Politieke partij en laten het afweten" Marktvrouw ontdaan pan dagopbrengst 'Behoefte is talent' Politiek over vredesberaad Een gemoedelijke hond Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk vergadert Zakkenrollers winkels actief m Voorzitter jeugdgemeenteraad: -f Blokje ■^sLrond^ k: H. Smits jubileert Evers neemt afscheid Inspraak avond Eendracht straat louden eclit- >aar n Maasland ïavagi V/eu e m „we Kerk PvdA-vrouwen vergaderen Joop van Meel en zijn kunstklas Paard te gast Auto van aannemer afgenomen gfarhENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 SC/VDAVW 3 Arjen van der Velde: „Belangstelling jeugdraad is minimaal..." Jaardingen „Het is allemaal erg mooi: de jeugd- jemeenteraad moet een adviesfunctie krijgen. Die yens in het beleidsprogramma van het college van B en W is er gekomen dankzij een motie van de ÈvdA, destijds. Maar voorlopig zie ik het er niet fan komen: vrijwel alle politieke partijen laten het itevig afweten. Zoals de zaak nu functioneert is de jeugdgemeenteraad zeker geen adviestaak waard." &jjen van de Velde, voorzitter van ,de jeugdgemeenteraad, jiet de zaak op dit moment tot somber in. Het is niet leuk jm te moeten constateren dat nauwelijks belangstelling Sesiaat voor een orgaan, dat tolgende maand haar 25-jarig Ijestaan hoop! te vieren. Dat is wel anders geweest. Toen de jeugdgemeenteraad en kwart eeuw. geleden werd opgericht was er heel wat inte resse voor. Al zijn er vele ver schillen aan te wijzen tussen de jeugdraad van toen en die van tegenwoordig. De doelstelling is nog precies hetzelfde als toen: jongeren politiek bewust maken.. De jeugdgemeenteraad was in de beginperiode echter een colle ge, waarin hoofdzakelijk nette heren van 25, 30 jaar zaten. Arjen: „Vaak waren dat afge studeerden: economen, natuur kundigen en dergelijke. Het had toen een totaal ander ni veau. Tegenwoordig vind je die mensen in de gemeente raad, maar toen was dat na tuurlijk nog niet het geval." Apathischer De bloeiperiode heeft niet zo lang geduurd. Vooral in de zestiger jaren kwam er sterk de klad in. Veel jongeren za gen het niet zo scherp meer zitten om binnen de jeugdge meenteraad lief te discussië ren, zonder dat er daadwerke lijke resultaten te bereiken waren. „En tegenwoordig lijkt de jeugd veel apathischer: dis co is nou eenmaal belangrijker dan politiek.", treurt Arjan. Dat gebrek aan belangstelling voor het fenomeen jeugdge meenteraad, dal overigens in vrijwel iedere gemeente in Ne derland al lang is uitgestorven, is niet alleen bij individuele jongeren te ontdekken. Het bestuur van de raad heeft nog niet zo lang geleden alle poli tieke partijen, die niet in de jeugdgemeenteraad vertegen woordigd zijn, aangeschreven met het verzoek hun jonge le den op de raad te attenderen. Arjen: „Het was aardig gepro beerd, maar we hebben op die brief van geen enkele partij reactie gehad." De bedoeling is, om over enige tijd te starten met een uitgebreide wervings campagne voor nieuwe leden. Zo zouden alle jongeren die 16 jaar worden een brief moeten krijgen, waarin ze op het be staan van de jeugdgemeente raad attent worden gemaakt. Vast staat immers, dat de jeugdgemeenteraad in de loop der jaren toch wel nuttige din gen heeft gedaan. De huidige voorzitter: „Er 2ijn zeer inter essante discussies geweest, die vaak echt wel resultaat heb ben opgeleverd. Sprekend voorbeeld is het aanstellen van een energie-ambtenaar, waar de gemeenteraad onlangs mee accoord is gegaan: dat was in eerste instantie een voorstel van ons. En denk ook aan stu dies als de nota Veerplein Sfeerplein. enige jaren geleden door de jeugdraad uitgebracht. Ik ben er van overtuigd dat dat soort dingen nog steeds mogelijk is." Niet alleen in het beleidspro gramma van het college van B en W wordt de jeugdge- j meenteraad genoemd, zoals