Openheid over bouwplannen kan burenruzies voorkomen Stofvrijegeschiedenis voor alle Vlaardingers ""Parkeerplaats in woonwijk onaanvaardbaar" Gemeente krijgt zelf niet meer vrijheden Informatie-avond over ontwikkelingssamenwerking Historisch Jaarboek 1979 Bewoners Hofsingel in Maasland: Vijftig jaar getrouwd Teveel alcohol Zwaailicht verdwenen Reinier Scheeres opent bedrijfspand Stel was Snel Met alcohol tegen vangrail Illegale zenders DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 SC/VP/WW 3 Schiedam Om burenruzies over bouwplannen zoveel mogelijk të voorkomen begint de gemeente Schiedam deze week met het tijdig bekendmaken van alle aan vragen voor een bouwvergunning. De gemeente zelf schiet daar niets mee op, omdat de voorwaarden waar onder zo'n vergunning verleend moet worden gewoon dezelfde blijven. „Maar er zal in de toekomst gelegen heid voor de Schiedammers zijn om bouwaanvragen van hun buren met hen te bespreken," zei gisteren wethouder Chris Zijdeveld. „Dat schept de mogelijkheid om, voordat de vergunning is verleend, bouwplannen zo te wijzigen, dat de buren er geen pijn meer aan hebben omdat zij bijvoorbeeld door een nieuw dakkapelletje bij de buren een deel van hun uitzicht kwijtraken," aldus Zijdeveld. Hij wijst erop, dat alleen bij de aanvrager van een bouwvergunning zelf kritiek kan worden ge leverd op een bouwplan. „Wij gaar» niet zover, dat mensen naar het stadskan toor kunnen stappen om hun grieven over een aan vraag kwijt te kunnen. Wij kunnen gewoon niet zover gaan. Burgemeester en wet houders, die de vergunnin gen in de regel afgeven/heb ben niet zo vreselijk veel vrijheden bij het bekijken van een bou waan vraag." De omstandigheden kunnen namelijk zo zijn, aldus de wet houder, dat een bouwvergun ning verleend móet worden, 'ook al heeft het college van B en W er zelf nog zoveel kritiek op. Als een aanvraag in over eenstemming is met het be stemmingsplan voor het ge bied, waar de bouw of verbou wing plaats gaat vinden, is het al veel moeilijker bezwaar aan te tekenen. Als bovendien de aanvraag voldoet aan „redelij ke eisen van welstand", ook in overeenstemming is met de bouwverordening en tot slot niet brandonveilig is, zijn B en W gedwongen de vergunning te verlenen. De adviserende instanties zijn daarbij gemeen tewerken (over het bestem mingsplan), de welstandscom missie, bouw- en woningtoe zicht en de brandweer. Of mensen, die bij een aanvrager in de buurt wonen, bezwaar hebben tegen zijn bouwplan of niet, telt in die ambtelijke pro- door Kor Kegel cedures helemaal niét mee. „De gemeente staat daarbui ten." aldus Zijdeveld, „en daarom kan alleen wat bereikt worden door over het betrok ken bouwplan met de aanvra ger zelf te gaan praten." De wethouder heeft daarvan goe de voorbeelden gezien in Scandinavië, waar hij geregeld op vakantie naartoe gaat en waar hij die kwestie veel de mocratischer geregeld vindt dan in Nederland. Volgens de „huisjuristen" van het stadskantoor levert het geen problemen op, als bou waanvragen gepubliceerd gaan warden. Er staat nergens dat de privacy van een aan vrage. daarmee geschaad zou worden, en tenslotte is het wel al heel gebruikelijk om weke lijks een lijst met verleende vergunningen bekend te ma ken. Ook hier ziet Zijdeveld een voordeel in het vroegtijdig naar buiten brengen van bouwplannen. Tot nog toe was het zo, dat Schiedammers na het besluit van B en W om een vergunning te verlenen in be roep kunnen gaan bij gedepu teerde staten en in latere in stantie bij de afdeling recht spraak van de raad van state, Dat is mogelijk via de Arob- procedure, die