SCHIEDAMSCHE COURANT &EZÖ' Weer archeologische vondsten Ik ri€€m, dê proef Manifestatie groot succes Plannen IJsselhoeve- terrein gepresenteerd f Splli Schip vaart tegen kade op „Genoeg buitenlanders in Maassluis ft Veel steun voor Verto- bezetters Omwonenden tégen, commissie akkoord Tasjesrovers overvallen moeder met kind $iiï Stamt Vlaardingen uit de tijd van Karei de Grote PM Httl Maandag 10 september 1979- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 264448 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Met volle kracht heeft een zeeschip zich gisteren in het ooste lijk havenhoofd in Maas sluis geboord. Daarbij werd voor tienduizenden guldens schade aan kade muren en scheepswand aangericht. De Rotterdam se rivierpolitie heeft zich met het onderzoek belast, waarbij cr voorlopig van wordt uitgegaan dat het schip uit de koers raakte omdat „het uit het roer was gelopen." aldus de Maassluise adjudant van politie W.E. van Leeuwen. Raad voor Volkshuis vesting: Maassluis De raad voor de Volkshuisvesting is teg.n een verdere uitbreiding v&u het aantal buitenlanders in Maas sluis, Tot dit standpunt kwam de raad tijdens de behandeling van de nota Knelpunten Viet namese vluchtelingen. Voor zitter en wethouder Hnn Hum- melen herhaalde tijdens die vergadering wat hij al eerder had gezegd in de gemeente raad dat het college van B en W geen wervingsbeleid zal voeren om vluchtelingen uit Vietnam naar Maassluis te ha len. Alleen op verzoek van de rijksoverheid om buitenlan ders op te nemen, is het colle ge bereid dit verzoek positief te benaderen/ Zoals bekend heeft Maassluis reeds drie Vietnemese gezinnen onder dak geboden. „Wij zitten aan de top van de opvangmogelijkheden", aldus Hummelen. Hij maakte tevens gelegenheid 'gebruik om een Felle aanval te doen op de Westlandse werknemers die il legale buitenlanders in dienst nemen, „Maar in Naaldwijk, 's Gravenzande of Schipluiden bouwen ze geen woningen voor de mensen. Bij ons is de rek er echter nu ook uit. Maas sluis heeft al op elke 'vijftien inwoners één buitenlander binnen de gemeentegrenzen, terwijl het gemiddelde onge veer één op twintig ligt. Met 741 Turken 147 Marokkanen, veertien Vietnamezen en zes honderd Surinamers, zitten wij hier met ruim vijftienhon derd mensen met een totaal andere cultuurpatroon", zo stelde hij. Bijna 2100 buiten landers vond hij voor Maas sluis wel genoeg. Hij verwacht dat de problemen door de toe name van buitenlanders steeds groter zullen worden. „Nie mand weet wat het beste is: verspreiden, concentreren, in tegreren of isoleren. Wil je dit Srobïeem kunnen blijven be- eersen.-dan moet je er je ei gen er niet door laten over spoelen", aldus Hummelen. Hou rijksweg 19 tegen zeggen 1500 fietsers Schiedam Meer dan 1500 fietsers uit Schie dam, Vlaardingen en Delft en omgeving heb ben gisteren deelgenomen aan de demonstratie tegen aanleg van rijksweg 19. Daarmee blijkt na vijf jaar het verzet tegen de komst van die weg door het poldergebied Mïdden-Detüand nog onvermoeibaar. Yvonne Siljee. Rijnmond raadslid voor de PvdA, kondigde zelfs een her bezinning aan binnen haar fractie. Dc PvdA heeft zich in de Rijn mond raad altijd gedwongen gevoeld een keus te maken tussen aanleg van rijksweg 19 of rijksweg 14' 16, waarbij voor 19 gekozen werd onder meer omdat er al een zanddijk voor klaar ligt. Volgens Siljee is in de eerstvolgende Rijnmon draadsvergadering een besluit te verwachten, waarbij