SCHIEDAMSCHE COURANT Begroting Vlaardingen weer sluitend 1 m I L Sneltram rijdt vóór 1986 naar Kethel kop wm mm* J Schiedam niet 1 bestand tegen standwerkers Schoolbuitenhuis zet leerlingen op rantsoen Hele buit gewapende overval nu al terecht Gat van twee miljoen gedicht Water flink duurder Geiserhuur 10% omhoog Ambulance 16% duurder Kind ernstig gewond Motorrijder overleden M.s. Riegel: het nieuwe domein van de zee- kadetten wmm Inbrekers in arrest na politieschol Man ove^loord Schoolraad wil onderzoek Wethouder stelt fietsersbond gerust fandag 17 september 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -- 104de jaargang no. 26449-iS PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL VlaardingenDankzij een doeltreffende samenwer king tussen de Amsterdam se en Vlaardïngse politie corpsen is het de Vlaar- dingse recherche reeds nu al gelukt de buit ter waar de van een half miljoen grilden, die woensdagmid dag bij een gewapende roof overval in Vlaardingen be machtigd werd, te achterha len. De buit werd in zijn ge heel aangetroffen in een Amsterdams pand. Een van de belangrijkse hulpmiddelen bij het ach terhalen van de buit is het buurtonderzoek geweest dat de Vlaardingse recherche onmiddellijk na de roofo verval in stelde. Het bleek dat buurtbewoners entoe vallige voorbijgangers de overvallers vlak voordat zij toesloegen hadden gadege slagen. Het gedrag van bei de mannen was dusdanig verdacht dat één van de ge tuigen het kenteken van de auto waarin de overvallers hun slachtoffers afwachtten in zijn geheugen had ge prent. De auto bleek afkom stig van een Amsterdams autoverhuurbedrijf. In combinatie met de iden titeit van één van de inmid dels gearresteerde overval lers. de 28-jarige Amster dammer R.V.E., leverde dat de recherche een voldoende aanwijzing om verder te gaan. De hulp van de Am sterdamse overvalcentrale werd ingeschakeld. De ar restant bleek daar geen on bekende. Waarop vrijdag middag de vondst van de buit volgde. De andere overvaller is nog voort vluchtig. In verband met de voortgang van het onder zoek wilde de recherche daarom geen verdere détails verstrekken. Verlenging door Holy wordt later bekeken Schiedam/Vlaardingen De komst van een sneltram naar Schiedam {en eventueel Vlaardingen) is door financiële en technische problemen ernstig vertraagd. Het ligt nochtans in de bedoeling van het dagelijks bestuur van Rijnmond om het eerste deel, van het Marconïplein naar Schïedam-Noord (Kethel), aan te leggen vóór 1986. Het omstreden traject via Holy naar de Broekpolder staat voor later op de prioritei tenlijst, zoals de Rijnmondtop die heeft voorgesteld in een eerste nota over herziening van het streekplan Rijnmond. Vlaardingen De 4-jarïge* Ren nies van Gelderen is zeer ernstig gewond geraakt toen hij gistermiddag de rijbaan van de Tweede Van Leyden Gaelstraat oprende en daar ge schept werd door een Schie damse automobilist. Het kind is met een ernstig schedel trau ma in het Dnkzigtziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Maasland--De 18-jarige Maaslandse motorrijder J.J.Doelman is ten gevol ge van rware verwondin gen, die hij opliep bij een ongeluk dat in de nacht van woensdag op donderdag plaatsvond, overleden. De jongeman was tegen een op de rij baan van de Westgaag geplaatste container op gereden. De container stond daar ten behoeve van sloopwerkzaamhe den en was volgens de politie door middel van een gloeilamp helder verlicht. De motorrijder is donderdagavond al overleden. Naar de juiste toedracht van het onge luk wordt een onderzoek ingesteld. Ook de voorbereiding van plannen heeft meer tijd ge vergd dan aanvankelijk was verwacht, vooral omdat in de discussie met minister Tuijm man een voorkeur werd uitge sproken voor. voorlopige, aan leg van een gewoon tramtracé van de Koemarkt naar Kethel, dat overigens dan al zou wor den afgestemd op sneltram- vervoer. Verdere vertraging van de railverbinding vinden de ge committeerden onwenselijk. Van het rijk zijn weliswaar geen grote financiële mogelijk heden te verwachten voor o- penbaar vervoer, maar bij het openbaar lichaam Rijnmond wordt ervan uitgegaan dat de verstedelijking (Holy-Noord, Woud hoek en Spaland) zo r sterk is gebaseerd op de rail- i verbinding met Rotterdam dat i niet langer gewacht mag wor- j den. Omdat de financiën van het rijk niet al te ruim zullen zijn, ziet Rijnmond echter wel een grotere druk op de infrastruc tuur. Een voorkeur krijgt daarom de aanleg van rijks weg 19 tussen Sehiedam- /Vlaardingen en Rijswijk, te realiseren in 1981, en daarom ook wordt rekening gehouden met verdubbeling