SCHIEDAMSCHE COURANT F orse sti j ging werkloosheid „Ik denk hier met plezier te werken" Chileense muur kwam er zonder inspraak Kinderraad Maassluis start |Te Loo in Schiedam, en politiek of niet: ash .0 TAÊL.i.£Ufg^ jACHTIislQ Scholieren tellen voor 25 piek School- verlaters beïnvloeden cijfers Bewonersvereniging schrijft boze brief P. van Zeil stelt kamervragen Tekeningen Schoolstraat praktisch vastgesteld Informatiewin kel stadsvernieu wing Man krijgt zoutzuur over voeten Woning brandt geheel uit ■5» ^Woensdag 12 september 1979., ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26446 —6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klacht end lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Mr. John te Loo, ^Schiedams nieuwe burgemeester, zal er geen punt van maken als hij geen politieke taken toebe deeld krijgt. Gistermiddag, na rijn eerste kennismakingsbezoek In bet stadskantoor, sprak hij de jnening uit dat „de meest politiek gevoelige portefeuilles in duide lijk politieke handen moeten rijn". Daarbij sprak hij van een „eerstge boorterecht": hij vindt dat de poli tiek gekozenen moeten uitmaken wie welke taak krijgt, en dat niet een benoemd iemand dat moei doen. Die uitspraak van Te Loo was, ge zien de discussie die gaat over een eventuele vijfde wethouder, gister middag de meest opmerkelijke. Ver der had de burgemeester van Win schoten, die in beginsel op 16 okto ber geïnstalleerd wordt, nog slechts een bescheiden indruk van de pro blemen waarmee Schiedam kampt. Hij had een deel van de collegever gadering meegemaakt en zei na af loop: „Ik ben erg prettig ontvangen. Het geeft mij de j.idruk, dat ik hier met plezier zal werken". De wethou ders vond hij „aardige mensen, moet ik nog meer superlatieven laten ho ren?" Te Loo wil hier met zijn vrouw Ja- coba Scharft en zijn twee kinderen zo snel mogelijk komen wonen („het is in Winschoten nog een kwestie van even de taken verder verde len"). Met het oog op de verhuizing is mevrouw Te Loo gisteren een kijkje gaan nemen op de Schiedamse woningmarkt. Zij heeft dus al meer van de stad gezien dan de toekomsti ge eerste burger van de stad, die zelf nog nauwelijks tijd had het stads kantoor eens goed te bekijken. De inrichting van de burgemeesterska mer laat hem vrij koud; niet omdat hij de smaak van Arie Lems deelt, maar „omdat ik in zo'n vertrek zit om te werken, niet om naar het pla fond te staren". Bovendien: „Met dat schilderij heb ik geen problemen. Ik ben trouwens nogal lui in het veran deren van een inrichting". Te Loo sprak verder van een bush- bush van informatie, die op hem af gekomen is, en van een tweerich- tingverkeer in de uitwisseling van ideeën met de wethouders. De porte feuilleverdeling was daarbij nog niet aangeroerd, wèl de stadsuitbreiding, de economie en de binnenstad. „Ik vermoed, dat er in de binnenstad wel werken liggen die vast nog bij de stadsvernieuwing aan de orde ko men", zei hij daarvan. Winschoten'wil Te Loo nu zo snel mogelijk achter zich laten. Ik ben niet van plan over het graf mee te regeren", zei hij. John te Loo zette gisteren voor het eerst voet op Schie damse bodem. Van de stad zag hij echter het stadskantoor zelfs nog maar nauwelijks. Hij denkt aan een tweede oriënta- tiebezoek vóór zijn installatie. Zichtbaar ontroerd ontving mevrouw H. Barendsen uit Vlaardingen een geheel verzorgde Rijn reis van een week uit handen van Wax Tailleur. De eerste duizend gulden van een door een keten van wolzaken opgezette actie in samenwerking met de Stichting Geef Max De Zak, kwamen door een gelukkige speling van het lot terecht in Vlaardingen. Mevrouw H. Barend sen die zaterdag vertrekt, was 27 jaar niet op vakantie geweest. Maassluis De gemeente Maassluis heeft een kin derraad. Deze raad is van middag