m Posthoorn heeft te weinig ambtenaren voor cultuur 'Tunnel en rijksweg 19 hebben genoeg capaciteit Gevluchte Urugayees Miguel Alborja: jAlle [pupillen yan [Lentefeest jarig' Wéthouder opent JOTA dag eerder Vlaardingers voor Latijns - Amerika Instellen nieuwe raad nu uitgesteld tot 1980 \Kamer- en I statenleden PvdA: Geld verdwenen bij bezinepomp Kinderen laaiend enthousiast Diefstal warenhuis opgelost Twee inbraken in één slraat Straatroof Spreekuur CDA-Maassluis DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 VD/WW 3 'Eens kunnen wij naar onze landen terug!' VlaardingenHij heeft vaker zijn koffers moeten pakken dan menig Nederlander.-Van Montevideo naar ftrgentinïë, van Argentinië naar Wijk aan Zee, vandaar haar Zeist en van Zeist naar Vlaardingen, En straks? Straks weer terug naar Urugay? Miguel Alborja (30) is êr van overtuigd dat dat tijdstip eens aan zal breken. Samen met vrouw Maria (31) en drie kinderen woont hij nu al drie jaar in Nederland. Politiek vluchteling. £hili. Argentinië. Peru. Nica ragua en nu El Salvador, die Jiamen keren regelmatig in de dagbladen terug. Over Urugay 3s echter nagenoeg niets be kend. Behalve het verbijste rende bericht dat een functio naris van de Urugayese rege ring openlijk heeft toegegeven jcindergijzeling - ach, het gaal öm leden van terroristische gezinnen, meneer - een geoor loofd middel te achten in de Strijd tegen het politieke ver- Jet. weten we verder weinig in eer dan dat de bevolking jsinds de staatsgreep van 1973 »met meer dan één zesde is ge blonken. Gevlucht, in het mets ;verdwenen, gevangen. 'Gevlucht •Miguel en Maria Alborja ^voonden tot 1974 in Montevi deo, hoofdstad van Urugay. Schiedam Het bestuur van de Stichting Lentefeest heeft de eerste avondsocietcit, na het herstel van een gedeelte van haar tijdelijke lokaliteit aan de Broersvest. doorge bracht met de viering van een gemeenschappelijke verjaar dag van alle pupillen. «Ook de uitvoerige staf van medewerkers was voor die aVond uitgenodigd. Met de pu pillen werden de dames en he ren in een ware bloemenhulde betrokken en ook geschenken ontbraken niet. Ook al is de stichting letterlijk en figuur lijk maar even uit de brand, de prioriteit houdt nog altijd het Creeren van een „thuis", het liefst in een omgeving met na tuur en viswater in de directe omgeving. De besprekingen hieromtrent met de plaatselij ke overheid zijn reeds gaande. De grote loterij met een auto 'als hoofdprijs loopt goed. Hel bestuur beschikt nu over Vijf vrijwilligers die de eigen bus gaan rijden. Het vervoer kan nu in vol continu plaats gaan vinden tegen kostprijs. .Volgend jaar organiseert Len tefeest wederom een Rijnreis. 'De reis zal worden gemaakt met een gloednieuw, modern •Ingericht hotelschip. De datum van inschrijving zal het stich tingsbestuur tijdig bekend ma ken. [Maassluis De Jamboree on ihe air (JOTA) wordt in Maas sluis in de nacht van van vrij dag op zaterdag officieel door jvvethouder Koos Smit om 24 .uur geopend. Dus niet, zoals jons was gemeld in de nacht jVan zaterdag op zondag. De openingshandeling blijft wel hetzelfde. De wethouder zal in de Scouthoeve van de Karei fDoormangroep een verbinding ;tot stand brengen met het 'JOTA-staüon in Zoetermeer. JHierna zullen verbindingen 'met de gehele wereld tot stand .'worden gebracht Hei jaar daarvoor was de door het leger gesteunde coup van Apaicio Mendez geweest. Mi guel: ..Eigenlijk was de repres sie. de onderdrukking, tien jaar geleden, in 1967 - 68, al begonnen. De regering ver volgde toen het meest de klei ne radikale groepjes. De Tupa- maros bijvoorbeeld. Ik was zelf politiek actief in het stu denten verzet. Na de coup werd het nog erger. Je kon niets meer doen. De politie is drie keer bij mij aan de deur geweest. Ze hebben alles door zocht. Vrienden van mij wer den gearresteerd en ik was bang dat ze iets zouden vertel len. ïk ben toen met mijn vrouw en kinderen naar Ar gentinië gevlucht." In die dagen gold Argentinië nog als een redelijk liberaal land. Hel leven als politiek vluchteling was er uit te hou den. Totdat ook daar een coup plaatsvond.