al werd aangegeven. Ook de aan-1 biedingsnota van de gemeente- lijke begroting over 1980 heeft er een opmerking over. Onder paragraaf 7.4.6. staat onder meer: „Daarnaast mag naar onze opvatting van de onder scheidene politieke partijen in onze stad een wezenlijke be langstelling voor de jeugdge meenteraad verwacht wor den". Of het helpen zal is een kwestie van afwachten. efifedam De hele opbrengst van een marktdag, 7000 gul- Mi, is verdwenen uit de laadruimte achter de kraam van zn 41-jarige marktvrouw uit Waalwijk. De laadruimte jèek opengebroken, waardoor de dief gemakkelijk bij het dd heeft kunnen komen. Haast had de marktvrouw on- anks de grootte van de buit niet om naar de politie toe te appen. Er ging een week overheen: zij had gewoon afge richt wanneer zij weer met de andere marktkooplui op de reekmarkt in Schiedam zou staan. foor een kleine 800 gulden Sfi rookwaren en contanten 'èrd gestolen bij een inbraak bowling Musis Sacrum. In èt centrum aan de Lange Ha ten werd voor honderden gul- ens schade aangericht en het [directeur Frans van Rijsber- en een raadsel hoe men is innengekomen. en 47-jarige Rotterdamse, die 3j het vormingscentrum Nieu we Waterweg-Noord adjunct directrice is, zag dat inbrekers zes dozen met koeken, chocola en ander snoep hadden meege nomen. Uit een winkel aan de Snelliussingel miste de 56-jari- ge Vlaardingse eigenaar twee honderd pakjes sigaretten van diverse merken. Een radiootje van slechts 25 gulden ver dween bij een inbraak uit het tuinhuisje van een 72-jarige Schiedammer. Schiedam De heer H. Smits, waarnemend chef van de af deling burgerzaken van de ge meentesecretarie, is eind deze maand veertig jaar in dienst hij de overheid. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt hem op vrijdag door B en W een receptie aangeboden. Deze vindt plaats in de recreatiezaal van het stadskantoor en duurt van vier tot half zes 's mid dags. Het komt nog al eens voor dat hondenbezit ters met hun viervoe ter overhoop liggen. Wie iets gehoord heeft van het werk van de dierenbescherming weet daarvan. Regelmatig komen teleurge stelde of zelfs verontwaar digde hondeneigenaars met hun dieren bij een asiel aankloppen. „Mijn hond luistert niet_ Hij is agressief en bijt het bank stel stuk." Of: „Hij jankt de hele dag en doet alles op het tapijt. Hij is niet meer tc hanteren." In de praktijk blijkt dat in deze gevallen een groot deel, zo niet het grootste deel van de moei lijkheden te wijten is aan de baas zelf. De hond krijgt te weinig aandacht en niet ge noeg vrijheid. Als het beluit valt een hond in huis te nemen, wordt in veel gevallen niet of nau welijks stilgestaan bij de consequenties van zo'n stap. „We nemen hem voor de kinderen; die zijn dol op dieren," valt vaak te beluis teren. Maar het is de vraag of de kinderen na verloop van tijd wel altijd zin heb ben de hond ust te laten. Dat moet net zo goed gebeu ren als het regent en ook 's avonds laat moet fik een blokje rond. Niet voor niets zijn de medewerkers van het diere nasiel Hargahoevu erg voor zichtig. Een hond gaat nooit zo maar mee. „Hei komt wel voor dat men op het moment van binnenkomst nog niet weet of men met een kat of met een hond zal vertrekken. Dan is er dui delijk te weinig over nage dacht. Neem bijvoorbeeld het geval dat een hond nog moet worden ingeënt, en de eigenaar daar niet op wil wachten. Als dan besloten wordt een ander dier mee te nemen, krijgen wij zo onze twijfels." De trouwhartig-ogende bastaard die we voor u op de foto hebben gezet, zoekt een nieuw thuis bij een baas die weet wat hij doet. Le venservaring heeft hem ge leerd dat dat voor hem het beste is: een maand geleden werd hij uil een auto gezet door zijn vorige eigenaar. Terwijl dit dier allesbehalve de indruk wekt een „pro bleem-hond" te zijn. Deze man netjes-hond