SCHIEDAMSCHE COURANT ft Kritiek tijdens hoorzitting over vrijwilligerscentrale Kom met beleidsplan!" Is de afstand zo goed? ,Dit kost arbeidsplaatsen Alle locaties bespreekbaar ÜS Schorsing van inspraak na verklaring opgeheven Dansen 3I +1-4344r Ér*v 1 I 4 4 UB I MMS I Huurcontract opgezegd Einde van de K.weekbak lijkt nabij Steeds dichter naar 80.000 Commissieleden tegen Goudriaan: Bestemmings plan Broekpolder vastgesteld Premie voor Callenburgstraat in gevaar Restauratie weer beloond De Drie Koornbloemen nog dit jaar in bedrijf Cervix-onder- zoek weer begonnen Binnenstad vraagt Te Loo op visite Voedings bonden vieren feest 'WW, Woensdag 24 oktober '1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26476-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL tt er mij den lort- end. inje, n de kan een 'gen nen ebe- van 'ekt ;kte :tic- dat hm lag- Jen iat- eld-. en- rdi- ties rdi- stu* Schiedam Tijdens de hoorzitting, die maan dag werd gehouden door de werkgroep die eea vrijwïlligerscentra- Ie in Schiedam op po- ien wil zetten, kwam als belangrijkste kri tiek naar voren dat door een dergelijke cen trale een verschuiving plaats zal vinden van betaald naar onbetaald werk, „Doordat vrijwil ligers plaatsen inne men die net zo goed ar beidsplaatsen kunnen zijn, blijven voor werk willigen enkel nog plaatsen over die vrij willig gedaan kunnen worden. Zo worden werkwilligen „onvrij willig vrijwillig". Dat was een opmerking van Truus de Nijs, woordvoerster van de Kooie Vrouwen, die werd beloond met ap plaus van het publiek in het stadhuis op de Grote Markt Een vrijwilligerscentrale houdt m, dat alle vrijwilli gers samen komen in één centrale, die allerlei projec ten op touw tracht te zetten. Er wordt dan informatie, ad vies en eventueel training aan de vrijwilligers gegeven. Een dergelijke centrale kan vrijwilligers plaatsen, waar deze nodig zijn. Steden als Goes, Gouda, Arnhem, Til burg en Rotterdam hebben al een paar jaar een dergelijke centrale. Hans van Duijn, medewerker van de vrijwiiügerscenfrale m Rotterdam, maakte duide lijk dat veel werk dat door de centrale wordt gecoördineerd onmogelijk kan worden ge daan door mensen die daar beLaald werken. Als voor beeld noemde hij het vrijwil ligerswerk in clubhuizen, sportclubs en eventueel re creatieve activiteiten, „Hei zou zelfs slecht zijn voor deze clubs als al dit werk betaald zou moeten worden. Ook de vrijwilligers, die de gedeti neerden in de gevangenis vanuit onze centrale opzoe ken, zijn mijn inziens onver vangbaar door bijvoorbeeld reclasseringsambtenaren. Deze gedetineerden hebben meestal schoon genoeg van de gesprekken met ambtena ren. Zij willen gewoon eens praten over bijvoorbeeld de wedstrijd Ajax Feye- noord." Hïlga Bot, informante van de werkwinkel De Trechter, vertelde dat naar aanleiding van een advertentie in onge veer twee maanden tijd circa vijftig vrijwilligers zich heb ben aangemeld. Zij kwam tot de conclusie, dat in Schiedam per wijk minstens tien vrij willigers werden gevraagd door behoeftigen en dat een vrijwilligerscentrale in Schiedam zeer zeker op zijn plaats zou zijn. Op de vraag waarom Vlaardingen en Maassluis bij de plannen van Schiedam zijn afgehaakt ant woordde Hïlga dat Vlaardin gen en Maassluis „eerst de behoeften van de vrijwilli gers wilden peilen". Bij de hoorzitting waren wel waar nemers van Vlaardingen en Maassluis aanwezig en alles wijst erop dat beide steden meer belangstelling gaan to nen voor het het plan van Schiedam. n de ,eedi ilpun- Rb Spirii n p rast teelde e sb ieder «oer <21, eiine ■5 wed- ichte j be- ds aten ïaan. ■goor be den jeste imse rong ?nde 1—3. nier, der 5 ;rljd niet ring D« en t ten: Rik (2). iri> de der se- -5. we- lou- Vlaardingen Met flinke meerderheid hebben de in sprekers, die actief zijn in het kader van de planvor ming voor het verkeerscircu latieplan en de parkeergara ges, zich gisteravond uitge sproken voor het opheffen van de schorsing, die on langs op de inspraakproce dure gelegd was. Dat gebeur de tijdens een korte plenaire vergadering in de burgen raai van het stadhuis, die be doeld was om de drie wet houders