Verpaupering van de wijk werkt onrust in de hand Amsterdam als voorbeeld voor Schiedamse stadsvernieuwing Consumentenbond Doe mee aan de CAI-enquête! loen. Maar wat we doen, doenwegoed of beter. SgSÏ Wat is mis in de VOP? Meisje aangereden -/ Blokje kVv.rond^ ïSi&Êm mem Jongerengroep PSP- Vlaardingen Antiekbeurs in Koningshof f99 58 geslaagden bij Wilton- Fijenoord Raadsstukken ter inzage Vrachtauto opengebroken Goeman Borgesius- school verkoopt school boeken je EIGENRAAM WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 3 door Paul Houkes VlaardingenDe gemoederen zijn weer wat bedaard, in de Vettenoordsepolder. De laatste dagen begint het leven in het oude gedeelte van de wijk weer wat nor maal te worden: de problemen die zich de laatste we ken voordeden, lijken grotendeels achter de rug. Dat wil zeggen: de uitbarstingen en de vreemde incidenten. Want de eigenlijke problemen in de wijk, die steeds meer aan verpaupering en verkrotting onderhevig is; die blijven. De sfeer in de Vette noordsepolder, de oude wijk achter het centrum, wordt er niet beter op de laatste tijd. De grote leeg stand in de oude straten, met als gevolg daarvan gekraakte panden en on derlinge problemen in de buurt, hebben zich stevig doen gevoelen. Al sinds enkele maanden voelen de bewoners van de Prins Hendrikstraat, de Stati onsstraat en de Pieter Ka- rel Drossaartstraat zich nauwelijks op hun gemak: het is „niet veilig meer in de buurt". De verkrotting en de leegstand trekt elementen aan, die in de wijk eigenlijk niet thuishoren. Dan komt plotseling, door niet geheel te verklaren oorzaak, de geruchtenstroom op gang. Er zou in de wijk geschoten worden, er zouden mensen worden bedreigd, er doen zich explosies en brandstichtingen voor. Regelmatig wordt de po litie gewaarschuwd, dat er iets „goed mis" is, maar echte aan giften komen er niet. „Een angstpsychose", zoals VOP-be- woner en raadslid Don Rodri- gues het in een vergadering van de commissie voor alge mene zaken uitdrukte. Schiedam Een zesjarig meis je uit Schiedam is gisteren op de Van Dalsumlaan door een personenauto aangereden. Zij is ter observatie in het ge meentelijk ziekenhuis met hoofdverwondingen opgeno men. Het meisje was op een nabijge legen grasveldje aan het spe len, toen zij plotseling de rij baan opholde. De wagen, be stuurd door de 22-jarige A.J.J. van der M.. kon haar toen niet meer ontwijken. Incidenten Wat er van al die geruchten waar is, is nauwelijks precies te achterhalen. Feit is inder daad, dat zich in de wijk ver ontrustende incidenten hebben voorgedaan. Enkele uitslaande branden, die in een tijdsbestek van enkele weken diverse panden in de as leggen. Hoog lopende problemen tussen kra kers en „normale" bewoners. En tenslotte een ongeval in een pand aan de Stationsstraat, waar een bewoner beide han den kwijtraakt na een explosie met zelfgemaakte explosieven. „,Er is in de wijk zo langza merhand een situatie ontstaan, die nauwelijks gewenst ge noemd kan worden,", zegt po litiecommissaris Ben van Tole do er van. „Door de enorme leegstand in de wijk en de gro te aantallen krakers, die zich er gevestigd hebben, krijg je Vrijwel automatisch spannin gen. En de politie kan krakers nou eenmaal niet zomaar op .straat zetten. Dat kan pas ge- beuren als de gemeente daar opdracht voor geeft. Ondertus sen is het wel zo dat zich in die wijk figuren hebben geves tigd, waar we weinig greep op kunnen krijgen. Vooral ook, omdat sommige panden zo snel van bewoners wisselen, dat wij het niet kunnen bij houden Verkrotting Dat de problemen die zich in de wijk hebben voorgedaan, een rechtstreeks gevolg zijn van de verkrotting van de buurt: daar schijnt iedereen het wel over eens te zijn. Don Rodriques, het al eerder ge noemde raadslid, dat de zaak uiteindelijk aankaartte