m ji - V" V'" n»!1m.;,/.' Y"i,:;v Ds. Baak: evangelische opdracht Ds. Keiling: Begin bij jezelf Pastor De Lange: Geen dogma Dhr.Jansen: mondiaal inclusief denken H. Versluys: M.W. Lensvelt: schepping mag niet vernietigd desastreus J. Schriel: te beperkt D.Rodrigues: afschrikking Leo Zeef: vernietigingstechniek volmaakt PPR: volledige! Wat vindt het IKV' de afwijzing W. van Toor: duidelijk standpunt Mevrouw Hordijk: persoonlijke verandering VRIJDAG 14 SEPTEMBER iQ?Q VD/SC/WW 4 of Vlaardingen Kernwapens in Nederland, veel mensen vinden het een moeilijk pro bleem. En terecht. Velen zouden ze het liefst niet in het land hebben, maar be schouwen het bezit ervan als een noodzakelijk kwaad. Anderen neigen tot een ra dicale afwijzing en geloven dat als niet iemand er mee begint om deze wapens af te schaffen we nooit verder zullen komen. In de week van 22 tot 30 september organiseert het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) weer de jaarlijkse vre- desweek. Een week speciaal bedoeld om 2ich nader op de problematiek van de kern wapens te bezinnen. Zelf heeft het IKV zijn mening over de kernbewapening nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Die mening brengt het kernachtig tot uitdrukking in het motto: Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland. Het IKV is een landelijke organisatie, waarin mensen van diverse kerkelijke ge zindten zitting hebben. Ook in Vlaardingen heeft de groep haar afdelingen. Het leek die gezamenlijke afde lingen interessant om nu eens in Vlaardingen te pol sen hoe er verspreid over di verse kerken en politieke groeperingen over de kern bewapening gedacht wordt. Op deze pagina volgt een overzicht van die meningen. Het is een veelkleurig pa troon van meningen en op vattingen geworden. Het IKV zelf geeft tenslotte zijn eigen mening. Programma Het Vlaardingse IKV heeft voor de vredesweek het vol- fende programma opgesteld: londerdag 20 september: 19.15 tot 19.45 Interkerkelijk avondgebed in de Johannes de Doper kerk. Om 19,30 vertrekt er vanaf de Johannes de Do- perkerk een fakkeloptocht. Eindpunt: markt stadhuis, ds Van Veen en burgemeester Kïeboom zullen hier het woord voeren. Zaterdag 22 september: 9.30 vredesmarkt op het Liesveld. Zondag 23 september: The madiensten in de diverse ker ken. Woensdag 25 september: Po litieke forumavond in zaal Triangel. Optreden cabaret „Zwart op de loer". Aanvang 39.45 uur. Zondag 30 september: Vre- desdienst in de Pniëikerk, voorganger ds. Bouma. Aan vang 19,00 uur. Donderdag 4 oktober: Nabes preking van de Vredeskrant 'in de Oosterkerk, aanvang 20.00 uur. „Ik kan me geen omstandighe den of vijand voorstellen die het bezit, laat staan het ge bruik van kernwapens recht vaardigen. Ik 2ou graag willen bevorderen dat dat besef in mijn kerk algemeen wordt, maar heb de teleurstellende ervaring dat dit éen moeizame taak blijkt Als het erop aan komt blijkt de meerderheid van de christenen meer op (kern-)wapengeweld te ver trouwen dan op de overmacht van Gods liefde. En dat lijkt mij ook typerend voor de kerk in de eeuwen achter ons -uit zonderingen daargelaten-: dat zij nooit die vredesbeweging op aarde geworden is, die zij had moeten 2ijn, Teveel heeft de kerk de vrede voor het hart - wat is dat voor een vrede? - losgemaakt van de vrede op aarde." „Ik heb me van het begin af aan kunnen vinden in het motto: Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit' Nederland. Want de bewape ningswedloop is zinloos. Dat heb ik van Boerwinkel ge leerd. Het is een evangelische opdracht onze houding niet te laten bepalen door het gedrag van onze tegenstander." De heer B.Bank is gerefor meerd predikant „Het is voorbij alle zedelijk heid te denken dat een situatie of een vijand een kernbom verdient. Kernwapens doen de hel losharsten. Wie durft dat te rechtvaardigen, behalve de duivel himself? „Alleen het bezit van kernwa pens al is voldoende om een mentaliteit te wekken en te