Bot, Wijnstok en Goudriaan in de gelegenheid te stellen, zich over de gere zen twijfels over de waarde van de inspraakprocedure uit te spreken. De collegele den lieten bij die gelegen heid nogmaals duidelijk we ten, dat er geen sprake van was dat welke parkeerloca- tie dan ook uitgesloten moet worden binnen de inspraak. De insprekers hebben dan ook volledig de vrije hand om straks met ieder door hen gewenst voorstel naar B en W te komen. Over dit onderwerp heeft on- langs al een bespreking plaats gevonden met de voorzitters van de diverse subgroepen binnen de inspraak. Voor de algemene vergadering van gis teravond waren de verklarin gen voldoende aanleiding, om te besluiten met het karwei verder te gaan. Schiedam—De stichting Open Huis Schiedam houdt vrijdag 26 oktober weer een dansavond in dienstencentrum de Vier Molens aan de Nieuwe Dam laan 766. De muziek zal worden verzorgd door do Jori- co's. Aanvang acht uur. ^[|||!I[||lll[IPIill!il||!ltlII!lllllll||]|l||||llil(III(|[||I|jII[f||[||]M[lll[|[l!lllllI|[ll!IIIIII|ltIII[|{ll|{l|||I]|||fJ||||IIllllll!IIIIIIII!]|JI!IIIIIIIIIflMIIIIII[III!IIIII[lll]lll{lini!lilllIlll!liII|[IN!jllI[IJ[lll!ll!f[l[IIIII[!llllllilllIIIIIII11lli!IIII(llllljtll(l!l!]lIUIlli)l!(flii{llli|^ #5^44 Tijdens een rustig moment, tussen twee een fotograaf van nabij heeft ge- circusvoorstellingen door verklaarde Zien b'Ükt wel uit deze foto. Hij (of zij?) s deze kameel zich bereid te poseren s voor onze fotograaf. Dat de edele vier- voeter, die zich doorgaans in een dro- 1 ger klimaat bevindt en dan geen rond- jes in de piste hoeft te rennen, nog vond het zo'n leuk idee om ook eens in 1 de krant te staan dat het werk van onze fotograaf op de voet werd gevolgd. De kameel stak dus bijna zijn neus in an- i dermans zaken. De camera bleef echter s droog J s. i {Hoek van Holland Het einde van de Kweekbak, het unïe- pce open podium-theater In Hoek van Holland, lijkt op nieuw nabij. Nadat al enkele malen eerder problemen wa ren gerezen ten aanzien van de beschikbare zaalruimte heeft Droog's Exploitaties de leiding van De Kweekbak nu laten weten, dat het lopenmde huurcontract van het gebouw In de Harmoniestraat per 31 januari 1980 beëindigd zal wor den. Aanvankelijk was een contract voor twee jaar afgesloten, waar daarin was een clausule opgenomen die voorzag tn voortijdige beëindiging, wan neer Droog's Exploitaties de huur van het gebouw eerder zou opzeggen tegenover de ei genaar van het pand. En dat is volgens de heer Ph. Droog nu het geval. Hij heeft De Kweekbak laten weten, dat nög let 31 januari voorstellin gen kunnen worden gegeven. Artistiek leider Paul Lensïnk van De Kweekbak is van me ning. dat dit het einde zal be tekenen van het unieke open Podium-theater. „Er is geen vergelijkbaar gebouw m de omgeving, dat we kunnen ge bruiken.", zo zegt hij. „Boven dien hebben we alle beschik bare middelen uit donaties en subsidies geïnvesteerd in een licht- en geluidsinstallatie, die moeilijk verplaatsbaar zal zijn. We kunnen alleen maar hopen dat het allemaal niet doorgaat. Het merkwaardige is dat we geen enkel inzicht kunnen krijgen in de persaoon of de groep die de 2aak gaat overne men. Anders zouden we daar mee contact kunnen opne men." Overigens heeft Joost Dijk- drenth, die sedert kort op de zondagavonden in hetzelfde pand „De Steiger" exploiteert, een soort instuif met diverse attracties, nog geen opzegging gekregen. Paul Lensink en Kweekbak-secretaris John van der Zee achten het daar om met uitgesloten dat over en achter hun ruggen een kwalijk spel wordt gespeeld. De heer Droog was voor commentaar niet bereikbaar. ^laardine jen De Vlaarding- j* bevolking groeit steeds Richter naar de mijlpaal van «e 80,000. De gemeente heeft flog 386 inwoners extra nodig, dat magische getal te be reiken. De bevolking ver meerderde in de maand sep tember overigens niet specta culair: op de 30ste van die maand stond slechts één inwo ner meer ingeschreven in de registers van de afdeling be volking dan op de 1ste van die maand. Vlaardingen Het ont breekt de Vlasrdingse stads vernieuwing aan een duide lijke totaalvisie, waaruit gewerkt