Huisvuil brengt leven in WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 Het ketel huis van de kas. Siem de Bruijn bij rijn installa tie dio het warme water uit de vuil verbranding over het tuinbouwbe drijf ver spreid i Op enige af stand van de kassen staat dQj Roosendaal-/ se vuilvei}" brandingsip- stallatie. - Roosendaal Slem de Bruijn uit Maasdijk neemt eind september, begin oktober ditmaal bij het Westbrabantse Roosendaal, zijn zesde glastuinbouwbedrijf in gebruik. Op zich geen bijionder spectaculaire gebeurtenis, ware het niet dat het bedrijf zijn energie ontvangt van de gemeentelijke vuilverbranding, die op nog geen kilometer afstand van De Bruijns tuin- bouwgrond ligt Een pijpleiding zorgt ervoor dat de warmte die vrijkomt bij de verbranding van 32.000 ton huisvuil P«r jaar gebruikt kan worden voor de kweek van chrysanten-moeder planten. Green Thumb Holland BV is het tweede bedrijf dat is aangesloten op de Roosendaalse vuilver branding. Vlak naast het kassencomplex van De Bruijn ligt het bedrijf Damsigt van Stompwijker Henk Hendriks, die al vanaf oktober van het vo rig jaar huisvuilwarmtc krijgt voor de teelt van zijn komkommers. De 26.000 vierkante meter kas van De Bruijn, opgetrokken uit dubbelwandige doorzichtige kunststöfplaten (stegdoppelplatten), zal komende winter voor het eerst profijt trek ken uit de verbrandingsinstallatie. De bouw van het totale kassencomplex kostte Siem de Bruijn zo'n zes miljoen gulden, waarvan alleen al de dubbele pijpleiding (heen en terug) één miljoen gulden opslokte. Henk Hendriks moest drie miljoen gulden neertellen voor zijn bedrijf, dat 25-000 vierkante meter groot is. Te genover de2e grote investeringen staat een aardi ge handreiking van de gemeente Roosendaal: beide tuinders krijgen de afvalwarmte de eerste vijf jaar kosteloos. Siem de Bruijn bestrijdt de opvatting van sommigen dat de gratis energie een presentje is: „Als je zo'n grote investering doet ik heb de duurste kas laten neerzetten die er is dan moet daar wel iets tegenover staan. Had ik die garantie van de gemeente niet gekregen, dan had ik me waarschijnlijk helemaal niet in Roosendaal gevestigd". Voordeel Het contract biedt De Bruijn en Hendriks nog een voordeel: Van de vrijkomende energie uit de vuilverbranding mogen alleen beide tuinders ge bruik maken. Mochten ze de warmte ongebruikt laten dan kan de gemeente erover beschikken. De Maasdijkse glastuinder, die overigens in het Wesüand blijft wonen, zocht Stompwijker Henk Hendriks op, nadat hij in het Amerikaanse Pitt sburg een bedrijf had bezocht, dat draaide op energie uit huisvuil. Daar zeiden ze De Bruijn dat in Holland vast ook mogelijkheden moesten zijn. Na enig speurwerk kwam de Maasdijker er achter dat Henk Hendriks al enige jaren geleden dezelfde mogelijkheden had onderzocht, maar di verse moeilijkheden hadden de ontwikkeling van het project tegengehouden. Het was onder meer een probleem gebleken om als eenling een derge lijk bedri j f op te zetten. Na enige gesprekken kwamen De Bruijn en Hen driks tot overeenstemming: zij zouden gezamen lijk werken aan de totstandkoming van het eer ste tuinbouwbedrijf in West-Europa dat via een pijpleiding is aangesloten op een vuilverbran ding. Bij het maken van die afspraak kreeg het tweetal de onvoorwaardelijke steun van de direc teur van de vuilverbranding, de heer Hendrikse, De gemeente Roosendaal volgde, hetzij schoor voetend. Siem de Bruijn: „De gemeente geloofde aanvankelijk niet in het project, maar je ziet: we hebben toch iets op poten gezet". De vrijkomende warmte uit de installatie, die zo'n driehonderd huizen zou kunnen verwannen, wordt naar de bedrijven geleid door een zeer goed geïsoleerde pijpleiding van een kleine kilo meter lengte. Een warmtewisselaar even buiten de vuilverbranding zorgt ervoor dat het koelwa ter (110 graden) in de pijpleiding wordt opgeno men. Het water verlaat de wisselaar met een temperatuur van ongeveer 95 graden. De speciale isolatie en het ondergrondse vervoer, op sommige stukken vier meter diep, laten warmteverlies toe tot nog geen halve graad. Als het hete water de bedrijven bereikt, brengen pompen de vloeistof in het leidingensysteem in de kassen. Het tot zeventig