5 CHIEDAMSCH£ COURANT Monumentenzorg akkoord met bescherming oud- Schiedam Onderwijs uit isoleme Ik - ïieem de proef Jo Schriel levert kritiek op Goudriaan Telefonische hulpdienst heeft last van lawaai In Blesplan: 124 woningen Verkeersplannen op een rij Hopelijk tóch subsidie99 Gemeente maakt lijst van waardevolle panden Wethouder Ari* Maarleveld: Vandalen steken abri in brand Ledenvergadering bewoners centrum Nieuwsblad. Dinsdag 25 september 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26455-4 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „Golven van kritiek zijn op hst hoofd van wethouder Goudriaan terecht geko men, maar ik moet zeggen dat hij het er ook wel naar maakt!" Met deze duidelijke woorden om schreef CDA-fractievoor- zitter Jo Schriel op een le denvergadering van zijn partij de activiteiten die Bas Goudriaan op het ge bied van de stadsvernieu wing had ontplooid. Voor al de houding van de PvdA-wethouder, ver klaarde Jo Schriel, was regelmatig onderwerp van gesprek tijdens de CD A-fracti e vergaderin gen. „We kunnen nota's aanne men zoveel we willen, maar als de bestuurder niet klopt, heeft het weinig zin!" Daar naast deelde Jo Schriel mee dat de CDA-fractie hogelijk verbaasd is over de mede werking van dezelfde wet houder Goudriaan aan een Pvd A-nota over de'organi satiestructuur van de stads vernieuwing. Naar de me ning van het CDA is er In deze nota sprake van stand punten die in sommige op zichten overduidelijk afwij ken van de college-nota over dit onderwerp, waar voor Bas Goudriaan als functioneel wethouder de eerst verantwoordelijke ïs. Jo Schriel deelde verder mee dat er een werkgroep in de fractie van het CDA is geformeerd die het stand punt van de fractie over de college-nota en over de PvdA-nota aan het voorbe reiden is. Hij liet doorsche meren dat het wellicht mo gelijk is dat het CDA ook met een eigen stuk komt over de stadsvemieuwmg- sproblematïek. Natuurlijk kwamen ook de activiteiten van de CDA- wethouders in het college ruimschoots ter sprake in het betoog van Jo Schriel. Na de pauze kregen de aan wezigen van Peter Blonk en Nel van der Linden, beiden gemeenteraadsleden voor het CDA, informatie over de stand van zaken bij het verkeers circulatie plan en de parkeergarages. Schiedam Het recreatie centrum van de invaliden- sportvereniging De Ooie vaars maakt het de mensen van de telefonische hulp dienst onmogelijk hun werk uit te voeren. „Wij gunnen het die mensen heus wel om plezier te maken. Maar voor dat de gemeente de ruimte aan De Ooievaars toewees, hadden ze ook rekening moeten houden met het feit dat wij hier boven zijn ge huisvest," zegt Jur van Dit- ten, één der initiatiefnemers van de Schiedamse telefoni sche hulpdienst. De herrie, die vaak gemaakt wordt be neden bij de invalidenclub, Het Groenweegje, mid denin het Schienoko- gefcied, is in de opvat tingen van monumen tenzorg minder waarde vol dan delen van de binnenstad. Dat ver klaart enigszins, waar om hier nog gesloopt kan worden (bijvoor beeld het Rijnbende- complex). Schiedam De binnenstad van Schie dam en de Brandersbuurt (Schienoko) moeten in de ogen van monumentenzorg worden aangewezen als „beschermd stadsgezicht". Met die uitspraak komt de rijksdienst voor monumentenzorg na geknapt zouden moeten wor- twee jaar tegemoet aan de Schiedamse plannen om de oude stadsdelen te be schermen tegen bouwplannen, die een' inbreuk zouden betekenen op het histo rische karakter. Haardingen„De gemeen teraad moet zich duidelijk bewust worden van het feit, dat er een onderwijsbeleid geschapen moet worden dat niet alleen voor het open baar onderwijs geldt. We nioeten keihard vaststellen nat het onderwijs uit zijn isolement aan het kome is» Aldus wethouder Arij Maarle veld tijdens een toelichting op de gemeentebegroting voor het onderwijs. Maarleveld loopt met deze woorden vooruit op de binnenkort te verwachten flota „Onderwijs in samen hang". Een gezamenlijk op trekken van openbaar en bij zonder onderwijs acht hij vooral van belang met betrek king