Nico van de Drifts „Ik krijg soms wel veertig steken op een dag!" E i Inspraakbegeleiding van ambtenaren is dringend noodzakelijk' Rijnsleepvaart in Maassluismuseum Wat gebeurt er met ons geld? m Bijen halen schadelijke stoffen uit Broekpolder .'vil Wethouder Cees Bot: wmm Ledenvergade ring CDA-Vlaardingen Vraag aan comité Internationaal Jaar van het Kind: Strijd om opvolging Engelsman MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 VD SCWW 3 In het komende najaar krijgt uc kin derboerderij' in het Prinses Beatrixpark een bijenstal. De semi-beroepsimker, Nico van de Drift uit 's-Gravenzande, kreeg hiervoor toe stemming van de ge meente Schiedam. Eerder stonden zijn bijenkorven en- kas ten op het inmiddels verdwenen stukje weidegrond aan de ingang van het park aan de Schiedamse- weg. Nico van de Drift kan door- gaan voor een echte bijengek en is hier zelfs een beetje trots op. In feite is hij heerser over zo'n tweehonderdvijftig bijen- volken die, voornamelijk van- uit kasten, in ons gebied en dat van het gehele Westland zor gen voor de bestuiving van vruchtendragende gewassen. Als kweker van pruimen en perziken onder glas had Nico van de Drift, net als zijn colle ga's tuinders, 22 jaar geleden al in zijn kassen de bijen nodtg voor de kruisbestuiving tijdens de bloesemperiode. Hij begon dus met één bijenvolk en zag ijhun activiteiten en regelmaat van leven dichtbij. Dit deed - 'Zijn belangstelling groeien. Om "-alles in de finesses aan de weet ■te komen volgde Nico van de Drift een cursus en zette hier- r mee in feite de eerste stap op weg naar een imker met ken- nis van zaken. Zijn bijenstal groeide van dit ene volk naar vijftien. Als de volken in z'n - eigen kassen geen werk had den te verrichten, leende hij af en toe een van zijn volken uit aan collega's met gewassen waarvan de bestuivingsperiode "W - ""-nÏQ trX' V. ft*-:-»® Imker Van de Drift: „Bijensteken? Ik ben er immuun voor geworden". op een ander tijdstip lag. Deze geste ging van mond tot mond in de wereld van de tuinders en verzoeken hiertoe kwamen steeds vaker bij hem binnen. Op een gegeven moment zag Nico van de Drift de mogelijk heid groeien om met het ver huur van bijvolken zich een neven inkomen te verschaffen. Goed gezien van hem, want zijn verhuur sloeg aan en er werd druk gebruik van ge maakt. Niet voor honing De man, die van zijn liefheb berij een beroep heeft ge maakt, is aangesloten bij de Nederlandse Bijenhoudersve reniging, afdeling Westland en de sector hieromtrent van het Land- en Tuinbouwkundig Laboratorium te Wageningen. Veel practische kennis deed hij op met de omgang van de bijen die hij als zijn „werkers" beschouwt bij het verdienen van de dagelijkse kost. In te genstelling met collega-ama teurs gaat het bij hem niet om de door zijn bijen vergaarde honing. Voor eigen gebruik worden regelmatig een aantal potten door hem zelf geslin gerd; de rest consumeren de bijen zelf. Regelmatig verzamelt hij wat stuifmeel en nectar, de feitelij ke bestanddelen van de ho ning. Het bevat veel eiwitstof fen, goed voor iedereen. „Ook mijn eigen kinderen krijgen het binnen door op een stuk honingraat te kauwen, ze vin den het nog lekker ook", zegt hij. Biologisch proces Vergaarde kennis hieromtrent en het van nabij volgen van de biologische processen in zijn korven en lasten maakten Nico van de Drift tot een ware bijenkenner. Eenmaal op z'n praatstoel komt hij er gewoon weg niet over uitgepraat „Het verhuur van de bijenvol ken begint in februari en loopt tot