voeden die uitgaat van een. grenzeloze en mateloze ge welddadigheid; het bezitten van kernwapens betekent al tijd: het ontwikkelen van nieuwe kernwapens. En dat heeft tot nu toe altijd geleid tot een steeds verdergaande ver laging van de „atoomdrem- pei"" „Wij - „christelijk" westen - hebben de verantwoordelijk heid voor het leven en dood van de halve wereld in onze handen. Wij zullen moeten durven zeggen: niet. jij of ik, maar jullie zullen in elk geval niet vernietigd worden. Chris tus zei bij de vraag: jij of ik?, „dan liever ik"." „Wie kernwapens de wereld uit wil helpen, moet het me chanisme van bespiedend wantrouwen doorbreken. En als je daaraan wil beginnen moet je bij jezelf beginnen. Help ze de wereld uit en begin bij je zelf. anders wordt het een loze kreet waarbij ieder weer lekker op de ander gaat wachten." De heer G. KeÜlog is Ned- .Hervormd predikant „Het gebruik van kernwapens is in wat voor omstandigheden dan ook niet te rechtvaardi gen. Een andere kwestie vind ik echter het bezit van deze wapens, al realiseer ik me heel goed dat het van het idee van afschrikking naar het gebruik van die wapens maar een klei ne stap is. We moeten daarom streven naar een wederzijdse afschaffing van kernwapens" „Kerken hebben, vind ik, wel degelijk een taak om de dis cussie en bewustwording over oorlog en vrede te bevorderen. Kerken kunnen er op aan dringen dat er gewerkt wordt aan vrede en gerechtigheid in deze wereld en dat elke vorm van geweld inhumaan en dus ook in strijd met het evangelie is, maar over het hoe en welke strategie te volgen moeten po litieke partijen zich buigen; kerken mogen niet de preten tie hebben om politieke oplos singen te geven." „Dat de kernwapens om te be ginnen uit Nederland zouden moeten, kan ik persoonlijk wel onderschrijven. Je zou het kunnen zten als het maken van een eerste gebaar, een profetisch gebaar misschien wel. Maar we moeten het mot to met voorzichtigheid hante ren en er geen dogma van ma ken. Misschien moet je wel ka tholiek zijn om huiverig te zijn voor elke vorm van dogmati sering." De heer A. De Lange is RK- pastor Ök-OVW,; 'i "■,!1'"'M-111 \!ii.v .ij!'',1."" ,i,1 "I 11,, "ij111 11 11 i" i11 111 11111''.I ,0 •"''■•l1', I |i.'«1 .Mil. 'l, 'I' ll*'i I .i|i i .1 11 "I i ui, „Het kernprobleem moet mijns inziens niet gezocht wor den in het bezit en gebruik van kernwapens (of nóg veel verschrikkelijker wapens die ongetwijfeld uitgevonden zul len worden) en het uit de we reld helpen daarvan, maar de tot nu toe onmogelijkheid om begrip tussen de volkeren (machtsblokken) en voor hun culturele - godsdienstige ach- tergrondverschiUen aan te kweken." „Zolang er op de aarde machtsblokken zijn, welker leiders redeneren vanuit ge heel verschillende culturen, fodsdiensten en atheismen an ik mij voorstellen dat er oorlogen zullen zijn. Tijdens die oorlogen zullen de blokken zich van de in hun ogen meest doeltreffende wapens, dus ook kernwapens willen bedienen. Er wordt dan niet naar recht vaardiging gevraagd," „Het motto: help de kernwa pens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland, vind ik gezien deze realiteit dan ook onjuist. Hoezeer ik ook begrijp dat het een eerlijke wens is. Maar het kernwapenprobleem is slechts een gevolgprobleem, terwijl het oorzaakprobleem van overheersing en macht zou moeten worden aange pakt. Daar voor is een mondi aal inclusief denken noodzake lijk." De heer H-J-Jansen is lid van de Remonstrants Gere formeerde Gemeente. „fn onze CDA-fractie wordt over de kwestie van de kern bewapening verschillend ge dacht. Velen bij ons in de frac tie vonden de term „kernbe wapening" te beperkt. Nie mand is voor de atoombom, maar zijn de biologische wa pens en de strijdgassen wel te rijmen met wat God met de schepping heeft bedoeld? En wat te denken van de bombar dementen door de geallieerden in de oorlog? Dresden, in éin nacht verwoest, naar ik meen ISO duizend mensen in een vuurstorm verteerd?" ^Maar