is speels, aanhankelijk en be hoorlijk slim. Dat laatste is mischien wel te verklaren uit zijn afkomst; het betreft waarschijnlijk een kruising tussen een Duitse herder an een Engelse Golden Retrie ver. Zijn schofthoogte is zes tig centimeter, de vacht is zwartbruin. Het is een alle mansvriend, een gemoede lijk dier voor een gezellig gezin of een rustige baas. Maar een gemoedelijke hond: daar moet wat tegen over staan. In ieder geval voldoende aandacht en een goede verzorging. Anders wordt elke hond een „las tig" dier. En dat is mischien ook wel terecht, denken we dan maar. Jef Evers, ambtenaar-voor- zitter van de projectgroep Schoolstraat, heeft maan dagavond afscheid genomen van de leden van die project groep. Evers, ambtenaar van het bu reau stadsontwikkeling in VJaardingen, heeft een betrek king aanvaard op het ministe rie van financiën. Van de Schoolstraat-bewoners ontving hij een fotoboek over de ont wikkelingen in het School straat-project. Jef Evers laat een prima lopend project ach ter. De plannen zijn al in een vergevorderd stadium en zijn ontwikkeld in een uitstekende samenwerking tussen gemeen te en bewoners. Gaardingen Bewoners an de Een drachtstraat en Koningstraat kunnen op qnderdag 27 september in iet buurthuis aan de Ooster- Iraat hun mening geven de herinrichting van ijin straten en'de inrichting an de speelplaats aan de ipningstraat. !èt is de bedoeling dat de be- róners zich in principe uit keken oyer de inrichting ba, het speelterrein, waarop Ie gemeenteonder andere een skate-board baan wil maken. De gemeente gaat dan op basis van de uitspraken van de be woners plannen ontwikkelen voor deze speelplaats. Een bewonersgroep heeft een plan gemaakt voor de herin richting van beide straten en de bewoners kunnen zich hierover en over een gemeen telijk schetsplan uitspreken. Beide plannen liggen ter inza ge in de buurtwinkel aan de Tweede Van Leyden Gael- straat 16. De inspraakavond begint 's a- vonds om acht uur. jfaasland Het was dins lag vijftig jaar geleden dat »trardus Johannes Petrus Ie Haas en Catharina Heie- Maria van Vliet in het itnvelijk traden. Ie bruidegom werd op 27 sep- ember 1901 in Delft geboren, te bruid is 73 jaar en werd op •mei 1906 te Kethel geboren, te voltrekking van het buwe- jk vond ook in Kethel plaats, •jaarna het echtpaar zich in wasland vestigde. De heer De laas is altijd veehouder ge- r6est, maar niet voortdurend n Maasland. Door annexatie wam zijn woning op Maas- h,c' grondgebied te liggen. werden de heer en me- touw De Haas toch weer ech- e Maaslanders en dat zijn ze nog steeds. 'k hun huwelijk werden kinderen geboren, faarvan er nog elf in leven Het gouden bruidspaar ieeft 31 kleinkinderen. Na- Üj ^et gemeentebestuur ■erden de felicitaties overge poot door de echtgenote van ^gemeester Van den Brink. ^jpdingenIn de Nieuwe aan de Binnensingel blij- de afgelopen dagen ver engen te zijn aangericht ravage strekte zich even- mfi tot **et electronïsch ÏW- De totale schade wordt "pmd op ongeveer 4000 gul- Vlaardingen De Vlaar dingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk gaat woens dag praten over het accom- modatiebeieid in de wijk Holy. De raad heeft een aantal jon geren uit deze wijk uitgeno digd om dit agendapunt uit de eerste hand toe te 7L falen. Tij dens deze vergadering zal er ook gepraat worden over de begroting 1980 en de kruimels die er overblijven om uit te ge ven voor het komend jaar. Aandacht zal er verder be steed worden aan de toepas sing van de bijdrageregelingen voor Assurancetourix en Scou ting Prins Mauritsgroep. De vergadering wordt gehou den in het Vlaardingse stad huis, zaal 3. Aanvang acht uur. Het spreekhalfuur begint om half acht. Schiedam De afdeling Schiedam van de vrouwelijke leden van de PvdA komen morgenavond in een jaarver gadering