half oktober. Is er geen ho ning meer te maken, dan krij gen de bijen suiker en niet zo'n beetje. Tot het volgende voorjaar van 13 tot 15 kilo per kast of korf, Een kilogram bijen bevat 12.000 stuks van deze nuttige insecten onder de viiesvleugeligen. In de kasten kan een volk uit tussen de tachtig- en negentigduizend bijen bestaan, darren en werk bijen, onder de heerschappij van één koningin. In een korf met door de bijen zelf gemaak te honingraten ligt het aantal lager. Het regelmatig controle ren van de korven gaat moei-' lijker dan in de kasten. Voor de imkers, die uit zijn op de honing alleen, komt het uit breken van de raten nog al eens op het verlies van bijen te staan. In de kasten zijn, in te genstelling met de korven, een aantal vertikale ramen ge plaatst. Ze zijn voorbewerkt met was, op zn plaats gehou den door gespannen draden. De raten maken de bijen zelf. Om 450 gram honing te \vin- nen moet een volk bijen 400.000 km afleggen en hun vleugelslag is hierbij 200 maal per seconde". Broekpolder Een aantal bijenstallen van Nico v.d, Dritt staat in de Broekpolder, De uit Rotter damse havenslib bestaande grond biedt wel gifstoffen maar hierover zegt Nico van de Drift: „Nergens gedijen mijn bijen zo goed als hier. Geen ziekte dus onder mijn volken. Bovendien heeft een in Amerika hiervoor ingesteld onderzoek aangetoond, dat in gronden voorkomende schade lijke stoffen, hieruit door bijen worden verwijderd. Drie da gen per week ben ik wel met m'n bijen bezig. Voor het ver huur vervoer ik de volken ais het donker is. De bijen zijn dan in de kasten of korven. Gevaarlijk? Onze inheemse bijen zijn goedaardige diertjes. Ze zijn solidair als er gevaar dreigt en vallen dan met el kaar aan. Trouwens, als een bij steekt tekent hij z'n eigen doodvonnis; hij sterft als zijn angel in de huid van mens of dier achterblijft. Zelf loop ik bij het vervoer van de korven of tijdens het controleren hier van menig bijensteek op. Soms wel veertig per dag. Het doet me niets meen ik ben er ge woon immuun voor geworden. Teneinde nieuw bloed in de volken te brengen worden soms buitenlandse rassen ge ïmporteerd. Hier zitten aggres- sieve bijen tussen, vooral die uit Joegoslavië. Hiermee is het dan ook oppassen geblazen. Rassenvermenging onder de bijenvolken is niet te voorko men. Alleen op de eilanden blijven de rassen instand. Bijen vliegen nooit over stuk ken breed water". Bij enzwerraen Het komt nog al eens voor dat de politie wordt gewaar schuwd als zwermen bijen in de stad worden aangetroffen. Nico van de Drift: „Doorgaans zijn dit volken van een niet oplettende amateur-imker. Wordt een bijenstaat te groot, dan krijgen de volken zwerm- neigingen, meestal in juli. De opvolgster van de koningin (moer) staat dan reeds op het punt de moerdop te verlaten. Die twee brengen geluidjes voort als een soort conversatie. Deze geluiden zijn van buiten- uit goed te beluisteren. Ik voor mij doe dit regelmatig. Zo weet ik dat in bepaalde korven of kasten het uitzwermen voor de deur staat Geeft een oude koningin hiervoor het teken, dan verlaat hare majesteit met al haar werkbijen de korf of kast. Het manvolk, de darren. „Nergens gedijen mijn bijen zo goed als in de Broekpol der..." is vooral door de werkbijen uitgeroeid. Op een grote kluit blijft het bijenvolk dan korte tijd in de nabijheid van de stal om daarna in een zwerm weg te vliegen, vaak 10 tot 15 km ver. Een onoplettende imker kan zo een volk verspelen, wat weer winst kan opleveren voor een collega die de