van de Be- neluxtunnel, verbreding van rijksweg 19 voor wat betreft bet deel tussen Schiedam en Vlaardingen en de bouw van een nieuwe oeververbinding, de Blankenburgtunnel. Deze bolwerken worden gepland na 1986. In de eerste nota over de her ziening van het streekplan, wordt opnieuw een studietijd uitgetrokken voor aanleg van de Alexandertunnel en van rijksweg 14; dat laatste xs be slist opmerkelijk, omdat Rijn mond zelf ervan uitgegaan is dat gekozen moest worden tus sen rijkswegen 19 en 14/16. Het zeekadetcorps Maassluis hield zater dag „open schip". Ouders en belangstel lenden kregen volop de gelegenheid om het nieuwe onderkomen, de „Riegel", van onder tot boven te bezichtigen. Het m.s. Riegel werd In april dit jaar van het loodswezen overgenomen en verving zo de verouderde „Lemaire". Het was een stap die financieel mogelijk gemaakt werd door de medewerking van het ge meentebestuur en initiatieven vanuit de bevolking. Ongeveer tachtig bemanningsleden, waaronder zes meisjes en in leeftijd va riërend van twaalf tot achttien jaar, leren binnen het corps zeekadetten alles wat des zeemans is: roeien, zeilen, navigatie, splitsen en knopen, en EHBO. Doelstel ling van het corps: belangstelling kweken voor de zeevaart. Dat dit redelijk lukt mag blijken uit het feit dat zestig procent van de zeekadetten later een baan vindt die nauw met de scheepvaart is verbon den. S „Hef vierde standwerkersconcours van Schiedam is als evenement redelijk geslaagd", zei vrijdag J. Wagenaar, S voorzitter van het mark teven em ent, dat menige S.ïhie- dammer met een lege beurs naar huis deed terugkeren. De standwerkers waren gedwongen al him registers S open te trekken, omdat het publiek ach vrij terughou- dend opstelde. Een staaltje van overtuigingskracht gaf 5 een handelaar in schrijfwaren; de slachtoffers, die hun 1 nieuwsgierigheid niet konden bedwingen, waren na con- frontatie met hun goed verpakte artikelen soms teleurge- 2 steld. Desondanks was het geheel „een bonte vertoning". 2 De jury legde bij de beoordeling van dit landelijke con- g cours de volgende criteria aan: originaliteit, welbes- 3 praaktheid en overtuigingskracht. Als beste kwam uit S de bus de „blind'-verkoper W. M. Bos uit Den Haag. De j§ overige prijzen gingen naar L. Vosding (zakdoekenver- 5 koper) en J. J. Goppel groenteschaafverkoper). 2 Wethouder Scheeres van financiën zei dat het voor de po- litiek net zo goed als voor het standwerken; je moet je g verhaal verkopen, en het produkt wordt er gratis bijge- 2 leverd. „In mijn geval zijn dat de belastingen", g Het Schiedamse concours zal begin volgend jaar zijn eer- ste lustrum vieren, v SniiiiijiiniiiftuiiiiiiiuiiiiwiiiiimiuiiiumHiuiinniiffiiiinMiiniiiirmiimuiittummifitiiitm Schiedam Na het lassen van een waarschuwingsschot heeft de Schiedamse politie twee in brekers in de kraag kunnen grijpen. Dat gebeurde in de Tuinlaan, niet zo ver van het hoofdbureau. De inbrekers,* Rotterdammers van 36 en 48 jaar. waren binnengeslopen bij het kerkbureau van de ge reformeerde kerken in Neder land. Bij de komst van de politie waren zij ervandoor gegaan. Pas na het schot in de lucht bleven zij staan. Hoek van Holland Een ongeveer dertigjarige passa gier van de ferryboot St Ed mund werd zaterdagavond vermist. De man, met de Duitse natio naliteit, is in elk geval aan boord gekomen van de veer boot naar Harwich, naar ver luid onder invloed van alco hol. Kort na vertrek uit Hoek van Holland werd hij vermist en aangenomen wordt, dat hij overboord gevallen is. Zoekac ties van de reddingsboot Ko ningin Juliana, alsmede van schepen van loodswezen en rijkswaterstaat bleven zonder resultaat. Vlaardingen Het is Vlaaxdings wethouder voor fi nanciën weer gelukt ook voor het komende jaar de eindjes aan elkaar te knopen. Dat blijkt uit de vandaag aangeboden begroting voor 1980. Het gemeentebestuur is er in geslaagd om deze sluitend te houden en wist zelfs een grotere speelruimte over te houden dan voor dit jaar gold. Meest opvallende feit is dat men het gat voor 1980 dat in de meerjarenbegroting nog op twee miljoen werd geraamd heeft weten te dichten. Dat gat kon worden gevuld door een aantal forse meevallers. Zo bleek een aantal uitgaven in de meerjarenbegroting te hoog geschat en hoewel schat- tingen van andere uitgaven weer overschreden werden, resteerde er toch een positief verschil van bijna 2 miljoen, waarmee het geraamde tekort kon worden weggewerkt. De meevallers konden worden binnengehaald vooral in de sectoren van. het personeel, de kapitaalla5ten en de goederen en diensten. Tegenvallers zijn er echter ook. Zo