Zendelingen van de zon bouwen hun tempel in Schiedam-Noord I m Maasland huiverig voor recreatieschap Educatief Gentrum in eerste aanzet mogelijk Ms. Rigel wordt niet verhaald Eerste zonnewijk van Nederland: Knot- seizoen begint weer Grote bezorgdheid lucht vervuiling Maasvlaktecentrale Open huis bij Schiecarton Radio gestolen Ondanks akkoord meerderheid raad: Helft van subsidie toegekend 'WWj .YKUDAG 19 OKTOBER 1979 sc/vn/ww 3 irate 1 ar- ;0D0- iven- :xpo- enst W jsita n e Schiedam Woudhoek en Spaland zullen, zo Zijdeveld zijn zin krijgt, 'de eerste zonver- warmde wijken van Nederland worden. In enkele Nederlandse gemeenten zijn wel expe rimenten genomen met zonnewoningen, maar Schiedam gaat streven naar een veel rigou reuzer aanpak. Zijdeveld... 't is echt verbluffend eenvoudig... Daarbij kan uitgegaan wor den van zeer progressieve woningbouw, die volgens Jan Goed van de gemeente lijke afdeling stedebouw (stadsontwikkeling) onge kende mogelijkheden biedt aan architecten. Hij heeft op het Amerikaanse congres verbluffende staaltjes van ar chitectuur gezien, waarbij soms zonnewoningen aan de noordzijde door een aarden wal werden omgeven („in feite een eeuwenoud princi pe," zegt hij) en waarbij bo men een hoogst belangrijke functie kregen. Een boom immers, aldus Goed, staat in de ïomer in volle bloei en kan aan de zuidzijde ge plaatst voldoende afscher ming betekenen tegen zon nestralen; *s winters is de boom kaal en schijnt de zon cr genoeg doorheen voor de energievoorziening binnens huis, mits daar uiteraard col lectoren en middelen voor opslag van warmte zijn ge plaatst. „Het idee is uiterst simpel, maar haast nergens wordt het toegepast," zegt Goed, die aan de hand van tekeningen duidelijk maakte dat heel verschillende wo ningtypes kunnen ontstaan. Schiedam is nu in staat, vol gens het kwartet dat in Ame rika een belangrijk -congres voor „solar energy" bijwoonde, om in Nederland met deze energievoorziening te pionie ren. „Wij zullen ons als zende lingen opstellen," zegt wethou der Zijdeveld, en hij wil dat hard maken door het liefst ook nog bij de nieuwbouw in de binnenstad maar in elk ge val in de wijken van de toe komst, Woudhoek en Spaland zoncollectoren te plaatsen op elke woning, vijfduizend volgens het bestemmingsplan. Alleen voor de eerste twee bouwplannen, het pian-Hoorn dat nu in uitvoering is en het •deelplan 1-B waarvoor nog dit jaar de eerste paal wordt gesla gen, is niet meer mogelijk ge weest met de zon te spelen. „Een geweldig voordeel van onze primeur zal zijn, dat bij een eventuele energiecrisis Woudhoek en Spaland gebak ken zitten," zegt Zijdeveid. Dia-avondje binnenkort zal in het stads kantoor een grote hoorzitting worden gehouden voor alle betrokken ambtenaren van ge meentewerken en de gemeen telijke technische bedrijven. Ongeveer vijftig ambtenaren hebben zich op verzoek van wethouders Chris Zijdeveld en Rei nier Scheeres de laatste maanden al verdiept in zon- neenergie en ter aanvulling zullen Zijdeveld en zijn ambte naren Goed, Lampben en De Boer kond doen van hun Amerikaanse oriëntatie, .Vol gende week woensdagavond wordt de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in de o- penbare vergadering voorge licht aan *de hand van dia's, door Jan Goed gemaaktin Kansas City. Een eerste informatieve bij eenkomst gistermiddag nam al bijna drie uur in beslag. Zijde veld ging in op de verschillen tussen actieve energiewinning (met opslag van warmte) en passieve (met alleen' collecto ren) en vertelde onder meer dat weliswaar elektriciteit en aardgas ook in de nieuwbouw wijken van Schiedam-Noord een rol blijven spelen, maar dat de besparing daarop zelfs met