zwerm weet te scheppen". Nico van de Drift kan nog uren door praten over zijn bijenvolken. Het plaatsen van een bijenstal in de kinderboerderij van het Beatrixpark betekent een ze kere expansie voor 2ijn bijen volken. Dit gebeurt tijdens de komende wintermaanden. Voor de vruchtendragende bo men en heesters is het even eens bijzonder nuttig. Er ko men in het najaar meerdere bessen en daar profiteren op hun beurt de stand- en trekvo gels weer van. Vlaardingen „Wat er in het wensenlïjstje ook geschrapt mag worden: die 30.000 gulden voor de inspraakbegeleiding van ambtenaren is dringend nodig. Het wordt hoog tijd dat ambtenaren, die regelmatig met inspraakprocedures te ma ken hebben, een goede onder steuning krijgen. Velen van hen staan tegenwoordig onder grote druk. De bevolking rea liseert zich dat vaak niet, maar het is helemaal niet zo gemak kelijk, om tegenwoordig als ambtenaar te werken op bij voorbeeld de afdeling stads- vernieuwing. Je moet er in je personeelsbeleid terdege reke- ;,ning mee houden, dat sommi- :,ge functies op de secretarie met die inspraak te maken •^rijgen. Je zult je dat in een selectieprocedure bij vacatures l.ook moeten realiseren. En dat 1 doen we ook: bijvoorbeeld bij de huidige vacatures op het bureau stadsvernieuwing." Wethouder Cees Bot, onder meer belast met het perso neelsbeleid binnen de gemeen- te Vlaardingen, realiseert zich goed dat niet alles wat er on- der zijn portefeuilles op het v^wensenlijstje voor 1980 staat, £*"zal kunnen worden gereali seerd. Er is nou eenmaal geen £l?eld genoeg om alle verlan- j^'gens binnen het college te rea- liseren, dus er zal een duidelij- »**ke keuze gemaakt moeten worden. Tot nu toe is dat alle- maal nog wel meegevallen: er t Is nog weinig bezuinigd: de ga- ten in de begroting konden hoofdzakelijk worden gevuld doordat zaken die uitgevoerd hadden moeten worden naar 1 latere tijdstippen moesten ver- schuiven. „Maar we moeten nog afwachten hoe het straks S uitpakt: eerst buigen de frac- 1* bes zich over het nog beschik- f bare geld om hun voorkeuren san te geven en vervolgens Is 1 de uiteindelijke beslissing aan I «e gemeenteraad." S He buurtaccommodaties in de J* Oostwijk en de VOP hakken «fc£r, waar'het Bot's portefeuilles 4wOtreft, stevig in, in 1980. Voor ^jleze twee wijkcentra, om ze zo toch maar voorzichtig te blij ven noemen, staat een bedrag van 1,6 miljoen gulden op de begroting voor volgend jaar. „Daarvan krijgen we maar zes ton terug van het rijk. Het is een fiks bedrag: men realiseert zich dat niet altijd." Het bouwen van wijkvoorzie- ningen in Oost en VOP is niet de laatste activiteit op dit ter rein. Al geruime tijd geleden had begonnen moeten worden met de voorbereidingen voor een nieuwe wijkaccommodatïe in Holy. De problemen rond de invulling van het centrum- Wethouder Cees Bot: „Wel- zijnsptan laat op zich wach ten." gebied, waarin die accommo datie moet komen, heeft de za ken enorm vertraagd. „A!s de goedkeuring van het rijk voor Holy-centrum afkomt, dan kunnen we binnen afzienbare tijd beginnen. Dat is hard no dig ook, want er is op dit mo ment nog geen oplossing voor de Stichting Sociaal Cultureel Werk Vlaardingen-Holy, die momenteel in De Heipaal zit, maar die eigenlijk per 1 janua ri 1980 op straat staat. De eige naar van het gebouw, de Gere formeerde Jeugdraad, heeft de stichting overeenkomstig de huurovereenkomst al geruime tijd geleden de huur opgezegd. Wij werken momenteel hard aan alternatieven: we hebben de stichting bijvoorbeeld enke