in de commissie voor algemene za ken: „De leegstand en de ver paupering van de VOP is de basis van alle problemen. En dat is niet iets van de laatste maanden; de stadsver nicu- wingsproblematiek in de VOP dateert al van zestien jaar ge leden. Door die verpaupering worden onderwereldfiguren- aangetrokken." En George Deibei, namens de Vereniging Wijkhelangen Vet tenoordsepolder: „Drie jaar ge leden zou er eindelijk iets gaan gebeuren: de gemeente kwam met het Actieplan. Dat resul teerde zoals bekend in heel wat protesten wegens de voor genomen sloop van grote aan tallen woningen, maar uitein delijk is er helemaal niets ge beurd. Er is ook nog steeds geen stadsvernieuwingsplan. Alles gaat gewoon op de lange baan. Ook een goed huisves tingsbeleid ontbreekt. Het ge volg: leegstand en verpaupe ring. Daar krijg je automatisch spanningen door." Ook de Projectgroep, die voor de stadsvernieuwing in de VOP bezig is, heeft haar ver ontrusting over de situatie in de wijk uitgesproken. In een brief aan het college wordt ge steld, dat aan „de situatie die zo langzamerhand onhoudbaar gaat worden" snel iets moet worden gedaan, In de vergadering van de com missie voor algemene zaken, die vorige week werd gehou den, werden de spanningen, in de wijk aangekaart door enke le bewoners, die hun veront rusting lieten blijken. Ook de wijkvereniging heeft in de af gelopen weken diverse malen bij het college van B en W aan de bel getrokken om te waar schuwen, dat er op korte ter mijn iets moet gebeuren. Het eerste gevolg is er al: in de vorm van het principebesluit dat leegstaande woningen in de VOP, waarvan is gebleken Signalement: Naam: onbekend Leeftijd: ongeveer zes maanden Kleur: zwart Geslacht: mannelijk Ras: bastaard In de Hargahoeve aan de Schiedamse Sporüaan verblijft momenteeel een kleine bast- aard-schnautzer. De keus is op dit hondje gevallen, aangezien hij op een wrede manier in de Hargahoeve terecht is geko men. Nog altijd heb je 'bazen1 die hun hond aan een boom vastbinden om op die manier van hun hond af te komen. J Ook deze hond is in het bos I vastgebonden aangetroffen, j misschien komt het door deze i slechte ervaring, dat hij in het j tesïn van onze kennismaking nïêt 20 vriendelijk is. Maar met een heel klein beetje ge duld stapt hij op het vreemde af. Na wat gesnuffeld te heb ben mag hij geaaid worden. Ook de riem omdoen vormt dan geen probleem meer. Het is toch vreemd dat zo'n hond zich dan plotseling van de ware kant laat zien. Door dat hij totaal geen angst meer heeft, wordt hij blij en over moedig. Hij springt om ons heen en is niet meer uit de buurt te krijgen. Hollend bege eft hij zich van de ene kant naar de andere en springt te gelijkertijd tegen iedereen op. Omdat het nog een jonge hond is, zal hij snel aan zijn nieuwe baas wennen. Het karakter* van deze hond zal altijd wel wat fel blijven. Maar degene die een hond wenst wat geen allemansvriend is, kan zich met deze hond heel gelukkig stemmen. Zijn ruwharige zwarte vacht geeft de hond een wat feller aanzien dan dat hij in werkelijkheid is. De leeftijd van ongeveer zes maanden doet ons vermoeden dat het om een zindelijke hond gaat. Wie deze bastaard- schautzer in de Hargahoeve komt afhalen, kan op een ja renlange vriendschap reke nen. '-fc dat ze zo slecht zijn dat ze in de toekomst moeten worden gesloopt en die niet meer met eenvoudige middelen geschikt te maken zijn voor tijdelijke bewoning, zullen worden ont manteld. Op die manier, door het verwijderen van vloeren en andere essentiële gedeelten van het interieur, moet wor den voorkomen, dat er nog meer gekraakt zal worden. Moeilijke zaak De uiteindelijke oplossing is dat natuurlijk niet. Pas als de stadsvernieuwing in de Vette noordsepolder goed op gang is gekomen, dan is de verpaupe ring van de