-In 1976 kwam Vi- dela aan de macht. En er werd tussen de dictatoren Pinochet (Chili). Videia (Argentinië) en Mendez (Urugay) de overeen komst gesloten dat men el- kaars politieke vluchtelingen zou uitleveren. Line a recta in strijd met de rechten van de mens. Maar een beroep op die rechten zou van weinig werk elijkheidszin hebben getuigd, Alborja en 2ijn gezin moesten maken dat ze zo snel mogelijk weg kwamen. Miguel \vcer:„lk ben me toen gaan melden bij het Nederlandse commissari aat voor de vluchtingen, dat in Argentinië een vestiging had. Het is me nog steeds een raad sel waarom wij een maand daarna naar Nederland kon den. Anderen moeten soms ja ren wachten. En die wachttijd is vreselijk gevaarlijk. Een vriend van mij is nadat hij zich aangemeld had ontvoerd. Veel Urugayers verdwenen na aanmelding. Nee, ik ben niet opgepakt. Maar ik moest wel steeds van baan verwisselen om te voorkomen dat ze me leerden kennen." Maar zoals gezegd, de oversteek naar Ne derland lukte. Geweld Het is Alboija en de Vlaardin- gers die enige lijd samen met hem in het Urugay-comitc hebben gezeten, onder wie Alice en Hans Splict, overi gens opgevallen dat er in het Nederlandse vluchtelingenbe leid langzaamaan een kente ring is geslopen. „We hebben er de laatste tijd veel over ge sproken: welke criteria nu ei genlijk gelden bij het bepalen van de status van vluchteling. Onder de vorige regering zag je dat mensen die om politieke redenen vervolgd werden door Nederland wèl als vluchteling werden erkend. Op het ogen blik zie je dat het vluchtelin genbeleid steeds onpolitieker wordt. Mensen die zich in de militaire dictaturen met ge weld verzet hebben maken nog maar heel weinig kans ais vluchteling ons land binnen te komen. Een paar jaar geleden gebeurde dat nog wel." Miguel Alborja: „Het heeft ook te maken met al die gebeurte nissen rond de RAF (de zoge naamde Baad er-Mei n hof ben de, red.) De manier waarop jullie die zijn gaan vervolgen. Jullie begrijpen niet dat er ons in Latijns-Amerika niets an ders wordt overgelaten dan geweld. Als je niet kunt sta ken. als je je niet op een ge weldloze manier kunt verzet ten, wat moet je dan anders don naar de wapens grijpen? Dat hebben jullie in de oorlog toch ook gedaan?" In hel ver volg van het gesprek wijst Mi guel voortdurend op dat as pect. Dat het geweld in La tijns-Amerika niets anders is clan gewapend verzet tegen een militaire overheersing. Dat de berichtgeving vaak verwrongen is en niet do ach tergronden van hei geweld vermeldt. Dat aanslagen op bepaalde personen weldegelijk gericht gebeuren on er niet zo maar willekeurige slachtoffers worden gedood. Hij vindt het dan ook volkomen onjuist dat mensen die door een regime vervolgd worden omdat zij ge wapend verzet hebben ge pleegd niet meer als vluchte ling erkend zouden worden. Miguel Alborja- ...breed from van vluchtelin gen Van links naar rechts, Alies en Hans Spliet, Mi guel en Maria Alborja... aan sluiten op lan delijke solidari teitsacties. Informatie Miguel spreekt opvallend goed Nederlands. Niet toevallig, blijkt. Niet omdat hij onze taal zo interessant vindt. Maar om dat hij bewust met Nederlan ders in contact wil komen, hen wil informeren over de situa tie in Latijns-Amerika, de Ne derlandse burger „mobilise ren", zodat de regering onder druk wordt gezet. In Vlaardm- gen ontmoette hij een aantal mensen van het Urugay-comi- té. Mede onder zijn invloed kwam er uit dit comité een groepje voort dat vanuit Vlaardingen de solidariteit voor geheel Latijns-A men ka en niet alleen Urugay wil or ganiseren. Samen met de Vlaardingers Alies en Hans Spliet wil Miguel Alborja nu die kant op. Miguel nogmaals: „Jullie ken