Indische Buurt wil wij kvereniging Islamieten willen zonder verdoving slachten Stoppen in spiegelschrift Even kloppen, weg tapijt Politie rekent vechtjassen in Politie controle: feestje snel uit Stuurslot redt eend Motor uit hus gestolen Buurtvergadering op 6 november 'Inbreuk op onze godsdienst' Met bromfiets van dijk gevallen Man vernielt auto met ploertendoder Vandalen halen bouwwerk om Motor gestolen DINSDAG ?0 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 3 Stoppen in spiegelschrift: in navolging van de rijkspolitie in De Lier zal ook het Viaardingse korps er binnen afzienbare tijd mee beginnen. Schiedam Een klapraampje van het voorportier was al opengebroken en de bedrading losgepeuterd, maar doordat het rode eendje van een 22-jarige Schiedamse op het stuurslot stond, slaagde de vernieler er niet in de auto mee te nemen. Verder dan tien meter kwam bij niet. Het meisje deed zaterdagmid dag hij de politie aangifte van de poging tot diefstal. Haar auto had sinds donderdag avond op een parkeervak bij bet Emmaplein gestaan. Schiedam Na een vechtpartij in de Sint Joris Doele hebben vier agenten van de Schiedamse politie enkele bezoekers van de sociëteit op het Doeleplein ingerekend. Twee van de vier aange houden mannen bleken later niets met het handgemeen van doen te hebben en konden naar huis gaan. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een 32-jarige Rotterdammer en een 18-jarige Schiedammer. De Rotterdammer, die zich in de Doelen verve lend zou hebben gedragen tegen de jongeman, moest op het hoofdbureau van politie door de GGD aan verwondingen aan zijn neus behandeld worden. Vlaardingen Vanaf de gallerij van de periiseh tapijt Ier waarde van 5000 gul- eerste verdieping van een flat aan de den ontvreemd De eigenaar had het kor- Burgemeester van WalsumJaan is een te tijd onbeheerd gelaten. Schiedam De complete motor is dit weekeinde ge stolen uit ccn van tie Volkswagenbusjes bij een garage aan öe BokcJwcg. Daarvan deed een 20-jari- ge Schiedammer namens zijn vader, de eigenaar van de busjes, aangifte bij de politie. Ilij had de dief stal ontdekt, doordat het betreffende busje, vermin derd in gewicht door de ontbrekende motor, met de achterkant omhoog stak, boven de andere bus- jes uit. De waarde van de motor is 2000 g-ulden. Een 33-jarige technicus uit Schiedam deed eind vorige week aagiftc van de diefstal van zijn oude Volkswagen kever, kenteken 72-27-DF. De auto, nog maar 400 gul den waard, had gestaan in de Van Couwenhovenstraat. In de kofferbak moeten zich nog twee regenpakken, twee paar rubberen laarzen, gereedschap en een ver banddoos hebben bevonden. Een 40-jarige boekhouder, die al een maand niet naar zijn auto op de 's-Grave- landseweg omgekeken had, ontdekte dat de radiocasset terecorder eruit gestolen was. „Gebruik een scherp mes om de halsslagader van het dier door te snijden, maar laat het mes niet aan hem zien.' Schiedam Een groot deel van de Turkse en Marokkaanse ge meenschap in Schiedam is teleur gesteld in de gemeente. De isla mitische Schiedammers betreu ren het dat zij niet in de gelegen heid worden gesteld om tijdens het offerfeest dat overmorgen begint lammeren zonder verdo ving op rituele wijze in het slachthuis te slachten. In het overlegplatform buitenlanders heeft wethouder Scheeres vertegen woordigers van de Turkse en Marok kaanse verenigingen te kennen gege ven, dat daar geen toestemming voor kan worden verleend. Hij vindt ritu eel slachten dierenmishandeling en wil daar niet aan meewerken. Scheeres:„Wij hebben geen bezwaar Legen ritueel