de re gering gevraagd wordt eerst de mogelijkheden voor verbre ding van rijksweg 13 te onder zoeken. „Er wordt vaak wei- beweerd dat die verbreding niet kan. maar dat is nog nooit goed onderzocht," aldus- Siljee, die als eerste politicus gebruik maakte van de sprekershock in het sfeervolle demonstran tenkamp. Na haar ging Marjan van Holst van de PSP-Delft in op bezwaarlijke gevolgen, die aanleg van rijksweg 19 zou hebben. Met een gloedvol betoog volg de Herman Noordegraaf van de PPR-Schiedam, Hij sprak van een logische ontwikkeling van holbewoners naar be rmbeschaving en haalde scherp uit naar de regering: „Iedereen praat over energie besparing. niemand uitgezon derd. Maar het is praten met gespleten tong. als je de tarie ven voor het openbaar ver voer fors omhoog Iaat gaan en tegelijk plannen voor rijksweg 19 wil blijven uitvoeren. Men moet eens verder kijken d3n dc nous van de auto lang is!" De samenwerkende milieu groepen Midden-Delfland (SMMD), die de fietstochten en manifestatie vóór het stiltege- bied en tégen rijksweg 19 eer der dit jaar ook organiseerden, verwachten dat het succes van gisteren duidelijk zal zijn voor de Tweede Kamer, die moge lijk in maart beslist over aan leg. Eiso Blaauw en Henk Tet- teroo kondigden aan, dat de SMMD schriftelijk willen in gaan op da ondeugdelijkheid van argumenten voor rijksweg 19, zoals die staan in de rege ringsbeslissing over het struc tuurschema voor verkeer en vervoer. Als enige voorstander van aanleg van rijksweg 19 trad boer Fransen van de Woud weg in Schiedam naar voren. „Ik ben het eens met de spre kers, dat de aanleg van het zandlichaam hier verkeerd is geweest. Dat hoeft heel Mid den-Delfland verziekt, door midden gesneden, en het zal hier nooit meer 20 kunnen worden als het geweest is. Maar nu dat zand er eenmaal ligt, vind ik dat men er mee door moet gaan. Hét is nu een grote rotzooi, met dat gedruis van die crossbrommers, en geen van jullie kan bewijzen dal die rijksweg niet nodig is." „Het is geen argument om te zeggen dat die rijksweg moet worden aangelegd, omdat er al een zandlichaam voor klaar ligt cn dat al zo duur is ge weest dat het zonde van het geld zou zijn om niet met de aanleg door te gaan. Dat is klinkklare onzin. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald 20 reageerde Joke Kijlstra van de stuwgroep Midden-Delfland Schiedam op do woorden van boer Fransen. Natuurvriend Martin Swart: „Het zandlichaam heeft al veel weiland in Midden-Delfland gekost. Maar een rijksweg ver pest nog meer weiland, neem bijvoorbeeld de loodneerslag van auto's." Hij ging ook in op klagende boeren, die hinder hebben van het sluip verkeer tussen Schiedam /Vlaardingen en Delft/Schipluiden en daar om de indruk hebben dat rijksweg 19 nodig is. Veel bewondering was wegge legd voor een marathonloper, die gekleed in T-shirt met Yvonne Siljee van de PvdA- Rijnmond beet het spits af in de sprekershoek. ..Rijksweg 19, nee!" het gehele fietstraject door de polder af legde. In Kethel kwam bij het siartpunt daar een bejaarde dame zeggen, dat het fietsen haar niet meer zo best afging maar dat zij graag een handte kening wilde zetten en een fi nanciële bijdrage wilde geven. Op het zandlichaam toonden veel demonstranten zich ver stoord, toen enkele crossers met hun brommers dwars door de vrolijke volksmuziek van de Schiedamse folkgroep Snierken heen brulden Maassluis De bezetters van de Ver to zijn in het weekend overladen