een andere vraag. Zou er van een Tweede Wereld-, oorlog sprake 2ijn geweest als Engeland, Frankrijk, Rusland en ook Nederland er een even afschrikwekkende weermacht op na hadden gehouden als Duitsland deed? Heeft het ont breken van een „afdoende" bewapening in die tijd niet tientallen miljoenen slachtof fers tot gevolg gehad?" „Natuurlijk zijn wij het eens mei de stelling dat de kernwa pens de wereld uit moeten, maar dan wel via de bespre kingen zoals die op internatio naal vlak over deze zaak wor den gevoerd. Er zijn echter ook CDA-ers die de kernbe wapening zo demonisch vin den; dat wij als christenen daar zondermeer nee tegen moeten zeggen." De heer XSchriel Is fractie voorzitter van het CDA „Over de gevolgen van een eventueel gebruik van kern wapens kan ik kort zijn; desas treus en onmenselijk en daar mee volstrekt in strijd met de opvattingen die ik als socialist heb over het tot stand brengen van maatschappij-veranderin gen. Ik kan me geen vijand voorstellen die het bezit van kernwapens rechtvaardigt" „In het verleden is meer dan eens gebleken dal het een haartje gescheeld heeft of de kernwapens werden inder daad gebruikt, zoals zeer re cent nog eens bleek. Is het geen onmenselijk systeem om enkelen met een zo grote ver antwoordelijkheid op te sche pen?" „Help de kernwapens de we reld uit, om le beginnen uit Nederland. Dat motto onder schrijf ik graag. Nederland mag dan een klein land zijn, ik ben ervan overtuigd dat 2o"n opvatting binnen NAVO-ver band effect kan hebben op de standpunten van andere wes terse landen. En indien men zich zou willen verschuilen achter de omstandigheid dat de Warschau-pact landen 'daarmee eenzijdig bevoordeeld zouden worden, geeft men mijns inziens tevens tegelijker tijd te kennen dat het eerste deel van het motto niet serieus bedoeld is." de heer Versluys is fractie voorzitter van de PvdA „Wij kunnen ons geen omstan digheden voorstellen die het gebruik van kernwapens rechtvaardigen. En wanneer je de stelling dat het bezit alleen al van kernwapens te veel ge vaar inhoudt los van alle pro^ blemen beziet» is die stelling volkomen juist. Maar we beho ren ons wel af te vragen of eenzijdige bewapening niet net zo gevaarlijk is." „Wij als partij willen graag meewerken om de discussie ten aanzien van het bezit en gebruik van kernwapens op gang te brengen. Maar wij moeten ons wel steeds beden ken dal Gods heil voor deze wereld ten diepste inhoudt de bekering van zondaren door het verzoenend lijden en ster ven van Christus." Onze opdracht is de aarde te bebouwen en bewaren tot eer van God en tot welzijn van de naaste. Vernietiging van Gods schepping is uit den boze. Daarom moeten kernwapens niet alleen Nederland uit. maar behoort er een algehele ontwapening van kernwapens tot stand te komen. Wanneer de mensheid niet snel de kern wapens opruimt dan zullen de kernwapens de mensheid op ruimen. Maar al zou men alles ontwapenen, hetgeen een uto pie is, dan is er nog geen vre de, want de oorlog zit in ieder mens; Alleen als wij levert vanuit de Vredevorst krijgt men vrede." De heer Lensvelt is fractie voorzitter van de SGP/GPV. „Een rechtvaardiging voor het bezit of gebruik van kernwa pens? Het is moeilijk om zich dat in abstracto voor te stellen; mede gezien de morele bezwa ren die aan het gebruik van kernwapens kleven; mocht zich echter de situatie voor doen dat de fundamentele vrij heid van de mens in gevaar wordt gebracht dan achten wij dat evenzeer onaanvaardbaar. We moeten ons bovendien be wust zijn van de afschrikken de werking die kernwapens kunnen hebben. D'6S keert zich uiteraard tegen het ge bruik en bezit van die wapens in zijn algemeenheid, maar de huidige situatie vraagt een ge nuanceerder standpunt. We willen niet uitsluiten, dat tot het behoud van de fundamen tele vrijheid van de mens de dreiging van de (beperkte) in zet van kernwapens of een werkelijke beperkte inzet kan bijdragen. De afschrikkende, functie