een- slechte, bewolkte en koude winter ruim zestig pro cent kan zijn. Voorwaarde is allereerst, dat alle tc bouwen woningen met een al goed geïsoleerd worden (het voorbeeld van de aarden wal als beschutting aan de noordelijke kant komt hierbij om de hoek kijken). Daarnaast zullen de meeste woningen voorzien worden van de zoge naamde Trombe-walL Deze is het haalbaar, omdat er zo veel op energie bespaard wordt maar ook omdat de middelen zo verbluffend een voudig zijn. Volgens Henk Lamphen van de gemeentelijke werkgroep - energiebesparing zijn er geen nadelen aan het wooncomfort De Trombe-wall hoeft gee tv» gesloten muur te zijn, wat juist aan de zuidkant .heel verve lend zou kunnen zijn, maar is al aan te brengen als brede vensterbank maar dan ge plaatst achter een raam in plaats van eronder. Via leidin gen is dan de warme lucht af te voeren. En eventueel kan. een „kippenhok" ofwel green house ingericht worden als een serre, waarbij alleen ruim te moet worden gelaten aan het reservoir. Alle voortvarendheid met zon- neenergie, die grote besparin gen op gas en elektriciteit kan opleveren, heeft de laatste twee jaar wel het bekijken van mogelijkheden voor stadsver warming in de verdrukking gebracht. De kans is klein, dat Woudhoek en Spaland daar voor een centrale krijgen, want vooral door het financië le probleem ervan heeft Schie dam voel voorbeelden in Ne derland van gemeenten, die daarvoor éérst warm liepen maar er later vanafzagen al is er volgens Zijdeveld bij de technische bedrijven een hero riëntatie aan de gang, onder meer als gevolg van de motie- Noordegraaf van eind 1977 die wil streven naar zoveel moge lijk energiebesparende foefjes m Woudhoek en Spaland. Schiedam Schiecarton, de verpakking5fabriek aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, opent morgen van elf uur tot half vier haar deu ren. Een ieder wordt dan in de ge legenheid gesteld een kijkje te nemen tn de fabriek. Mede werkers van Schiecarton zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven over alles wat er komt kijken bij de produktie van verpakkingsmateriaal. De koffie staat klaar. Schiedam In de loop van donderdag is uit een woning aan de Stationsstraat een radio ontvreemd. De radio, die in het bezit was van de heer G. Gerrit, had een waarde van 650 gulden. ^ii i tun i ii tui tint iiim mi uriif Hifi iii» f f uri ikiii door Kor Kegel uitvinding, door de Franse energiegeleerde gedaan in dienst van.een instituut bij de Pyreneeen, bestaat eenvoudig uit een dikke stenen muur, zo veel mogelijk ten zuiden van de woning, die aan de buiten kant (de eenvoud is haast lachwekkend) van schoolbor- denzvvart K wordt voorzien: zwart neemt immers meer warmte op dan wit, en daarom /ook lopen 's zomers de mensen in lichtere kledingstukken rond dan in donkere tijden. Om de in de stenen muur op genomen warmte te behouden wordt aan de buitenkant een glasplaat ervoor geplaatst: tus sen het glas en de Trombe- wall ontstaat een concentratie van warme lucht. Die kan worden opgeslagen en ge bruikt worden voor de verhit ting van kraanwater en bij passief gebruik van de zon, als de warmte niet wordt opgesla gen, kan de warme lucht 's zo mers door een luikje worden afgevoerd. „Daarbij ontstaat dan automatisch een goede ventilatie, want de warme lucht in de kamer zal dan door de ruimte* tussen de glasplaat en de Trombe-muur opgezo gen worden en eveneens wor den afgevoerd. Dat is een he*' eenvoudig natuurwetje," zeg gen Goed en Zijdeveld. Tech nisch is het volgens 'hert alle maal geen punt en financieel ^ItllllililllllIIlllllllflIIIISIIIIIIIIlllllllllllllllllUllllllllllIIIIIIItllllllIHIIIIIIlIIlilllltllllllinnilllllIIIIIIIUIHtllillIlIlllllllliniltllllillllIlIHlIlljinilllimillinniilIIIIlIIlllIjNIIIIIUllHIÜIinilimimiHlIllllKUIIin? kgroep