door wethouder Gré van Eck-Grootveld in het stadhuis geïnstalleerd. De Maassluise Kinderraad is opgericht in het kader van het Internationaal Jaar van het Kind 1979. De installatie is de eerste stap in de richting van tal van activiteiten die in Maas sluis staan te gebeuren De kinderraad bestaat uit 23 kinderen die twee of drie keer bijeenkomen om zaken te be spreken die de kinderen in Maassluis bezighouden. De raadsleden zullen dajrtoe de vragen en/of wensen die on der de schooljeugd leven zo veel mogelijk verzamelen en die in hun vergaderingen aan de stellen. De vergaderingen lijn openbaar - dus iedereen mag daarbij zijn - en worden gehouden in het stadhuis in Koningshoek. Woensdag 10 oktober vergadert de Kinder raad samen met het college van burgemeester en wethou ders om 2ijn bevindingen te rapporten. Deze vergadering wordt in de raadszaal gehou den. De Kinderraad wordt be geleid door Ria Groenewegen en Coby Timmermans, leden van het plaatselijk Comité In ternationaal Jaar van het Kind 1979. In de raad hebben zitting: Hans Beun, Clioschool; Joop Erkelens, Prinses Christina- school; Karen v.d. End, Kardi naal Alfrinkschool; Edwin Hendriks, Neil Armstrong- school; Connie v.d. Hoek, Prins Willem-Alexander- school; Carl v.d. Horst, T.M. Gilhuisschool; Arnout Kal, 't Hoeckertje; Hans Kerkhof, St. Antoniusschool; Mareia de Klerk, John F. Kennedy- school; Arjen van Klink, Groen van Prinstererschool; Johan Lucardie, De Clipper; Paul van Meeteren, Minister de Vissersehool; Caroline van Noort, Koningin Wilhelmina- school; Suzanne Ouwehand, Panta Rhei; Selma Ozmen, Prins Bernhardschool; Hans Ploeg, Wevershoek; Matthijs Rijnberg, De Dreef; Karinja, Schonenberg, Mr. Blomschool; Joke Speel, St. Antonius school; Jaap Thoen, J.P. Ken- nedyschool; Janneke Vreug- denhil, Dr. A. Kuyperschool; Pieter Waasdorp, Groen van Prinstererschool; Jeroen van Wing, Kardinaal Alfrink school. Vlaardingen Ruim hon derdzestig middelbare scholie ren gaan volgende week dins dag tijdens de avondspits een verkeersonderzoek doen bij alle drukke verkeerspunten in het Vlaardingse centrum. Dat doen zjj in opdracht van het gemeentebestuur, dat graag een overzicht wil nebben van bestemming en herkomst van het verkeer. De scholieren wa-, ren voor het karweitje overi gens wel te porren: iedere medewerker krijgt van de ge meente 25 gulden, Gisteren zijn de jongelui al geïnstru eerd. Het aantal werklozen in de regio Nieuwe Waterweg Noord is ten opzichte van eind juli gestegen met 207 naar een totaal van 2733,1645 mannen en 1088 vrou wen. Deze stijging wordt voor het grootste deel ver oorzaakt door de aanmelding van schoolverlaters en het aanbod van ongeschoolden. Het werkloosheidspercentage mannen bedraagt thans 2,9 procent, wat neerkomt op een stijging ten opzichte van eind juli met 0,2 procent. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 948 tot 877 en de vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 91 naar 108. Het aanbod van personeel in de bouwnijverheid steeg in ge ringe mate van 70 naar 73. Hoewel de vraag naar perso neel daalde van 143 naar 123, blijft deze bedrijfstak kampen met een ernstig tekort aan vakbekwaam personeel. Het aanbod van metaalperso- neel steeg van 344 naar 372. De herstructurering van de scheepsbouw in het Water weggebied gaat zich thans enigszins in de werkloosheids cijfers manifesteren. De vraag naar mannelijk personeel nam toe van 436 naar 484. Het be drijfsleven heeft vooral be hoefte aan jeugdig geschoold personeel. In de sector handels- en kan toorpersoneel overtreft het aanbod van personeel het aan tal geregistreerde openstaande vacatures. Door de toeloop van school verlaters is met name het aan bod van vrouwelijk personeel tot 23 jaar aanzienlijk geste gen, van 547 eind juli naar 