SCHIEDAMSCHE COURANT Ik .neem de proef Opvang Holy-jeugd dringend noodzakelijk Bezwaarschrijvernu directeur College wil teveel Singelkwartier sterk verdeeld over verbeteringsplan I Bewoners eisen grotere verkeers- J veiligheid Bewoners pessimistisch over nieuwbouw Kaalslag ■Zijn er nog niet-middenstanders in de zaal?'' Wijkagent Holy: Meer geld voor invaliden- woningen Supporters Everton houden huis op veerboot Na periode van veel ongelukken Van Leyden Gaelstraat Juïianabrug gesloten Henk van Zeeland: diet ging mij niet om die woninkjesV Jongens plegen 38 inbraken Donderdag 20 september 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD ,104de jaargang no. 26452-6 PAGINA'S- Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klaehtendienst 1-14144 SCHIEDAM EN KETHEL Bezuiniging nodig op wensenlijst je Vlaardingen Hoewel het college van B en W niet verweten kan worden, al te lichtvaardige verlan gens op een rijtje te zetten, zal er toch bezuinigd moeten worden in de wensenlijst met betrekking tot nieuw uit te voeren projecten in 1980. In de be groting voor volgend jaar, zoals die begin deze week officieel is gepresenteerd, zit nog wat ruimte voor het doen van nieuwe, nog niet geplande initia tieven, hoewel die ruimte zeker beperkt is. Het bud get dat nog besteed kan worden bedraagt 338.997 gulden De verbouwing en de vernieu wing van het Koipabad en di verse verbeteringen aan het Holy bad zijn zaken, die vol gens het college in 1980 zou den moeten worden aange pakt. Verder moet er geld ko men voor de aanpassingen van het kruispunt Marathonweg- /Westlandseweg (hetgeen al leen al bijna een ton van het beschikbare geld afsnoept) en bestaat het plan om in '80 te starten met de aanleg van een siertuinencomplex in de Broekpolder. En dat is dan al leen nog maar een opsomming van de duurste plannen: er zijn er nog vele die afzonder lijk minder geld kosten, maar die gezamenlijk een fiks be drag opleveren. Momenteel wordt de nota op haar afzonderlijke onderdelen besproken in de vergaderin gen van de raadscommissies. Vervolgens zullen de fracties van de diverse politieke par tijen een eigen wensenlijst op stellen, waarbij 2ij moeten aan geven, waarop moet worden bezuinigd. Dan volgt, in no vember of wellicht zelfs nog later, de afsluitende discussie in de gemeenteraad. Schiedam De informatie-avond over dc verbeterings plannen voor het Singelkwartier heeft gisteravond grote meningsverschillen aan de dag gelegd onder de betrok kenen uit deze wijk. Op een roerige vergadering in het stadskantoor met ruim 130 aanwezigen bleek, dat de voornaamste tegenstellingen worden bepaald door de uiteenlopende belangen van middenstanders en bewo ners in dit stadsgedeelte. Hoewel de opzet van de avond was informatie te geven over het verbeteringsvoorstel, kon een vaak emotionele discussie over de eventuele uitwerking van de plannen niet uitblijven. Met name het voorstel de Sin gel af te sluiten voor al het doorgaande verkeer, ontmoet te veel protest. Middenstan ders vreesden de nekslag voor hun bedrijven, en veel bewo ners waren bang voor het ont staan van sluiproutes. dat veel wijkbewoners woord niet durfden doen, Gemeentelijk verkeersdeskun- dige Hans van der Vlist merk te op dat de economische ge volgen van een verkeersregu- latïe zich niet makkelijk laten voorspellen. ,,Daar de ver keersdrukte de afgelopen ja ren bijna is verdrievoudigd, kan je al nauwelijks meer spreken van een goede win kelstraat. Alleen het afsluiten van de Singel voor het ver keer is een wezenlijke verbe tering", aldus Van der Vlist. Andere suggesties zoals het in stellen van