SCHIEDAMSCHE COURANT Meerderheid raad wil Ik Wie verbouwt krijgt steun van college Jongemannen overvallen pompstations Jong talent ttPMn Iedere woning een water meter fill Historische klok gered Rechtswinkel: Buit 6600 gulden Belangrijke maatregelen op lange baan Schiedam laat zich voor lichten over stadsvernieuwing Voor overschakeling op zonneënergie: Mens en dier centraal Auto over de kop baandag 22 oktober 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no- 26474-6 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klacht en dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Er dient einde lijk eens serieus gewerkt te .worden aan een spoedige plaatsing van watermeters in elke afzonderlijke woning", heeft de stichting rechtswinkel Schiedam geschreven aan de gemeente. Veel problemen, die .zich nu voordoen doordat riteerdere verbruikers op de zelfde meter zijn aangesloten, zullen volgens de rechtswinkel daardoor worden voorkomen. Ook wil de rechtswinkel maatregelen, die voorkomen dat-lekkage „achter de meter" voor rekening van de waterge- "bruikers komt. Daarbij denkt de rechtswinkel onder meer aan lekkage in kelders, die moeilijk is te controleren. „Nog altijd bestaat in Schie dam de toestand dat meer dan één woning op een watermeter is aangesloten. Omdat de reke ning voor het verbruikte wa ter wordt omgeslagen over alle aangesloten woningen, kan het voorkomen dat iemand een bedrag voor water moet beta len dat-enkele malen hoger is dan het normale verbruik, omdat enige deuren verder de waterleiding js gesprongen. Van een bewoner kan ook niet wórden verlangd dat hij bij de 'buren de watermeter in de ga ten houdt om te controleren of er zich ergens achter de meter een -kleine- lekkage voor doet", zo staat in de brief. De stichting pleit er vervol gens voor, dat voortaan het door lekkage veroorzaakte ge deelte van de waterrekening door de gemeente niet wordt doorberekend aan de verbrui ker. Daartoe heeft de rechtswinkel drie voorstellen gedaan. In het eerste wordt het door lekkage veroorzaakte deel van de wa terrekening betaald door de gemeente. Nummer twee gaat er van uit dat de gemeente in het vervolg de betaling van .heb weggelopen water vordert van 'degeriëV- die vëra ntwodrdo- 'Jijk-is voor het onderhoud van 'dé leidingen binnenshuis. Dit is meestal de eigenaar of de .verhuurder van een woning. Het laatste voorstel gaat er vanuit dat de eigenaar/ver huurder .wordt aangeslagen voor hét waterverbruik, bere kend naar degrootte van de woning, net zo als dat in Rot terdam gebeurt. De historische klok van de voormalige Neder lands Hervormde Kerk aan de Viaardrngse Binnensingel is eruit. Het bronzen gevaarte van maar liefst 360 kilo en een diameter van 82 centimeter werd vrijdagmiddag „gered". De klok heeft een woelig verleden achter de rug. Tot aan de oorlog hing zij in de Grote Kerk. Tijdens de Duitse bezetting verhuisde ze naar Duitsland, maar bleef voor omsmel ting wonderwel gespaard, 20dat ze na de oorlog terug kon keren. In afwachting van haar definitieve bestemming zal de klok voor lopig eerst in het streekmuseum van Jan An derson tentoongesteld worden. Vlaardingen/Maassluis De Vlaardingse en Maassluise politie hebben nog steeds geen spoor van de daders, die zaterdagavond een overval hebben gepleegd op een ben zinestation in Vlaardingen en Maassluis. Beide overvallen zijn vermoe delijk gepleegd door twee jon gemannen in do leeftijd van ongeveer twintig jaar. Hun totale buit bedraagt 6600 gulden. De daders duo begonnen hun rooftocht in Maassluis. Om on geveer kwart over zes slapten zij het Mobil-pompstation aan de Westlandscweg binnen en deden een greep in de kassa. Zij namen 1800 guldon mee. Blijkbaar nog niet tevreden met hun buit, gingen zij naar Vlaardingen om daar voor de tweede maai toe te slaan. Dit keer drongen zij het Shell- benzinestation aan de West- landseweg/ Becthovensingel binnen met de mededeling: „dit is een overvali". De pompbediende schrok zo hevig, dat dc vermoedelijk Ne derlandse jongemannen weer ongehinderd een greep kon den doen in de kassa