Rioolgemalen aangetast door zwavelzuur Demos en WF doen het goed Theo Dal ongelukkig 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. Fortuna juicht weer DRZ: pech tb •f ir,%. RKWIK gelijk Leidingen moeten vernieuwd V-rfS V/ietpold WOëk VAN HC&LAHp J lie&lpfc Hans de Held driemaal ELKESECONDETELT. Martinit gehandicapt In het nieuw SFC vergist zich ,\DAG 10 SEPTEMBER lii.'O VI> SC-.WVV Delft Rioolgemalen hebben veel te lij- dien van zwavelzuur in het aangevoerde ri oolwater, Dat is gebleken uit een landelijk en een regionaal onderzoek. Ook in de re gio van het Hoogheemraadschap Delfland en in de omringende gemeenten die het be heer over rioolleidingen en zuiveringen voeren doen zich problemen voor als ge volg van aantasting van het beton door zwavelzuur. Maar de gemeenten in deze streek en het Hoogheemraadschap zelf ge loven niet erg in een percentage van dertig, zoals de gevolgtrekkingen van de onderzoe ken luiden. „Dat is een wat al te boute be wering", aldus een woordvoerder van de gemeentelijke dienst openbare werken in Delft. Dat er wel degelijk proble men zijn in de regio van het Hoogheemraadschap Delf land bewijst de afvoerleiding van het nieuwe rioolgemaal van Hoek van Holland naar de Nieuwe Waterweg. De lei ding zelf is ruim twaalf jaar oud. Doordat al die tijd rot tend rioolwater door de lei ding naar de Nieuwe Water weg is gestroomd, heeft zwa velzuur zo erg op het beton kunnen inwerken, dat de ij zeren bewapening er door heen te zien is. Dat hebben onderzoekers aangetoond cloor in de afvoerleiding vi deo-opnamen te maken. Het hoogheemraadschap moet nu drie ton voor het herstel uit trekken. Daarmee wordt over ruim een maand begon nen. «i(. glooiing voerde rioolwater verzameld werd nogal wat problemen op geleverd. In afvalwater be vindt zich zwavel. Als dat lang jn de rioleringen blijft hangen, dan ontstaat er een rotting sproces. Zwavel wordt omge zet in zwavelwaterstof met de bekende geur van rotte eieren. Zwavelwaterstof ontleedt zich in de rioolgemalen. Komt daar dan zuurstof bij, dan ontstaat zwavelzuur. Dat kan zich ver doof Jan van de Ven Problemen Hoewel momenteel de leiding ï'a>-Hoek van Holland het enige echte probleem voor Delfland vormt, verwacht men voor de toekomst wel meer aantas- 'tingsverschijnselen bij rioolge malen en -leidingen. Het is na melijk de bedoeling dat begin 19SQ de Haagse regio voor wat betreft de waterzuivering on der beheer van'Delfland komt te vallen. Daaromtrent wor den momenteel nog onderhan delingen met de gemeente Den Haag gevoerd. Het Hoog heemraadschap venvacht dat de leidingen die van de omlig gende plaatsen daar (Zoeter- meer. Delft, Wateringen, Poel dijk) naar Den Haag lopen mo gelijkerwijs ook aangetast zul len zijn. ..Dat zou me niets verbazen", aldus de heer Slijk huis van het Hoogheemraad schap Delfland. Hoewel er volgens polder- en gemeentebesturen bepaald geen reden tot paniek is waar het om de aantasting van be ton door zwavelzuur gaat, heeft dit probleem zich in het verleden toch al verschillende keren voorgedaan. Ondermeer in Delft en Delfgauw. Met kiarae in de laatste plaats heeft een kelder waarin het aange- binden met ijzer en beton. Be ton gaat korrelen. Als er geen maatregelen genomen worden, wordt dan ook hei ijzer be reikt en aangetast. Een woordvoerder van de ge meente Pijnacker; ..Een jaar of drie. vier geleden, was het be tonwerk van een ontvangkel- der vrij ernstig aangetast. Con- densvorming en het feit dat het rioolwater vrij lang in de riolen bleef staan waren daar debet aan. We hebben daar ei genlijk twee keer last van ge had. De eerste keer is de be handeling naar onze mening niet zorgvuldig genoeg ge beurd. we kregen toen weer de zelfde verschijnselen. Sindsdien hebben we er geen last meer van gehad. Maar we weten, dat men alom in den lande met dergelijke proble men te kampen heeft," „Af en loe" Delft is enkele keren met het probleem geconfronteerd ver telt een woordvoerder van de gemeentelijke dienst openbare werken. Delft heeft één hoofdgemaal en vijf