bijeen. De Kooie Vrouwen zullen uit hun mid den een nieuwe kerngroep sa menstellen en een beleidsplan voor 1979-1980 bepalen. De vergadering begint om acht uur in gebouw Irene, zaal 3, Nieuwe Haven 155.. „Joop van Meel is eer\ goede adviseur". Sclfiedam De kunstklaslessen in het Stedelijk Mu seum zijn weer begonnen. In de klas waar kunstschil der Joop van Meel lesgeeft (van alle lesgevers is hij het langst aan het museum verbonden) zitten alleen oude ren. Maassluis Een ietwat ongewoon beeld was af gelopen weekend te zien in het Maassluise jonge rencentrum De Toverbal. Een jonge amazone, die overvallen was door he vige dorst, spoedde zich met paard en al De To verbal binnen. Dit werd haar niet geheel in dank afgenomen: na enige be moeienis van de politie werden viervoeter en be rijdster het pand weer uitgezet. Niet bekend is. of ook het trouwe ros zijn dorst heeft mogen lessen. „Maar ook jongeren kunnen hier terecht," zegt Joop. „Je hoeft geen talent te hebben om je gedachten te uiten. Zodra de Schiedam Een 32-jarige aannemer uit Rotterdam mist zijn .autootje van 1200 gulden, dat hij achter het stedelijk mu seum aan de Korte Achterweg had geparkeerd. De Fiat 128 had als kentekennummer 10- BT-52. Een 42-jarige werktuigbouw kundige uit Schiedam zag, dat onverlaten vier sierringen van zijn personenauto op de Delf- landseweg hadden afge schroefd. behoefte daartoe bestaat, is er sprake van talent." Elly Meyer 2it al drie jaar in de klas. Daarvóór was zij zich niet bewust van haar behoefte. „Wat ik allemaal niet in die drie jaar heb geleerd...! In de cember worden onze prestaties geëxposeerd." Is het niet wat te vroeg voor het houden van exposities? „Stel datje als kun stenaar helemaal alleen op een eiland zit. Je zult in het begin wel actief zijn, maar dat gaat op den duur verminderen om dat de kritiek, die stimulerend werkt, ontbreekt", vinden Joop en zijn leerlingen. Dat kritiek inderdaad stimulerend werkt bewees Joop met zijn oud-leerlinge Maijo van Soest. Zij werd na een expositie be kroond met een internationale prijs. Schiedammers, die op kuns tgebied iets willen presteren, kunnen zich opgeven bij het. Stedelijk Museum. De lessen worden gegeven op woensdag, donderdag, vrijdag en zater dag. „Je leert veel van elkaar door het vergelijkingsmateriaal". Schiedam In het kader van de vredesweek houdt het In terkerkelijk Vredesberaad onkele activiteiten in de komen de periode. Morgenavond wordt politieke partijen de gelegenheid gege ven hun visie en programma bekend te maken over vrede en veiligheid in het algemeen en over de stelling van het IKV, dat kernwapens de we reld uit moeten en om te be ginnen uit Nederland. Dit ge beuren vindt plaats in de Vier Molens aan dc Nieuwe Dam- laan. Aanvang: acht uur. Op een aantal woensdagen, te we ten 3, 17, 24 en 31 oktober en 7 en 14 november, zal er een vredescursus in het diensten centrum gehouden worden. Doelstelling van deze cursus is problemen van vrede en vei ligheid op een eenvoudige ma nier aan de orde te stellen. Aan de cursus kunnen maxi maal twintig personen deelne men. Het cursusgeld bedraagt tien gulden. SchiedamTwee dagen vlak na elkaar zijn winke lende vrouwen in de Co-op aan de Mgr. Nolenslaan hun portemonnee kwijtgeraakt door toedoen van zakkenrol lers. Bijna 1100 gulden bevond zich in de beurs, die een 56-jarige vrouw uit Spijkcnisse in het boodschappen wagentje had la ten liggen. Een rode dames portemonnee met 50 gulden werd ontvreemd uit de tas van een 74-jarige Schiedamse. Bei de dames raakten door de diefstal ook enkele persoonlij ke spulletjes kwijt. Op het Nieuwlandplcin was het een 33-jarige vrouw uit Schiedam, die een zakkenrol ler niet in de gaten heeft ge had en daardoor haar beurs met 225 gulden verloor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3