een administra tieve rechtspraak op alle over heidsbeschikkingen waar borgt. Gebleken is, dat door gaans vrij veel personen via de wet Arob in beroep gaan. „Uit eraard is dat altijd achteraf, dus na de overheidsbeschik king," aldus Zijdeveld. „Door bouwplannen eerder naar buiten te brengen kan misschien bereikt worden dat burgers onderling eerst het bouwplan bespreken en er eventueel een paar lijnt jes in veranderen, zodat het niemand meer een doom In het oog is, cn dat voorkomt dat mensen nog volgens die wet Arob in beroep moeten gaan, als zij aanmerkingen hebben op een bouwplan. Het spreekt vanzelf, dat het meer zin heeft om mensen op een aanvraag te laten re ageren als de vergunning nog niet verleend is dan daarna." Of de kans op burenruzies door de nieuwe gang var» za ken niet juist groter wordt, wanneer bijvoorbeeld de aan vrager het vertikt om zijn bouwplan aan te passen aan buurmans wensen, moet de praktijk leren al houdt Zij develd het goede voorbeeld van Scandinavië voor ogen. Elk bouwplan, of het nóu gaat om een dakkapelletje, een kippenhok of de vloer van bijvoorbeeld het Passagetheater, komt voortaan in de openbaarheid ruim voordat de vergunning wordt verleend. Maassluis In de burgerzaal van het Maassluise stadhuis in Koningshoek wordt op 4 oktober om 20 uur een openbare informatie-avond over ontwikke- lingssammenwerking gehouden. Het doel van de avond is de plaatselijke bevolking te bewegen tot activiteiten die leiden tot het steunen van een ont- wikkelingsprojekt. Ir. december heeft de ge meenteraad een krediet van tienduizend gulden beschik- baar gesteld voor het „be vorderen van een ontwik- kelingsprojekt". De ge meenteraad stelt zich echter op het standpunt dat het ge ven van ontwikkelingshulp meer moet zijn dan het toe kennen van een bedrag uit de gemeentekas: Het moet gepaard gaan met een we zenlijke actie onder de be volking". Een werkgroep, waarvan de vlce-voorzitter van de Maassluise Vrouwenraad, mevrouw T. van der Werf- Jongman, contactpersoon is, heelt de plaatselijke organi saties en instellingen voor de avond uitgenodigd. Er wordt een film vertoond over Guiné Bissau, waarop Marleen Kruse, projekt- voorlichtster voor Afrika bij de NOVIB, een toelichting geeft. Mevrouw Kruse heeft zelf in Guiné Bissau gewerkt. Na de pauze geeft dominee Lukito Handojo een korte beschouwing over de benadering van de ont wikkelingssamenwerking vanuit de Maassluise ge meenschap. Ds. Handojo is als missionair predikant van de Indonesische Protes tantse Kerken in het kader van de wederzijdse zending tijdelijk in ons land werk zaam en is woonachtig in Maassluis. Op zijn inleiding volgt een discussie met de zaal. Daaruit zal moeten blijken of en hoe bepaalde activiteiten kunnen worden ontwikkeld. Wethouder Koos Smit zal de avond voorzitten. Ter inleiding van de infor matie-avond is vanaf woensdag 26 september een met medewerking van de NOVIB ingerichte expositie opgesteld in de informatie- hal van de stadhuis. Deze expositie onder het motto „We doen er wat aan" wordt woensdagmiddag om half vier geopend door bur gemeester J. van Es. Maasland Het Maaslandse bedrijventerrein Het Ambacht is weer in opspraak gekomen. Ook nu weer zijn de problemen ontstaan door de ligging van het terrein, dat wordt omzoomd door wonin gen. Ditmaal komen de klachten van enkele bewo ners van de Hofsingel. Zij hebben zich per telegram aan burgemeester en wethouders en de gemeente raad zeer scherp verzet tegen de aanleg van een par keerterrein voor grote vrachtwagens. Twee bewoners, de heren F, van Driel en D, Hart, noemen het