden besteed." Metsie:„Ja, verlengen van de op leiding, dat zie ik ook wel zitten. Als die tijd nuttig wordt ingevuld en de opleiding aan de eisen van deze tijd worden aangepast ten minste. Ik vind namelijk dat de agenten moeten leren wel naar de geest maar niet altijd precies naar de letter van de wet te han delen. Maar om even terug te ko men op dat behandelen van klachten en het aanpakken van het systeem, de functie van het klachtenbureau moet volgens ons tweeledig zijn. Je hebt de indivi duele klachtenbehandeling en - begeleiding en je hebt de structu rele aanpak. Dat wil zeggen: we willen trachten plaatselijk, hier in Schiedam dus, en ook lande lijk, maar dan in samenwerking met andere klachtenbureau's en dergelijke instanties, verandering te brengen in de gang van zaken. Plaatselijk zouden we bijvoor beeld de politie kunnen active ren iets aan hun gedrag te doen en we zouden de gemeenteraad kunnen stimuleren op het poli tieoptreden toe te zien of zo. Dat moeten we allemaal nog verder bekijken als we eenmaal draaien. We kunnen ons nu nog niet een echt duidelijk beeld vormen van hoe het in Schiedam toegaat Daar hebben we meer informatie voor nodig dan we nu hebben," Voorontwerp Ondertussen ligt er voor de tweede-kamercommissie een voorontwerp klaar over klach tenbehandeling omtrent politie optreden. Daarin wordt voorge steld de klachten die er in Ne derland zijn centraal per arron dissement te gaan behandelen. De mensen moeten dan hun klachten indienen bij het klach tenbureau van de overheid in het arrondissement waar ze wonen. Reden voor hoofdinspecteur P,J» van den Hengel in Schiedam om zïch af te vragen of het initiatief van Metsie en Elise niet dubbel werk is. „Ik zie in een dergelijk bureau absoluut geen bedreiging. Ik kan me ook niet herinneren dat wij ooit de deuren voor men sen met klachten gesloten heb ben gehouden. Maar als men lie ver met een klacht naar een klachtenbureau gaat, dan vind ik dat prima. Uiteindelijk wordt toch dezelfde procedure gevolgd in de behandeling ervan als wan neer men naar ons gekomen zou zijn. Maar ik kan me voorstellen dat men dat wel eens moeilijk vind. Alleen, nogmaals, ik vraag me af of ze hier in Schiedam dan niet dubbel werk doen." Niet centraal Metsie en Elise menen van niet. Zij geloven dat het voor de kla gers veel aantrekkelijker is om naar een bureau in hun eigen plaats te kunnen gaan dan naar een ondoorzichtige instantie in het arrondissement. Bovendien is er nog maar een voorontwerp dat na behandeling een wetsontwerp wordt en dan nog door de Twee de Kamer moet worden bespro ken om te worden aangenomen. „Dat duurt dus nog een hele tijd en dan werken wij allang." zeg gen zij. „De tijd zal dan wel leren wat het publiek met klachten het meeste aanspreekt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4