Ditmaal beroeg de buit 4800 gulden. De zaai 'Harmonie' aan de Schiedamseweg in Vlaardingen stond zaterdag in het teken van de jaarlijkse muziekwedstrijd. De wedstrijd bewees ook dit keer weer dat Vlaardingen voor wat betreft muzikaal jong talent niet te klagen heeft. Voor jury Fieten zestien deelne mers, onderverdeeld in drie categorieën, hun kunnen op muzikaal gebied horen. De eerste prijzen werden toegewezen aan: in de eerste categorie (18 jaar en ouder): Marian Schop met gitaar en zang, in de tweede c.ategorie (13 tot 18 jaar): Marian Meeusen met so- praanblokfluit en in-de eerste categorie (10 tot 13 jaar): Stans Eljsackers. Opvallend was dat de winnaar uit de jongste categorie de meeste punten behaalde. De wedstrijd die de gehele dag in beslag nam was een initiatief van de Culturele Raad Vlaardingen. VlaardingenDe aanpassing van het kruis- voor de VOP te wachten. Deze conclusies punt Marathonweg/Wesllandseweg en de zijn te trekken uit de voorstellen die de ver- ongetijkvloerse kruising voor wielrijders bij schillende raadsfracties hebben gedaan aan dat kruispunt, gaan in 1980 niet door. Het- het college van B en W ten aanzien van zelfde lot staat de sociaal-cultureel werker nieuw uit te voeren projecten voor 1980. Schiedam De Schïedamse raadscommissie voor ruimtelijke or dening gaat binnenkort de stadsvernieuwing in Amsterdam be kijken, Aangevoerd door wethouder Zijdeveld zuilen de leden van de commissie op vrijdag 2 november onder.meer een kijkje gaan nemen in enkele Amsterdamse stadswijken, zoals de Nieuwmarktbuurt, de Kinkerbuurt en Bickerteiland: alledrie wijken waar de stadsvernieuwing in het middelpunt van de be langstelling staat. Behalve over nieuwbouw in deze stadsver nieuwingsgebieden zullen de commissieleden zich ook uitge breid laten voorlichten over renovatie. Te verwachten valt, dat op verzoek van PvdA-stedebouwkundi- ge Nikolaj Dielemans in ieder geval ook het project van archi tect Herman Hertzberger gaat bekijken: voor deze Haarlemmer houttuinen toonde eerder de Schiedamse stuurgroep voor huis vesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens zich al geïnteresseerd. Dit nieuwsblad, waarin u al het .nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. m toe**0 Adte*'" ?0s\c°< .Ti»"1 uSS<ï0 Het college van B en W had de fracties gevraagd voorstellen te doen om te komen tot een bezuiniging van 240.000 gul den op het verlanglijstje van het college voor 1980, daar stond namelijk meer in ver meld dan door de gemeente in 1980 gefinancierd kon worden. Voor 75 procent van dat te be zuinigen bedrag (176.460 gul den) bestaat een, overigens wisselende, raadsmeerderheid. Ten aanzien van hot kruispunt Marathonweg/Wesllandseweg bestaat de grootste eenstem migheid. Alle fracties, behalve de S.P. van Remy Poppe, die geen voorstellen tot bezuini ging heeft gedaan, willen deze post van 94.320 gulden op schuiven naar een later tijd stip. PvdA, VVD en SGP /GPV, samen goed. voor 22 van de 35 stemmen in de raad, voelen niets voor de aan stelling van een sociaal-cultu reel werker in de VOP. Zij be zuinigen daarmee 64.000 gul den voor 1980. Als enige fractie in de ge meenteraad heeft de PvdA niet voldaan aan het verzoek van het college om voor 240.000 gulden te bezuinigen. In de brief aan het college stelt de PvdA-fraclie dat zij het verantwoord acht op dit mo ment niet verder te bezuinigen dan 190.000 gulden. De PvdA is van mening dat bij de behandeling van de meerja renbegroting 1980-1984 in mei van het volgend jaar onder zocht moet worden of de bud gettaire ruimte vergroot kan worden en of er mogelijkhe den 2ijn om nadere dekkings middelen te vinden door aan wending van een deel van de saldi-reserve. De CDA-fractie wil in 1980 niet overgaan tot de aanstel ling van een tweede onder- wijs-inspecteur en van een do cumentalist voor het Visserij museum. Daarmee bezuinigt zij 89.000 gulden. De fractie stelt wel in haar brief .aan het college de aanstelling van de documentalist bij de behande ling van het personeelsplan voor 1980-1984 opnieuw te wij len overwegen. Ook de door