n Paul Ia Ylaa rdingen cultuur deze week „Toevallig" maak je dat zelf uit Wat heet mooi? Culturele Raad weigert begroting 1980 te accepteren Eric de Nie in Schiedams museum "W; Woody plays it again MUM I theater diversen HOUTMAN QUISPEL anno 1865 NV NV HET SPINET lp kt k"? laiyj DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 5 Een wekelijkse pagina vo( infor matie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties graag voor dins dag: 010-352066 U Leeg .huis •Vlaardinfcn De Culturele' leidsprqgramma'van hel collè- voor dragen. Hel Raad heeft gisteravond-de. -ge. maar rWiflr'VflElaltnr daar begrotingvoor 1380 wat be- yan treft bet onderdeel kunst en ur afgewezen. De mo Uit onze krant van afgelopen vrijdag. Lichte paniek vorige week in politiek Vlaar dingen. De culturele raad, een club van cul- tuurnolabelen die het gemeentebestuur ge vraagd en ongevraagd mag adviseren, was uit zijn slof geschoten en had in een bui van machteloze woede de cultuurbegrotïng „af gekeurd". Hoewel voor de Vlaardingse stads bestuurderen, die juist met zoveel zorg een kloppende gemeentebegroting hadden afge leverd, minder leuk, toch een heugelijk feit. Achtergrond van de „afkeuring" was de overweging dat er in de nieuwe cultuurbe groting voor 1980 voor feitelijke cultuuriniti atieven geen cent is uitgetrokken. AUes gaat op aan salarissen van ambtenaren en kapi- taallasten van de gebouwen waarin ,de cul tuur Zou moeten gedijen. Zou moeten, maar daar komt het nu juist niet van. Vandaar de wanhoop van de culturele raad. Dat deze raad die wanhoop nu publiekelijk heeft gemaakt door het cultuurgedeelte van de begroting af te wijzen kan een erg nuttig effect hebben, fungeren als een noodsignaal. Want moeten we met oppassen dat we straks een prachtig, piekfijn onderhouden huis heb ben, waar het echter helemaal stil is gewor den? Dat we alles hebben opgemaakt aan de meubeltjes en het huishouden en er voor een feestje of gezelligheid niets meer over is? En als er te weinig geld is zullen er prioritei ten gesteld moeten worden, zoals dat zo mooi heet. Dan maar een goedkoper verfje op de muur, geen extra man voor het Visserijmu seum, geen ouderwetse paaltjes op de Markt. Iets minder investeren in de prestigeobjec ten en iets meer in de ontwikkeling van het plaatselijke creatieve klimaat. Misschien le vert dat de gemeenschap op den duur toch rente, zij het in immateriële vorm, een bloeiend filmwezen bijvoorbeeld. Dat de culturele raad zijn staf over de begro ting heeft gebroken is daarom heugelijk, om dat nu op zijn minst een discussie zal volgen. Dat die discussie - en wellicht kan het een voorschot zijn op de cultuurnota die ons is beloofd -er nu komt is voorlopig belangrijker dan de uitslag daarvan. JHB Na een warming-up deze zomer in onder meer Scheveningen komt Paul van Vliet met zijn nieuwe show naar de Vlaardingse stadsgehoorzaal. Van Vliet gaf da show de titei mee „Vandaag of morgen". Stadsgehoorzaal, 10 en 11 oktober, aanvang 20.15 uur. Wie nog kaarten wil hebben zal er snel bij moe ten zijn. Paul van Vliet Een filosoof met pensee Behalve onze twee briefkaart schrijvende vrienden waaro ver vorige week op deze pa gina het een en ander te le zen stond exposeren in het stedelijk museum van Schie dam nog twee kunstenaars Eric de Nie en Ries Linnartz. Twee complete tegenpolen, de één een emotionele, rauwe schilder, de ander een duide lijk filosofisch ingestelde, be spiegelende. Hieronder wat extra aandacht voor De Nie, een schilder die dat zeker verdient. Eric de Nie werd op persoon lijk initiatief van museumdi recteur Hans Paalman naar Schiedam gehaald. Van zijn werk werd een overzieht- stentoontelling ingericht, die een intrigerend beeld geeft door Jan Hendrik Bakker van de ontwikkeling van deze Haarlemse schilder. Het geexposeerde werk geeft een overzicht vanaf 1974. De Nies ontwikkeling wordt ook het duidelijkst zichtbaar wanneer men deze chronologisch be kijkt. Het vroegste werk. uit 1974. toont De Nie als een echte re alist, zoals zoveel van zijn tijdgenoten toen. In die peri ode van fotorealisme blijkt de