Wij wisten dat daar tien mensen woonden' w Het is voor ons n feest meiden om met deze samen te Wethouder Wijnstok over brand in Nicoïaas Beetsstraat: Sloop noodschool geeft problemen 99 9 Vrouwen weer actief Auto's opengebroken Diefstal uit auto Met kruiwagen aan de haal Rekening te hoog: bierglas in gezicht ft Directeur Moeder-Havo Vlaardingen: Rimboe- jacht van Scouting Vrouwen praten over gebruik en misbruik alcohol en drugs Guus Kuijer in Koningshof Schapen doodgebeten Lichtbak gestolen ïan£e b Van de Z deed na derhand aangifte van diefstal PONDERDAG 4 OKTOBER 1979 Wethouder Wijnstok: ..Het is een verschrikkelijk probleem, maar we doe eraan wat binnen de mogelijkheden ligt." Vlaardingen De bewoners van de Nicoïaas Beetsstraat in Vlaardingen wisten eigenlijk ook niet precies hoeveel mensen er in het bran dende huis woonden. De heer B-C.de Kruys, één van de omwonenden die met dekens erin slaagde een aantal bewoners uit het brandende huis op te vangen, zei het vlak na de brand als volgt: „Snap jij nou dat cr in zo'n huis tien mensen wonen. Daar moet de gemeente eens iets aan doen. Als er vijf man in hadden ge woond, hadden we ze allemaal kunnen red den." Het gaat om het gedeelte: .....Daar moet de ge meente eens iets aan doen..." Kan de gemeente hier inderdaad iets aan doen, of is het gewoon een zaak van overmacht. Deze en andere vra gen legden wij voor aan de wethouder van on der andere woonruimteverdeling, Jelle Wijn stok. „De huisvesting van buitenlanders is natuurlijk aan dezelfde normen onderwojpen als de huis vesting voor Nederlanders. Dat. wil zeggen dat ook de buitenlanders geconfronteerd worden met de enorme rij woningzoekenden in Vlaar- dingen. Daarnaast zijn er nog extra voorwaar- den waaraan zij moéten voldoen. Neem bijvoor beeld dïi hereniging van de gezinnen van bui tenlanders. Zij krijgen pas een woonvergunning als hun vrouw en kinderen zijn overgekomen. Wij kijken dan naar do grootte van het gezin en stemmen daar de woonruimte op af. Daarbij doet zich de moeilijkheid voor dat de buitenlan ders over het algemeen genoegen nemen met een, naar Hollandse begrippen, kleine huisves ting." Bij de familie Kirkar lag dat wel even anders. Op het moment van de brand woonden in het huis tien personen; de heer en mevrouw Kir kar, vijf ongetrouwde kinderen, een getrouwde zoon, zijn vrouw en hun kind. Het huis aan de Nicolaas Beetsstraat stond op naam van die zoon. die getrouwd was en twee kinderen had, recent is namelijk zijn jongste kind overleden ten gevolge van para tyfus. Bij het bureau huis vesting stond vanaf 16 november 1078 inge schreven als woningzoekenden; de heer en me vrouw Kirkar cn hun vijf kinderen. Het adres waar zij in afwachting van een woning verble ven: de woning van hun zoon aan de Nicolaas Beetsstraat. Wethouder Wijnstok:,,Ja. wij wis ten inderdaad dat daar eerst elf. later tien men sen woonden." Daarnaast vraag je je af wat er gebeurt met zo'n paratyfus geval. Een, vooral bij grote bevol kingsconcentraties, zeer besmettelijke ziekte. Ook uit een oogpunt van volksgezondheid, ze ker bij een paratyfus geval, is het niet verant woord zoveel mensen in een zo kleine woning bij elkaar te laten wonen. Wethouder Wijnstok: ...la. inderdaad, maar signalen over deze situatie- hebben de afdeling woonruimteverdeling niet bereikt, was dat wel zo geweest dan was dat ze ker in de urgentie opgenomen." Belangrijk is natuurlijk wat een gemeente kan doen aan deze situaties. ..De vreemdelingen dienst houdt regelmatig controle. Maar "het moeilijke punt is dat het bewezen moet worden. Je kunt pas laten ontruimen als er bewijslast is. Inwoning is niet bij de wet verboden, het moet alleen aangemeld worden. Je kunt dus alleen maar controleren op het nakomen van het huurcontract en op een naleven van de logeer- vcrordening. Daarnaast moet je naar mijn me ning uitgaan van de gocdertrouw van deze mensen tot het tegendeel bewezen