van deze wapens moet niet worden onderschat; zon der deze zou de dreiging van een oorlog wel eens veel gro ter kunnen worden, wat ook een gevaar is voor de mens heid. De heer Rodrigues Is fractie voorzitter van D'66 „Wij als PSP wijzen het bezit van kernwapens af, dus zeker het gebruik daarvan. Er is geen enkel doel te bedenken dat het gebruik van dergelijke wapens ook maar een schijn van rechtvaardiging kan ge ven. Bovendien werken wij' door het in bezit hebben van kernwapens mee aan een mo gelijk gebruik daarvan. De mensen die over kernwapens beschikken zijn niet volmaakt „Maar de vemietigingstech- niek, die is wèl volmaakt," zoals Harry Mulisch terecht opmerkte in zijn boek Wenken voor de Jongste Dag. Er zijn voldoende kernwapens op de wereld om deze vele malen te kunnen vernietigen. Deze griezelige overbewapening is van belang voor de wapenin dustrie, een van de belangrijk ste pijlers van het' westerse economische stelsel." irHei doorgaan met de bewape ningsspiraal zal zeker tot een wereldramp leiden, Nederland moet duidelijk maken dat het geen heil ziet in massa-vernie tigingswapens door ze zelf van eigen bodem te verwijderen. Daarvoor zal het NAVO-bond- genootschap opgezegd moeten worden. De PSP zegt daarom volgens mij terecht: Nederland uit de NAVO, de NAVO uit Nederland, De heer f^Zeef komt volgen de jaar in de raad voor de PSP. groep mensen die de vredesweek organi seertzelf van de pro blematiek? Hieronder volgt hun commentaar. „Het gebruik van kernwapens is op geen enkele manier te recht vaardigen, want het zal tenslotte leiden tot to tale vernietiging van de mensheid, nog afge zien van de ellende van onschuldige men sen bij een beperkt ge bruik. Bovendien houdt het in bezit heb ben van wapens, dus ook kernwapens, altijd het gevaar van gebruik in. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. De PPR wijst daarom het bezit en gebruik van kern wapens zeer beslist af. We kunnen er kort over zijn; de PPR on derschrijft het motto van het IKV, de kern wapens de wereld uit, om te beginnen uit Ne derland, volledig. Zo zou Nederland een goed voorbeeld kunnen geven." „Wij als VVD kunnen ons heel goed voorstel len dat er omstandig heden of een vijand het bezit en het gebruik van kernwapens kun nen rechtvaardigen. Momenteel bezitten de Warschau-pact landen een zo groot potentieel van kernwapens, dat hiervan een grote drei ging uitgaat, waarop de bewapening van de NAVO-Ianden het eni ge passende antwoord is. Het bezit van kern wapens houdt geen ge vaar in, het gebruik echter wel. Maar de NAVO is een defensief bondgenootschap, dat gericht is op voorko ming van oorlog." „De VVD heeft over de kernbewapening dus een duidelijk standpunt. En op de vraag van het IKV of de bewapeningswed loop niet in strijd is met Gods heil voor deze wereld moeten wij antwoorden dat zoiets zich aan ons oordeels vermogen onttrekt W. van Toor is de fractie-assistent van de VVD „Het gebruik en in be zit hebben van kern wapens geeft aan dat wij als mens niet in staat zijn Gods wet te volgen. Het is een te ken van onze onmacht en zwakte. Het in bezit hebben alleen al van kernwapens kan men sen er toe brengen el kaar te vernietigen. Om daar iets tegen te doen is echter een kwestie van politiek. En het Leger des Heils houdt zich niet bezig met politiek. Daardoor heeft het Leger toe gang tot bijna elk land om de lijdende mens te helpen." „Maar persoonlijk zal iedereen het zijne moe ten doen tegen deze dingen. Maar als orga nisatie moeten wij ons buiten deze politiek houden om zo meer te kunnen doen voor Gods Koninkrijk en Zijn heil te bevorderen. Tot slot ondersteun ik de oproep van het IKV aan de politieke par tijen om de kernwa pens de wereld uit te helpen, om te beginnen uit Nederland, volko men. Maar ik geloof dat er een persoonlijke verandering van de mens nodig is om dit te bereiken." Mevrouw DLH.Hordijk is lid van het Leger des Heils Uit de meningen op deze pagi na