Discussie verkeersplannen in afrondend stadium a i wmrnm^ M WT1 Zelden zal een gemeenteliik voornemen zoveel onder de bevolking hebben losgemaakt als de Vlaardingse gedachten over het toekomstig functioneren van de binnenstad. Het lijkt er op, zo nu en dan, dat de halve bevolking op zijn kop staat vanwege de vreselijke dingen, die het centrum te wachten staat. Als je de discussie, zoals die sinds een jaar of zo in volle hevigheid is losgebarsten, een beetje volgt, dan moet je op zijn minst tot de conclusie komen, dat de meest vreselijke dingen worden bedacht met betrekking tot de binnenstad. Uit sommige reacties zou je zelfs kunnen afleiden, dat het over enkele jaren volkomen afgelopen is met het functioneren van het centrum als uitgaans-, recreatie- en winkelgebied. Dat het onvermijdelijk is, dat binnen korte lijd iedere Vlaar- dinger zijn boodschappen doet in De Loper of in de West- wijk of erger nog: in Schie dam, waar ze de zaken immers veel beter voor elkaar hebben. „En dal hebben we dan alle maal aan de socialisten te dan ken". zo wordt hier en daar gesuggereerd. Die rampen, zoals hier om schreven, staan de stad waar schijnlijk niel te wachten. Inte gendeel: als alles loopt zoals de bedoeling is. dan zal het over niet ai te lange tijd zelfs heel wal plezieriger zijn in die Vlaardingse binnenstad. Dan krijgt de gemeente een duidelijke versterking van de regio-functie, die er weliswaar al jaren was maar die de laat ste tijd wat is afgezwakt. Wat er precies aan de hand is. in die binnenstad: dat wordt soms een beetje overschaduwd door de verhitte discussies. Vandaar een poging, de zaak eens even op een rijtje te zetten. Het begon allemaal enkele jaren geleden, toen in de periode vanaf 1976 gewerkt werd aan het sa menstellen van een structuurplan voor de gemeente. In dat plan werd toen in grote lijnen vastge legd. wat er in de volgende jaren met het Vlaardingse grondgebied allemaal zou moeten gebeuren. In dat plan kwant ook het een en ander te staan over de binnenstad en met name over dc wijze, waarop de verkeersafwikkeling geregeld zou moeten gaan worden. Belang rijkste uitgangspunt op verkeersge bied in die nota: het maken van een duidelijke scheiding tussen ver keersgebieden en verblijfsgebieden. Daarnaast wordt aangegeven en dat is precies do zinsnede waar alle discussie mee is begonnen: „Hei afremmen van het autoge bruik zal vouris bevorderd worden door het voeren van een actief parkeerbeleid in de binnenstad, door de aanleg van veilige, directe en comfor tabele (brom) fietsroutes en door de verbetering van het o- penbaar vervoer." En wat verderop in het verkeers- hoofdstuk van het structuurplan: ..Dc omsluiting van het cen trum zal eerst vastgesteld wor den na de behandeling van een nog te verschijnen nota over de parkcergelegcnheden In nauwe relatie tol deze nota staan de proefafsiuitingen van de Van der Driftstraat en de Zomerstraat' Daver. Ook wordt aangegeven, dat het voetgangersgebied in het centrum moet worden vergroot door het au tovrij maken van het Veer plein en de aansluiting van de Korte Hoog straat. Het parkeren in de binnen stad zal niet meer kunnen gebeuren zoals nu het geval is: op de openbare Wfcg. ..De bouw van een of meer parkeergarages is noodzakelijk voor het scheppen van een ste delijk milieu en de handha ving van de bereikbaarheid zo staat in het structuurplan. Inspraak Dat structuurplan is zeker niet zo maar tot stand gekomen. Daar is heel wat overleg aan voorafgegaan, alvorens de gemeenteraad er uitein delijk mee akkoord ging. Hei maken vyn het plan was ook het eerste project in dc Mad. waar een grootscheepse inspraakprocedu re voor op touw werd gezet. Een procedure, die natuurlijk werd ge kenmerkt door de nodige kinder ziekten en die niet altijd even soepel verliep. Al te veel opschudding werd in de stad niet veroorzaakt, door de op merkingen die in het ontwerp- structuurplan werden gemaakt over de toekomst van de binnenstad. Hoofdzakelijk werd dat veroorzaakt door het feit dat de belangrijkste be langengroepering uit het centrum, de middenstand, in het geheel niet bij de planvorming betrokken was. - We zijn er nooit voor uitgeno- -i te. functioneren van binnenstad maakt veel gemoederen los Het Weeshuisplein met haar gigantische parkeerchaos, op drukke winkeltijden. digd.". zo hebben de winkeliers la ter aangegeven, als verontschuldi ging dat ze er toen niel bijwaren. Een excuus, waarvan het. gemeente bestuur zegt dat het geen steek houdt. ..Er is publiciteit genoeg ge weest rond dat structuurplan; ieder een is in grote advertenties voor de inspraak uitgenodigd, maar de he ren winkeliers hadden er waar schijnlijk geen tijd voor of geen zin in.", zo werd in april van dit jaar door een gemeentelijk woordvoer der gesteld tijdens de grote informa tie-avond. die over de plannen met de binnenstad in Triangel werd ge houden. Er is echter nog een belangrijke re den geweest waarom juist die mid