volstrekt onaanvaardbaar een parkeerterrein voor zware vrachtwagens op slechts enke le meiers afstand van woon huizen aan te leggen. Zij vre zen grote overlast door het ge- raad van gestarte en warm- draaiende dieselmotoren, om dat de wagens 's morgens al tussen 4 en 6 uur vertrekken. Burgemeester en wethouders van Maasland zien echter geen reden om de aanleg van het parkeerterrein stop te zetten. Volgens het college is een der gelijk gebruik van de grond geheel in overeenstemming met het bestemmingsplan, dat vestiging van bedrijven toe staat. De beide bewoners hebben vooral grote bezwaren tegen de wijze van voorlichting ten aanzien van het inrichten van het terrein. Temeer daar het college de heer Hart in ant woord op een per 20 maart ge zonden brief berichtte dat er vergevorderde planten waren voor de aanleg van een centra le vrachtwagenparkeerplaats. In het per 7 mei gestuurde antwoord stellen b. en w. eveneens dat vrachtwagenver- keer zoveel als mogelijk uit woonkernen geweerd dient te worden. Daarnaast berichtte het college in die brief dat de overblijvende grond waar schijnlijk op korte termijn ver kocht zou worden. Met geen woord repte het Maaslandse gemeentebestuur zich echter over de verkoop van de grond ten behoeve van een parkeerterrein voor de fir ma Arkesteijn. Terwijl die verkoop nauwelijks een week later, op 15 mei, in de gemeen teraad kwam. De bezwaarden wijzen er tevens op dat het ge meentebestuur zowel in de raadsstukken als in de officiële gemeente-informatie nimmer over vrachtwagens heeft ge schreven. In de raadsstukken betrof het de verkoop van grond ten be hoeve van de opslag voor tran sportmateriaal; in de gemeen teinformatie van 15 mei werd slechts de verkoop aan de be volking medegedeeld, zonder enkele toelichting of plaat saanduiding. Vlaardingen Voor de derde keer is er in Vlaardingen een Historisch Jaarboek verschenen. Onder redactie van de Vlaardingse gemeentearchivaris, Theo Poelstra, is er weer een zeer gevarieerd, onvervalst Vlaardings boekwerk ont staan. Op een ledenbijeenkomst van de Historische Vereni ging Vlaardingen is het boekje gisteren gepresenteerd. Naast de gebruikelijke jaarver slagen over 1978 van de Ge meentelijke Archiefdienst, de Historische Vereniging, het streekmuseum Jan Anderson en het Visserijmuseum, bevat het Jaarboek 1979 natuurlijk weer een kostelijke vergelij king tussen de kronieken van 1978 en 1928. Wat er in 1978 gebeurd is in Vlaardingen ligt de meeste mensen nog vers in het geheugen, maar een zeer gedetailleerd beeld van de ge beurtenissen in 1928 is het le zen meer dan waard. Al was het maar cm te constateren dat de tijden wel veranderen, maar de mensen niet of nau welijks. Het is geschiedenis in optima forma. Zeer herken baar omdat het gaat over een omgeving waarmee je je als le zer kunt identificeren en zeer verassend om dal iets, relatief gesproken, recents als een kro niek van Vlaardingen in 1928, de stad met zijn politieke, soci ale en economische facetten zo onwaarschijnlijk „ouderwets" doet overkomen. Een paar op vallende voorbeelden. Vlaardingen en Vlaardinger- Ambacht, toen nog twee zelf standige gemeentes, telden sa men 29.479 inwoners. In janu ari wordt bij HVO de achturi ge werkdag ingevoerd. In de loop van 1928 wordt de melk prijs tweemaal verlaagd; in maart kost een liter melk 13 cent. Het aantal wethouders in Vlaardingen wordt in april van dat jaar teruggebracht van vier op drie. Dezelfde maand ontslaat de N. V. Voreenigde Touwfabrieken (VEHTO) aan de Oosthaven kade, wegens in krimping van het bedrijf ze ventig personeelsleden. De