wjjkge- malen. Dezelfde problemen als in Delfgauw hebben zich hier enkele malen voorgedaan, zij het in niet zo ernstige mate. Delft heeft hier direct z*n maatregelen genomen, door een kunstsioflaag op het beton aan te brengen, danwel een aangetaste kunststoflaag van een nieuwe te voorzien. „Maar het is niet vaak gebeurd. Slechts enkele keren, in de HeeaA -3*1» hm ioto i» Nieuw fa na Het Qohi 55 h9 Rtic £ev*orsWse S lui en Noor Staaldut en de Lange Bonnen 60S h Oranjepolder loop der jaren", aldus de woordvoerder. Naaldwijk Het hoogheemraadschap heeft nog slechts kort het beheer over de rioolwaterzuivering van Hoek van Holland en de daarbijbehorende aanvoerrio- len en persleidingen. Officieel sinds 1 januari van dit jaar. Daarvoor was het systeem in beheer van een gemeenschap pelijke regeling van Hoek van Holland, Naaldwijk en 's Gra- venzande. Al vóór de overna me van een en ander bleek dat sommige leidingen niet al te best waren. Daarnaar is toen verder een onderzoek ge pleegd. Een ingenieursbureau heeft toen een rapport ver vaardigd, waaruit bleek hoe een en ander gerepareerd dan wel vervangen zou moeten worden. Het slechte stuk riole ring waarom het hier met name gaat, ligt tussen Naald wijk en *s Gravenzande. „Met de persleidingen hebben we die problemen niet. Die zit ten onder druk helemaal vol. Maar de gewone rioolbuizen, daar wordt het water door het afval naar de gemalen getrans- fiorteerd. Daar zit veel meer ucht bij, met name in de „kap" van het riool, het bo venste deel. De lengte van de leidingen die naar de rioolgemalen voeren is ook een belangrijke factor als het gaat om de vorming van zwavelzuur. Het water krijgt gedurende de tijd van net transport namelijk bij lange leidingen teveel kans om te gaan rotten. Zeker als er dan ook nog 'ns sprake is van on dercapaciteit van zo'n leiding. zoals tussen Naaldwijk en "s Gravenzande het geval is". Ook daar moeten maatregelen genomen worden. „Maar we dachten er toch al aan, om daar een groter riool aan te brengen", aldus het Hoog heemraadschap Delfland. „We willen het systeem daar nu wat anders opzetten dan vroe ger, Maar hoe? Dat hebben we nog in studie". N De problemen met de leiding van de rioolwaterzuivering van Hoek van Holland naar de Nieuwe Waterweg zijn ont staan, doordat in het verleden (eigenlijk: tot voor kon) het water nog ongezuiverd werd afgevoerd, zoals nu nog het ge val is in Den Haag. Er werd alleen gewerkt met een be- zinksloot, waar het zwaardere materiaal in het rioolwater als slib werd opgevangen. Door dat het water niet helemaal gezuiverd werd, kon het als nog gaan rotten. De volledige zuivering is eigenlijk pas in ja nuari jongstleden begonnen. Voor die tijd is twaalf jaar lang rottend rioolwater door de af- voerleidüngen naar de Nieuwe Waterweg gelopen. In Hoek van Holland moet de gehele leiding tot de Nieuwe waterweg worden vernieuwd. Dat gebeurt stuk voor stuk. De bestaande buis wordt eerst op gegraven, opgemeten en op een andere plaats wordt van precies dezelfde afmetingen een nieuw stuk leiding ge maakt. Dat moet in één dag gelegd kunnen worden. Daar voor moet dan de rioolwater zuivering een dag worden stil gelegd. Problemen doen zich daarbij overigens nog wel voor. Men Het gebied dat de nieuws rioolwaterzuivering van Hoek van Holland bestrijkt. In dikke zware lijnen zijn de voornaamste rioolleidingen aangegeven. Bij de pijlen komen problemen voor met betonaantasting door zwavelzuur. Pijl 1 geeft de plaats aan waar lussen Naaldwijk en 's Gravenzande de leiding is aangetast. Pijl 2 wijst de leiding van de rioolwaterzuivering Hoek van Holland naar de Nieuwe Waterweg aan. moet vanaf het rioolgemaal onder de spoorlijn Rotterdam- Hoek van Holland door en er moet een dijk „genomen" wor den. „Een heel karwei", aldus de heer Slijkhuis van het hoogheemraadschap. Schiedam/Vlaardingen De afdelingsclubs hebben het dit weekein de hijzonder goed ge daan Uitgezonderd SVDPW (0—0 tegen Ge rminal) werd er uitslui tend winst geboekt. Het duel dat SVDPW uit speelde tegen Germinal, was er