belangstelling voor ont wikkelingspro j eet Grotere woningnood ondanks 'leegloop' o§ Maassluis reageert nauwelijks Openbaar voort gezet onderwijs kan in Holy Deelraad toeh naar dertien leden? - Concert in de Hoekstee Volgens studie werkgroep. Jantje Beton collecteert Dansavond van De Doedelzak Rode Kruis vraagt steun voor Cambodja Van Meurs weg bij plantsoenen Toneel en dansen in gebouw Arcade Wipe Out gaat weer van start Jazz in B'bwana COOP cfaCèent Uzéff 'WiB PONDERDAG 25 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 3 Koos Smit: „Als or echt niets uitkomt gaat de gemeen to zich er weer mee bemoeien," Maassluis Ondanks de inspanningen van de mensen die probeerden, om de Maassluise be volking warm te laten lopen voor een project in de derde wereld is deze poging tot op 'he den zonder succes gebleven. De Maassluise gemeenschap toont weinig interesse en tot nu toe is het daarom niet gelukt, een project werkgroep van de grond te krijgen. Do gemeente nam onlangs verschillende organisaties. Hot het initiatief voor een derge- moet toch mogelijk zijn om op lijk ontwikkelingsproject. Er de oen of andere wijze tot een i'crd voor dit doel een kre diet ter beschikking gesteld, maar daaraan wel werd als voorwaarde verbonden dat de bevolking bereid zou zijn mee te denken en mee te doen. Van die bereidheid is tot nu toe nog nauwelijks iets gebleken. De voorlichtings- eit inspraakavond over dit project werd slechts door een handjevol mensen bezocht. ..Een teleurstellende erva ring.". zo vindt een woord voerder van de voorbereiden de werkgroep. ..We zullen het echter niet bij die eerste po ging laten zitten. Er zullen op nieuw brieven uitgaan naar de Maassluise kinderraad: een van de activiteiten in het kader van het Jaar voor het Kind. Dit blijkt wél een succes. gerichte actie ie komen?' Binnen het gemeentebestuur neemt men vooralsnog een af wachtende houding aan. ..Het initiatief ging weliswaar van ons uit. maar het lag in de be doeling dat dit gemeentelijk initiatief door particulieren zou worden overgenomen. Pas wanneer na een tweede poging zou blijken, dat er weinig of niets uitkomt, zal de gemeente zich er weer in gaan men gen.". aldus wethouder Koos Smit van Welzijnszaken. Het tweede project dat dit jaar op het programma slaat en dat wellicht enigszins buiten het kader van de normale ge meentelijke bemoeiingen valt. wordt gevormd door de activi teiten in het kader van het In ternationaal Jaar van hei Kind. De vrijwilligers die zich hiermee bezighouden laten, in tegenstelling tot de werkers voor de Derde Wereld, una niem een positief geluid horen. De manifestaties die in dat verband van dc grond kwa men blijken goed aan ie slaan. De Koningshof het Maassluise ontmoetingscentrum dat dc af gelopen weken het middel punt was van allerlei kind-ge richte activiteiten, werd druk bezocht, onder meer door de leerlingen van tie Maassluise basis-scholen. „Tot nu toe zijn wc dik tevreden niet de be langstelling en de respons", zo vertelt, een van do organisato ren. ..Ook aan de derde wereld werd ruimschoots aandacht besteed. Via foto's», films en ander documentatiemateriaal is de kinderen veel duidelijk gemaakt en op de scholen is er nogmaals op ingehaakt. Er zijn al ideeën geboren om vanuit de Maassluise jeugd iets voor de kinderen in de derde we reld te doen." De Maassluise Kinderraad, die tijdens haar eerste zitting met het voltallige college van B en VV geen kans zag om de gehele agenda af te werken, gaat bin nen kort weer niet de gemeen tebestuurders om de U fel zit ten. De derde wereld is een van de punten die dan uitge breid aan de orde zal komen Vooruitlopend op de besluit vorming lijkt het niet denk beeldig dal de Maassluise jeugd zal inhaken op een project, dat bij hun ouders niet bleek aan te slaan. Hoek van Holland De eerste Hoekse Accordeonvereniging organiseert op zaterdag 2? ok tober een concert/dansavond in het wijkgebouw de Hoek stee. Do EHAV verzorgt het. muzikale gedeelte van de avond, terwijl het ensemble The Ritbmers" het dansge- deelle voor zijn rekening neemt. De entree bedraagt vijf gulden voor niet-Ieden en donateurs hebben vrij toegang. Vlaardingen Openbaar voortgezet onderwijs is in Holy wenselijk en realiseer baar. Aldus blijkt uit een studie van een speciaal voor deze problematiek ingestel de werkgroep. In <le Vlaar- dingse Holy wijk bestond tot nu toe nog geen gelegenheid om die vorm van onderwijs te volgen. De werkgroep concludeert een en ander uit het feit dat in de Holy wijk een groeiend leerlin genbestand verwacht mag worden. 