weergegeven blijkt gelukkig dat bijna iedereen tegen hét ge bruik van kernwapens is; im mers die wapens hebben het ver mogen om de gehele mensheid tc vernietigen. Maar over het bezit van kernwapens wordt kenne lijk heel anders gedacht Wij vin den dat als je kernwapens bezit je er ook op den duur naar zult grijpen om ze tijdens een con flict in te zetten. En gebruik op kleine schaal kan gemakkelijk leiden tot een uitbreiding naar grotere schaal, met andere woor den: wereld vernietiging." „Een belangrijke vraag is voor ons ook: wie kan, mag of durft de verantwoording te nemen om te beslissen kernwapens In te zetten? De mens nu een maal fouten cn daarom lijkt ons de kans op een foutieve beslis sing niet gering; dan latei: we de mogelijkheden van terreur »n ongelukken nog buitec, beschou wing, Daarom wil hat HLV -en gelukkig met hen óieeds meer anderen- de kernwapens de we reld uit helpen en vindt dat Ne derland een eerste stap zou kun nen doen in het proces van we derzijdse kernontwapening." „Kernbewapening is bovendien een teken van zwakte. Het leidt tot wederzijdse volkerengijze- ling (over terreur gesproken- D.Velen echter kennen aan de atoomwapens een afschrikking sfunctie toe. Maar met de steeds verdergaande perfectionering van de wapensystemen neemt deze afschrikkingsfunctie af. Het tijdstip nadert waarop het mogelijk wordt om een vijand met één druk op de knop te ver nietigen en verdediging geen en kele zin meer heeft. Hoe groot zal die verleiding worden? Wij vrezen: te groot. In het verleden is inderdaad meermalen met de inzet van atoomwapens ge dreigd. Het hoeft maar één keer mis te gaan. Voor ons een reden te meer ook het bezit van kern wapens af te wijzen." „Het is voor ons verheugend te vernemen dat vele kerkelijke leiders bereid zijn *»ok hier in Vlaardingen binnen hun ge meentes de gesprekkei op gang te brengen vanuit het geloof, de ethische problemen nnd de kernbewapening aan te mijden en aan tc tonen dat deze btwape- ning inhumaan is en in strijd met Gods liefde." „Velen vinden dat de beslissin gen binnen de politiek genomen moeten worden. Gelukkig heb ben de meeste politieke partijen ook redelijk duidelijke uitspra ken gedaan. Jammer» dat de VVD een standpunt inneemt dat lijnrecht tegenover het onze staat, maar duidelijk is het wel. En dat er binnen het CDA zo ver deeld over gedacht wordt of heet dat genuanceerd? blijft ons inziens alleen maar de onduide lijkheid bevorderen." „Dat een toch wat meer eensge zind standpunt binnen de PvdA ook niet tot beslissingen in de. goede richting leidt en de duide lijke uitspraken van PPR en PSP kennelijk niet genoeg ge wicht in de schaal leggen, doet ons dan ook verzuchten: dames en heren politici, zet uw uitspra ken om in beslissingen! Laat zien dat de wil tot werkelijke mentaliteitsverandering bij u aanwezig is! Het gaat hier ten slotte om problemen die alle par tijpolitieke geschillen ver te bo- ven gaan. „Verder zouden wij willen op merken dat ook wij vinden dat kernbewapening een symptoom is en dat de problematiek veel dieper zit, maar voelt u zich hier door niet ontslagen van de plicht deze symptomen te bestrijden! Moeten we de patiënt dan maar laten bezwijken, omdat we nog niet weten aan welke ziekte hij lijdt?" „Het feit dat er naast de kernbe wapening een zo mogelijk nog bedreigender bevrapening be staat in de vorm van gassen en biologische strijdmiddelen mag natuurlijk nooit een excuus zijn om dan maar helemaal niets te doen. Tot slot het motto „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Dat motto is vaak verkeerd geïnter preteerd. Het eerste deel van het motto slaat op de mentaliteit die nagestreefd wordt En het twee de deel is er de consequentie vam als we serieus een dergelijke si tuatie van een kern wapen vrije wereld willen bereiken, dan moeten we bereid zijn zelf een eerste stap te zetten en dus in Nederland te beginnen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4