is. Goed, stel dat je een gezin uil zo'n situatie weghaalt. Je moet dan natuurlijk wel woonruimte voor ze hebben. We hebben 6000 aanvragen voor een woning. Het gevolg daarvan is dat de wachttij den over een lange periode lopen. Verder heb ben we te maken met het spreidingsbeleid. Als gemeente willen we voorkomen dat er al te sterke concentraties van buitenlanders ontstaan m v iaarsingen. Het gevolg daarvan is datje ze ook ntel zo maar willekeurig kunt jïlaatsen. De situatie kan zich voordoen dat je een woning hebt in oen straat waar al drie buitenlandse ge zinnen wonen, dan brengt dat spreidingsbeleid met zich mee dat je naar andere woonruimte moet gaan zoeken. Het is een verschrikkelijk probleem, maar we doen er aan wat binnen de mogelijkheden ligt." Eén van de oorzaken van het gebrek aan pas sende woonruimte is bijvoorbeeld gelegen in de stagnatie hij de bouw van het Centrumgebied Holy. Het gevolg daarvan is dat er geen door stroming plaatsvindt binnen Vhardingen. Hoek van Holland Wanneer begin volgend jaar een begin wordt gemaakt met de sloop van de noodschool aan de Tas- manweg te Hoek van Holland voor de bouw van een nieuwe school, dan dreigen andere or ganisaties in de problemen. Deze organisaties, die nu nog volop van de noodschoot ge bruik maken, komen dan zon der onderdak te zitten. Dc noodschool moet plaats maken voor de bouw van een ginte- greerde school voor openbaar basis en kleuteronderwijs. V. De kleuterschool „De Duin- I roos" aan de Columbusstraat js in de toekomst bestemd voor het onderbrengen van een aantal organisaties, maar dat zal pas kunnen gebeuren wan neer de nieuwe school gereed is.Met name de peuterspeelzaal en het Kreatief Centrum drei gen het slachtoffer te worden van de leemte die gaat om staan. De commissie, voor onderwijs, jeugd en vormingswerk van de Hoekse deelgemeenteraad I heeft zich inmiddels met dit probleem beziggehouden. Vooral het onderbrengen van het Kreatief Centrum bleek een nog onoverkomelijk pro bleem Op dit moment wordt gebruik gemaakt van de vak lokalen van de Mavo met nog een extra derde lokaal. Mavo-directeur Oosterloo is Schiedam Het vrouwencafé Vrommes houdt vanavond een open vergadering waarop ie dere vrouw wensen, kritiek en of ideeén naar voren kan brengen. Gewoon eens komen kijken mag ook. Het café is iedere donderdag avond open vanaf 20.45 uur en is gevestigd in gebouw „De Teerstoof", Nieuwst raat 12 Schiedam, Voor meer infor matie kunt u terecht bij Wolly, Hetty of Sylvia respectievelijk telefoon 70 81 67, 73 04 26 of 26 75 34. Hoek van Holland Diverse auto's zijn in de afgelopen da gen in Hoek van Holland opengebroken en leeggeroofd. De waarde van de ontvreemde spullen loopt sterk uiteen. Hit een auto. die geparkeerd stond aan de Rietdijkstraat, verdween een krik en een hoeveelheid gereedschap. Uit een andere wagen, die in de zelfde straat geparkeerd stond, werd een radio-cassetterecor der en een hoeveelheid casset tebandjes meegenomen. Totale waarde: duizend gulden. Auto papieren, een radio, twee bo xen en een schapenvacht ver dwenen uit een wagen, die op de Zeekant geparkeerd stond. Rij de Hoekse politie werd ook aangifte gedaan van vernielin gen, die aan een auto werden aangericht Dat gebeurde door de eigenaar van een wagen, die in de Prins Hendrikstraat had gestaan. Een radio-anten ne werd vernield en ruitewis- sers afgebroken. Schiedam Door het rechter- >rtier te forceren, wisten on tkende daders een portemon- flee met zestig gulden uit een geparkeerde auto weg te ne men. Deze was eigendom van oe heer J. M. K. uit Maasland. van mening dat de gemeente lijke of rijksoverheid voor zijn school moet zorgen voor ver vangende ruimte, maar het is onwaarschijnlijk dat in de overgangsfaseook het Krea tief Centrum daar gebruik van zal kunnen maken. Verder wordt ook de peueterspeelzaal slachtoffer van de nieuwbouw die vooraf wordt gegaan door de sloop van de noodschool. Het