2ij is echter wel van mening dat hel geen enkele zin zou hebben in Holy zomaar een schoolgebouw neer te zet ten. De groep heeft berekend dat in dal geval de schoolloka len van de Westwijk wel eens leeg zouden kunnen komen te staan. In dat geval is de kans groot dat "hét rijk geen finan ciële medewerking zal verle nen. De besle oplossing lijkt de werkgroep dan ook om een aantal lokaliteiten van uit de Westwijk naar Holy te ver plaatsen. De werkgroep doet het college de suggestie om eens te bekijken ol iets derge lijks niet met de Prins Be- rnardsehool te proberen is. Deze school voor leao en meao zou in Holy een nieuw onder komen kunnen krijgen. In de Westwijk is het oude gebouw immers haast aan zijn eind toe. Tc >i vin ii; huizen kamen vrij nieu who in* hhjft aehlrr door MaassluisHet Natio naal Jeugdfonds. beter hekend onder de naam Jantje Beton» houdt in de week van 29 oktober tot en met 4 november een straatcollecte in de Maassluise binnenstad. Jantje Beton maakt het onder meer mogelijk dat jeugdverenigingen over voldoende midde len en huisvesting kun nen beschikken en op deze manier hun voort bestaan kunnen waar borgen. Het gemeentebestuur heeft op alle andere aanvragen om te collec teren afwijzend be schikt, zodat men in ge noemde week alleen „Jantjes Beton" met een collectebus over straat kan zien lopen. Kegel Hoek van Holland Het is niet onwaarschijnlijk dat de inwoners van Hoek van Hol land op 28 mei van hel vol gend jaar naar de stembus zul- Vlaardingen De Doedelzak, éen groep die binnen het buurtcentrum De Haven acti viteiten probeert ie ontwikke len die de centrum-bewoners achter de TV vandaan zullen halen, gaat een dansavond houden. Zaterdag 27 oktober is iedereen die komen wil wel kom om zich te vermaken op disco-muziek. Het buurtcen trum. gevestigd op het .Wees huisplein 18. is voor dit doel vanaf 22 uur *s avonds geo pend. De toegang is gratis. len gaan om dertien leden voor de deelgemeente ra ad te kiezen in plaats van elf, zoals tot nu toe hel geval was. Nadat het er aanvankelijk naar uit had gezien, dat het voorstel van de deelraad in die richting niet haalbaar was, heeft de Rotterdamse Commissie voor Wijkaangeiegenheden nu toch unaniem besloten, het voorstel voor uitbreiding naar dertien leden te steunen. Ten aanzien van de welzijns planning wil de Hoekse deel gemeente raad een formele verandering. Tot nu toe advi seerde de deelraad aan het col lege van B en W, waarna een besluit genomen werd. In het vervolg wil men bij dc wel zijnsplanning de deelgemeen- leraad laten besluiten en uit voeren. De controle van B en W is dan achteraf en de Rou. terdamse bestuurders kunnen eventueel een besluit van de deelraad vernietigen. Schiedam Unicef Nederland en het Nederlandse Rode Kruis zijn een actie begonnen voor de 2,5 mil joen mensen die momenteel in Cambodja aan honger cn ziektes lijden. Sinds vorige week hebben de instanties dte toegang hebben tot Cambodja om hulp te verlenen, het Kinderfonds van de Vere nigde Naties en het Internationale Comité van het Rode Kruis, een groot aantal hulpvluchten uitgevoerd. Deze vluehten, die voedsel en medicamenten brengen, zijn nog niet betaald. Er is echter nog lang niet genoeg hulp verleend- Door de conflicten wcrdL geen voedsel meer verbouwd en tallozen, waaronder ruim 500.000 kinderen, leiden aan ernstige ondervoeding en ziekten. Het volledige hulpprogramma zal zes maanden in beslag nemen. Hier is vee) geld voor nodig. Deze actie kan gesteund worden <kter een gift over te maken op de speciale girorekening van het Nederlandse Rode Kruis: Giro 777, Rode Kruis, Den Haag. Schiedam Met in gang van deze