eenrichtingverkeer of het aanleggen van een woo nerf zouden om praktische re denen niet veel kans maken. Corrina Bosveld, voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Oost, riep vertwij feld: „Zijn er nog mensen in de zaal die nog geen midden standers zijn?" Zij was bang hun of uit drempelvrees helemaal niet waren komen opdagen. Het intensieve busver keer vormt een van de hoofdzaken van de verkeersoverlast. Niet eerder dan begin 1981 kan hier door wijziging van de dienstregeling verandering in worden gebracht. Na afloop van de vergadering meldden veel aanwezigen zich aan voor de diverse werkgroepen, die 2ullen worden ingesteld om de problematiek nader onder de loup te nemen. Van de kant van de gemeente werd na drukkelijk gesteld, dat de be drijven en winkels in liet Sin- gelkwartier niet In de knel zullen Worden gebracht. Een apart overleg met deze groep van betrokkenen wordt bin nenkort gestart, evenzeer wordt steun geleverd aan be drijven die in directe nood zouden raken, waarbij gedacht moet worden aan nieuwe be drijfsruimte. De wensen echter, die het college met het oog op dat budget heeft geformuleerd, gaan dat bedrag echter stevig te boven. In een nota over de beste ding van de overblijvende gelden voor 1980 hebben de wethouders en burgemeester Kieboom op een rijtje gezet. wat zij volgend jaar allemaal voor nieuwe initiatieven ge realiseerd zouden willen zien. Als aan al die wensen een prijskaartje wordt ge hangen komt men aan een totaalbedrag van 579.000 gul den en dat is nou eenmaal teveel. Hel mes moet er dus Vlaardingen Het college van B en W wil 80.000 gulden meer reserveren voor de aan passing van gemeentelijke wo ningen aan de behoeften van mindervaliden. Dit bedrag is nodig om voorschotten te kun nen verlenen bij het treffen van voorzieningen. Weliswaar worden de kosten uiteindelijk door het rijk vergoed, maar de zogenaamde voor-financiering geschiedt door de gemeente. Voor dit doel heeft de gemeen te een bepaald bedrag gereser veerd, maar de bodem van deze schatkist is duidelijk zichtbaar, mede omdat er de laatste tijd in toenemende mate van de regeling gebruik wordt gemaakt. Om die kas wat aan te sterken is een be drag van 80.000 gulden nodig. In het investeringsprogramma voor 1979 was al een bedrag van 40.000 gulden voor dit doel opgenomen, maar dat is niet voldoende. Hoek van Holland On-" geveer honderdvjjftig voetbalsupporters van de Britse club Everton heb ben in de nacht van dins dag op woensdag flink huis gehouden aan boord van de veerboot tussen Harwicht en Hoek van Holand. Glaswerk sneu velde en in de hutten werd vrij veel schade aan gericht aan het meubilair, In Hoek van Holland aan gekomen om op weg te gaan naar het Feynoord- stadion weigerden politie en marechaussee de ver hitte Engelsen van boord te laten. Eerst moest de schade worden geregeld. Volgens de maatschappij was dat ruim drieduizend gulden. Uiteindelijk kozen de relschoppers eieren voor hun geld en legden het bedrag op tafel. Pas daarna mogen zij naar het stadion vertrekken om hun club aan te moedigen. ^iiiiiiiiiiu it «jNjiiiMiiiiif rit nil 11 tiiiiiti if iii.i iiiiruiii iiiiiiiiiif i it Miiiii e ii Jiuiiiiii mui luiniDJUf ii :i li j Vlaardingen Onder de bewoners van de Van Leyden Gaelstraat en omgeving is grote onge rustheid ontstaan over de verkeerssituatie in die straat.Er worden „harde" acties overwo gen. Het afgelopen weekeinde raakte een jongetje levensgevaar lijk gewond, de week daarvoor moesten als ge volg van een botsing drie mensen naar het zie kenhuis worden ver voerd, terwijl eerder al een auto was geschept door een andere