tot zaken als spreiding en opvang van anderstalige leer lingen, de nieuwbouw van scholen en de problematiek van het overblijven. Wat dat laatste punt betreft: het open bar onderwijs heeft :n het verleden reeds op niet mis te verstane wijze te kennen gege ven niet als enige in te moeten spelen op de maatschappelijke behoefte aan overblijfmoge- «jkheden voor schoolkinde ren; ook het bijzonder onder lijs zou zijn steentje bij moe ten dragen. Overigens bleek uit Maarle- velds toelichting dat er de laatste tijd van rijkswege een aanzienlijk aantal maatregelen is afgekomen dat de gemeente wal meer lucht geeft in het sti muleringsbeleid van het on derwijs aan anderstaligen. Ook de stimulering in het alge meen komt er met minder kleerscheuren af dan ver wacht. Zo behoeft er, tegen de verwachtingen in, bij de on derwijsbegeleidingsdienst geen personeel afgevloeid te wor den. Daar staat echter wel te genover dat de dienst zich een grotere rijksbemoeienis zal moeten laten welgevallen. Tenslotte het Visserijmuseum, ook behorend tot de porte feuille van de wethouder: voor de zoveelste maal werd duide lijk gemaakt dat dit museum nu eindelijk eens erkend zal moeten worden als zijnde van nationale betekenis. Nog steeds draait de gemeente VIaardingen voor het leeu wendeel van van de exploita tie op. Maar hoewel in het ver leden al vaak toezeggingen ge daan zijn dat gewerkt wordt aan een „opwaardering" van het museum, zodat het niet meer ten laste komt van de ge meente, blijkt de praktisch uit werking daarvan nog steeds op zich te laten wachten. Schiedam Verregaande vernielzucht heeft dit week end de komst van de brand er noodzakelijk gemaakt One Rotterdammers in de «eftijd van 16 en 17 jaar hadden er in de nacht van pterdag op zondag plezier jo gehad de abri bij de bus- Halte op de Huis te Riviere- in brand te steken. Bij tweede wandaad op de ^rsvest. waar zij een bus- jjjdtebord ombogen, kon de Politie hen in de kraag grij pen. Over twee jaar kunnen Schienoko en de binnenstad definitief te bock staan als beschermd stadsgedicht. De weg daarnaartoe kent veel ambtelijke procedures, waarbij verschillende in stanties herhaalde malen met elkaar rond de tafel moeten gaan zitten. Onder meer is toestemming nodig van de ministeries van CRM en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, alvo rens verder kan worden ge sproken over bescherming van het oude stadsgezicht. Volgens Jan Goed, op het Schiedamse stadskantoor ge specialiseerd in de geschied kundige aspecten van de stads ontwikkeling, zal het vooral gaan om het Schienoko-ge- bied, de Lange Haven, de Nieuwstraat en Lange Achter weg en de oude vesten, alsme de de Plantage en omgeving. De rijksdienst voor monumen tenzorg kent daarbij aan Schienoko minder cultuur-his torische en esthetische waarde toe dan aan bijvoorbeeld de oude grachten, die de hoogste prioriteit krijgen. Goed werkt momenteel aan een lijst met waardevolle ge bouwen, die in het kader van het beschermd stadsgezicht op- den. Het gaat daarbij om pan den, die een woonbestemming krijgen of-behouder» en waar voor derhalve een ruime sub sidie kan worden verkregen. Een verfijningsregeling van CRM geldt daarvoor tot een verbouwing van anderhalve ton per gebouw. Jan Goed heeft nog nauwelijks aanwij zingen over het aantal panden, dat op de lijst kan komen. „Het is een geweldig boffie, dat monumentenzorg zich zo hoopgevend heeft uitgelaten over een beschermd stadsge zicht voor Schiedam. Dat ïs ongetwijfeld te danken aan ons interim-rapport van eind 1977, dat toen naar Zeist is ge stuurd." aldus Jan Goed. Wet houder Chris Zijdeveld meent, dat Schiedam voorlopig dik te vreden mag zijn en dat te hoog zou worden gegrepen als Ke- thel bij monumentenzorg zou worden voorgedragen voor be schermd dorpsgezicht, zoals CDA-raadslid Piet Poot ander half jaar geleden suggereerde. Als delen van Schiedam offi cieel gekenmerkt staan als be schermd gebied, dan zal daar mee in bestemmingsplannen rekening moeten worden ge houden. Zijdeveld vreest in dat geval voor de