Stichting Welzijn: gebruikers meer invloed Wethouder Cees Bot gemeente meer invloed „De ouwe hap99 op drumbandfesti val Twee meningen naast elkaar Êi Nationale brandweerdag De Maasruiters presenteren zich Pro Rege zoekt PIT- collectanten Orgelconcert Willem H. Zwart IMS» Sceptre in Ozobleu VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 VD/SC/WW rt Te gaat Vlaardingens welzijn straks beheren? VlaardingenDe Stichting Welzijn Vlaardin- gen(SWV) gaat een onzekere toekomst tegemoet. Het gemeentebestuur vindt dat de stichting in het verleden niet op de juiste wijze heeft gefunctio neerd en wil daar nu verandering in brengen. De aangewezen weg daarvoor hikt het college om de stichting op te heffen, dat wil zeggen geen subsidie meer te verlenen waardoor de stichting gedoemd is zichzelf op te heffen, en het instituut op een ande re manier te gaan beheren, Wet als by het beheer van de centrale accommodaties %'an de buurtcentra wil wethouder Bot dat doen middels een commissie waarm de gemeente flink vertegenwoordigd zal 2yn, juridisch aangeduid als een commissie ex arti kel 61, De stichting zelf heeft tegen de collegeplannen grote bezwaren, dat spreekt van zelf. De SWV, die valt onder de categorie van raden voor overleg en advies (ROA's). heeft zich m het verleden met de gehele welzijnsplanning beziggehouden. Daarbij gaf de stichting veel steun aan groeperingen als het SOS. de VOS en het OJC. daarnaast hielp zij bij de ontwikkeling van nieuwe initiatieven als het Nood opvangcentrum. Vaak ook bracht ze het over leg tussen die groepen en instellingen met de ge meente op gang. Bij de opstelling van het gemeen- door Jan Hendrik Bakker tehjk sociaal-cultureel plan heeft de stichting veel gedaan aan de belangenbehartiging van de groepe ringen. terwijl ze ook in de totstandkoming van het plan als zodanig een groot aandeel heeft gehad. Enige tijd geleden verscheen er van het ministerie van CRM een brief waarin uitvoerig in gegaan wordt op de toekomstige status en functie van de ROA's. De exacte beheersvorm van dergelijke in stituten wordt in deze circulaire mm of meer over gelaten aan de beoordeling van de gemeenten zelf. Waar in de brief sprake in van „democratische planning" wordt op hetzelfde begrip gedoeld als dat wat in Vlaardingen „sociaal-culturele plan ning" heette. Wat de toekomstige beheersvorm van de Stichting Welzijn zal moeten worden 2al geheel op plaatselijk niveau uitgevochten moeten worden. Hieronder volgt, m samengevatte vorm, de visie van de wethouder en die van de stichting. Wie de twee meningen naast elkaar legt zal zien dat het vooral blijkt te gaan om een verschit van opvatting over democratie. Wethouder Bot redeneert naar een strak parlementair-democratisch inzicht, ter wijl uit de mening van de stichting een sterke voorkeur blijkt voor een gedecentraliseerd wel- zijnïbeleid. De discussie is des te ingewikkelder omdat ook het beleidsprogramma van het college geen uitkomst biedt. Enerzijds wordt daar gespro- ken over een maximale decentralisatie van het welzijnsbeleid, maar aan de andere kant wordt toch ook steeds de sturende rol van de overheid genoemd. „Je hebt pas wel2ïjn als het vanuit je zelf, je eigen gedach te komt en niet opgelegd is". Het is één van de belangrijk ste uitgangspunten waarop de Stichting Welzijn Vlaardingen tSWV) m het verleden haar werkwijze heeft gebaseerd. De SWV is daarom ook steeds meer tot de overtuiging geko men dat bij de planning van het welzijn van dc stad de be trokkenen invloed op die planning uit moeten kunnen oefenen. Eert groot deel" van de