Haarlemmer vooral geob sedeerd door het fenomeen .jasje", zijn eigen jasjes wel te verstaan. Het onvermijdelij ke spijkerjasje, het leren jek- kertje enzovoorts. Attributen van de kunstenaar. De Nie schildert ze met grote preci sie, maar ook met een zekere verliefdheid op zichzelf wel licht. Daarnaast maakte hij ook uitstapjes: onderzoekjes naar de typische weefsel structuur van spijkergoed. Maar wat gebeurt er in een later stadium? De Nie slaat aan het filoseren. Vraagt zich af of dat realisme van hem nu wel écht de werkelijkheid uitbeeldt en komt zo terecht in een problematiek waar een gewoon mens van gaat tollen en een gedisciplineerd wijsgeer heel behoedzaam te werk moet gaan. Maar de vraag die De Nie zich blijk baar heeft gesteld is zo we zenlijk voor een realistisch schilder dat het voor de man pleit dat hij die in zijn schil derkunst verwerkt heeft. Hoewel die verwerking te kort zou worden gedaan door haar in een paar woordjes te vangen een enkele opmer king over hel schilderij dat het probleem van de werke lijkheid mijns inziens het best illustreert. Het schilderij is getiteld: „De werkelijkheid erachter". Hot doek toont ons het vage interieur van het atelier van De Nie zelf met op de voorgrond een wit doek, klaar om beschilderd te worden. De werkelijkheid erachter, denk je, achter dat doek. Het effect is echter net omgekeerd. Het mgeschilder- de doek is zo wit dat de toe schouwer onwillekeurig te rugdeinst, waardoor een knappe verwijzing naar de schilder zélf het gevolg is. Conclusie* de realiteit achter het realisme is wat er tn de kop van de schilder zit, en met die concrete wereld daarouitcn. Ene de Nie is al schilderend op zoek naar het werkelijk heids gehalte van zijn crea tieve werk. Hoogdravend, fi losofische cryptologie? Vindt deze recensent niet, evenmin als het museum Boymans- Van Beumngen die werk van hem heeft aangekocht. De Nie schotelt ons op overtui gende wijze een probleem voor dat weliswaar niet ie dereen zich elke dag reali seert. maar er wel degelijk is: wat is de werkelijkheid van wat wij zien en ervaren, hoe waar zijn onze emoties eigen lijk? In de Scbiedamse sociëteit OT? draait vrijdagavond Woody Aliens eer ste film: Play it again, Sam. Woody Allen groeit de laat ste tijd uit tot een groot tragi-comedi- cus, die de loodzwa re ernst van een eu ropees filmer als Bergman heeft we ten te combineren met dat typische joodse gevoel voor zelfrelativering dat we bijvoorbeeld ook bij een liedjeszanger als Randy Newman terugvinden. Hart verscheurende hu mor. Wellicht inter essant om na zoveel tijd zijn eerste pro duct weer eens te bekijken. Aanvang 21.00 uur. Woody Allen, com bi nat ie van zelf spot en ernst film - sociëteit qt? schiedam. meuwstraat 12. 5 oktober. 21.00 uur, woody allen, play it again sam, alleen voor leden. - stichting rood vlaardmgen, zaal har monie, schiedamseweg, 6 oktober, 20.00 uur, russische film: de boom der wensen exposities - stedelijk museum schiedam, hoogstraat 112, the bank of friendship, ene de nie en rené linnartz, elke dag van 1Ö.0Ö tot 17.00 uur, - artoteek vlaardmgen, oosthavenkade 8, stark vessem, schilderijen en plas tieken, maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. - galerie de duig vlaardmgen, smalle ha venstraat 13 schilderijen, ad van stenis, donderdag 19-00 tot 21.00, vrijdag 14.00 tot 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. - gemeentemuseum maassluis, Zuiddijk 16, vanaf 6 oktober, tosca van de haak (plastieken) en hans sterk (aquarellen), dinsdag t/m zondag 14.00 tot 17.00 uur, donderdagavond 19.00 tot 2100 uur. - amrobank vlaardmgen, veerplem, van 5 tot 30 oktober, venetié behouden, in formatieve expositie onder auspiciën van unesco. - permanente exposties verder in vlaar dmgen: archeoruimte (oosthavenkade 42), streekmuseum jan anderson (ke- thelweg 50) en vissertjmuseum (westha- venkade 53/54); :n maassluis: nationaal sleep vaartmuseum (hoogstraat 1) en ge meentemuseum (Zuiddijk 16) - passagetheater schiedam, 9 oktober, 9.30 uur, vrouwenstuk van proloog, „spiegeling", discussie na. - de teerstoof schiedam, nieuwstraat 12; 5 en 6 oktober, 20.15 uur, cabaret sieto hoving, „viva europa", try-out. - stadsgehoorzaal vlaardingen, schie damseweg: 6 oktober, 20.15 uur, maske rade, musieal met o.a. jos brink; 10 okto ber, 20.15 uur, paul van vliet, vandaag of morgen. mu2iek - grote kerk maassluis, 6 oktober. 