perso nenauto die maar liefst 120 km per uur reed. In eerste instantie zullen de bewoners zich beper ken tot een handtekenin genactie. De gestelde eisen daarbij zijn aanleg van een stoplichteninstallatie, ver keersdrempels en een ma ximale snelheid van 30 kilometer per uur. Mocht het gemeentebestuur op die eisen niet in willen gaan dan wordt gedacht aan „harde" maatregelen zoals het eigenhandig be lemmeren van het ver keer. De toestand van het 4-jari ge jongetje dat afgelopen zondag werd aangereden is nog steeds uiterst zorg wekkend. Hij ligt nog in coma. De moeder is inmid- Vlaardingen Ook de Vlaardigse wijkagent Van Brakel, die in Holy zijn werkterrein heeft, dringt er op aan dat er op korte ter mijn iets wordt gerealiseerd voor de jeugd in de wijk. De overheid zou er voor moeten zorgen, dat er in de wijk di verse vormen van groepsre- creatie tot stand worden ge bracht. „Een ruim opgezet buurthuis rr.et vele mogelijkheden zou het in deze wijk erg goed doen, vooral ook omdat hei bestaande buurthuis binnen afzienbare tijd niet meer voot dergelijke doeleinden gebruikt gaat worden," aldus de wijka gent in zijn column „Orakel van Van Brakel" in dc wijk krant van de Hoevenbuurt. De wijkagent hoopt dat het ge meentebestuur de nodige prio- riteit verleent bij het oplossen van de problemen voor dt Holy-jeugd, zodat het niet tol na 1981 zal hoeven duren voor een nieuw buurthuis kan wor den gebouwd. De wijkagent geeft in zijn ru briek aan. dat het vandalisme in de wijk het afgelopen jaar enorm is toegenomen. Het gaai om vernielingen en overlast, veroorzaakt door een groep jongeren in de leeftijd van on geveer 13 tot en met 17 jaar. Volgens Van Brakel zouden ook de ouders er meer aan kunnen doen, dat dit soort on prettige zaken worden voorko men. De' Van Leyden Gael straat: levensgevaarlijk. dels eveneens naar het zie kenhuis vervoerd. Zij kreeg een hartaanval. In het ontwerpbestem- mingsplan staat de Van Leyden Gaelstraat ingète- kend als voetgangers- en fielsersgebied. Als ontslui- tingsweg gaat dan de hui dige Spoorsingel functio neren. Voordat het echter zo ver is, zullen er min stens nog enige jaren ver strijken. inMiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiuiiuiiiiiiiiüiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiniinniiiiniiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiimmiiiiiiiiiiiiimiüiimiiii; Vlaardingen De Prinses Ju ïianabrug in het centrum van Vlaardingen zal zaterdag 22 september aanstaande tussen 08.00 en 16.00 uur voor alle verkeer gesloten zijn. Op en aan de brug dienen de nodige onderhoudswerkzaamheden te worden uitgevoerd. Het ver keer zal die dag door middel van borden worden omgeleid. Vlaardingen De bewo- nersgroep Kaalslag is uiterst pessimistisch. Vanavond wordt besloten of men nog verder wil gaan met de on derhandeling over de realise ring van de nieuwbouw. Nu gebleken is dat een meer derheid van dc raadscommis-. sie geen bezwaren heeft tegen Schiedam Henk van Zeeland, een van de vele Schie dammers die twee jaar geleden bezwaarschriften indien* den tegen het eerste bouwplan voor Woudhoek-Noord, is benoemd tot directielid van het architectenbureau dat dat plan ontworpen heeft. Met ingang van 1 september werd hij mede-directeur van het bureau H.N. van Wijk, dat in Soest gevestigd is. Dit architectenbureau is part ner in Van Wijk Gelderblom. Ir H.H. van Zeeland (32) heeft als voorzitter van de werkgroep ruimtelijke orde ning van de stichting samen levingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN) een actieve rol gespeeld in de stortvloed van kritiek op het zogenaamde plan-Hoorn, het