betrokkenen bestaat uit zo genaamde achtergestelde groepen in de samenleving. „Om die er bij te betrekken hebben ze ondersteuning no dig," redeneert de stichting. Aan de democratische plan ning is ondersteuning inher ent, De SWV vindt dan ook dat ondersteuning van de be trokkenen niet losgemaakt kan worden van de functie onderzoek. „De kern van de mocratische planning is dat samen met de betrokkenen daaraan gewerkt wordt en het welzijn niet van boven af op gelegd Wordt." Als voorwaar de Voor een goed welzijnsbe leid noemt de stichting: de centralisatie, juist ook op ge- meentelijKtr niveau. De SWV is van mening dat zij in het verleden als een open stichting heeft gefunctio neerd, met voldoende waar borgen tot controle. De ge meenteraad heeft jaarlijks de werkplannen van de stichting ontvangen. Bovendien wijst de stichting er op dat de drie gemeenteraadsleden, die na mens de gemeente in het stichtingsbestuur zitting heb ben, altijd de bevoegdheid hebben gehad zaken naar de gemeenteraad terug te koppe len Als functie van de raad 2iet de stichting vooral het stellen van de randvoorwaar den. waarbinnen de betrokke nen zelf hun welzijn kunnen Twee medewerkers van de Stichting Welzijn. Fred Schot, Wi! den Hartogh en waarnemend voorzitter Pierre Gerth (midden). Aan duidelijkheid laat de vi sie van wethouder Bot op de bepalen. „Want." zo is de re denering, „omdat jc iemand gekozen hebt weet die man of vrouw toch nog niet wat goed is voor jouw welzijn?" Het begrip „ondersteuning" is voor de SWV zeer ruim. Het geven van adviezen en het bieden van een platform voor overleg kan in zekere zin al als vorm van ondersteuning worden opgevat. „Wij zijn met in eerste instantie ter ad visering van de gemeente, maar ter advisering van werkverbanden zodat die be ter in overleg kunnen treden met de gemeente," luidt één van de uitgangspunten. De stichting wijst er ook met na druk op dat zij indertijd mede-gesubsidieerd is om sa menlevingsopbouw te doen, werk waarbij ondersteuning van achtergestelde groepen wel heel duidelijk centraal slaat. De stichting is er van over tuigd dat haar werk niet echt mogelijk is zonder daarbij de ondersteuning van de betrok ken groepen en instellingen bij te betrekken. De toekom stige beheersvorm zal dan ook gebaseerd moeten zijn op het vertrouwen dat de betrokke nen hebben in het apparaat, dat zich met hun welzijn be moeit. De stichting vindt het daarom uitermate belangrijk dat die betrokkenen directe invloed uit kunnen oefenen. „Maak van de stichting an ders gelijk een gemeentelijke dienst," merkt men op. Juist daarom zou er, volgens de stichting, eerst een onder zoek naar de taak en functie van de SWV moeten plaats vinden: de uitkomsten daar van zouden bepalend moeten 2ijn voor de beheersvorm. „Hu krijgen we een leeg huis zonder inrichting", zegt de stichting. „Er wordt ons een structuur aangeboden zonder taakinvullïng. ndelijk wethc toekomst van Stichting Wel zijn niet te wensen over.„Ik ben van mening dat de slich ting niet oper gefunctioneerd heeft naar iedereen toe."zegt hij. daarbij wijzend op de zijns inziens eenzijdige belangstel ling van het team voor be paalde delen van dc bevol king, De stichting had zich volgens hem nooit mogen vereenzelvigen met „bepaalde groeperingen" maar zich moe ten houden aan haar oor spronkelijke taak: een plat form te zijn voor overheid, burgerij en particulier initia tief. Dat is vooral wat het college de stichting blijkt kwalijk te nemen: dat ze haar zuiver in strumentele taak uitgebreid heeft tot een ondersteunende, hulpverlenende. Op eigen houtje, meent