SPORT Marijke Klos geeft Juvenilis snelheid SPORT KORT Vlaardingen op snelheid verslagen Receptie DWS Viering jubileum met de tennistop Ook heren winnen SZC te voorzichtig Judoka's Lagerwaard; driemaal goud Harga: te veel invallers funest Voorwedstrijden driebanden De Hoek: half dozijn DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 SC.'yp/WW j Joop de Mos achter het succes van Holy Vlaardingen „Als ik Joop de Mos zie, moet ik altijd denken aan wat hij me vertelde over de wijze, waarop ik een goede volley moest slaan: gewoon voor je uit en er tegen in blok keren". Tom Okker haalde deze in feite al leen voor de „tennis- vakmensen" te begrij pen herinnering zater dagavond op tijdens de door de tennisvereniging Holy gehouden feesta vond, waarop het veer tigjarige jubileum van Joop de Mos als tenni- sleraar op uitbundige wijze gevierd werd. Andrea Kwakkel en Hannie van Wely» twee leden van Holy, hadden honderden brieven ge schreven, telefoonges prekken gevoerd en meer dan een jaar „re search" gepleegd om het leven van de 62-jarige tennisleraar Joop de Mos, die niet minder dan 45 maal kampioen van Nederland werd en ook in internationale tennis toernooien zich met de toenmalige wereldtop kon meten, te reconstru eren. Zo speelde hij op het Engelse tenmsheiligdoro Wembley le gen Pancho Gonzales, Fred Perry, Siolle en Segura.In een drie uur durende, maar geen moment vervelende show, met als toepasselijke titel „40 with love" praatte Kees Bokx het leven van de sinds vijf jaar aan de tennisvereniging Holy verbonden tennisleraar aan el kaar. Waarbij hij de verhalen letterlijk verlevendigde door de verschillende prominenten, waarmee Joop de Mos in zijn ten nisloopbaan te maken heeft gehad, op te laten draven op het podium in de aula van de F. Boogaardschool in de Vlaar- dingse wijk Holy. Collega's Zo kwamen er verschillende (oud)-collcga's het echtpaar Joop en Tonnie de Mos de hand schudden, waaronder fa meuze namen Wim Hemmes, Bertus van Beem. Jan Mul der, Parlevliet en Waasdorp. Een drietal „kwam er niet af" met een gelukswens en een praatje voor het publiek, maar speelde een dag later een demonstratiepartij op het tennispark. Feestvarken Joop de Mos kwam met Parlevliet op de baan en won de twee sets van de 68- jarige Wim Hemmes en Jan Mulder. Wie er won was echter niet belang rijk op het Vlaardingse ten nispark, wel dat de „oude meesters" de in groten getale opgekomen tennisliefhebbers demonstreerden wat je met een verzorgde techniek op het gravel kunt bereiken. Op de feestavond stelde Wim Hemmes zich de vraag: „Wat is er beter, een groot theoreti cus te zijn of een prak tijk man. De opleiding, die wij gehad hebben als ballenjongen, is in ieder geval geen slechte ge weest", Joop de Mos. die als ballenjongen op de Scheve- nmgse Metsbanen voor het eerst in aanraking kwam met de tennissport, en in een voor spoedige loopbaan veertig jaar geleden gediplomeerd tenni sleraar werd, kreeg de kans als eerste Nederlander als coach in volledige dienst te komen bij de KNLTB. Hij be geleidde als bondcoach de Da- vis-cup teams en deed veel aan de opleiding van het jeugdige talent Wim Hemmes: „En hij heeft er in die vijf jaren bondscoach heel wat van ge maakt. Hij is dan ook nooit vergeten door zijn leerlingen. Bij het ?5-jarig bestaan van de KNLTB zijn er heel wat on derscheidingen uitgereikt. Ik heb daar de naam van Joop de Mos echter onder gemist". Show De woorden van Wim Hem mes, dat Joop de Mos niet ver geten is door zijn leerlingen, werd in de „dit is uw leven"- show bewaarheid, toen ver schillende oud-leerlingen, on der andere Tom Okker, Jan Hajer, Nick Fleury, Trudy Groenman, Elly Krocké, Eis Spruyt en Anja Lepoutre, hem de hand kwamen schudden. „Het baasje kon wel kwaad worden als hij je les gaf. Dat vond ik niet bezwaarlijk. Het betekende immers, dat de le raar werkelijk interesse had voor do verrichtingen van zijn leerlingen", typeerde Jan Hajer de tennistrainer. De vier dames hadden een lied gecomponeerd, waarin de ka raktertrekken van Joop de Mos voor het publiek bezon gen werden, „Soms werd het ons