kan worden. Zoals het beleid nu plaats vindt hinkt dat van het ene naar het andere geval. Of, 2oals het raadslid mevrouw Van Toor (VVD) dat stelde: „Nu weer komt de ene groep met een probleem dat een tijdje onze aandacht heeft, dan weer een ander. Maar de grote lijnen ontbreken." Vlaardingen Het college van B en W heeft gisteren het ontwerp-bestemmings- plan Broekpolder vastge steld. Tachtig van de hon derdtwintig hectare zijn daarin aangegeven als „wer vend woonmilieu". Het nieu we plan geeft voor die tach tig hectare een zogenaamde dubbele of gemengde be stemming; bos én woondoe- leinden. Het gaat wat dit deel betreft om een globaal plan; een plan dat de ont wikkelingen in hoofdlijnen aangeeft. Het is de bedoe ling dat met deze „dubhel- bestemming", overigens een nog nooit vertoonde juridi sche constructie, het bos in de Broekpolder direct gerea liseerd gaat worden. Dat bos krijgt dan de functie „wer vend woonmilieu" voor de op een later tijdstip (eventu eel) te realiseren woning bouw. Rijnmond schijnt zich met dit compromis te kun nen verenigen. Tijdens de vergadering van de commissie stadsontwikkeling werd dit nieuwtje door de aan wezige raadsleden met de no dige scepsis ontvangen. Met uitzondering van de PvdA het gevonden compromis is in strijd met een uitspraak van hun ledenvergadering had den alle partijen duistere ver moedens dat de gemeente Vlaardingen de Broekpolder „verkocht" had. Wethouder Goudriaan maakte verder bekend dat er op 2 no vember een informatie-avond gehouden zal worden over de Broekpolder-problemen, waar in het gevonden compromis verder toegelicht zal worden. Vlaardingen De premie voor de premiekoopwonin gen in de Callenburgstraat is in gevaar. Hoewel dat volgens het stadhuis vol strekt in strijd is met eer dere uitlatingen van Den Haag liet een functionaris de gemeente onlangs weten dat dc premie niet meer toegekend kan worden, „omdat het dak al op de huizen zit". Mocht deze merkwaardige uitspraak niet op een misverstand be rusten, dan zullen de toe komstige bewoners van de vijf nieuwe woningen ern stig gedupeerd zijn. Schiedam Voor drie grondig gerestaureerde gebouwen in Schiedam stelt de historische vereniging weer Scidam-te- geltjes beschikbaar. Cultuurwethouder Herman Posthoorn zal deze ereschildjes, die als symbolische beloning van voor beeldige restauratie gezien moeten worden, op de betreffen de gebouwen schroeven op zaterdagmiddag 3 november. De bijeenkomst begint dan om twee uur in het stedelijk mu seum op de Hoogstraat. 1926 van de firma Poot, die nog niet door modernisering verknoeid was en een opknap- beurtje kreeg. De restauratieschildjes hangen op het moment nog maar op vier plaatsen in Schiedam aan gerestaureerde gevels, name lijk van de Havenkerk en de firma Orterboer aan de Lange Haven, de woning van Henk Nieuwenhuijsen aan de Schie en de distilleerderij van Dirk zwager aan de Noordvest, Daarna gaat de tocht te voet langs de drie gerestaureerde gebouwen. Naast zyn bowlmg- centrum Musis Sacrum aan de Lange Haven heeft Frans van Rijsbergen een zeventiende eeuws herenhuis van kelder tot nok opgeknapt Aan de Ke- lelstraat 16 heeft kort geleden ook de Co-op Nieuwe Water weg een winkelpand in oude stijl teruggebracht (er is nu on der meer een klein museum gevestigd). En op het Broers- veld is het de winkelpui uit Schiedam Als het meezit kan de Schiedamse molen de Drie Koornbloemen aan de Vlaardingerdijk ter hoogte van de Vellevest nog dit jaar gaan draaien. Dan is de eerste fase van de restauratie voltooid en kan de molen enkele dagen per week het stadsbeeld gaan opfleuren. Technisch gezien is hel nu reeds mogelijk om de molen in bedrijf te stellen, maar uit vei ligheidsoverwegingen moeten de molenliefhebbers nog enige tijd geduld hebben. Voor het bedrijfsklaar maken is het noodzakelijk dat de molenaar zich op de omloop begeeft en die verkeert nog niet in een betrouwbare staat. Gemiddeld vijf mensen zijn dagelijks bezig met de opknap beurt van de molen. Het ver nieuwen van de omloop - waar zij momenteel aan werken - is het laatste onderdeel van de eerste fase. Diverse onderde len van de