één met wisselen de kansen, maar geen doelpunten. Voldoende spanning echter. DemosSI Hoger 30. Zeer matig voetbal, zeker in de eerste helft, bracht Demos tegen St Hooger de tweede overwinning: 30. Het werd er echter niet één om over naar huis te schrijven. Joop van Sehijndel scoorde al in de eerste minuut 01, maar daar bleef het dan ook bij- Na de rust werden bij Demos de zaken wat energieker aangepakt en weer was het Joop van Sehijndel, die uit een voorzet van broer Ge rard nummer twee aan liet tekenen. Toen kort daarop weer Joop van Sehijndel bij een doel worsteling ae bal in het doel kon werken (03), speelde Demos een gewon nen wedstrijd. MSV71—De Koef 2—L Een goed spelend MSV'Tl nam na een half uur spelen tegen De Roef door Jacob Huizing de leiding: 10. Na de thee zag De Roef kans om tot een vei- doverwicht te komen en scoorde dan ook de gelijkma ker: 11. Vanaf dat moment deelde de thuisclub de lakens uk. Weer was het Jacob Schuilïng die tot een doel punt kwam, 2—1. Daarmede was het wel bekeken. OHW—FCN'66 1—2. De wedstrijd was tien minuten oud, toen FCN middels Henny Kuil uit een voorzet van Rob Hoogstad de leiding kon nemen. Jammer was het voor de Schiedammers dat het de talloze kansen om tot een tweede doelpunt te ko men verloren liet gaan. Een te zacht teruggespeelde bal van Huug van der Grijp was voor de thuisclub vol doende om naast FCN te ko men, 11. Van der Grijp moest toen zijn plaats afstaan aan Frans Schenk- FCN'66 kwam door Schaap wel aan een doelpunt. De bal ketste echter via de achterstaander het veld weer in. Dit ging zo snel dat het de arbiter ont ging. Eerst kende hij het doelpunt toe, maar op advies van de scheidsrechter her riep hn zijn beslissing later weer. Door Wim de Groot kwam FCN toch aan de ver diende overwinning, 1—2. FC Rotterdam—WF 1—2. Nadat WF tal van kansen had gemist om de leiding te nemen, was het de thuis club dat een dankbaar ge bruik maakte van foutief uitverdedigen bij de Schie dammers. Het nam dan ook tegen de verhouding in de leiding: 10. Het duur de tot een kwartier voor tijd eer het overwicht van WF in èen doelpunt uitge drukt kon worden door Pe ter Verhoeven, 1—1. Peter den Hartog, na goed werk van Hans van Kassei, zorg de voor de winnende tref fer, 1—2. Schied. Boys—Kreek Boys 41. Hans de Held gaf De Boys de leiding en scoorde uit een strafschop zelfs 20, Nog voor de rust werd het ook uit een strafschop 21. Na de rust scoorde Hans de Held 31 en liet zich daarna door Peet de Held vervan gen. Het was deze speler die een strafschop kreeg toege wezen die door Ben Stip werd verzilverd: 41. Schiedam -De hak van Theo Dal werd Excelsior '20, dat met 0-1 van een pover Waddinxveen ver loor, fataal. De Schiedam mers creëerden met aan vallend spel verschillende kansen, maar konden het overwicht niet in doel punten uitdrukken. Wad dinxveen zette weinig of fensieve daden tegenover het spel van de thuisploeg. Een klein wonder hielp de onmachtige gasten, die een vrije trap vanaf 35 meter direct op het Schïe- damse doel schoten. Doel man Norbert Kleinheren- brink werd echter verrast toen het ogenschijnlijk on gevaarlijke schot door Theo van Dal van richting werd veranderd: 0-1. Het elftal van trainer Piet Roozen drukte in de tweede helft het armzalige Wad dinxveen in de verdediging Kees Schouwenburg was dicht bij de gelijkmaker, toen zijn schot via de onderkant van de lat het veld weer in kwam. De ten onrechte jui chende Schiedammers ver zuimden de rebound in te schieten. Ook een kopbal van de in de ploeg gebrachte Ma:cel Keyzer kon aan de negatieve 0-1 score tot grote teleurstelling van trainer Piet Roozen geen verande ring brengen. „De jongens hebben tot de laatste snik voor een beter resultaat ge vochten. Het is erg ongeluk kig om zo te verliezen", al dus de Schiedamse trainer. Den Haag-Fortuna bleef door de 0-2 zege bij HBS ook de tweede competitie dag zonder puntenverlies, hetgeen het rommelige verloop van de wedstrijd voor trainer Jan Postema ruimschoots goedmaakte. „Vier punten uit twee wedstrijden, en dat