wijk te stoppen. Dat op gang komen lijkt ech ter een moeilijke zaak. De nieuwbouwplannen voor het zogenaamde Lamoen terrein liggen immers al geruime tijd klaar, te wachten op toestem ming van het rijk. Ook de planvorming voor de Land- straat is nog steeds niet afge rond. Om nog maar te zwijgen over de renovatie van slechte panden in de oude straten. Maar het is toch een feit dat de gemeente, en dan met name bouw-wethouder Bas Goudri- aan, weinig kan doen als het rijk niet meewerkt? Don Ro driques: „Ik blijf me steeds maar afvragen waarom juist Vlaardingen helemaal niets kan bereiken in Den Haag. Waarom Goudriaan steeds maar weer met lege handen terugkomt. Ik vraag me af of we misschien niet de verkeer de onderhandelaar sturen." De Vettenoordsepolder: verkrotting en verpaupering. Spanningen in de wijk zijn er hel gevolg van. Schiedam De stadsvernieuwing in Amsterdam kent problemen, die heel goed vergelijkbaar zijn met de Schiedamse situatie. Een belangrijke overeenkomst is de geringe aanwezigheid van open terreinen, ofwel de noodzaak om eerst woningen te slopen alvorens nieu we te kunnen bouwen. Met dat idee in het achterhoofd vertrekt vrijdagochtend om kwart voor negen precies de raadscommissie voor ruimtelijke ordening vanaf het Schiedamse stadskantoor voor een excursie naar Am sterdamse bouwprojecten. „Het programma is een soort sandwich van sight-seeings per bus, inleidingen, rondwan delingen door enkele buurten en een kort bezoek aan het ruimtelijk ontwikkelingslabo ratorium, waar maquettes te zien zijn," staat in een toelich tend boekwerkje dat onder de commissieleden is verspreid. De projecten, waar men wan delend dan wel met de bus een kijkje neemt, zijn achtereen volgens in Kattenburg {groot schalige nieuwbouw na volle dige kaalslag), de Dapperbuurt (nieuwbouw op een voormalig fabrieksterrein en met een „doorschuifsysteem"), de Indi sche Buurt (nieuwbouw met renovatie), de Nieuwmarkt en. Bickerseiland (invulprojecten), de Zeeheldenbuurt (groot ge sloten bouwblok) en de Spaan- dammerbuurt (nieuwbouw en renovatie). Schiedam wil er ervaringen opdoen. In de oude wijken is Het Spinhuispad biedt aan weerszijden plaats voor nieuw bouw (woningen en winkels). Inspiratie daarvoor zal in Am sterdam worden opgedaan, zo luidt de hoop. een zelfde verscheidenheid van problemen aanwezig als de Amsterdammers hebben gekend. Voorbeelden: in de binnenstad moet nieuwbouw komen op een immense kaal slag, ook in de binnenstad (Laan en Lange Achterweg) en in Schienoko moeten gaten gevuld worden en wacht een en ander op renovatie, op het terrein van de gemeentelijke technische bedrijven aan de Dwarsstraat moeten woningen komen en in de Gorzen en het Singelkwartier zowel als in het westen staat een aantal blokken op de nominatie ge sloopt te worden, waarna op nieuw „gaten" in de wijk ge vuld moeten worden. Voor de meeste problemen kan Schie dam rekenen op rijkssteun, omdat minister Beelaerts van Blokland de interim-saldore geling voor de stadsvernieu wing ook voor deze gemeente wilde toepassen. De achtergrondinformatie, die de Schiedamse commissie in Amsterdam kan verwachten, is vrij breed gericht. Naast „droge" documentatie over kosten, architecten en platte gronden zullen ook de erva ringen van de bewoners van Dapperbuurt en Bickerseiland worden verteld. Een bijkomende reden om naar Amsterdam te gaan en niet naar een vlakbijgelegen gemeente als Rotterdam, waar ook de nodige ervaring inmid dels is opgedaan met stadsver nieuwingsprojecten, is de be kendheid die de Schiedam mers met Rotterdam over het algemeen meer zullen hebben dan met Amsterdam. Het Rot terdamse ligt vlakbij en als er een raadslid is, dat daar naar De Hoofdstraat Is in Schiedam een probleem vol afwisseling: er moet gesloopt worden en gerenoveerd, grootschalige