met cake, taarten en soep. „Ontzettend veelaanloop hebben wij gekregen," zei FNV-bestuurdcr Peter van Emmenes gisteravond, toen hij samen met zeven werknemers de wacht hield. Voor&l zater dag zijn veel inwon»:' van Maassluis de bezetters sterkte toe komen wensen. Onder al dat bezoek bevonden zich veel oud-werknemers, die 2ich nog steeds betrokken voelen bij het bedrijf en ook tegen een verhuizing naar het Belgische Hammen zijn. Bij toerbeurt komen de bezet ters opdraven', hadden de ac tievoerders eerst verwacht het ploegen rooster niet te kunnen vullen, later bleek de animo De sfeer onder de bezetters van de Verto is de afgelopen dagen uitstekend geweest. Vele in woners van Maassluis kwamen langs om de actievoerders moed in te praten, w onder het personeel zo groot dat gedurende de afgelopen 'dagen steeds minstens acht werknemers aanwezig waren. In de omgeving van de touw en staaldraadfabriek werden pamfletten verspreid. „Zij werden gewoon uit onze han den getrokken," aldus Van Emmenes, „wij hadden echt te weinig pamfletten gedraaid." Aan de poort is een bijtend op schrift gehangen: „Vïsscher, hier hangt de sleutel!" De di recteur wordt echter niet ver wacht. „De raad van bestuur mag dal duidelijk weten: déze directeur willen wij hier niet meer terugzien," aldus Van Emmenes. Schiedam Een tweejarig kind is in het ziekenhuis be handeld aan blauwe plekken op zijn gezicht, die het had opgelopen bij een overval door twee jongens op een bromfiets. De twee rovers hadden de bedoeling de moe der van het kind van haar handtas te beroven en reden daarom op de Nieuwe Haven zonder meer op haar in. De 26-jarigp vrouw kwam met haar fiets en kind ten val. Ooggetuigen, die te hulp schoten, konden later slechts een vaag signalement geven van de bromrovers, die er overigens zonder de gewilde tas vandoor gingen. Vlaardingen De bebouwing van het IJsselhoeveterrein achter in Holy-Noord blijkt nog steeds een gevoelig? kwes tie. Dat bleek vrijdagavond toen de omwonenden van het gebied tijdens een speciaal aan die problematiek gewijde com missievergadering hun onge noegen weer eens duidelijk lieten blijken. Desondanks echter ging de commissie met het ontwerp-bouwplan ak koord. Men achtte het niet verstandig dc zaak nu nog op te houden. Tekeningen en maquette van het ontwerp lieten trouwens een bijzonder aardig plan zien, dat voorziet in de bouw van een dertigtal woningen, me rendeels in de premiekoopsec tor. De huizen staan dicht op één geprojecteerd en komen alle uil op een gemeenschap pelijk pleintje waar mogelij kerwijs een café of andere ge meenschapsruimte zou kun nen worden gecreéerd. Het complex wordt omgeven door een gemeenschappelijke tuin waarin de reeds bestaande, oude bomen geïntegreerd zijn. Het grootste deel van de wo ningen bestaat uit vier a vijf kamer-woningen, maar er zijn ook twee a driekamerwonin gen geprojecteerd. De voorlo pige prijsberekening kwam bijzonder laag uit: de premie- koopwQningen variëren vol gens een bereking van septem ber dit jaar van 80 tot 150 dui zend gulden, terwijl de vier vrijesc-ctor-woningen die in het complex zijn opgenomen rond de twee ton zullen moe ten gaan kosten. Het architec tenbureau was Margy Jacobs Tans Horst?ng B-V. De vrijdagavond aanwezige architect kon het bezwaar van de omwonenden dat zij straks tegen één complex van blinde muren aan zullen kijken niet ontkrachten. Voor die bewo ners is de bouw van het com plex ook een moeilijk