na een vervelende aanloop - met geschorste en vacantie vierende spelers - op de competitie. Gelukkig be schikken we over een brede selectie", aldus de Fortuna- trainer, die al na drie minuten kon juichen toen Hans van Os een vrije trap keihard via de Haagse muur inschoot. HBS kwam kwaliteit te kort om de Vlaardingse verdediging in problemen te brengen, terwijl Fortu na er niet in slaagde de kansen te benutten. Een kwartier voor het einde van de matige wedstrijd werd het dankzij een Haagse verdediger toch 0- 2. Zijn terugspeelbal vanaf 35 meter ging met een grote boog over de tever-' geefs naar zijn doel terug sprintende HBS-doelman heen: 0-2 Alsje bij een ongeluk onmiddellijk weet watje moet doen. kan dat het veischil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet. zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze vooru In een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet Dat boekje krijgt u door even een kaartje testuren aan „Het Oranje Kruis".! Statenlaan81,2582GE DenHaag. Aenaetxxk*! ttoorem Martin nterdi-Stn-bUnd tAeirfUrlamr i SIRE Dordrecht Twee gelift, waardige ploegen, RCD en RKWIK, hielden in Dorj. recht de strijd in eve* wicht. De einduitslag 0-q bewees dat overduidelijk Uitgespeelde kansen w* ren er dan ook beslist niet en het vertoonde spel blèrt ook minder goed te zijp Het was al met al een ma tige vertoning, maar toch moest Henny Wammes met een geblesseerde schouder het veld verlaten. Hij werd vervangen door Rob Due* neaux. Ook deze noodgc- dwongen Wissel kon <fc Vlaardingse ploeg geen I* jee tie geven. Het was en bleef 00 en dat was ook de beste uitslag die moge lijk is. Rotterdam Hillegers- berg—DRZ was een bar slechte vertoning. Ik scheidsrechter was hier mede schuldig aan. Indien de man ter plekke was ge weest toen, na de rust, Piet van Os een overtreding maakte, dan had hij de bal niet op de stip gelegd, maar een vrije trap gege ven, een vijftal meters bui ten het strafschopgebied, Nu scoorde de thuisclub de ge lijkmaker. Voor de rust had DRZ de leiding genomen door Ab Westhuis. Na de gelijkma ker werd het rommelig en moest Frans Landsbergen liet veld verlaten (praten tegen de scheidsrechter). Uit een doel- worsteling werd door Hille. gersberg het winnende doel punt gescoord: 2—1. Rotterdam De smadelijke 40 nederlaag die Martinit leed bij Meeuwenplaat is wel tc verklaren. Giel Gon- ka was geblesseerd en daar om stond Kees Hoogwerf ii de ploeg. Dit had tot gevolg dat het team nogal veraa- derde. Daar komt dan nog bij dat doelman John Nagel hout geblesseerd uit moest vallen en ook Martin Rijs wijk zich moest laten ver vangen door Cor Voets. Omdat Martinit voor de rust tal van kansen miste en doel man Nagelhout een strafschop- uit zijn doel ranselde, bleef hel tot aan de rust 0—0. Na de rust kwam Martinit wat ongeluk kig op een 2—0 acherstand, zag een strafschop van Ruud van der Horst gestopt en ging toen alles of niets spelen. Het werd niets, want twee uitval len van de thuisclub beteken den wel twee doelpunten. Schiedam Vóór de wed strijd tegen Kreek Boys werden de spelers van Schie damse Boys in het nieuw ge stoken. Henk Broggeman, voetballiefhebber en eige naar van café-bar Lion "Or, overhandigde aan de spele« een nieuw shirt. Natuurlijk werd het in dank aanvaard door spelers en bestuur van Schiedamse Boys. Schiedam SFC speelde een goede snelle partij voetbal, waarin doelnri® y Rob Korpel al heel snel al us zijn talenten moest tonen i*, om een doelpunt te voorfco- n meiu Vijf minuten daarna was het toch raak op «J schot van Martin van d« Gijp: 0—1. Een verdedi- v gingsfout bij SFC was de oorzaak van dat doelpunt. Na de rust gaven de Seine dammers de toon aanci2 keer op keer verscheen Sïo voor de veste van de bezoe; kers- Het kwam echter te kort om dit alles in een doel: punt uit te drukken. £*D v counter van Rios betekencM wel een doelpunt, geseoori door Kees Jorissen. Het wal :v- een doelpunt met een lijk buitenspelluchtje. 1 gaf zich wel gewonnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4