het college van B en W voor 1980 geplande voorzieningen voor de twee gemeentelijke zwembaden wil het CDA later uitvoeren, een besparing van 40.000 gulden. PvdA en CDA willen beiden geld reserveren voor een jon geren ruimte in Holy, een post waar het college niets voor op het verlanglijstje had staan. De speel-o-theek, ook niet voor komend op het lijstje van het college, kan van PvdA, VVD en D'66 voor 1980 een subsidie van 5000 gulden krijgen, de PvdA reserveert hier zefs 6000 gulden voor. De VVD wenst 28.000 gulden te besteden aan verhoging van de subsidie voor de Vrije Aca demie, ten behoeve van de uit breiding van het aantal uren. Ook een zaak die door het col lege niet op het verlanglijstje werd opgenomen. De uitbreiding van het perso neel van de beroepsbrandweer met drie krachten (kosten: 105.000 gulden) kan rekenen op de volle steun van de SGP/GP V-fractie. D'66 reser veert hiervoor 50.000 gulden. De PvdA laat het oordeel over deze zaak afhangen van de no titie die het college over de brandweer gaat uitbrengen. Het college gaat zich nu bui gen over de verschillende sug gesties en komt bij de begro tingsbehandeling in november met een resumerend voorstel tot besteding van de budgettai re ruimte voor 1980. De raad neemt uiteindelijk de beslis sing daarover. Schiedam Waar bij verbouwing van een huis de bewoner mogelijk heden voor zonneënergie wil gaan toepassen, zullen burgemeester en wethouders van Schiedam zoveel mogelijk meewerken. Ook als be stemmingsplannen of welstandscri teria de aanbouw aan een woning van een „greenhouse" of hei plaat sen van zoncollectorcn op het dak niet toelaten, wil het college toch proberen de milieuvriendelijke Schiedammers te helpen. Dat zal in sommige gevallen kunnen door van de feitelijke bestemming af te stap pen of door de adviezen van de wel standscommissie naast zich neer te leggen en de esthetische normen ondergeschikt te achten aan de energiebesparende factor. Bewoners van Schiedam, die al over willen gaan op toepassing van zon neënergie, kunnen alle nodige in formatie krijgen bij het viertal, dat twee weken geleden namens de ge meente Schiedam op een Ameri kaans congres is geweest. Met wet houder Chris Zijdeveld gingen de ambtenaren Henk Lamphen, Jan Goed en K. de Boer mee. Vooral de laatste is momenteel druk bezet met andere problemen rond woning bouw en zal voor het verstrekken van informatie dus de minste lijd hebben, maar wethouder Zijdeveld verwacht voorlopig niet bepaald een grote stroom vragenstellers. Hij noemt zich „zendeling", omdat hij verwacht nog veel ongeloof in zon- newoningen tegen te komen. Pas na enkele jaren zal er naar zijn in schatting in Nederland een volksbe weging voor zonneënergie kunnen zijn, zoals hij die in Amerika heeft ervaren: zoncollectoren zijn daar zelfs al een gewild middel in de commercie en om dat aan te tonen heeft Zijdeveld enkele tientallen re clamefolders daarover uit Kansas City meegenomen. „Dat je met een eenvoudig systeem al in staat bent een huis bijna een jaar lang te verwarmen en dat het soms kan voorkomen dat iemand een jaarlijkse energy-bill van slechts 28 dollar krijgt, spreekt veel Amerikanen uiteraard aan," aldus Zijdeveld. De Oude Hoog straat stond vrij dag en zaterdag in het teken van de mens en het dier. Bij de vele stands die in het winkel straatje in Vlaar dingen stonden opgesteld kon men zich laten informeren door allerlei instanties die zich met het welzijn van de mens en het dier bezig houden. Onder andere waren Het Wereld Natuurfonds, De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van de Dieren. Het Ne derlandse Rode Kruis en het Nationaal Rheumafonds vertegenwoordigd. Tevens werd door de winkeliers een bra derie gehouden waarbij ook oude am bachten te bezichtigen waren. Schiedam In de nacht van vrijdag op zater dag is op de noordelijke rijbaan van rijksweg 20 een auto gevonden, die over de kop was gesla gen. Dc vangrail is over een lengte van vijftig meter beschadigd. Van de bestuurder ontbreekt tot nu toe elk spoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1