maand was de woningnood in Schiedam opnieuw groter geworden. Bij het bureau huisves ting aan de 's-Grave- landseweg stonden op 1 oktober 5344 wo ningzoekenden inge schreven. Dat bete kent een grote toena me, want slechts en kele maanden gele den telde Schiedam nog geen 5000 inwo ners met zin om te verhuizen naar een andere of betere wo ning. De toename is juist daarom zo groot, omdat veel Schiedam mers uit de stad ver trokken en lege wo ningen achterlieten. Vooral in du zomer is het aantal ingeschrevenen hij huisvesting fors gestegen. De ambtenaren van hel bureau in kantoorgebouw 's-Grave- land hebben don ook niets van de vakantietijd (het zo merreces) gemerkt. De maand september vertoonde een zelfde beeld: 2356 bur gers kwamen er over de vloer om te informeren of zij al hoger op de wachtlijst wa ren gekomen of om zich op nieuw als woningzoekende in te laten schrijven. Het stijgend aantal Schiedam mers, dat ontevreden is met de huidige woonruimte, staat in schril contrast met de tendens in dc bevolkingsstand. Vorige maand kwam het aantal Schiedammers onder de 75.000. Dat aantal is min of meer een politieke grens, waar Schiedam beter niet onder kon komen. In het streekplan Rijn mond wordt namelijk van Schiedam een verwachtingséij- fer uitgesproken van 77.500 in woners. Maar al cakeje jaren Woningnood is er ook onder de Turken in Schiedam. Meestal krijgen zij huisjes toegewezen, waar de meeste Schiedammers zelf niet willen zitten. Dat zijn de stads vernieuwings projecten, waaronder ook de Sommelsdijkse- straat (foto Jaap Rozema) valt. heeft het gem oen te bestuur het inwoneraantal tot 75,000 zien dalen (eens lag dal aantal bo ven dc 83.000 en werd Schie dam beschouwd als groei ge meente. die in het jaar 2000 liefst 100.000 inwoners moest herbergen). Omdat steeds va ker vooral jonge koop krachtige gezinnen de stad verlieten, brachten wethouder Chris Zijdeveld en gemeente lijk socioloog Frans Griffioen nu twee jaar geleden de zoge naamde leegloopnota uit. „Vol strekt alarmerend" werd daar in de situatie genoemd. Daar na is de leegloopnota in poli tieke kring niet meer bespro ken. Wel trachtte Zijdeveld begin dit jaar tegenover onze krant desgevraagd te verklaren, hoe het kan dat Schiedam steeds meer woningzoekenden krijgt en steeds minder inwoners, dus meer vrijkomende huizen. Er is een vergrijzing (meer be jaarden) en er is de laatste ja ren een flink aantal woningen onbewoonbaar verklaard en voor een deel al gesloopt. En dat scheelt. Maar de wethou der sprak van gezinsverdun- ning als belangrijkste oorzaak: tegenwoordig gaan jongeren over het algemeen eerder hei huis uit en bewonen meer mensen in hun eentje een huis. Evenveel Schiedammers heb ben dan moer woningen nodig. Cijfers hebben nog niet kun nen aantonen in hoeverre dat opgaat. Honderden mensen tneer hebben de afgelopen ja ren Schiedam de rug toege keerd dan er nieuwkomers voor in de plaats kwamen. En het aantal woningzoekenden is in dezelfde tijd gestaag geste gen. Griffioen, die op het stadskantoor wel de gemeente- 1 ij k c c i jf e rgoochelaa r w o rtl t genoemd, heeft uit statistieken alleen kunnen opmaken dat de ..leegloop" uit Schiedam sinds 1972 ook verklaard wordt door de geboortenbeperking: ..Alge meen bestaat de indruk dat pas de laatste jaren meer men sen uit Schiedam weggaan dan zich hier vestigen. Maar dat i.s niet zo. Dat is al sinds de oor log. Maar tot de jaren zeventig werd dat verlies opgevangen door het hoge geboorten cijfer." Daarom hopen Zijdeveld en Griffioen nog steeds op een „inhaaleffect". veroorzaakt door het eventuele uitstel van geboortes. Een gebleken oorzaak van de „leegloop" van Schiedam en de grotere toeloop op het bu reau huisvesting is de gebrek kige woningbouw in Schie dam. Volgens Griffioen, twee jaar geleden, verlaten vooral jonge en koopkrachtige gezin- Veel huizen, zoals hier aan de Hoofdstraat, zijn de laatste jaren onbewoonbaar verklaard en gedeeltelijk gesloopt. Al met al is het een belangrijke oorzaak van de woningnood, want er kwam nog weinig nieuwbouw voor terug. nun met kinderen de stad om zich. volgens