binnenstad geen nieuwe vertraging: „Uit de discussienota voor de bin nenstad blijkt al, dat wij bij de bestemming nu reeds rekening houden mei het beschermd stadsgezicht." dringt door tot in de ver trekken van de hulpdienst, wat vreemd overkomt bij mensen die met problemen aankloppen bij de telefoni sche centrale. Sinds enkele jaren draait de THD in Schiedam, aan de Korte Haven. Het allereerste begin meteen hulpdienst werd gemaakt in 1906 in Groot-Brit- tanniè. Dat gebeurde op eert persoonlijke basis. In Neder land waren reeds lange tijd kerken bezig met het helpen van mensen in nood. Dominee Henk Teutcher nam het initia tief, om de mensen voortaan telefonisch te helpen. In Rot terdam ontstond In 1958 de eerste telefonische hulpdienst, die nu een tiental gesalarieer de hulpverleners in dienst heeft, van wie vijf professione le maatschappelijk werkers. In 1976 werd een begin ge maakt met de hulpdienst in Schiedam, ter ontlasting van die in Rotterdam. „Wat ik zo irreeël vind is dat Rotterdam wel subsidie van CRM krijgt en wij niet. Zodoende moeten wij het alleen hebben van vrij willigers en die vind je niet zo gauw." aldus Van Ditten en de zijnen. „En wij zijn ook lid van de federatie van telefonische hulpdiensten, dus zou je toch wel mogen verwachten dat wij betaald werden voor dit werk. Maar gelukkig zijn daar nog de giften van particulieren en bedrijven, die net ons toch mo gelijk maken met dit werk door te gaan." „Indien wij nu subsidie kre gen, zouden wij kunnen ver huizen naar een betere ruimte waar de accommodatie het ons mogelijk maakt mensen op te leiden. Maar dat kan nu niet omdat de behuizing te klein is en de lawaai-overlast van onze benedenburen ons dit onmoge lijk maakt. Wethouder Her man Posthoorn is hier zelf ge weest en vond dat het zo niet langer kon. Wij hebben daarna echter nooit meer wat van hem gehoord." Hoek van Holland In het Blesplan zullen in totaal 124 woningen kunnen worden gerealiseerd. Van dat aantal zul len er 81 in de woningwetsector, 32 in de premie- en 11 vrije sector vallen. Die aantallen zijn het resultaat van een financiële herziening van het totale Blesplan, waarin de nodige verschuivingen zijn aangebracht. De Hoekse deeigemeenteraad heeft de nieuwe plannen de2e week aanvaard. Ze zullen over twee weken in de Rotterdamse gemeenteraad worden behandeld. Vervolgens moe ten de plannen ter visie worden gelegd. Als er geen bezwaar schriften binnenkomen valt te verwachten, dat binnen afzienba re tijd met de bouw kan worden begonnen. Zijn die bezwaren er wel, dan kunnen die de bouw ernstig vertragen. Schiedam Vanavond komt de bewonersvereniging Schie- dam-centrum in een algemene ledenvergadering bijeen. Besproken worden de ontwik kelingen rond de stadsver nieuwing in het centrum. Van de lopende activiteiten zal ver slag worden uitgebracht aan de bewoners, die zich nader uitspreken over de stand van zaken en nieuwe initiatieven naar voren kunnen brengen. Leden en belangstellenden worden om acht uur verwacht in Zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat 70 b in Schiedam Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt j Vlaardingen Tot en met vanavond kunnen jn de burgerzaal van het stad- i huis alle door de inspre- i kers ontworpen verkeers- plannen bekeken worden. I Vanavond zal tevens een i afrondende vergadering door de insprekers gehou den worden waarbij men tot een eensluidende con clusie wil komen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan gekozen worden voor de plannen van projectont-, wikkelaar MAB. Deze in stelling maakte in op dracht van het Koopcen trum Vlaardingen een ont werp van een parkeergara ge op het Veerplein en de j omliggende verkeerssitua- I tie. Bovendien bood de i projectontwikkelaar de ge- I meerite aan de zaak volle- i dig te financieren, mits aan i een aantal voorwaarden i wordt voldaan. ïïiuuiifuuufUMiuiimtmmuiiiuiMiitMiuiiHmiiimiimiiiiiimimniiiiiiiMiimiiiimiumiiiiiiiiiM^^^^ vinden, wordt zander extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1