graden afgekoelde water wordt na de tocht door de kassen weer door de retourpijp opgenomen en opnieuw in het De chrysantenkas met zijn geweldige overspan ning. koelsysteem van de verbrandingsinstallatie ge bracht AanJej; De aanleg van de pijpleidingen was geen een voudige opgave. Een pijpleiding van het che misch bedrijf Dow Chemical moest ervoor wor den omgelegd. Bovendien moest de „leiding straat" Antwerpen-Rotterdam worden gepas seerd. Door hei graven van een vijf meter diepe Markt gleuf slaagde men erin de obstakels te ontwij ken. chrysanten: „Ik zal moeten overgaan op een agressieve verkoop. De prijzen zijn nu al scherp, maar de concurrentie kan nog meer verwach ten". Terwijl de normale prijs voor een chrysant tussen de veertien en vijftien cent schommelt zit hahdelskweker De Bruijn nu al op twaalf cent Om de prijs een beetje in de hand te kunnen houden heeft de Maasdijker zelfs in de Verenig de Staten een aantal koelcellen besteld, die de bloemen ongeveer twee maanden vers houden. „Terwijl collega's de bloemen niet langer dan een week h acht dagen in goede conditie kunnen houden, kan ik de chrysanten zelfs nog tot in de winter opslaan". Niet alleen De Bruijn gaat hel voor de wind. Ook buurman Henk Hendriks, die voorlopig nog in een caravan naast zijn bedrijf woont, is tevre den over de geoogste komkommers. „Ondanks de aanloopmoeilijkhedcn is het de afgelopen pe riode toch prima gegaan. Die problemen zijn ook heel begrijpelijk, je moet bij voorbeeld eerst een team worden met z'n aden", zegt de jonge oud- Stompwijker, Hij noemt de verhuizing naar de vuilverbrandingsinstallatie beslist geen gok: „Het was een doelbewuste keuze. Heel wat berekenin gen zijn aan mijn keuze vooraf gegaan. Daarin zijn de moeilijke beginjaren betrokken", zegt de nuchtere komkommerteler. „We doen het rustig aan,'k ben nog jong". .Siem de Bruijn heeft die moeilijke beginjaren al lang achter de rug. Zijn einddoel heeft hij al voor ogen: „Tussen de jaren tachtig en negentig wij ik Brabant en Limburg een keten van twin tig tuinbouwbedrijven opzetten. Hoe alles es; uit komt te zien weet ik allemaal nog niet, maar de opzet is om naar Amerikaans model te werken: zoveel mogelijk dezelfde produkten en allemaal dezelfde bedrijven. Ik heb iets dergelijks in de Verenigde Staten gezien en volgens mij moet, het ook hier mogelijk zijn", aldus de zeer druk beo zette inwoner van Ma as dij k. <- door Frits Baarda Foto's: René Oudsfioom Behalve met afvalwarmte bespaart Siem de Bruijn ook met stegdoppelplatten aan energie. Hij zegt dat het systeem van dubbelwandig kunststof hem een energiebesparing oplevert van veertig procent- De kassen van De Bruijn zijn extra hoog ge bouwd om alle installaties te kunnen onderbren gen. De grote hoogte zorgt tevens voor een uit stekende luchtcirculatie. In de kassen heerst een zeer aangename temperatuur: 24 tot 25 graden. In het bedrijf komen 25 mensen te werken. De staf zal bestaan uit Westlanders, de overige werknemers zullen Roosendalers zijn. Omdat Siem de Bruijn niet van plan is zijn huis te Maasdijk achter te laten, zal de heer Van Dam als bedrijfsleider worden aangesteld. De laatste zal ook een speciale opleiding verzorgen, die alle werknemers van het bedrijf krijgen als ze bij De Bruijn aan de slag gaan. Op dit moment werken ook ongeveer zeven va kantiewerkers tussen de chrysanten-moederplan ten, De stekken, die de tijdelijke krachten top pen, worden overgebracht naar Maasdijk, waar ze tot volle bloei worden gebracht Zijn plannen beogen het beheersen van een deel van de markt, 2odat hij zelf zijn prijs kan zet-j tem „Ik houd er niet zo van als anderen de prijs van mijn produkten bepalen, dat doe ik liever zelf', vertelt Siem de Bruijn. Zjjn ambities slokken overigens wel een groot deel van zijn privéleven op. De Bruijn zegt zel den voor één uur 's nachts naar bed te gaan en soms zelfs twee dagen aaneen te smeden, 's Mor gens vroeg is hij alweer uit de veren. Siem de Bruijn zit er niet zo mee en stelt nuchter vast: „Je moet wel als je iets wil bereiken". Rolletje» De produktie van de bloemen loopt op rolletjes. Siem de Bruijn kent zelfs een overproduktie van

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4