20.15, organist simon jansen, orgelconcert. - grote kerk vlaardingen, iedere don derdag, 12.45 - 13.15 uur, lunchconcert van vaste organist aad zoutendijk - de quibus schiedam, lange haven, 7 oktober, 21.30 uur, folkgroep fandango, countryrock en ballads (acoustisch) - koningshof maassluis, 11 oktober. 20.00 uur, kinderboekenschrijver guus kuyer, lezing h A Multatuli... tot in eeuwigheid zonder Amen.,. Wat mooi is maakt je zelf uit. Gelukkig maar. Er is zoveel. Een lijsterbes, die uitloopt. Bloe- menstalletjes op de markt. Jonge dieren op de kinderboerderij. Doorgroefde gezichten van oude mensen, die hun leven grotendeels buiten hebben doorgebracht. De poes, die in een speel se bui naar je pen slaat. Iets verplicht mooi moeten vinden is verschrik kelijk. Daaraan ontsnappen is best moeilijk. Op scholen plakken kinderen plaatjes van Rem brandt en Van Gogh in schriften en werkstuk ken. Wat is daar tegen? Misschien weer wat an ders dan thuis; zigeunerin met afzakkend schou derbandje boven 't buffet óf Peruaans wand kleed naast boekenkast. Er is wel wat tegen als nachtwachters, aardap peleters, zigeunerinnen en peruanen al te zeer worden aangeprezen als „kunst en-je-moet-het- dus-mooi-vmden." Want wat mooi is maak je toevallig zelf uit, maar wat je mooi gaat vinden is niet toevallig. Waar de radio is vastgeroest op een popzender, zal men niet gauw tot Chopm komen. Als ik Chopin nogal kan waarderen, komt dat niet door jarenlange pianoles, maar misschien door die ene keer dat nota bene de leraar blokfluit op een middag voor een vakantie tegen de klas zei: „Zal ik eens wat pianospelen?"Toevallig! Met de nieuwe regionale muziekschool helpen we 't ontstaan van dergelijke situaties. Niet toevallig. Wat heer mooi? Alles waarvoor ik oog heb ge kregen. Hendrik Chabot. een Roltterdams schil der, die enkele jaren na de oorlog is overleden. Toevallig? Uit het werk van vele schilders trof mij dat van hem. Een goede school en de educa tieve dienst van Boymans- Van Beuningen brachten mij tot dat „toevaIlig"getroffen wor den. tij Leo Zeef laatst in deze krant. Dat sprak mij aan. Zonder asem ga je dood, zonder lezen ga ik ook. Lezen is voor mij de absoluut perfecte kunstma tige ademhaling. En wal mag dan 't allermooist heten: Multatuli Wat heet mooi? Gedachten en formuleringen, meer dan 100 jaar geleden uit de pen gewron gen, zoals deze: „Ais dan zo'n meisje heel ineengefrommeld braafts, heeft ze kans op trouwen. Heerlijke be stemming*. Zy die vroeger met breikatoen en kinderlijke onderdanigheid de kousen stopte van papa, mag voorlaan met echt vrouwelyke onderdanigheid en breika toen de kousen stoppen van dien jonkman. De breikatoen wordt *s winters wol, maar de on derdanigheid blyft in alle seizoenen tot in eeu wigheid, zonder Amen." En dat vind ik toevallig heel mooi, maar ik had „toevallig" wel een heel enthousiaste leraar Ne derlands en „toevallig" was er wel een biblio thecaresse. die alles voor me het komen als ik weer een leesexplosic had. Heel mooi. Wat heel mooi? Alles waarvoor ik oog heb ge kregen. Heel mooi om iets te kunnen doen aan de muziekschool, de kunstzinnige vormm, de natuureducatie en de bibliotheek. Die voorzie ningen moeten er zijn en dan kan je „toevallig" zelf uitmaken watje mooi vindt behalve de jon gen dieren, de lijsterbes en de bloemenstalletjes, die we vermoedelijk allemaal mooi zullen vin den. Arij Maarleveld, (wethouder cultuur) ADVERTENTIE Groot assortiment snaren o.a. Savarez, Pirastro, d'Addario Singel 116 - Schiedam Een juweel van een piano Ed. Seiter anno 1849 Lijnbaan 63 - Rotterdam Barokbiokfluiten o.a. Moeck. Dolmetsch, Mollenhauer Lijnbaan 63 - Rotterdam Ene de Nie, de werkelijkheid erachter, acryl fMmtpm w-y I 'j«w

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5