Bot, zonder zich te houden aan de oorspronke lijke taakopdracht. En hij geeft toe dat, had de stichting in het verleden wèl naar de zin van het college gefunctio neerd, er nu waarschijnlijk niet die notitie had gelegen, waarin het college voorstelt de stichting onder grotere ge meente-invloed te brengen. Wethouder Bot beschouwt de kwestie die momenteel speelt rond de buurtcentra (waar de gemeente het beheer van de centrale accommodaties ook in een artikel 61 commissie wil onder brengen) en de stichting als twee gescheiden zaken: „Bij de buurtcentra wordt het particulier initiatief ten aanzien van het wérk niet aangetast, bij de stichting wil len we wel invloed hebben op de inhoud van het werk. De samenlevingsopbouw behoort niet tot de taak van Welzijn. Het enige middel dat wij nu hebben om invloed uit te oe fenen is de subsidie. Maar als je beleid wil veranderen, da,t het model artikel 61 voor moet je dat anders doen." Welzijn een eigen keuze van De wethouder stelt duidelijk het college is, niet gebaseerd Wethouder Cees Bot op de richtlijnen van CRM, maar daardoor ook niet ge blokkeerd. Maar het geeft volgens hem de enige moge lijkheid tot een grotere ge meente-invloed. Tenslotte, re deneert hy, moet het college verantwoording over het be leid van Welzijh af kunnen leggen. Hij is overigens wel van mening dat „artikel 61 in verleden vaak verguisd is en niet ten onrechte. Bij een der gelijke commissie zie je vaak dat men ontaardt in een per soonlijke belangenbehartiging in plaats van beleid. Het risico dat het bij een artikel 61 fout gaat is net zo groot als bij het particulier initiatief. Bij Wel zijn denken we dan ook met aan een vertegenwoordiging volgens belangengroeperin gen." De toekomstige taak van wat nu nog Stichting Welzijn heet moet volgens hem worden: onderzoek op het brede ter rein van de sociaal-culturele planning, misschien zelfs de gezondheidzorg, kortom: in vulling van „de witte plekken in het totale welzynspakket". Een redelijke onafhankelijk- heid is daarbij volgens hem gegarandeerd, zij het dat Wel zijn hoofdzakelijk zal moeten informeren naar het college en de raad toe, ondersteunend onderzoek voor bijvoorbeeld bewonersgroeperingen sluit in dit verband hij uit. Tenslotte de toekomstige posi tie van de burgerraadslieden en de consulenten stadsver nieuwing en samenlevingsop bouw, nu nog ondergebracht bij de Stichting Welzijn. Die moeten zijn inziens verzelf standigd worden en onafhan kelijk van de gemeente kun-1 nen functioneren. Vlaardingen De Koninklij ke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege. afdeling Vlaardin gen, zoekt voor de jaarlijkse straatcollceie die in de week van 10 tot en met 15 septem ber ook in Vlaardingen wordt gehouden nog collectanten. Gedacht wordt met name aan (oud)militairen voor wie PIT (Protestants Interkerkelijk Thuisfront)/Pro Rege toch een begrip moet zijn. Uiteraard zijn ook niet-militairen van harte welkom. Een groot gedeelte van de op brengst is bestemd voor het werk in een 42-tal militaire te- huizen in Nederland en Duits land. Aanmelden als collectant kan bij dc volgende adressen: Mevrouw M. van Toor, Meyer- straat 10, telefoon 353293; me vrouw Visser, Dïedpenbrock- straat 173. telefoon 350451 en J. Dijkshoorn, Sportlaan 66, te lefoon 358179. Maassluis Willem Hendrik Zwart, organist te Kampen, gééft zaterdagavond een con cert op het orgel van de Grote Kerk te Maassluis. Hij zal o.a. werken van J-S. Bach, Flor Peeters, JÜ.Rheinberger en van zijn vader. Jan Zwart, ten gehore brengen. Het concert begint om 20115 uur. Toegang