le lokalen tn de vroegere op- vangschool aan de Sperwer laan aangeboden. We hebben daar echter nog geen reactie van het bestuur op gehad." In het bestemmingsplan, zoals dat nu tot stand is gekomen, is nog meer gepland dat ondei de competentie van wethou< Bot valt. De sporthal bijv< beeld, die tot ongenoeg< van sommigen 5,3 miljoen gulden moet gaan kosten. Zijn de plannen voor het centrum gebied van Hojy niet een beet je een prestigezaak? „Kijk es, dit is een schitterend bestem mingsplan: daar moet iedereen het over eens zijn. Wat die sporthal betreft: die kost in derdaad heel wat geld. Als dat bestemmingsplan zou worden afgekeurd en dat zou alleen juist vanwege de centen ge beuren dan zeg ik inder daad: dan moet die dure sport hal er maar uit: dan moet daar een andere, goedkopere oplos sing voor komen. We hebben een sporthal in Holy zo snel mogelijk nodig, ook al omdat je daardoor heel wat geld kunt besparen, dat nu moet worden betaald aan de huur van ande re ruimten. Je moet het be stemmingsplan zoals het is vastgesteld niet zien als een dure prestigezaak, maar als bouwen-vQor-de-toebomst. Maar als het niet kan, dan doen we het anders." Wat een andere portefeuille van Cees Bot betreft: binnen enkele weken kan het bureau economische zaken gaan draaien: op korte termijn wordt de bemanning benoemd. Te verwachten is, dat het bu reau zich eerst nog enige tijd zal moeten oriënteren binnen de stad, maar daarna zullen de eerste resultaten toch wel ko men. Bijvoorbeeld in de vorm van de Beleidsnota Economi sche Zaken, die begin '81 ge reed moet 2ijn. j En het Welzijnsplan, dat bij de start van de zittingsperiode f met veel enthousiasme werd aangekondigd: dat laat nog op zich wachten. Binnen dat plan vallen zaken als de sociaal-cul turele planning, het bejaarden- werk, jeugd-en jongeren, maar ook volksgezondheid en sport en recreatie, Cees Bot: „Het wordt wel de tweede helft van onze regeringsperiode, voor we daar aan toekomen." Maassluis Ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar honderd vijftig jaar geleden is dat de eerste stoomsleepboot over de Rijn van Rotterdam naar Keulen voer is In het Maassluise sleep vaartmuseum een expositie geopend, waar in de Rijnsleepvaart centraal staat. De expositie werd zaterdag gfeopend door de heer M.Kis- sling, consul-generaal van Zwitserland. Dankzij de mede werking van een museum uit Basel en het Rotterdamse mu seum Prins Hendrik, enkele particulieren en rederijen is een fraaie expositie ingericht met zo'n twintig modellen van rijnslepers. Ook de aquarellen van de scxhilder Heijmans zijn het bekijken zeker waard. De expositie is tot eind van dit jaar in het sleepvaartmuseum aan de Hoogstraat te bekijken. Belangstellenden krijgen dan meteen een informatief boekje gratis. De consul-generaal van Zwitserland, M.KIssIing, opent de expositie. Vlaardingen Het CDA- Vlaardingen houdt vanavond de jaarlijkse ledenvergadering in de Lijndraaier aan de Baan- Straat 4. De avond, die om 8 uur begint, zal in het teken staan van de begroting. Met medewerking van de fractie krijgen de leden de gelegen heid om in kritisch in te gaan op de plannen voor het ko mende begrotingsjaar. Met name het onderwerp verkeer zal bijzondere aandacht krij gen. Ook niet-leden zijn wel kom. Maassluis Het Maassluise comité Internationaal Jaar van het Kind 1979 heeft bekend gemaakt wat het ongeveer denkt te gaan doen met het geld dat reeds is gestort - en nog wordt gestort - op reke ningnummer 8100,83.00 van de Spaarbank te