te verte ren zaak omdat tot voor kort op het IJsselhoeveterrein nog de gelijknamige boerderij stond. VVD en D"66 waren de enige die zich niet met het bouwplan akkoord konden verklaren. Don Rodrigues <D'6fi): „Dat was voornamelijk vanwege het feit dat het alle maal zo moest. De bewoners zijp weer eens buiten schot ge houden het Is altijd hetzelfde liedje. Waarom kunnen ze nu nog niet even rond de tafel gaan zitten?" zo vroeg hij zich af. De plannen zullen verder ont wikkeld worden onder een zo genaamde artikel 19 procedu re. Do officiële bestemming van hel IJsselhoeveterrein is nog steeds een sporthal. Vlaardingen In de bouwput van de vis- bankflats aan de Vlaardingse Blokmakers plaats is de afgelopen week een groot aantal archeologisch materiaal gevonden. Hoewel de vondsten voorlopig nog niet zo spectaculair genoemd kunnen worden als indertijd het ge- va) was tijdens de opgravingen bij de Arij Koplaan is het materiaal zo interessant dat er naarstig verder wordt gezocht. Volgen»- Vlaardingens oudheidkundig advi seur en sindskort conservator van het archeo logisch museumpje C. Wind bewijst het ge vonden materiaal in elk geval de stelling dat er rond de Hoogstraat vanaf de twaalfde eeuw tot heden een continue bebouwing heeft bestaan. Hoewel het merendeel van de vondsten waarschijnlijk stamt uit de zestien de, zeventiende en achttiende eeuw, heeft men toch ook materiaal aangetroffen dat uit de twaalfde eeuw afkomstig lijkt. Zo lijken de benen gebruiksvoorwerpen (een naald en een paar botten die iets weg hebben van schaatsen maar vermoedelijk niet als zo danig zijn gebruikt), leerresten en zogenaamd kogelpotaarde werk in die richting te wijzen. De veronderstelling wordt nog eens extra ge steund door het feit dat men resten van zoge naamd Pingsdorff-aardewerk (voor het eerst in Duitsland gevonden, later ook in Limburg bij Brunsum) in de bouwput tegen kwam. Onder in de bouwput stuitte men bovendien op een laag van stro en riet zoals die ook el ders bij nederzettingen uit de Pingdorff-tijd gevonden zijn. Dat laatste is verreweg het interessantst om dat nu mogelijkerwijs een oude veronderstel ling van de Rotterdamse stadsarcheoloog be waarheid zal worden: Vlaardingen is een ca* rolingische nederzetting geweest, te vergelij ken met Dorusstad dat indertijd in de buurt van Nijmegen werd opgegraven. Een en an der betekent dat Vlaardingen al in de achtste eeuw na Christus heeft bestaan, de tijd dus van Karei de Grote, en wel rond de Hoog straat. Tot nu toe zijn er nog geen echte bewijzen ge leverd. maar de heer Wind houdt met de mo gelijkheid daarvan terdege rekening. Een bij komend probleem schijnt echter te zijn dat het materiaal nog vermengd is zodat het ma teriaal niet makkelijk naar laag geklassifi- ceerd kan worden. „Bovendien," zegt de heer Wind, „hebben wij nogal last van wat wij schervenjutters noemen, souvenirjagers die iets meenemen zonder dat ze de waarde daar van kennen. Het is mij in het verleden al vaak genoeg gebleken dat waar jij weken naar moet zoeken zij in één keer vinden." Al dus de heer Wind die alle schervenjutters vriendelijk verzoekt het materiaal terug te brengen om hei op wetenschappelijke wijze te kunnen onderzoeken. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt j vinden, wordt zonder extra 1 kosten bezorgd in. combinatie I KOSieil DBiUiyu in met het Rotterdams Nieuwsblad.) ode' (■d-~I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1