nen Chili, Argentinië, maar van Urugay welen jullie haast niets af." Alies: „Het is gewoon geble ken dat Urugay te beperkt is. Er is nauwelijks informatie over. Willen we wat bereiken dan zullen we uit moeten brei den en aansluiting moeten zoeken bij andere, landelijke actie voor heel Latijns-Ameri ka." Miguel: ,.We moeien een breed front van vluchtelingen ma ken. Ook de andere landen van Latijns-Amerika, waar het verzet groter is, steunen. Nica ragua. El Salvador," Het eerste wat de Vlaardingse solidariteiisgroep daaróm te doen staat is het geven van in formatie. De bewustwording die daar het gevolg van kan zijn zou kunnen leiden tot een duidelijkere steilingname van dc vakbonden, die op hun beurt de politieke partijen en de regering onder druk zullen zeiten. Zo ongeveer ziet men de toekomstige activiteiten van het sohdaritcilsconmé. Daarnaast wil nten ook acnes in Latijns-Amerika zelf onder steunen, die gevoerd worden om een verbetering van de le vensomstandigheden in die landen te bewerkstelligen. Nederland teil momenteel honderden vluchtelingen uit Latijns-Amerika. Aan dat aan tal worden dagelijks nieuwen toegevoegd. Maar,"zegt Migu el Alborja, „hoe lang we ook moeten wachten, wc weten ze ker dat we eens naar onze lan den terug kunnen gaan." Wie mee wil werken aan de La tijns-Amen kagroep Vlaardin gen kan contact opnemen niet Hans of Alies Spliet. telefoon: 010-353492. Herman Posthoorn... over spannen situatie... Schiedam Leken jaren van voorbereiding begin dit jaar eindelijk wat vruchten af te gaan werpen, nu zit opnieuw de klad erin: elke maand op nieuw worden, door de Schie- damse Gemeenschap en de ge meente wel redenen aange voerd om nog niet over te gaan tot hel instellen van een culturele raad. De Schiedamse Gemeenschap, thans nog het overkoepelende orgaan voor verenigingen en andere instellingen op het cul turele vlak, deelde deze week nog mee dat de oktoberverga dering maar is afgelast en dat de stichtingsraad pas weer bijeen zal komen op woensdag 21 november. De verklaring moet erin gezocht worden, dat de vergaderstukken hande lend over de culturele raad niet op tijd klaar konden zijn. Hoewel het voortbestaan van de SG als stichting op de lange duur weinig zin zou hebben, hoeft aan opzettelijke vertra ging niet gedacht te worden, want alle betrokkenen vinden dat voortdurende uitstel echt heel vervelend: er gaat zoveel vergadertijd mee verloren zonder dat er een wezenlijke vooruitgang is en dat bleek vooral de voorgaande jaren. Een aantal leden van de stich tingsraad werd het eindeloos theoretiseren zo beu, dat zij opstapten. De doorstroming is lange tijd enorm geweest. Wat vindingrijker zag het er allemaal begin dit jaar uit, toen cultuurwethouder Her man Posthoorn in onze krant aankondigde „dat er nog voor de zomer een culturele raad zou kunnen zijn" met verder gaande bevoegdheden dan de SG nu heeft. In de opzet, die Posthoorn voor ogen stond, bleef de Schiedamse Gemeen- door Kor Kegel schap voorlopig nog bestaan als administratief bureau om besluiten van de culturele raad uit te voeren. Posthoorns eigen afdeling op het stadskantoor was daarvoor te klein. En dat is zij nog. Daar ligt dan ook de oorzaak voor het steeds maar weer vooruitschuiven van de problematiek, want op die afdeling moeten de voor bereidingen worden getroffen. De ombuiging van de SG. ah beleidsmaker, in een culturele raad wordt op het stadskan toor zoveel mogelijk klaarges toomd; een concept-voorste! aan de gemeenteraad is in de maak. aan de hand van de ad viezen die door de SG zijn uit gebracht. Posthoorn echter. „Ik durf mijn ambtenaren niet te vragen nog harder te wer ken. Dat zou onverantwoord zijn. Zij nemen al vaak huis werk mee, zitten tot hun nek m het werk en er heeft dan ook lange tijd een overspan nen situatie geheerst, waar door sommigen wel een tijdje thuis moesten blijven." Posthoorn is in net