teveul, dan kregen we de giechels, maar Joop was onze beul. een soort van Rinus Mi- chels", luidde de visie van het viertal tennissters. Betty Stove, een andere oud- leerlinge, moest wegens ver blijf in Tokio verstek laten gaan, maar liet haar ouders de gelukwensen overbrengen. Ook „Vader Stöve" kreeg ja ren geleden een aantal lessen van Joop de Mos, waaruit al snel bleek, dat Betty bet talent niet van haar vader had geërfd. „Ik was in 1943 blij, dat Joop me toezegde les te ge ven en ik kocht gelijk een tiental lescouponnen van 35 gulden per stuk. De eerste les werd me na vijftien minuten verteld, dat het nergens op leek en dat terwijl ik al jaren tweede klasse competitie speelde. Ik kreeg toen gelijk het advies een aantal jaren met competitie spelen te stop pen en geheel opnieuw te be ginnen", vertelde de heer Stö- ve over zijn eerste enigszins bittere ervaring met de lessen van Joop de Mos. „En toch kon ik niet met grote zekerheid voorspellen, dat bij voorbeeld Tom Okker en Bet ty Stöve het internationaal zouden gaan maken", aldus de jubilaris, die vervolgde: „Dat hangt namelijk niet alleen van talent af, maar voor een groot deel zijn factoren als doorzet tingsvermogen en wilskracht bepalend of een speler tot ech te successen zal komen". Joop de Mos heeft in de vijf jaar, die Holy bestaat, al een behoorlijk aantal Vlaardingse „talentjes" getraind, die in de regionale tennistoernooien overwinning op overwinning stapelen en misschien komt er ook voor' sommigen van hen een natio nale doorbraak. Holy-voorzit- ter Ger van Bergen-Walrave- n:„Onze jeugd heeft veel suc ces, terwijl het eerste team van Holy in de eerste vijf jaar van ons bestaan drie keer gepro moveerd is, zodat we nu over gangsklasse B spelen. We heb ben daarbij veel te danken aan Joop de Mos en we hopen, dat we nog een groot aantal jaren gebruik kunnen maken van zijn capaciteiten". •Harga op verlies met zes invallers Schiedam Het dames team van Juventus moest uitkijken naar Kralingen waar het team van trainer/coach Hans van Hoorn na een moeizaam begin debu tant Cangeroes met 77 43 ruim versloeg. Ook het herenteam sloot zijn wedstrijd winnend af. In Soest werd Red Stars met 82—84 verslagen. Hoewel het damesteam zeker geen flitsende start had, leek het er aanvan kelijk toch op dat Juven tus geen moeite zou heb ben met Cangeroes, In de eerste minuten werd een 4o voorsprong genomen. De volgende vier minuten scoorden de Schiedamse dames niet, waardoor de Utrechtse ploeg een 47 voorsprong nam, Een time-out van Hans van Hoorn leek de oplossing te brengen. Juventus kwam weer gelijk, maar verviel toen weer in de oude fout van té statisch aanvallen en slordig pas sen, Lange tijd leek het er dan ook op dat Cangeroes met een kleine voor sprong zou gaan rusten. Enkele goede rebounds en schoten van Marijke Klos brachten Juventus echter nog net aan de positieve zijde van de score: 30—27 met rust. In het eerste kwartier na rust scoorde de Schiedam se ploeg 43 punten tegen Cangeroes maar 8! Opval lend hierbij was weer de grote inbreng van Marijke Klos. In de verdediging Marijke Klos werd knap gestoord en de aanvallen werden snel af gerond. Ook het herenteam startte goed in Soest. Na vijf minuten had het team van trainer/coach Carel Verwer een 4—11 Vlaardingen/Schiedam Harga en Vlaardin gen staan weer met bel de benen op de grond, terwijl Maassluis de eer ste winst begroette. Cen traal stond de streek- derby ODISpirit. ODI begon erg goed en opende dïrekt van afstand: 10. Spirit bleef echter in de buurt en maakte gelijk 11. Daarna nam ODI nog tweemaal een voorsprong, door snel van af stand te scoren, maar Spirit kon steeds op tijd langszij ko men. Nog voor rust kwam Spi rit op 35 al draaide het team aanvallend nog steeds moei zaam. Na rust had ODI het kruit verschoten en kwam Spirit steeds beter ïn het ritme Spi rit liep rustig uit tot 3—11, al vorens ODI nog eenmaal scoorde, 4JI. ODI blijft hier door zonder winst en Spirit klimt iets op, IJsselvogels Oranje Nassau 14—9 Bijna vijftig procent van de doelpunten in dit duel werden vanaf de stip gescoord en