slachten, als dat maar met verdoving gebeurt. Het hele jaar door kunnen islamieten in het slach thuis terecht om zonder verdoving te slachten en nu moet het ineens zon der. Als zij persé zonder verdoving willen slachten kunnen ze naar het slachthuis in Rotterdam gaan." Vertegenwoordigers van de islamiti sche gemeenschap zeggen daarop, dat het om een feest gaat en dat daarom toestemming moet worden verleend om in het Schiedamse slachthuis op hun eigen wijze te slachten. Zij zijn van plan om overmorgen na een ge bedsdienst in sporthal Margriet, waar mee het offerfeest begint, in groten getale naar het slachthuis te trekken om alsnog toestemming af te dwingen om zonder verdoving te slachten. „Krijgen we dan nog geen gelegen heid, dan kunnen wij het niet helpen als sommige islamieten thuis illegaal gaan slachten. De gemeente kan wel zeggen: ga naar Rotterdam. Maar niet iedereen beschikt over een auto en het is een heel karwei om een lam te vervoeren. Wij hebben de officiële weg bewandeld en kunnen verder niets meer doen. Dit is een inbreuk op onze godsdienst", vertelt een woord voerder van de Turkse vereniging. Islamieten herdenken tijdens het drie dagen durende offerfeest de dag dat Abraham zijn zoon moest offeren aan God. Door tussenkomst van de engel Gabriel werd Izaak gespaard en offer de Abraham een ram. Nog steeds wordt deze dag herdacht door het slachten van een ram. Kater Drie jaar geleden heeft de gemeente wel toestemming gegeven om tijdens het offerfeest ritueel te slachten. Isla mieten konden zich toen met een lam bij het slachthuis vervoegen, waar slachters gereed stonden om hen te assisteren. De gemeente heeft daar echter een kater aan over gehouden. Wethouder Scheeres vertelt voorzich tig: „Dat is ons toen niet zo goed be vallen. Gelukkig heeft het zich niet herhaald. Het slachten gebeurde niet in alle gevallen op een even deskun dige wijze, waardoor het voor de die ren een lijdensweg was, Ook binnen de islamitische gemeenschap was men niet zo gelukkig met die gebeurtenis sen." Verreweg de meeste volgelingen van de Islam beweren dat hei slachten ri tueel moet gebeuren. Dat wil zeggen dat de halsslagader van het dier on der het uitspreken van een gebed wordt doorgesneden, zodat al het bloed uit het lichaam kan wegstro men. Zij ontlenen dit aan de de Ko ran. In hoofdstuk vier staat dat „het verboden is vlees van lijken, bloed en varkensvlees te eten". En in het hoofdstuk van de tradities, waarin de daden van Mohammed tot in de kleinste details zijn beschreven, staat: „Gebruik een scherp mes om de hals slagader van hel dier door te snijden, maar laat het mes niet aan hem zien." Lijdensweg Tegen deze wijze van slachten bestaat nogal wat bezwaar. Dierenbescher mers beweren dat het een verschrik kelijke lijdensweg voor het dier is. Van de halssnede voelt het dier niets, maar daarna lijdt het minstens dertig seconden verschrikkelijke pijn. Pas dan raakt het bewusteloos. Om die reden besloot de gemeente dit jaar geen toestemming te verlenen om met het offerfeest ritueel zonder verdoving te slachten. Wethouder Scheeres. onder wiens verantwoorde lijkheid het slachthuis valt:,,Wij vin den dat je ook voor het dier respect op moet kunnen brengen. Dat is een kwestie van ethiek. Maar dat wil ab soluut niet zeggen, dat wij geen begrip hebben voor dc islamieten. Wij heb ben met de vertegenwoordigers van de islamitische verenigingen afgespro ken, dat wij in de nabije toekomst wt*er rond de tafel gaan zitten om de problemt?n rond het rituele slachten op te lossen." Zachtmoedigheid Wat zegt dc Koran