college de wethouder met de minste ambtenaren onder zich. Op de zevende afdeling heeft hij ze ven medewerkers (dus mis schien zou hij best een paar etages hoger willen zitten) voor uiteenlopende proble men: w ij kaangelegcn heden, jeugdzaken, sociaal-cultureel werk (clubhuizen), inspraak en cultuur. Daarbij moet opge merkt worden, dat de ambte naren voor sport en onderwijs op een andere afdeling zitten De afdeling, waar men met cultuur en dus met de Schie damse Gemeenschap te maken heeft, bestond lange tijd uit André Cornax, Joop van Broekhoven. Julia Lijtsman en Jos Mulder en sinds kort zijn bij hen gevoegd Bert Steenber gen, Rita Boersma en Kees Trommel. De laatste twee heb ben het euvel, dal zij geen ge meentelijke ervaring hebben. Posthoorn: „Van de zestig sol licitanten, die wij voor die va catures kregen, was er niet één bij met ervaring binnen een gemeentelijk orgaan..." Een chef heeft de afdeling niet. Binnenkort begint daar voor een sollicitatieprocedure. Pas volgend jaar verwacht Posthoorn weer een beetje „op sterkte" te zitten Wel heeft hij de Schiedamse Gemeenschap laten weten vóór die tijd („ho pelijk op korte termijn") hel concept over de culturele raad klaar te hebben. Hc-t betekent wel. dat de culturele raad er dit jaar met meer komt maar dat is een traditie gewor den. ^Schiedam N ieuw-Beijer- «and De Heinenoordtunnel Jen rijksweg 19 hebben capaci teit genoeg om het verkeer te fkunnen verwensen. De pro blemen in de ochtendspits, bij £de afvloeiing van het verkeer luit de Hoeksche Waard naar ["•Rotterdam, doen zich voor op jde toeleidende wegen en de jtoeriiten naar de rijksweg en ter bestaat dan ook vrijwel Jgeen relatie tussen de verkeer sproblemen bij de Heinenoord- jtunnel en de (eventuele) door trekking van rijkweg 19 van ^Klaaswaal naar de Benelux- jtunnel. Het is zeer de vraag of ifilat stuk rijksweg 19 er moet komen. Die conclusies zijn getrokken na een werkbezoek, dat een delegatie van kamer- en sta tenleden van de PvdA aan de Hoeksche Waard heeft ge bracht. Een nuttig bezoek, concludeerde het" tweede-ka merlid Klaas de Vries, die zich 's ochtends om half tien in V Gravendeel meldde voor een bezoek aan de Kiltunnel, ter wijl hij toch die nacht tot half vijf in de Tweede Kamer had vergaderd. Die lange vergade ring was Ger Klein, die ook naar de Hoeksche Waard zou komen, opgebroken en daar door was De Vries er als enig kamerlid bij om onder meer bezoeken aan de Kiltunnel en de Heinenoordtunnel te bren gen en vervolgens 's middags zich intensief bezig te houden met de recreatieve ontwikke lingen rond het Haringvliet. Gezien de problemen, waar mee de Hoeksche Waard mo menteel op verkeersgebied te maken heeft, werd dat recrea tieve element van het werkbe zoek wat ondergeschikt ge maakt. Tot aan het eind van de middag, tijdens een bijeen komst in Nieuw-Beijerland waarop iedereen met de ka mer- en statenleden (ook gede puteerde Diepenhorst was er bij) van gedachten kon wisse len, zowel de huidige als de vroegere eigenaar van jacht haven De Put onder Goudsw aard, en het bestuur van de watersportvereniging kwamen informeren naar de stand van zaken en hun belangen nog een bepleitten. Waarbij ook genoemd werd dat er voor het Haringvliet nog ongekende ontwikkelingen voor de deur staan aangezien er voor zo'n 5.000 boten een ligplaats moet komen, terwijl er momenteel maar 2.200 zijn. Ook bleek dat de belangen van de waterspor ters en de eigenaar, die vroe ger parallel liepen, uil elkaar zijn gegroeid sinds Blokvest het terrein in handen heeft en is gekomen met jachthaven plannen. Om even terug te komen op hel verkeersaspect: de PvdA-" delegatie 2ette aan het eind van de dag duidelijke vraagte kens bij de aanleg van RW 1D van Klaaswaal naar de Bene- luxtunncl. Dat was overigens niet zo verwonderlijk, gaven dc socialisten zelf toe, want tenslotte past uitbreiding van het rijkswegennet niet