618 eind augustus. Het aantal va catures voor jeugdigen tot 19 jaar bedraagt 188 voor jongens en 23 voor meisjes. In de me taal en in de bouw zijn er goe de mogelijkheden voor jeugdi ge geschoolde mannen. De komende maanden zal het bedrijfsleven wederom ver zocht worden, in het kader van de halfjaarlijkse vraagac- quisitie, hun behoefte aan per soneel aan het arbeidsbureau bekend te maken. De direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau, de heer J. A. van De muurschildering van Ramona Parra staat nu op het Emmaplein; zij kwam er zonder inspraak. 'et nieuwe kantoor van het pureau Herdenkingszegels «n de Arnold Hoogvliet praat in Vlaardingen is gïste- [en officieel in gebruik geno- pen. Deze gebeurtenis werd Gemarkeerd door het be kendmaken van de voorlopi- 08 netto-opbrengst van de jjibileumzegels 175 jaar Ka per van Koophandel en Fa- pneken voor Rotterdam en Beneden-Maas. Directeur f* M. den Draak van het Bu- IjSb Herdenkingszegels werhandigde Ir. B. Wilton, P® voorzitter van deze Kamer een cheque van 55.000 gul den, die door de heer Wilton op zijn beurt weer doorgege ven werd aan Mr. W. G, A, de Meester, de voorzitter van het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. De heer De Meester bedank te de heer Wilton voor dit ge baar en maakte bekend dat het geld besteed zal worden aan het financieren van die activiteiten voor de bewoners van de internaten, die niet door het rijk gesubsidieerd worden. Schiedam „Waaruit heeft dan deze keer eigenlijk die inspraak bestaan?" zo vraagt de bewonersvereni ging van Schiedam-Centrum zich af In een brief die gis teravond de deur is uitge gaan. Het schrijven is ge richt aan burgemeester en wethouders en gaat over de Chileense muurschildering', die vorige week door Ramo na Parra op het Emmaplein is aangebracht Het college had vorige maand de gemeenteraad toegezegd, dat de bewonersvereniging bij de uitvoering betrokken zou worden. De schildersbrigade is echter niet door cultuurwe thouder Herman Posthoorn naar de bewonersvereniging verwezen. Een brief, die de gemeente zond aan de voorzit ter tan de bewonersvereni ging, Hans Uittenbogaard, kwam pas een half uur voor dat de Chileense schilders zou den beginnen bij hem binnen. Uittenbogaard: „Op dat mo ment had ik eigenlijk niet zo veel tijd. Dat was wel jammer. Ik werk namelijk, en daar had de gemeente misschien wel een beetje rekening mee kun nen houden..." De voorzitter van de bewo nersvereniging noemt het een farce, dat juist Posthoorn, die in het college met inspraak be last is, deze gelegenheid tot in spreken zo heeft verknoeid. „Dat geeft weinig vertrouwen in de procedure voor een in spraakverordening," aldus Hans Uittenbogaard. Het is de tweede slechte erva ring, die bewonersvereniging Sehiedam-Centrum heeft met de werkwijze van de gemeen te, waarbij inspraak was be loofd. De penningmeester van de club, Henk Nieuwenhuij- sen, had van wethouder Chris Zijdeveld enkele maanden ge leden de toezegging gekregen dat de vereniging bij de plan nen met het Rijnbende-com plex zou worden betrokken, maar vorige maand werd be sloten dat het grootste deel op een oude distilleerderij na tegen de vlakte zou gaan. Nieuwenhuijsen had van niets gehoord. Vlaardingen De project groep Schoolstraat heeft in haar laatste vergadering de tekeningen voor de herin richting en renovatie van de straat practïsch allemaal vastgesteld. Alleen de geve lindeling van pand nummer 35 wordt herzien. Architect Geluk gaat voor deze win kelpui een alternatief ont wikkelen. Ook de daklich- ten van de nummers 15/19 zullen nog enigszins herzien worden. In de vergadering daarvoor had dc projectgroep al beslis singen genomen over de uit voering en de aannemer. Ten aanzien van dat laatste heeft B en W gisteren beslissingen