Rotterdam ten name van Fonds I.J.K. '79 Maassluis. Verschelde mensen hebben de vraag gesteld: „Wat gaat er nu concreet met ons geld gebeuren?" Op deze vraag wil het comité nu gaarne antwoorden. Wat al bekend was, is dat het geld be stemd zou worden voor de „kinderen onder de nul-lijn". Bij nader inzien vond het co mité dit motto niet zo gelukkig gékozen en daarom is besloten het te wijzigen en voortaan te spreken over „de tweede gene-' ratie-kinderen van een andere cultuur binnen de Maassluise gemeenschap". Voor die groep, die het in onze samenleving moeilijk heeft, wil het comité met geld uit het fonds voorzieningen treffen die leiden tot een beter functi oneren (zich gelukkiger en veiliger voelen) in de Maas sluise samenleving. Enkele voorbeelden waarmee het co mité dit denkt te bereiken zijn: - Een speel-o-theek (in oprich ting). De ouders zullen dan in hun eigen worden voorgelicht over het nut en de nood- zaak van goed speelgoed. - Het inrichten van een huis werkklas, omdat de twee- ta ligheid studieproblemen geeft en het kind daarom thuis niet kan worden geholpen. - Het realiseren en inrichten van eigen accommodaties. Ou ders en kinderen hebben niet alleen behoefte aan, maar ook recht op de beleving van de éi gen cultuur. De overheid werkt aan ruimten en inrich tingen. Het fonds kan helpen de verdere voorwaarden hier voor in te vullen. - Het van de grond tillen van speciaal voor hen georgani seerde activiteiten, zoals sport, recreatie en ontmoeting. In het kader van de te ontwik kelen activiteiten worden twee avonden gehouden. De eerste is vanavond in de bur gerzaal van het stadhuis in Koningshoek, aanvang 8 uur en de tweede wordt op 9 okto ber gehouden in het Ontmoe tingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan 20. Op die avond, die eveneens om 8 uur begint,- staat een totaal-manifestatie voor en over het kind op het programma. Particulieren en instellingen hebben reeds een bedrag op de speciale rekening gestort. Het comité rekent er min of meer op dat velen dit goede voor beeld nog zullen volgen. Het comité wordt bestaat uit de Maassluise Vrouwenraad, de culturele raad Maassluis en het Jeugd- en Jongeren Overleg Orgaan Maassluis. Schiedam De vacature iu de gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van Henk Engelsman, wordt in de PvdA beschouwd als een belangrijke zaak voor de plaatselijke politiek. De strijdende kandidaten zijn achtereenvolgens Arie van Loenen, Hans Konings, Arie Zwambom, Nico Booij en Jan Simons. Gisteravond heeft het PvdA-bestuur zich met spoed beraden over de opvolging van Henk Engels man. Eerste op de lijst van mogelij ke opvolgers is Van Loenen, die zeer onlangs is benoemd tot voorzitter van woning bouwvereniging Schiedam Vooruit. Van Loenen. die in de vorige periode al in de ge meenteraad zat, zal door het PvdA-bestuur het eerst bena derd moeten worden en daar bij is het de vraag of Van Loe nen zal bedanken voor het raadslidmaatschap, nu hij de woningbouwvereniging onder zijn hoede heeft Van Konings wordt verwacht dat hij, in het geval van Van Loenens weigering, eveneens zal bedanken ten gunste van Jan Simons, die na Engelsman fractieleider is geweest van de Schiedamse PvdA en die sinds twee jaar lid van de Eerste Kamer is. Dan is echter de vraag, wat Zwambom en Booij doen; Zwambom heeft evenals een jaar geleden nogi weinig tijd, m verband met zijn dage lijkse arbeid; Booij is in Schie dam niet opvallend politiek actiet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3