Delflar start half november in de omgeving van Vlaar dingen en Schipluiden met het knotten van van wilgen en essen. Voor dit belangrijke werk kan de werkgroep nog vrijwilligers - man nen zowel als vróuwen - gebruiken. Meedoen betekent éénmaal in de drie weken een zaterda- gaochtend met zaag, bijl en/of kapmes erop uit trekken. Voor gereed schap wordt gezorgd. Het vorig seizoen heeft de werkgroep 245 wil gen geknot en in nader opzicht is aan vele bo men ander onderhoud verricht. Informatie kan worden ingewon nen bij de G. Buters, Rozenlaan 65, Vlaardin- gen, telefoon 34 44 41; H. Boerma, Roemer Visserstraat 19, Vlaar- dingen, telefoon 34 20 19; O. Leemans, Berkenlaan 18, Schie dam, telefoon 7139 03; A. v. d. Mark, Nachte gaallaan 3, Vlaardingen, telefoon 34 77 59. U kunt de werkgroep ook steunen dóór hout te kopen voor de open haard. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniJiftiiiiiitiiiiiiiniiiiHinnfiiiiiiiiiitiiiiiMuiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiifiiiiuMM^^ iMÉé i: i-'- Maassluis Het ms Rigel blijft liggen waar het ligt. Dit is de strekking van de brief die B en W.van Maas sluis hebben geschreven aan de bewoners van de Haven, die tegenover de ligplaats van de voormalige loodsboot wonen. Het schip is nu eigendom van bet Zeekadetkorps- De "bewo ners van de panden 7,8,9 en 10 hebben bij het gemeentebe stuur geklaagd om dat de boot hun uitzicht belemmerd. Bo vendien zeggen zij veel geluid hinder te ondervinden van brommers en auto's. Volgens B en W kan het' zeewaardige schip niet worden worden ver haald omdat er elders in de haven geeri plaats voor is.-Wel zijn de bewoners uitnodigd om tijdens de vergadering van de commissie voor financiën en economische aangelegenheden over de inhoud van de brief te discussiëren.- De vergadering wordt donderdag 25 oktober (ehouden in het stadhuis eri i*gint om 19.30 uur. Het ms. Rigel blijft voorlopig aan de Haven ter hoogte van de Taanstraat liggen. Maasland De gemeente raad van Maasland is ak koord gegaan met een voor stel van burgemeester' en wethouders, om mee-te doen in een gemeenschappelijke regeling voor het recreatie schap Midden Delfland. Het voorstel haalde een redelij ke meerderheid, al werd dui delijk dat niet alleen de drie tegenstemmers van de open groepering huiverig waren in te stemmen met het plan. Met name van CDA-zijde werd gewezen op de wanver houding tussen het grondop pervlak dat Maasland en Schipluiden ter beschikking moeten stellen aan het recre atieschap en de geringe in breng die de gemeenten heb ben. De drie leden van de open groepering wezen het recrea tieschap van de hand. Mr.J. de Wit stelde namens zijn partij dat er wat hun betreft geen behoefte ïs aan opnieuw een „schap". Hij las bij deze gele genheid een forse lijst voor met namen van lichamen en instanties die er al zijn. Ook Fnevrouw E. J. Groosman (VVD) sprak van enige zorg en twijfels. Zij sprak de vrees uit dat „agrariërs schichtig worden wanneer zij vernemen dat Rijnmond er het meeste in te zeggen heeft". Burgemeester J. van de Brink ontkende niet dat Rijnmond en de provincie veruit de meeste zeggenschap over het gebied gaan krijgen. „Maar", aldus Van den Brink, „Zij be talen er ook 82 procent aan, dus daar moet wat tegenover staan, Bovendien is het een eis van het rijk dat het recreatie schap cr komt en het rijk gaat er straks ook in deelnemen". Bij overschakeling van gas op olie Er bestaat grote bezorgdheid over de nadelige gevolgen die het milieu in het Rijn mondgebied zal ondervinden Vlaardingen Om te komen tot een eerste