ge- menteraad van Vlaardinger- Ambacht brengt de maximum snelheid binnen de bebouwde kom op twintig kilometer per uur en wijzigt de algemene po litieverordening tot de winkel sluiting op zondag, dit om de zondagsrust te bevorderen en „de snoeplust der kinderen te beteuglert". In oktober 1928 passeert het luchtschip Graf Zeppelin Vlaardingen op weg naar Amerika. In dezelfde maand houden verschillende politieke partijen vergaderin gen over de annexatie-plan nen van Rotterdam, die, als ze uitgevoerd zouden worden, met zich meebrengen dat Vlaardingen als zelfstandige gemeente op zou houden te be staan. Tweede helft achttien- de eeuw Van historische betekenis is de bijdrage van H. A. H. Boel mans Kranenburg „Vlaar- dinn's visserij van 1750 tot 1795", een periode waar nog weinig over was gepubliceerd, Het artikel geeft heldere in formatie over de economische betekenis van de visserij voor Vlaardingen en van de Vlaar dingse visserij voor derden ge durende deze periode. Interes sant is het gedeelte dat gaat over de zogenaamde alterna tieve visserij vanuit Vlaardin gen. Het alternatief tussen het vangen van haring of kabel jauw blijkt in die tijd voorna melijk bepaald te zijn door de vangstVQoruitzichten, aan de hand waarvan werd beslist welke soort visserij er uitgeoe fend zou worden. Opmerkelijk is het feit dat in het Diepwater (de Engelse wal,dwars voor Great Yarmouth) in 1977 bijna niet meer wordt gevist, terwijl dat gebied in de jaren daar voor zeer goede haringvang sten opleverde. Boelmans Kra nenburg geeft in het artikel daar mede door gebrek aan bi ologische gegevens geen ver klaring voor. De overbevissing van deze wateren lijkt in deze periode onmogelijk. „Slechts valt te constateren", merkt hij op. „dat zich ook buiten een intensief menselijk ingrijpen om veranderingen in het bio logisch evenwicht tussen de verschillende vissoorten kun nen voordoen en dat in het verleden de vissers zich daar aan snel hebben aangepast." Vlaardingen groeide in deze tijd uit tot de plaats met de grootste gezouten haringaan- voer van Holland en daarmee van geheel Europa. Deze voor uitgang wekte de afgunst op van Rotterdam, vooral ten aanzien van de verwerking van de haring. Op allerlei ma- De Zeeman, in koffie, thee 205, in 1979 nieren probeerden de Rotter damse notabelen deze ver werking weer terug te halen naar Rotterdam. Maar deze ac tiviteiten hadden geen enkel effect. De binnenlandse con currentie kon de Vlaardingers niet temmen, maar de natuur en met name het steeds meer wegvallen van de haringvisse rij in het Diepwater gaf de laatste decennia van de acht tiende eeuw zeer veel zorgen. Een zeer informatief en lees baar artikel, dat op 20 februari van dit jaar als lezing werd uitgesproken voor de Histori sche Vereniging. Het bedrijf De Zeeman Een groot deel van het Histo risch Jaarboek 1979 wordt in genomen door een artikel van Ton Stolk „Vlaaring's Man nenkoor Oipheus 1904-1979". Aan het 75-jarig jubileum van dit mannenkoor is in deze krant ruimschoots aandacht besteed. Het jubilerende koor heeft dit artikel trouwens als relatiegeschenk afzonderlijk doen verschijnen. Jan P.van de Voort is in het en tabaksartikelen. Hoogstraat verleden van het winkeltje De Zeeman, Hoogstraat 205 gedo ken. Rond de eeuwwisseling was De Zeeman een veel gro ter bedrijf. Het was niet alleen kleinhandel, maar ook gros- sierderij en fabriek met tien tallen personeelsleden. Om tot die omvang te geraken heeft het bedrijf vele decennia nodig gehad. Het artikel geeft een zeer levendige kijk op deze ontwikkeling. Beginnend in 1821 geeft Jan van de Voort