erover? In de tra dities wordt nergens gezinspeeld op de toestand van het dier. zoals dat moet worden geslacht. Wat dat betreft be staat dus geen bezwaar tegen verdo ven. Wel staat er: „Allah heeft- zachtmoedigheid voorgeschreven voor alles. Indien U doodt, doodt dan op de beste manier." Waarom zijn de islamieten dan tegen verdoving? Sommige islamieten, die de tradities tot dogma's hebben verhe ven zeggen: „Wij mogen geen verdo ving gebruiken, omdat in de tradities niets over verdoven staat geschre ven." Dat er niets over verdoven staat is nogal logisch, omdat men in die tijd nog geen verdoving kende. Andere islamieten, die hun oordeel niet op de tradities baseren, maar op hoofdstuk vier van de Koran zijn van mening dat indien het dier wordt ver doofd, niet al het bloed uit het li chaam stroomt. Door de verdoving klopt het hart langzamer en dat zou er tot* leiden dat het bloed gaat klonte ren, zodat het niet volledig kan weg stromen. Onderzoek heeft echter aan getoond dat dit niet het geval is. Ritueel slachten is overigens geduren de het hele jaar „verplicht" voor isla mieten. De Nederlandse regering heeft dit ook ingezien. Tot voor enke lejaren werd de politie veelvuldig ge confronteerd met Mohammedanen, die thuis in de douchecel of op het balkon een lammetje op rituele wijze slachtten. Ongeveer drie jaar geleden is een wet in werking getreden, die het ritueel slachten zonder verdoving mogelijk maakt. Tevens zijn toen een aantal slachthuizen aangewezen, waar op zo'n manier mag worden geslacht Dat zijn in de buurt van Schiedam on der meer de slachthuizen van Rotter dam, Delft en Naaldwijk. Het hele jaar door kunnen islamieten daar die ren brengen, die volgens hun religieu ze principes worden geslacht. Vlaardingen Ook de mensen die wonen in het gebied, dat ten zuiden van de Billitonlaan ligt moeten betrokken worden bij alles wat er in de Indische Buurt gebeurt. Om dat te be reiken moet een echte wijkvereniging worden opgericht. Dat is de mening van de Buurtcommissie, die in de af gelopen jaren vooral in het kader van de stadsvernieu wing in het noordelijke ge deelte van de wijk heeft ge functioneerd. In de afgelo pen maanden heeft binnen die commissie al heel wat discussie over de oprichting van een echte wijkvereni ging plaatsgevonden. Er moet in de Indische Buurt méér gebeuren dan alleen het deelnemen aan renovatieplan nen en dat soort zaken, zo vindt de buurtcommissie. Ook culturele en recreatieve activi teiten zouden binnen de wijk moeten worden ontplooid. De voornaamste bedoeling van de toekomstige wijkvereniging is dan ook, dat de gehele Indi sche Buurt de kans zal moeten Vlaardingen In de zeer na bije toekomst zal dc Viaar dingse politie successievelijk overgaan tot de nieuwe wijze van staande houden van mo torvoertuigen, het zogenaam de stoppen in spiegelschrift. De verschillende surveillance wagens zullen daartoe worden uitgerust met een bord aan de voorzijde, waarop als het ver licht wordt in spiegelschrift: „STOP POLITIE" zichtbaar wordt. De politie rijdt en stopt dan achter de tc contro leren wagen, vrachtwagen of motor. De bestuurder van de staande te houden wagen ziet „stop po litie" in de binnenspiegel van zijn wagen en wordt geacht te stoppen, uiteraard niet te plot seling en ook niet midden op de rijbaan. Op het stopteken wordt de bestuurder door de politie in de regel attent ge maakt door tevoren een licnt- of geluidssignaal te geven. Te vens zal dan in het algemeen de rechter richtingaanwijzer van de surveillancewagen in werking zijn gesteld, om extra aan te geven dat de te