aanzet van het Vlaardings Edu catief Centrum wordt,in het ontwerp „Educatief Programma 1980" een- be drag uitgetrokken van 55.000 gulden. Daarmee neemt.dit initiatief van de Stichting Welzijn Vlaardingen het leeuwendeel van de te besteden gelden' voor „nieuw beleid in 1980" voor zijn rekening. Dit bedrag, dat eventueel ook aangewend moet worden voor de eerste aanzet tot de Open School, is overigens de helft van de geVraagde subsidie, die 115.100 gulden gróót was: Onder" het Vlaardings Educatief Centrum wordt verstaan een samenwerkingsver band van instellingen op het terrein van het vormings- en ontwikkelingswerk, dat tot doel heeft het bestaande werk op el kaar af te stemmen, te coördineren en Xvaar mogelijk te integreren en activitei ten op' bovengenoemd terrein meer- te richten op achtergestelder! en kwetsbare groepen in Vlaardingen. De subsidie-aanvragen zijn in het Educa tief Programma voor 1980 verdeeld in vier categorieën. De eerste categorie be vat activiteiten in het kader van een on gewijzigd beleid, dat wil zeggen: subsidie voor die activiteiten die in 1979 ook ge subsidieerd werden. Hiervoor is 86.765 gulden ter beschikking. De tweede cate gorie bevat activiteiten in het kader van „nieuw beleid". De gemeenteraad heeft bij de behandeling van de meerjarenbe groting voor 1980 een extra-bedrag van 72.700 gulden ter beschikking gesteld van het educatief werk. Dat bedrag, vermeer-, derd met 3.250 gulden (extra ruimte op begroting 1980), kan besteed worden voor de subsidies die vallep onder de tweede categorie. Naast de al genoemde 55.000 gulden voor het plaatselijk educatief cen trum, wordt in deze categorie subsidie ge reserveerd voor de cursus „bijscholin- g/alfabetisering volwassenen" (3^254 gul den extra), voor de cursus „ouders" op herhaling" van buurthuis Centrum (3.254 gulden extra), voor de cursus „Neder lands voor Turkse vróuwen" en ge spreksgroepen/ voorlichtingsbijeenkom sten voor Turkse en Nederlandse vrou wen (6.400 gulden), voor cursussen poli tieke vorming (1500 gulden extra), voor VOS-cursussen (1000 gulden extra) en voor de Vrouwencafé's (5000 gulden ex tra). De subsidies die onder de derde (activi teiten waarvoor geen financiële middelen beschikbaar zijn) en de vierde categorie (activiteiten die buiten het kader van het educatief programma vallen) gerang schikt worden, hoeven, als het college dit programma overneemt, niet te rekenen 'op toekenning. Maandag 29 oktober is er voor belangstel lenden en betrokkenen nog gelegenheid zich op een inspraakavond uit te spreken over het Educatief Programma 1980. De opmerkingen die op die avond gemaakt worden gaan dan samen met het ambte lijk "ontwerp Educatief Programma 1980 naar het college van B en W. Die maken er een voorstel van, dat dan vervolgens door de gemeenteraad behandeld gaat worden. als minder aardgas ter be schikking komt voor onder meer de centrale op de Maasvlakte en overschakeld moet worden op stookolie. Vorig jaar is reeds toestem ming verleend om de centra le over te laten schakelen op stookolie om zodoende gas te sparen voor de Rotter damse stadscentrales. Dit stelt ir. P. A. R. Post van der Burg, directeur van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) in het jaar verslag van zijn dienst over 1978. Elektriciteitsopwekking via het stoken van kolen zal vol gens hem pas dan overwogen kunnen worden als de best be staande technieken worden toegepast Het door de minis ter van volksgezondheid en milieuhygiëne aangekondigde beleidsplan over S02 (zwavel- dioxyde dat vrijkomt bij ver branding van olie en kolen), zal hiervoor aanzetten moeten bevatten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3