sloopwerk begint kort na' do jaarwisseling zo wordt ver wacht. Hel jeugdcentrum Specs, de bijzaal van de gereformeerde kerk en zelfs het August Reiis- mahuis werden aangedragen als alternatieve oplossingen. De commissie besloot echter de gemeentelijke onderwijs deskundige, de heer Looij, te vragen naar Hoek van Hol land te komen voor nader overleg. Aan de hand van dit gesprek kan men wellicht lot een oplossing komen. Schiedam Uit een tuin aan de Kerk weg in Schiedam een decoratieve kruiwagen verdwenen. Het sierstuk had een waarde van vierhonderd gulden. De eigenaar, de heer A. P. van derK. heeft aangifte gedaan van diefstal. Éveneens aangifte van diefstal, werd gedaan namens het be drijf Netrico. Maandagochtend werd hier een haaskleurigc konijne bontjas gestolen ter waarde van driehonderd gul den. Schiedam Bij een schermut seling in een café aan de Vlaardingerstraat is de 28 jari ge Schiedammer H. H. gewond geraakt. Omstreeks sluitings tijd maakte de 29 jarige A. J. D. S aanmerkingen over de hoogte van een rekening die een medebezoeker ontving. In de \voord en wisseling die vervolgens ontstond met de caféhoudster, kwam H. tussen beide. Hierop stak S. een ka potgeslagen bierglas in het ge zicht van H, die met verwon dingen aan het gezicht en borst naar het Noletziekenhuis vervoerd moest worden. S. werd voor een handwond be handeld in het gemeentezie kenhuis. Blonde, bruine en grijzende hoofden buigen zifh weer over de leerstof. De welpen van Scouting Rijn mond. afkomstig uit de Water wegsteden Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis, houden zaterdag een Rimboejacht in het Lickebaertbos. Deze jacht is gebaseerd op het thema van- het Jungleboek van Rudyard Kipling: het boek dat al jaren model staat voor de verkenne- rij. Aan de activiteit, die zaterdag zal duren van 13.30 lot 17 uur, zullen naar verwachting zo'n 400 jongens en meisjes in de leeftijd van 7 tot 11 jaar mee doen. VlaardingenDe leerlingen zitten in een grote kring, de docent in hun midden. Met ge spannen aandacht wordt zijn betoog gevolgd over de „hoof se ridderroman". Blonde, brui ne en grijzende hoofden bui gen zich over het boek met de geschiedenis van ridder Wale- wijn die, om de schone ïsabel- le te veroveren, alle mogelijke avonturen moet doorstaan. Af en toe gaat er zacht gegiechel door de klas als het hardop le zen van het Middelnederlands tot een u-onder li jke uitspraak leidt. Maar dat duurt maar even, de concentratie blijft. Tot de pauze, wanneer de kof fie die in een hoek van het lo kaal stond te pruttelen wordt uitgeschonken. Dan is er het praten en lachen van vrouwen onder elkaar: de uitwisseling van ervaringen en leerstof. Flarden van gesprekken: m'n moeder zal vandaag de jongste opvangen..„Ik begin vanavond vroeg aan m'n huiswerk want ik wil toch die Bergmann-film zien. ...„meid, je moet die berg strijkgoed in een kast stoppen dan zie je 'm niet. Het zijn de alledaagse dingen van huisvrouwen en moeders die, bij de koffie op het terras vóór de school, in het zonnetje worden doorgepraat. Maar bij na altijd tegen de aebtergond van het gebeuren waarvoor ze in het gebouw aan de SpaJand- laan bij elkaar zijn gekomen: het volgen van de lessen aan de dag-HAVO voor volwasse- Schiedam Het bestuur van de Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Schie dam-Centrum houdt woensdag 10 oktober om 20.00 uur een ledenvergadering over drugs cn alcohol in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Óok zijn deze avond enkele voor lichters van Vlaardingse werkgroep „Drugs en Alco hol" aanwezig om over het ge bruik en misbruik van drugs en alcohol te praten. De be doeling is om meer inzicht in de achtergronden van deze problemen te krijgen. Na de pauze bestaat de gelegenheid om vragen te stellen. Maassluis-—Op uitnodiging van de Openbare Bibliotheek is de jeugdboekenschrijver Guus Kuijer te gast op de avond, die in het kader van het Jaar van