contro leren wagen naar de kant van de weg moet om te stoppen. Deze nieuwe wijze om motor voertuigen te laten stoppen is in het leven geroepen omdat het in het steeds drukker wor dende verkeer ook voor de po litie vaak moeilijk en gevaar lijk is om snel in te halen. Vlaardingen Een negentien jarige bromfietser uit Rozen burg verloor zaterdagmorgen op de Maassluisedijk door on bekende oorzaak de macht over het stuur en viel met bromfiets en al van de dijk af. Hij werd met verwondingen overgebracht naar het Holy- ziekenhuis. Het bleek niet no dig hem in het ziekenhuis op te nemen. Schiedam In razernij ontsto ken omdat hij bij discotheek Cartouche aan de Boterstraat naar buiten was gewerkt heeft een 28-jarige Schiedammer met een ploertendoder op een vlakbij geparkeerde auto staan meppen. Politieagenten kon den hem, na een alarmtele foontje van Cartouche, met moeite in bedwang krijgen. Op het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat is proces-verbaal tegen de man opgemaakt, on der meer wegens het be2it van een ploertendoder, hetgeen volgens de wet op de onge wenste handwapens niet mag. Vlaardingen In een half uurtje tijd hebben enkele jeug dige vandalen op een bouw plaats aan de Korhoenlaan vijf pas gemetselde muren neerge haald. Ook werd ander metsel werk van die dag vernield. Het leverde een schade op van zesduizend gulden. krijgen, zichzelf te organise ren, zodat er meer actieve mensen in de wijk komen. Daarnaast verwacht men, dat de bewoners van de Indische Buurt door de wijkvereniging ook beter geïnformeerd zullen kunnen worden over zaken, die in de wijk gaande zijn. Dinsdag 6 november wordt in het Ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijfdelaan 2 een buurtavond gehouden, waarvoor alle bewoners van de Indische Buurt worden uit genodigd. Op die bijeenkomst zullen de plannen met betrek king tot de wijkvereniging en wat zo'n orgaan zou kunnen gaan doen, uitgebreid worden besproken. Ook zal een dia-se rie over de wijk worden ge toond. Aan het einde van die vergadering zal worden beke ken, of de vereniging er inder daad zal kunnen komen. Wie over de plannen met be trekking tot de Indische Buurt meer wil weten, kan zich het beste wenden tot het Ontmoe tingscentrum. Dat is telefo nisch te bereiken via 34.89.93. Vlaardingen Het feestje, dat zaterdagavond werd gehouden in een clubhuis op een van de velden aan de Marathonweg, was snel afgelopen toen een van de feestgangers kwam waarschuwen: „De politie staat vlakbij te controleren!" On middellijk gingen veel gasten weg en de meesten lieten hun auto staan waar die stond. Agenten zagen veel feestgan-' gers waggelend weglopen en daaruit wordt op het bureau de conclusie getrokken, dat zo'n alcoholcontrole een zeer preventieve werking kan heb ben al noemt hoofdinspec- trice Marjan Ekels het beden kelijk, dat te weinig mensen vóór een feestje bedenken dat een wandeling of de taxi ver standiger zou zijn. Zonder po litiecontrole waren waar schijnlijk meer feestgangers in de auto gestapt. Zaterdagavond controleerde een team agenten ook op de Lepelaarsingel. In totaal wer den 250 automobilisten gecon troleerd. Twee rijverboden werden opgelegd en een Vlaardinger moest mee naar het bureau voor de bloedproef en een proces-verbaal. Vlaardingen Uit de tuin van een woning aan de Hendrik Casimirstraat in Vlaardingen werd donderdagavond een rode Kawasaki motorfiets ge stolen. De type-aanduiding is Z 750 en het kenteken luidt: XR-53-5Q. De waarde van de gestolen motorfiets is 3250 gul den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3