wordt voor de sociale dienst en het toele veringsbedrijf een nadelig ver schil met de meeija ren begro ting genoteerd van totaal 338 duizend gulden. Om de begroting sluitend te krijgen hebben B en VV ook weer .een aantal tariefsverho gingen moeten toepassen. Over het algemeen zullen die verhogingen niet de jaarlijkse trendmatige verhoging van 3 1/2 procent overschrijden. De prijs voor het water zal echter wel fors omhoog gaan. Groot verbruikers zullen in 1980 een verhoging van 6,77 procent en kleinverbruikers 6,14 procent moeten betalen. Daarnaast wordt de geiserhuur met 50 cent verhoogd, hetgeen neer komt op een huurverhoging van bijna 10 procent. De am- buiancetarieven tenslotte stij gen het sterkst. Wie in 1980 van de ziekenauto gebruik moet maken zal 16 procen: meer moeten betalen dar. voorheen. Uit de begroting blijkt tevenr dat er eind 1979 een financieel reserve zal zijn van meer dar 8 miljoen. Hoewel het gemeen tebestuur meent dat een reser ve van 4 miljoen voldoende moet 2ïjn als „appeltje tegen dt dorst" wil het de resterende 4 miljoen toch liever niet direct verdelen. Het gemeentebe stuur geeft er de voorkeur aar met die verdeling te wachten op het moment dat de opstel ling van de meerjarenbegro ting 1981 - 1985 ter hand wordt genomen. Hetzelfde is het geval met de budgetaire ruimte die wethou der Van der Velden in de ge meentelijke begroting heeft weten te scheppen. Op eer. groot deel van deze financiële, armslag is al beslag gelegci door de in de meerjarenplan nen van 1980 opgenomen plannetjes. Voor nieuwe initia tieven blijft derhalve niet vee3 over. Bij de behandeling vart de begroting in de raad zal het college diverse voorstellen doen om het resterende vrij te besteden geld uit te geven aan nieuwe investeringen, perso neelsuitbreidingen en subsi dies. De raad mag dan beslis sen of met die verdeling ak koord gegaan kan worden. Schiedam Volgens de gemeentelijke schoolraad is een diepgaand onderzoek naar de exploitatie van het Schiedam se schoolbuitenhuis te Oosterhout dringend vereist De raad noemt het voedingsschema, dat in het buitenhuis wordt ge hanteerd, zo ontoereikend dat met het herzien ervan niet kan worden gewacht tot een algeheel onderzoek is afge rond. De schoolraad stelt dat in een brief aan wethouder Herman Posthoorn (onderwijs). Boven dien vermoedt de raad dat bij oe verhuur van het schoolbui tenhuis aan andere, niet- Schiedamse onderwijsinstellin gen een batig saldo resteert dat niet aan het schoolbuitenhuis zelf ten goede komt Afgelopen voorjaar heeft een afvaardiging van de school raad een onaangekondigd be zoek gebracht aan het huis in Oosterhout. Afgezien van de noodzakelijke verbouwing die aanstaande is, werd een ach terstand opgemerkt in het kleine onderhoud van het in terieur. Verder was de huis houdelijke apparatuur verou derd en de accommodatie van de keuken onvoldoende. Wat de kosten aan voeding be- teft werd berekend dat gemid deld per kind per dag minder dan drie gulden wordt uitgege ven. Een door de schoolraad ingeschakelde voedingsdes kundige kwam tot de conclu sie dat de verblijvende school kinderen óf honger lijden óf kwalitatief onvoldoende voe dingsstoffen binnenkrijgen. De hoeveelheden ingekocht beleg en boter zouden te weinig zijn om boterhammen te smeren en de hoeveelheid limonadesi roop te weinig voor één glas. Wel wordt opgemerkt in de brief dat ten aanzien van de voeding de beheerder wellicht ook aan krappe financiële nor men gebonden is. Het schoolbuitenhuis valt on der beheer van de stichting jeugdbuiten verblijven. Basis scholen uit de gemeente Schie dam benutten het buitenhuis slechts 105 dagen per jaar. ter wijl de gemeente en de ouders de totale exploitatie voor hun rekening nemen. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld is erin ge slaagd de ongerustheid, die bij de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) gere zen is over het Schiedamse verkee rsctrcul atïe plan (VCP). weg te nemen. Als belangenorganisatie (fiet sers vormen 57 procent van het verkeer volgens de laatste officiële telling in 1971) volgde de ENFB vorig jaar de bespre kingen in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening over een ontwerp voor een ver keerscirculatieplan. De door de ENFB verwachte debatten hierover bleven uit. Na het gesprek met Zijdeveld, die uitlegde dat andere belang rijke zaken de aanvankelijke tijdsplanning in de war heb ben gestuurd, is de ENFB er van overtuigd dat langzaam verkeer en openbaar vervoer wel degelijk de aandacht krij gen van B en W.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1