denstand bij dat structuurplan niet betrokken is geweest: geen mens re aliseerde zich toen. wat dat plan precies behelsde en wat er de conse quenties van zouden worden. Toen dat structuurplan ct eenmaal was ontwikkelde de zaak zich in sneltreinvaart. Vooral in de periode- na de ge rm-c-n ie raadsverkiezingen in mei 1978, toen de twee grootste fracties PvdA en CDA onderhan delden over een gemeenschappelijk programma, waarop een coalitie college zou kunnen worden samen gesteld. toen kwam tol uitdrukking wat Vlaardingen op verkeersgebied allemaal te wachten stond. Het beleidsprogramma, zoals dat door dc beide partners uiteindelijk werd samengesteld, sprak dan ook duidelijke taal. De eerste paragraaf, nummer 3.22. van het hoofdstuk Verkeer en vervoer, begint onder het kopje „Autovrije binnenstad" meteen met de zin: ..Gestreefd dient tc worden naar een autovrije binnenstad en vcr- keersluwe woonwijken." En verder; „De p roe fa fsluilingc-n uit het struc tuurplan rond de binnenstad dienen deze raadsperiode te worden gerea liseerd en te worden geevaluet-rd. Wakker De hel brak los. toen dat in de pers en via andere kanalen naar buiten De Vlaardingse binnenstad: inzet voor alle discussies rond de verkeers plannen, (luchtfoto: Sijthoff Pers - Henk van Westering). kwam Die onderlinge afspraken tussen de bc-ide partijen, die in feite mets nieuws inhielden, zorgden er voor dat Vlaardingen wakker werd. En dal heeft hel gemeentebestuur gemerkt. Op de eerder genoemde informatie avond, op 2-1 maart. 1979. kwam een brok wantrouwen vanuit de mid denstanders naar voren, waar zelfs het college van BenW van schrok. „Van afsluitingen kan geen sprake zijn! Dat gaat ons als winkeliers ge garandeerd geld kosten! De term prot-fafsluitingcn is juridisch volko men onjuist: je kunt dc zaak defini afsluiten of dat niel doen, maar ..ere mogelijkheden zijn er niet! «-Lort parkeren op de openbare weg mi iet gehandhaafd blijven!" Zomaar enkele van dc verontruste uitspra ken, die op die avond te horen wa ren. Een avond, die dermate opgewon den en chaotisch verliep, dal hij in do weken erna werd aangehaald als „het Triangel-circus" De inspraakprocedure rond hel ver keerscirculatieplan is na die infor matie-avond goed op gang geko men. Eer» inspraakprocedure, die wol is gebaseerd op uitgangspunten, zoals die door dc gemeenteraad en het college zijn vastgelegd. Binnen die inspraak is echter alles be spreekbaar, zo heeft het gemeente bestuur verzekerd. Aan du- inspraak n» wél massaal meegedaan door dc winkeliers uil. het centrum Er hehben zich zelfs zoveel middenstanders aangemeld, dal voor het deel-circulaitoplan cen trum viji verschillende subgroepen moesten worden gemaakt, om ieder een de gelegenheid te geven mee te praten. Andere groepen deelnemers, zoals Ijewoners van het centrum, dreigen door het enthousiasme van de win keliers zelfs regelmatig onder de voet te worden gelopen. En dat is clan weer reden voor nieuwe opwin ding. De middenstanders werken er wel hard aan. om hun gebrek aan be trokkenheid in het verleden goed te maken. In opdracht van de winke- liersve; en (gingen Koopcentrum Vlaardingen en d'Ouwe Hoogstraet werd door het bureau Goudappel en CoHV-ng vorige maand een uitge breide analyse uitgebracht over di verse aspecten mei betrekking tol de pnrkeerbchuefte in de Vlaar dingse binnenstad. Ook werden al complete plannen voor te bouwen parkeergarages aan geboden, onder andere door de pro jectontwikkelaar die in op dracht van V D een kant en klaar plan Vuor een garage onder het Veerplein ontwj kkeldt-. Veerplein Dat Veerplein staat nog altijd cen traal in de discussie. Hel gemeente bestuur voelt er mets vunr, dat. plein voor het parkeren te behouden: de «nautische taferelen die zich daar en op het ernaast gelegen Weeshuis plein voordoen, moeien maar eens aj gelopen zijn en tl at geldt ook voor de verkeersoverlast in de omliggen de straten, zo vindt men op het Mad hu is. I>e winkeliers vrezen echter, dal het hen klanten gaat kosten, ais de klanten wat verder zullen moeten lopen. 7aj houden dan ook kramp achtig vast aan het Veerplein en ae directe omgeving. Hoe de zaak uiteindelijk gaat wor den daar valt op dit moment nog weinig over te zeggen. De discussies in de inspraakprocedure naderen hf-i eindstadium. Op t> januari aanstaande is een grote vergadering gepland, waarin de vijf locaties voor parkeergarages bespro ken zullen worden, die uit de in spraak uiteindelijk naar voren zijn gekomen als hel meest wenselijk en die de dienst van gemeentewerken nader heeft bestudeerd en uit gewerkt Uiteindelijk zijn het het college van R en W en in laatste instantie dc ge meenteraad, die de beslissingen ne men. Waar de parkeergarage of de garages zullen komen en hoe de cir culatie in de binnenstad uiteindelijk zal worden: dat zal de komende maanden duidelijk worden. Maar dc discussie duurt nog even voort.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 11