niet alleen een overzicht van de geschiedenis van het be drijf, maar ook een stuk Vlaardingse sociaal-economi sche geschiedenis. Zeer de moeite van het lezen waard. De uitgave van het Historisch j Jaarboek 1979 kwam mede dank zij de financiële steun van de gemeente Vlaardingen tot stand. Het gaat in de boek handel 19,50 gulden kosten. Gezien de rijke illustraties en de verzorgde uitgave is het boek die prijs ten volle waard. Ook de Jaarboeken 1977 en 1978 zijn nog verkrijgbaar. J.G.M. Maassluis De echtgenote van de burgemeester, me vrouw A.G. van Es-Hamoen. heeft vanmorgen een beozek gebracht aan het gouden bruidspaar H. Pieksma-Al- bers aan de Maassluise Me- rellaan 249. Namens het gemeentebestuur heeft zij de heef H. Pieksma en mevrouw Pieksma-Albers de gelukwensen aangeboden en de gebruikelijke attenties overhaöigd. Hielke Pieksma werd op 11 augustus 1904 geboren te Har- lingen. Hij is werkzaam ge weest bij de gemeentelijke so ciale dienst te Rotterdam. Elisabeth Albers werd op 6 ok tober 1906 geboren te Delft. Hun huwelijk werd op 25 sep tember 1929 voltrokken te Rotterdam, waar het echtpaar ook heeft gewoond. In novem ber 1968 verhuisden de heer en mevrouw Pieksma naar Maassluis. Vlaardingen De politie heeft in het afgelopen week end proces verbaal opge maakt tegen een 21-jarige Vlaardinger, die onder in vloed van alcohol een perso nenauto bestuurde. Nadat de bloedproef was genomen mocht de man met een 8-urig rijverbod naar huis, Ook een 18-jarige Vlaardinger is wegens overtreding van het betreffende wetsartikel gegre pen. Hij zat met een te hoog alcoholpercentage in het bloed op de fiets. Nadat de bloed proef was genomen werd pro ces verbaal opgemaakt. Vlaardingen Onbekende vandalen hebben eind vorige week vanaf het dak van de informatiecaravan van de CAI, die geparkeerd stond aan de Stadhouderslaan, een zwaailicht weggenomen. Het ding maakte onderdeel uit van een alarminstallatie, be doeld om te waarschuwen als er inbrekers aan het werk zouden gaan. Het zwaailicht had een waarde van 250 gulden. Van een balkon van een wo ning aan de Lepelaarsingel werd een hoeveelheid wasgoed gestolen. De waarde van de j spulletjes bedraagt naar schat ting 140 gulden. Schiedam Na 81 jaar in Rotterdam-Delfshaven ge- vestigd te zijn geweest, be trekt Handelsmaatschappij A.C. Radder B.V. nu ook aan de Overschicsestraat in rtd Schiedam een groot bedrijfs- T pand. De offiële opening op woens- sp| dag 26 september zal worden verricht door loco-burgemees ter Reinier Scheeres, ook wet houder voor financiële en eco nomische aangelegenheden. Schiedam - Niet de nieuwe fractieleider van de PvdA, Lou van der Stel, maar CDA- raadslid Luud Snel heeft zich vorige week gemengd in de discussie over plannen met de Singel en omgeving. Ten on rechte was in ons verslag van de hoorzitting de naam van Van der Stel geslopen. Schiedam Een 38-jarige spuiter uit Rotterdam heeft het aan overmatig alcohol gebruik te wijten, dat hij op rijksweg 20 tegen de vang rail is opgereden. Dat gebeurde ter hoogte van het Giessenplein, het ver keersplein tussen Schiedam en Rotterdam. Het bleek de poli tie, dat de aangeschoten auto mobilist niet in het bezit van een rijbewijs was en dat kostte hem zijn auto. Schiedam Twee zendpira ten zijn de afgelopen dagen hun apparatuur aan de poli tie kwijtgeraakt Zij werden betrapt in de Boer- haavelaan en op de De Brauw- weg, Beide zendamateurs, een 27-jarige Schiedammer en een 23-jarige Rotterdammer, had den hun zend- en ontvangstin stallatie in hun auto bevestigd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3