zo best in de PvdA-visie, die veeleer pleit voor uibreiding van het openbaar vervt, ;r. Schiedam Een 54-jarige pompbediende van een benzi nestation aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan kwam maandagavond bij hel opma ken van dc kas 750 gulden te kort. De man ging daarop naar de politie en deed aangifte van diefstal. Waar het geld is ge bleven weel hij niet. maar hij vermoedt dat een klant een greep in de kassa heeft ge daan. ADVERTENTIE Bij COOP hebben de klanten het samen te vertellen. En ver der is er niemand aan wie COOP rekening en verantwoor ding hoeft af te leggen Schi(dam Het door de wijk- verer'gmg Het Singelkwarner sa me r gestelde kinderprogram ma is ook dit jaar weer een groot succes geworden. Schreeuwend van plezier wer den de kinderen uit de wijk in gebouw Arcade aan de Lange Haven op een enthousiaste manier bezig gehouden door het kinderprogramma van Marion van Wardenaar. 2:j streeft ernaar om de kinderen in haar programma betrekken, zodat dc boel extra levendig wordt. Daarom werd naast een ^spannende poppenkast een soort 'mini-zeskamp' gehou den. waarbij twee groepen van zeven kinderen uit het ruim tweehondeid-koppige publiek werden gekozen. Zij moesten dan door middel van een let- icrspet hc-t tegen elkaar opne men. Natuurlijk mochten de nodige prijzen hierbij met ont breken. Vlaardingen De gelddief- sial, die in september werd ge pleegd in een Vlaardmgs grootwinkelbedrijf is opgelost De dader is een 14-jarige jon gen uit Utrecht. Hij heeft be kend enkele honderden gul- oen te hebben gestolen. Bij na der onderzoek »s gebleken, dot hij zijn werkterrein niet tot Vlaardingen heeft beperkt, maar dat hij m bet gehele land, tot m het uiterste zuiden toe. diefstallen heeft gepleegd. In alle gevallen was het hem om geld te doen. Hij verkeerde meestal in gezelschap van eni ge andere jongeren uit Utrecht in de leeftijd van zestien tot achttien jaar. Zij maakten in totaal een bedrag van onge veer zestigduizend gulden buit. Het geld ging op aan „flippe ren" en verteringen. De 14-ja- rige knaap is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Het onderzoek naar de elders gepleegde diefstallen, zo'n kleine veertig tot nu toe. wordt door de politie Utrecht voortgezet. Sch i edam Tweemaal heb ben inbrekers deze week in de De Genesieisiraai toegeslagen. Een zwart-wn-televisie werd gestolen uit de woning van een 57-jarige Schiedammer, samen met twee schilderijtjes, tinnen kannen eh een onbe kend geldbedrag; uit hei huis van een 39-jarige buurtbewo ner bleken mistlampen, een gereedschapskist en een auio- c asset icrecorder met boxen een bevredigende buit le vor men. Vlaardingen Op de Schie damse weg werd de 20-jarige Vlaardingse H. E., terwijl zij op haar bromfiets reed. be roofd van haar handtas die achterop onder de klem van de bagagedrager zat. Dit ge beurde door twee jongens op een andere bromfiets, die haar inhaalden en er vervolgens met hoge snelheid vandoor gingen. Tas met inhoud verte genwoordigen een waarde van vierhonderd gulden. Eventuele getuigen van de roof worden ver zocht zich met de Vlaardingse politie in ver binding te stellen, afdeling re- ;herche, telefoon 34 23 55. MaassluisIn de zitkuil van Koningshof houdt het CDA- Maassluis zaterdag van 10.30 tot 12 uur weer spreekuur. Fractieleden Wil van Din ter en Bert van Reeuwijk zullen aanwezig zijn om vragen, op merkingen of suggesties te be spreken. Wil van Dinter is specialiste op het gebied van onderwijs, welzijnszaken en jeugd- en jongerenwerk. Bert van Reeuwïjk beeft zitting in de commissie Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, als mede Verkeersaangeiegenhe- den. Namens de gemeenteraad heeft hij ook zitting in de Raad voor de Volkshuisvesting. Ie dereen is tijdens het spreekuur welkom. De Koningshof is ge vestigd aan de Uiverlaan 20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3