vijf gulden, CJP-houders beta lenJ 3,50. De kerk is reeds om 19.30 uur geopend. De Ouwe Hap Rijnmondband is voor de laatste keer te beluisteren op het Schiedamse drumbandfestival, te De Oude Pijpers uit Vlaardingen. Schiedam-Het drumbandfes tival, dat zaterdagmiddag in de Schiedamse Plantage wordt gehouden, krijgt een nostal gisch tintje. Het publiek zal tij dens het festival van het unie ke optreden van de Oude Pij pers uit Vlaardingen en van de Ouwe Hap Rijnmondband v/h Harmonie kunnen genie ten. Ter gelegenheid van zowel het vijftigjarige bestaan van de Vlaardingse Pijpers als van de Rijnmondband, zijn er korpsen uit oud-leden gevormd. Beide korpsen zullen optreden in uniformen naar het model van dertig jaar geleden. De ouwe hap van De Pijpers bestaat uit een honderd man tellende for matie en die van de Rijnmond - band uit 35 man. De instru menten die zij bespelen stam men uit de veertiger jaren e- venals de muziek. Dat het optreden uniek ge noemd kan worden blijkt wel uit het feit dat dit het enige optreden van de Oude Pijpers buiten hun gemeente-grenzen is. Voor de Ouwe Hap Rijn mondband betekent het mee doen aan het drumbandfesti val definitief het laatste optre den. Om beide bands uitge breid aan den volke te tonen spelen de korpsen voor de aanvang van het défilé bij het Oude Stadhuis. De Ouwe Hap speelt van 14.30 tot 14.40 en de Oude Pijpers van 14.40 tot 14.55 uur. Het défilé, dat om 15 uur start, zal eveneens worden geopend door de Oude Pijpers. Na het défilé zullen beide korpsen deelnemen aan het festival. De korpsen doen mee buitenmededinging maar iede re ouwe happer krijgt een per soonlijke herinnering aan het festival. Schiedam In het kader van de Nationale Brandweerdag die zaterdag wordt gehouden heeft de Schiedamse brand weer een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. Voor die dag geeft de Schiedamse brandweer van 10 tot 16 uur diverse demonstraties. Na de opening om 10 door comman dant ing. A. Metaal in de ka zerne aan de Breedstraat 1 is er om 10.15 uur een demon stratie adembescherming met aansluitend een demonstratie autobrand en hulpverlening. Om 11.30 uur volgt een de monstratie waterlevering door, de nieuwe autospuit aan het; Doeleplein en om 12.10 uur; duiken brandweerlieden vanaf; het Doeleplein m de Schie; 's middags wordt vanaf 14 uurj het programma van 's mor-j gens herhaald. Om 16 uur^ wordt de cp:... -h«g afgesloten] met een demonstratie sehuins-i blussen. Naast de demonstra-' ties is de kazerne vanaf 10 totj 16 uur geopend voor het beky-ï ken van „antiek brandweer-! materieel", waaronder de be-jj roemde Ahrens Fox en een] voorlichtingsfilm. Maassluis De groep Sceptre uit Spijkenïsse vereorgt zater dag een optreden in het open. jongerencentrum Ozobleu aan de President Steynstraat. De groep heeft zich muzikaal sterk laten beïnvloeden doofj mensen als Chick Corea, Herjj be Hanckok, Stanley CIarK| en door groepen als Brand .v en Water Report. Maasland Ook in Maasland is worden er volgende week activiteiten ontplooid in het kader van de week van het paard. Nadat er maandag avond via de televisie aan dacht is besteed aan dit hippi sche gebeuren, zullen de avond daarop alle paardenve- renigingen zich in eigen stad of dorp aan het publiek pre- In Maasland gebeurt dit aai] de Hofsingel waar de ruiterve* reniging De Maasruiters k hun nieuwe hoefslag een de monstratie dessuur en sprifl: gen zal verzorgen, Daarnaast geeft ook de vereniging Aan: spanning *t Wesüand met en; kele rijtuigen acte de présence

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4