oude omloop wor den gebruikt voor de nieuwe. Zo gebruiken de restaurateurs onder meer het hout van de oude liggers om er leuningen van te maken. Behalve het vernieuwen van de omloop be stond de eerste fase uit het aanbrengen van nieuwe wie ken, het opnieuw opbouwen van de kap en diverse werk zaamheden in het binnenwerk van de molen. Of na het afsluiten van de eer ste fase direct begonnen wordt met de tweede hangt af van Monumentenzorg, die de res tauratie tot nu toe heeft be taald. Vlaardingen Deze week is de tweede ronde begonnen voor de eerste groep vrou wen, die deelnemen aan het onderzoek naar baarmoeder halskanker. Het onderzoek wordt gehouden In drie proefregio's, waar Vlaardin gen er een van is. De bedoe ling is, om in een regio alle vrouwen die geboren zijn tussen 1927 en 1945 te onder zoeken gedurende een perio de van drie jaar. Alle vrouwen die nu aan de beurt zijn hebben een persoon lijke oproepingskaart in de bus gehad. Het onderzoek vindt op de aangegeven tijd plaats in het G.G. G.D.-gebouw aan de Soendalaan 2. De organisa toren hopen dat alle uitgeno digde vrouwen weer zullen deelnemen, niet alleen om een zo goed mogelijk beeld te krij gen in het kader van het regi- onele onderzoek, maar ook met het oog op de eigen ge zondheid. Schiedam Bewonersvereni ging Schiedam-Centrum heeft als eerste actiegroep de nieuwe burgemeester John te Loo aangeboden om ter oriëntatie een vergadering van het vere nigingsbestuur bij te wonen. Het bestuur hoopt hiermee de burgemeester de gelegenheid te geven, zich in de specifieke problemen van de Schiedamse binnenstad in te werken. Bo vendien hoopt men door de aanwezigheid van de burge meester in de gelegenheid te zijn de onder de bevolking le vende grieven meteen aan het „hoogste gemeentelijk gezag" kenbaar te maken. Burgemeester Te Loo heeft toegezegd in principe de uitno diging te aanvaarden. Een vergaderdatum is echter nog niet vastgesteld. Volgens be stuurslid Jan Hagendoorn van de bewonerevereruging is het niet de bedoeling dat deze ont moeting pas over een aantal jaren plaatsvindt, „De heer te Loo heeft meerde re malen gezegd dat hij oor heeft voor datgene wat er on der de burgerij leeft. Wij ver wachten dus dat hij deze mo gelijkheid met beide handen zal aangrijpen," verklaarde Hagendoorn. Dat was het algemene onge noegen dat gisteravond bij de vergadering van de commissie stadsontwikkeling te beluiste ren viel. Gesproken werd on der meer over het beleidsge- deelte van de gemeentebegro ting voor de stadsontwikke ling. Praktisch alle sprekers hadden felle kritiek op het ontbreken van een duidelijk overzicht van uitgangspunten met betrekking tot de stads vernieuwing. CDA-er Jo Schriel voegde wethouder Goudriaan na zijn beantwoording van een aantal kritische vragen toe; „Komt U straks in de raad met een bete re nou ja, betere in elk geval met een visie, zodat we tenminste zaken kunnen doen!" Hans Versluys (PvdA) probeerde nog een reëel voor stel te doen: „Ik geloof niet dat we zo'n stadsvernieuwingplan op korte termijn nog halen. Kom eerst eens met een aantal afzonderlijke notities over lo pende zakën.'" Waarmee Cou- driaan instemde. Rodrigues (D'66) tenslotte; „Het is een paradoxale situatie. Als men het er over eens is dat de stadsvernieuwing het kern punt is van de Vlaardingse po litiek, dan moet je een viste daarop laten zien. Straks komt het college daar pas mee als het al bijna met de rit klaar In de foyer van gebouw Arca de in Schiedam wordt op maandag 29 oktobpr» 's avonds om acht uur. de feestelijke jaarvergadering gehouden van de Schiedamse, de Vlaardmgso en de Maassluisc afdelingen van de Voedingsbond van het FNV. Feestelijk, omdat er tien jubilerende leden van de Schiedamse Sint Jons-afdeling te huldigen zijn. Vier leden zijn zestig jaar lid. vier ande ren vijftig en twee leden vie ren hun 25-jang lidmaatschap. Iedere belangstellende is van harte welkom. 9cHnq '4 'i Dit nieuwsblad, waann u al het meuws uit eigen omgeving kunt vinden, word! zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. 1 v; •£elelc>on 3000 VB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1