het Kind gehou den op 11 oktober gehouden wordt in een van de zalen van Koningshof. De avond is door dc biliothcek georganiseerd in hot kader van de landelijkc kinder boe ken week en sluit aan op de manifestatie, die ge durende do gehele volgende week in Koningshof wordt go- houden. Gedurende de boekenavond zal de schrijver een stand be mannen, waarin boeken van zijn hand te koop zijn. Ook kan men over zijn boeken met hem van gedachten wisselen. Tijdens de avond gekochte boeken zullen op verzoek door hem worden gesigneerd. Dc toegang is gratis, net als de koffie. Een onderonsje met de lerares op de Moeder- Havo. nen. Naast de „moeder- MAVO" is in Vlaardingen ook de „moeder-HAVQ" van de grond gekomen. Het zijn bena mingen waar de leerlingen niet onverdeeld gelukkig mee zijn. Omdat ze niet allemaal „moeder" zijn. Maar misschien vooral omdat er het soort van kneuterigheid en truttigheid mee gesuggereerd worden waar ze duidelijk geen bood schap aan hebben. Veertig sterk gemotiveerde vrouwen hebben zich in Vlaardingen voor de dag- HAVO aangemeld. Ongeveer twee derde van dit aantal heeft de dag-MAVQ op dezelf de wijze doorlopen en wilde verder gaan met Ieren: één derde behaalde vroeger ooit het ULO- of MULO-diploma. Voor de leerkrachten vormen ze met elkaar ,,'t neusje van de zalm". „Het is voor ons een feest om met deze meiden sa men te werken", zegt direc teur Arie Hollebrand. Van de veertig HAVO-leerlïn- gen hebben zestien het volle- d'8e ..pakket" gekozen, Neder lands, de drie moderne talen, aardrijkskunde en geschiede nis. Andere kozen voor twee, drie of vier vakken, met de bedoeling om daarin een „deelcertificaat" te behalen. Het blijkt ook mogelijk om een combinatie te maken met het avondonderwijs voor volwas senen waar ook handel en eco nomie worden gedoceerd. Eén leerlinge, met een gericht doei voor ogen, volgt daarnaast, tussen de leerplichtige jonge ren op de Casimir-Scholenge- meenschap. de biologie-Jessen. Vlaardingen vervult, met de dag-HAVO voor volwassenen, een streekfunktie. De leerlin gen komen uit de hele regio, onder andere uit Schiedam en Maassluis. „We weten zeker dat volgend jaar de toeloop nog groter zal zijn" zegt direc teur Arie Hollebrand. "Van de vrouwen die dan de dag- Ni A Vö voltooid hebben komt zeker een deel bij ons terecht. Omdat ze verder willen leren. Omdat ze het sociale contact dat op deze wijze is ontstaan niet meer kunnen missen". Als, na de pauze, de Franse les begint is de klas nog voller dan daarvoor. Wellicht door de vakanties die in „la doucc* France" worden doorgebracht en die een extra dimensie krij gen als je de taal kunt spreken en verstaan. „Nee" zege lera res Locs Bakker, „nee Marijke, je moet de antwoorden niet opschrijven maar proberen om het uit je hoofd te zeggen. We zullen ons echt gaan toeleggen op de spreekvaardigheid". Buiten staan de auto's van de „forensen" die, vaak bij toer beurt rijden, van buiten Vlaar dingen komen. En een dikke rij fietsen met aan het stuur de boodschappenkorf en achterop het zitje voor de kinderen. SchiedamIn een weiland langs de Polderweg zijn maan dag twee schapen doodgebe ten. Een derde verdronk en een vierde moest worden afge-„ maakt. Bij de slachtpartij zijn- vermoedelijk één of meer hon-:' den betrokken geweest. De schapen waren eigendom van M. L. Z. uit Schiedam licht* Schiedam Van een «vin- mast aan de Havendijk is een reclame lichtbak verdwenen. Namens de eigenaresse, res taurant La Duchesse in Schie dam, is aangifte gedaan van diefstal. Schiedam Door voor te doen als of hij op zijn vrouw moest wachten, wist een onbe kend gebleven man zich enige tijd op te houden m een win kelpand aan de Burg, van Haarenlaan. Op een onbe waakt ogenblik wist hij een portemonnee met vierhonderd gulden aan waardepapieren uit een tas mee te nemen, waarop hij verdween. De eige naresse van de winkel, de 57- fJS"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3