ge- Maassluis/Den Haag Het tweede-kamerlid voor het CDA Piet van Zeil heeft de ministers van economische en sociale zaken vragen ge steld over de Vertenaak. V3n Zeil wil onder meer van de ministers weten of het kabinet bereid is met de vakbonden en de raad van bestuur van Verto in overleg te treden om te na te gaan of Verto Maassluis behouden kan worden. Verder voelt Van Zeil de mi- mer.' nisters aan de tand over de voorgeschiedenis van Verio's dreigende ondergang. Hij wil bijvoorbeeld weten of het waar is dat de raad van be stuur destijds om overheids steun heeft gevraagd, wanneer dat gebeurd is en waarom de overheid niet op de aanvraag is ingegaan. Bij Verto zelf wist men van de vragen niets af. Een vak bondswoordvoerder: „Van Zeil heeft zich kennelijk huiten het actiecentrum om geïnfor meerd. Dat vinden we jam- nomen. De hoogte van de in schrijving voor de panden 7 en 9, waarvoor de bestektekenin gen al klaar waren, zal maat gevend worden voor de aanbe steding van het verdere project. Veel waardering had de pro jectgroep voor het werkstuk van dc heer Struijs over de historie van- de Schoolstraat Zijn. suggestie om de panden te voorzien van op de historie ge baseerde namen werd door de projectgroep overgenomen. De suggestie om gevelstenen aan te brengen tegen de gevels werd doorgeschoven naar de commissie stadsherstel en stadsverfraaiing, die al heeft laten weten daar niet ongevoe lig tegenover te staan. Begin november zal er een grote informatie-avond gehou den worden voor bewoners en andere belangstellenden. Dan zullen ook de definitieve plan nen gepresenteerd worden. Lent, acht de stijging van het aanbod van personeel gezien de tijd van het jaar niet on rustbarend, maar hij voegt daaraan toe: „...een en ander neemt niet weg, dat in sommi ge bedrijfstakken de arbeids- marktsitüatie, hetzij voor de werknemers, hetzij voor de werkgevers, verre van roosk leurig is." Schiedam B en W hebben vastgesteld dat binnen afzien bare tijd een pand aan de Ma- riastraat in gebruik wordt ge nomen om te dienen als infor matieruimte voor problemen met betrekking tot stadsver nieuwing. Gezien de interim saldoreke ning moet in de Mariastraat en omgeving hard worden gewerkt aan de stadsvernieu wing. Het overleg met bewo ners en gebruikers van die buurt loopt inmiddels al wel, maar er is behoefte aan een gemakkelijk in- en uitloop- punt waar men vragen terecht kan. Daartoe zullen gemeente ambtenaren in de woning an nex winkel aan de Mariastraat 52 over enige tijd voor bereik baar zijn. Vlaardingen In allerijl is gistermiddag de 30-jarige L. B. K. uit de Vlaardingse Pieter Karei Drossaertstraal naar het ziekenhuis vervoerd. De man had zoutzuur over zijn voeten gemorst. In het Holy- ziekenhuis bleken zijn ver wondingen nogal mee te val len. Dit had de man te danken aan zijn snelle reactie. Na het morsen van het bijtende goed je is hij met de voeten in het water gaan zitten. Nu hield hij er alleen een paar blaren aan over. Na behandeling mocht hij het ziekenhuis weer verla ten. Vlaardingen Een korte maar felle uitslaande brand heeft gisteravond een bene denwoning aan de De Ruijter- straat in luttele minuten in de as gelegd. Het interieur van de woning brandde geheel uit. Over de schade en met name die aan de belendende wonin gen was gisteravond nog niets bekend. Ook over de oorzaak valt nog niets met zekerheid te zeggen. De brand ontstond gisteravond omstreeks kwart over negen en trok een veel publiek. De politie moest al haar surveille rend personeel inzetten om het verkeer te regelen en het pu bliek op een afstand te hou den. Gedeelten van de Van Leyden Gaelstraat moesten worden afgezet De woning werd bewoond door een oude re, alleenstaande man. ilS" .ei?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1