Zijdeveld, te ves tigen in nieuwbouw in Vlaar dingen, Maassluis en Capeile aan de IJssel, in woningen dus zoals Schiedam deze niet heeft, Behalve dat school voorzienin gen en de middenstand daar van schade ondervinden, zijn er politieke conclusies uit te trekken: het beleid van Zijde veld neigt in de praktijk tot nog toe naar houw van wonin gen in de premiekoop- en de vrije sector, woningen dus die voor jonge gezinnen aantrek kelijk kunnen zijn. Zijdeveld meent dat daardoor een door stroming op gang zou kunnen komen, wa a rdoor minder koopkrachtige woningzoeken den in de (huur)huizen te rechtkomen die vrijkomen door bouw van koopwoningen. Opvallend is dat de wethouder in die gedachte meer steun krijgt bij CDA en VVD dan in zijn eigen partij en met name de PPR, waar van die door stroming minder resultaat wordt verwacht. Veel mensen staan bij het bureau huisves ting ingeschreven uil onvrede met hun huidige woonsituatie, die zowel huis als buurt kan betreffen, en dat geldt ook voor meer koopkrachtige ge zinnen. Als minder koop- krachtigen dus komen in de huizen van meer koopkracht!- gen, is daarmee de onvrede niet uit de wereld geholpen. Een betere oplossing lijkt daarom de progressieven in de gemeenteraad om betaalbare (woningwet)woningen te bou wen. in de binnenstad zoveel mogelijk, minstens negentig procent, en in Woudhoek- Noord ook meer dan in de eer ste deelplannen voor dat ge bied staan. Bij stadsvernieu wing in de oude wijken han teert vooral PPR-raadslid Her man Noordegraaf de leus: bou wen voor de buurt. Daarmee doelt hij op bouw van goedko pe woningen. Frappant is in hei zoeken naar oplossingen de gevoelsmatige aanpak van do gemeenteraad sleden: cijfers worden te sim pel gehanteerd. Vooral PvriA- raadstid Jo Ou wens is sterk in do redenatie, dat er meer dan 5Ü0IJ woningzoekenden zijn dus dat er snel en voel ge bouwd moet worden. Dat ont kent niemand. Maar wat er gebouwd moet. worden, wo ningwet, premiekoop of vrije sector, zijn meer politieke keu zes dan keuzes op grond van wensen en behoeften, zoals de verschillende Schiedam uiers die opgeven bij het bureau huisvesting. Gegeven?, daar over zijn onvoldoende bekend en kunnen dus niet warden gehanteerd. Eenzelfde gemak zucht was er twee jaar geleden bij het verschijnen van de leegloopnota. Overigens: nieuwbouw (5000 woningen in Woud hoek en Spa land en 450 in de binnen stad) houdt niet zonder meer in dat Schiedam in inwone raantal weer snel gaai groeien. Voorlopig daalt het aantal nog. In de leegloopnota wordt de verwachting uitgesproken, dat mèl alle nieuwbouw Schiedam zich ternauwernood op 75.000 inwoners kan handhaven, minder dus dan in hel streek plan Rijnmond.,Overigens be staat de indruk» dat met al die nieuwbouw vel het aantal wo ningzoekenden eindelijk zal dalen. Schiedam -— De heer J.C. vai) Meurs. chef van dc afdeling aanleg en onderhoud van de gemeentelijke hoofdafdeling plan isoenen. begraafplaatsen en sportterreinen, zal per 1 no vember afscheid nemen van de gemeente. Na 46 jaar dienst, bij de plantsoenendienst gaat Van Meurs met pensioen. Mor gen is de afscheidsreceptie: van 16.30 tot 18.00 uur. Schiedam De Schiedam.se toneelvereniging Othello zal weer een „kluchtige" toneela vond houden in gebouw Arca de aan de Lange Haven 71. Dansliefhebbers kunnen hun hart ophalen tijdens het bal. dat. na ai loop zal worden ge houden. Kaarten zijn te bestel len bij de volgende telefoon nummers: 71.05.98, 26.51.40, 35.08.09 of 34.14.46. De kaarten zijn. indien voorradig, ook op de avond aan de zaal verkriie- baar. Schiedam Vrijdag is het weer zover. In de Kreek aan, de Lange Haven nummer 92 zal dc jongerensocieteit Wipe Out weer van start gaan. Lid maatschap: 2,50 gulden per persoon, per jaar. Vlaardingen In het pasgeo- pende B'bwana aan de Vlaar- dingse Hoflaan treedt zater dagavond het jazzquintet op" van Barend Petersen. Het con cert begint om 22.00 uur. 'n Coöperatie is nu eenmaal van de klanten en vóór de klanten. Die steken de winst dan ook in hun zak door de extra lage prijzen! T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3