omstreden herhalingsproject dat geken merkt wordt door heliingba- nen en voetgangersbruggen. Zelf verklaarde Henk van Zeeland gisteravond zijn won derlijke stap naar het betrok ken architectenbureau als volgt: „Mijn kritiek was destijds niet zozeer gericht tegen de wonin gen. Het ging mij minder om het ontwerp dan om de ge volgde procedure. Het ontbrak toen totaal aan inspraak en dat was voor ons als werkgroep een belangrijke reden om te gen de plannenmakerij te age ren. Natuurlijk zaten er ook leden in de werkgroep, die op het ontwerp veel aan te mer ken hadden. De slechte proce dure voor inspraak is toen aangegrepen om extra kritisch op het plan zelf te zijn. Ik vond het toen flauw om te zeggen, hè nee, laten wij dat nou niet doen en het alleen over die inspraak hebben. Ik had geen enkele behoefte mijn privé-mening aan de anderen in de werkgroep op te drin gen." Henk van Zeeland heeft om moeilijkheden ie voorkomen de kwestie wel besproken met architect Van Wijk. Hij zal na melijk als extern manager van. het bureau over de uit voering van het bouwplan in Woudhoek-Noord de verant woording krijgen. Daarnaast zal hij zich met het ontwerpen van plannen bezig gaan hou den, Daarbij kan hij gebruik maken van zijn zevenjarige er varing als scedebouwkundige bij de dienst stadsontwikkeling van de gemeente Rotterdam, waar hij aanvankelijk voor Crooswijk werd aangesteld en later in een dubbelfunctie voor de binnenstad/noord-oost; glo baal is dat het gebied tussen Schiekade en Van Brienen- oordbrug. Bij die stadsvernieu wingsproblemen kwam hij in contact met H.N. van Wijk. welk bureau als een van de eerste in Nederland ging wer ken aan dubbel grondgebruik (parkeren onder de wonin gen). Die idee staat Van Zee land aan; ook in hel Woud- hoekplan wordt grond „dub bel" gebruikt. Omdat hij in Rotterdam met stadsvernieuwing groot gewor den is, zoals hij zelf zegt. zal hij ook bij Van Wijk meer „binnenstedelijk" bezig zijn. „Daarover hebben wij het drie jaar terug in de SSSN ook ge had, toen de stadsuitbreiding ter sprake kwam terwijl de binnenstad nog braak lag," al dus Van Zeeland, die binnen kort Schiedam gaat verlaten. Hij is anderhalf jaar voorzitter van de SSSN-werkgroep ge weest. Vorig jaar legde hij die functie neer. Dit nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen omgeving kunt j vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad J vu»»' ct een prijspeil correctie op de ge middelde maximale huur, waardoor de nieuwe huren straks op 355 gulden kunnen komen, ziet de groep nog maar weinig heil in doorgaan. „Wij hebben eigenlijk nauwelijks 2in om het bouwplan nog ver der uit te kleden ten behoeve van de mensen uit Holy die er straks toch komen wonen.'1 De nieuwe woningen op de Kaalslag zijn, volgens een raadsbesluit, in eerste instantie bedoeld voor de bewoners van de met sloop bedreigde Zee heldenbuurt. Omdat de meeste bewoners daar een inkomen genieten dat soms nog bene den het minimumloon ligt heeft de raadscommissie er al tijd naar gestreefd de nieuwe huren zo laag mogelijk te hou den. Schiedam In totaal 38 inbra ken in Maassluis, Vlaardingen, Delft en Schiedam hebben twee jonge VJaardingers van 14 en 16 jaar bekend tegenover de Schiedamse politie. Bij hun inbraken, vooral in kelders, hadden zij voor meer dan achtduizend gestolen. Het ging hen in de meeste gevallen om brommers, bromfietsonderde len en kentekenplaatjes, als mede om sportartikelen en ge reedschap. In Schiedam werden zij deze week op heterdaad betrapt In die stad pleegden zij ook hun meeste inbraken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1