IJs- selvogels speelde het spelletje het slimste. De scheidsrechter deelde bij nagenoeg elke met- gescoorde doorloopbal een strafworp uit. Usselvogels had dat snel door en maakte er handig gebruik van, In de eer ste helft werd het snel een 4— 0 achterstand en ondanks ver woede pogingen, kwam Nas sau niet verder dan 73 bij rust. In de tweede helft gmg het nagenoeg gelijk op maar de marge van vier doelpunten, was te groot om op gelijke hoogte te komen. Het werd tenslotte 14—9, Doelpunten: Peter van Brand wijk (2), Ton Sluimer (2), Dieuw van der Windt, Ruud Bot, Coby van Keulen, Bram van Zelm en Anthomette Ver- mey. Maassluis Phoenix 7—4 De eerste helft deed vermoe den, dat Maassluis een zeer grote zege tegemoet zou gaan. Het draaide allemaal zoals het moest gaan en een ruime 6—0 voorsprong was het gevolg. Na rust stokte de Maassluis-aan val en langzaam maar zeker herstelde Phoemx zich, maar de marge was voldoende voor de zege: 7—4, Doelpunten: Leo van der Vaart (2), Wilma Nieman, Arie Rookus, Martin Bergwerff, Martha van der Gaag, Mieke Monti zaam. Succes De Spartaan 11—6 In de eerste helft liet Succes duidelijk het verschil zien met het verjongde Spartaan van Harga-speler Jan Erkelens. Een ruime 62 ruststand was hei resultaat, In plaats van door te gaan werd het uitein delijk een 11—6 overwinning. Doelpunten: Chris Niehot (3), Kees Jonkman (2), Yvonne de Jong, Edith Verbrugge, Paula de Geus, Marga Bijl, Hilly Huigen en Rob de Bus. Ter Gouw Harga 9—8 Zes invallers was voor Harga teveel van het goede. De eer ste aanval faalde telkens en daardoor kon Ter Gouw steeds een voorsprong nemen. Van 2—0 kwam Harga voor rust te rug tot 43 en halverwege de tweede helft werd het 66. In de slotfase werd het 9—8. Doelpunten: Ron van Nielen (2), Chris Alblas (3), René de Goede, Nel Majoor en Karei van der Linden. Vlaardingen Kwiek <H) 10—5 De jonge en snelle ploeg Kwiek blufte het geroutineer de Vlaardingen af. Daarbij maakte Vlaardingen vooral in het middenvak vele plaatsfou- ten en scoorde Kwiek op de kritieke momenten. Na 0—1 werd het 32 en toen had Vlaardingen goede mogelijk- heden voor 33, maar he werd 42 en snel daarop was de rust met 62. Na 102 kwam Vlaardingen terug en met nog zo'n klein half uur te spelen werd het 105. Vlaar dingen had toen kansen ge noeg om meer uit dit duel te halen, maar aanvallend faal den de Vlaardmgers. voorsprong. Hierop volgde een kleine inzin king, maar op het mo ment dat Bed Stars aan sluiting leek te krijgen, demarreerde het Schie damse team weer. Ook in deze eerste helft wa ren de belangrijkste schatters Roel Pieper en Harry Sluimer. Met de rust had Juventus een 39—43 voorsprong. In het begin van de twee de helft leek Juventus op weg deze voorsprong ver der uit te houwen naar een veilige voorsprong. Maar eerst moest John van den Bosch met een ernstige enkelblessure het veld verlaten en toen Bed Stars ook nog eens ging pressen, leek Juventus de overwinning toch nog te ontglippen. Red Stars kwam in de voorlaatste minuut op een voor sprong, maar eerst was het Wim van den Berg die via een strafworp de stand gelijk trok en in de laatste minuut Harry Sluimer die het winnende doelpunt liet aantekenen. Bij het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter was de stand 8284. Rotterdam De waterpoloda- mes van SZC zijn de competi tie met een 4—7 nederlaag te- gen het Rotterdamse RWV be gonnen. De Schiedamse ploeg startte nogal voorzichtig. in de vierd eperiode konden de Schiedamse dames wat te rug doen, de stand was inmid dels al tot I6 in het voordeel van RWV opgelopen. Ellin Crepin, die het doel van SZC verdedigde, had aan deze stand helemaal geen schuld, integendeel zelfs. De SZC-da- mes gingen in deze vierde pe riode furieus len aanval. Voor al door aanvallende impulsen van Herma Visser kwamen de Schiedamse dames tot 3—6 te rug. Maar de marge werd niet kleiner, het werd uiteindelijk Vlaardingen/Schiedam De deelnemers aan de competitie tweede klasse driebanden klein zijn verdeeld in twee poules. In de eerste spelen; A. van der Kooy (De Kroon), G. Liebrechts (De Kroon), AJ5. Janssen (DVK), H. Stnjyk (Start'75) en M. van Hattent (DVK). Spceldata: 27 septem ber, 4, 11, 18 en 25 oktober. In de tweede poule spelen: P. Loenen ('t Oosten), J. Schol- ten sr. (Molenwiek), H. Steeg (Molenwiek), P- Rijpsma (Start'75 en A. Stouthandel ('t Oosten). Speeldata: 26 septem ber, 3.10,17 en 24 oktober. De wedstrijden beginnen om 1930 uur. Hoek van Holland Tegen DHL behaalde Hoek van Hol land (2A) een royale zege: 6 0. Al na een kwartier was het John Seton die scoorde: 1—6. De ruststand werd opgevoerd naar 30 door doelpunten van Aad Ouwendijk. In de tweede helft deden de spelers van Hoek van Holland het rustig aan. De voorsprong werd re gelmatig uitgebreid door doel punten van Hans Jonas (twee maal), en John Seton. De oproep van Ursus om Hans Schinkel, die in het zie kenhuis ligt, een kaart te stu ren, heeft effect gehad. Het waren er deze week 120, dal was volgens het Dijkzigt-zie- kenhuis, waar de trainer ligt, een record. Om het keepersprobleem bij Excelsior M. op te lossen, heeft ook de vader van Roel Jan, Fokke, zich beschikbaar ge steld. De keepersactie leverde vijf kandidaten op. Het sportcomplex Broekpol der is nog steeds niet aange sloten op het telefoonnet^Dus kan er nog steeds geen zieke nauto worden besteld of een dokter bij ernstige blessures waaneer Vlaardingen speelt Een vreemde zaak, te meer daar het al een keer is voorge komen dat een speler ernstig gewond raakte- Voor het eerst sinds vijf jaar oefenden FC Vlaardingen en amateurclub Fortuna officieel tegen elkaar. De semi-profs wonnen met 50. Waar beide clubs de mond vol hebben over vriendschap, had dit, als bewijs, best eens naar buiten gebracht kunnen worden. Een slechte beurt van de pr-afde- lingen. jeugdigde tschool Pe- 2 Hei bestuur van DWS Schiedam De Handbalvereniging DWS bestaat 40 jaar. Dit jubileum zal worden opgeluisterd met enkele evenementen. Zo wordt er een intematïo- H naai toernooi georganiseerd ïn de MargrieihaL Aansluitend een kerstbal met vele attracties en een internationaal sfeertje. Een prachtig cadeau in het ju- s S bileumjaar zouden de verharde velden zijn, waar DWS al een tijd op zit te H wachten. Hierdoor kunnen de feestavonden niet in het gerenoveerde clubge- bouw gehouden worden, omdat pas met de renovatie begonnen mag worden als de verharde velden gerealiseerd zijn. s Een druk bezochte receptie in de Margriethal was één van de onderdelen van S ee de viering. Het bestuur kreeg geschenken en verder waren er waarderende s woorden voor de jubilerende vereniging. g iiiiiiiuiiuiiiiiiuiiiumimiitiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiitiiiiitMiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiuiiiiiniiiiiiiiil Schiedam—-De judoka's van sportschool ter Lagerwaard hebben tij dens een groot toernooi in Zuidland (750 deelnemers) van zich doen spreken. Maar liefst drie kampioenen, drie tweede en vier derde plaat sen baalde bet Schiedamse team binnen, waardoor het zich één van de meest suc cesvolle sportscholen kon noemen. Voor de grootste verrassing zorgde Jackie Sigmond, die in de klasse boven 65 kilo Josée van der Ham. de Nederlands kampi oene uit Maassluis, met veel bravo ur versloeg. Ook Sylvain Brbcklin (jongens lot 27 kilo) en Gerrie Knik- man (jongens tot 40 kilo) wa ren in hun poules erg sterk Piet van Dijk (jongens tot 40 kilo), Josée Harms (meiges tot 27 kilo) en Wim Verhagen (jongens tot 65 kilo) moesten genoegen nemen met een zil veren plak, terwijl John Brbcklin, Petra Ram en Ed Jeup op de derde plaats ein digden. Peter Lagerwaard hield dit weekeinde ook een eigen toer nooi, waar de Engelse sport school Concord uit Sheffield deelnam- Eerste werd sport school Chris de Korte uit Hoogvliet, die zowel Concord (6-3), Lagerwaard (8-2) als Heindijk uit Brielle (9-2) van de mat stuurde- De ploeg uit Sheffield werd tweede en La gerwaard (met Sylvain Brock- lin, John Brocklin, Tonny Be- ijtenhom, Martin Hoogland, Ronald Knikman, Andre Sparrenboom, Johan Snep Aad Neijerweert, Peter van Venrooij, Wim Verhagen en Peter Baron derde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4