nieuwbouw worden gepleegd en gaatjes worden gevuld met kleinere bebouwing. Foto's Jaap Rozema. een bouwwerk wil gaan kij ken, kan hij dat best op eigen houtje even doen. Verwacht wordt niet, dat stadsbestuur ders uit Schiedam alleen voor een nieuw project naar de hoofdstad op en neer gaan. Tn de toelichting staat het belang evenwel aangegeven: „De re latieve onbekendheid levert hopelijk nieuwe informatie op." VlaardingenDe Vlaarding- se afdeling van de PSP start binnenkort met een jongeren groep. Waarmee die groep zich gaat bezighouden is nog niet bekend; dat zullen de deelne mers zelf moeten gaan uitma ken. Hoewel het initiatief voor de oprichting van de PSP uitgaat is het niet noodzakelijk, dat ie dereen die er aan rnee gaat doen ook lid van die partij is. De eerste bijeenkomst is vrij dag 16 november vanaf 20 uur in het PSP-pandje aan de Schoolstraat 37. MaassluisTwaalf antiek handelaren verzorgen in de eerste vier dagen van novem ber een antiekbeurs in de Maassluise Koningshof. Don derdag 1 cn vrijdag 2 novem ber is de beurs geopend van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag 3 november van 10.00 tot 17.00 uur en tenslotte op zondag 4 november van 13.30 tot 18.00 MaassluisMede op verzoek van de Maassluise Werkgroep van Consumentenbond werd onlangs in iedere Maassluise woning een enquêteformulier bezorgd over de eventuele uit breiding van het zenderpakket in de Centrale Antenne In richting. Dat formulier ging vergezeld van een volgens de werkgroep niet uitvoerig genoeg gestelde toelichting. Uit die toelichting bleek dat, als er een meerderheid van zestig pro cent is, het zenderaanbod zal worden uitgebreid tot negen te levisiestations. Momenteel bestaat het aan bod in Maassluis uit zes ka nalen en daarin zal, ongeacht het resultaat van dit „mini- referendum" geen verande ring komen. Het gaat dus al leen om het al dan niet uit breiden van zenderaanbod. Met het invullen van het for mulier wordt overigens niet definitief de deur voor nieu we technologische ontwikke lingen gesloten, want zodra er iets nieuws op de markt komt, wordt de discussie op nieuw geopend. De werkgroep van de Consu mentenbond adviseert iedere Maassluizer om van de aan geboden inspraakmogelijk heid gebruik te maken, Als namelijk minder dan vijftig procent van de enquêtefor mulieren wordt terugge stuurd wordt de voorgestelde uitbreiding niet gerealiseerd. Vóór 12 november moeten de formulieren binnen zijn. Schiedam Aan 58 leerlingen van de bedrijLschool van de dok- en werfmaatschappij Wilton-Fijenoord zal de heer P.G. van der Geer, chef be- drijfschool, op donderdag 8 no vember een diploma uitreiken. De gediplomeerden hebben al lemaal een twee-jarige oplei ding achter de rug, bedoeld voor de productie-afdelingen van <5e onderneming. Het programma begint om 20.00 uur. Dan zal de heer W.G.E. Valk, chef vorming en opleiding, een openingswoord spreken. Wim Bos directeur van Wilton-Fijenoord, zal aan de mensen met de beste exa menresultaten prijzen uitrij- ken. Om tien uur zal een dri ve-in discotheek een show ko men verzorgen, die tot de late uurtjes zal duren. Maassluis Voortaan liggen de voorstellen van het College van B W aan de gemeentes- raad drie dagen vóór de raads vergaderingen ter inzage op de leestafel in het informatiecen trum in de hal van het stad huis. De gemeenteraad heeft hier vorige maand toe beslo ten. vooruitlopend op het in werking treden van de Wet Openbaarheid van Bestuur. Schiedam Uit een vracht wagen, die op de Bettoweg stond geparkeerd, zijn twee dozen met huishoudelijke arti kelen en een jerrycan gesto len. De vrachtwagen werd opengebroken. De schade aan de wagen bedraagt 400 gulden; de waarde van het gestolen goed is onbekend. Uit een modezaak op de Broersvest heeft men zondag door een vitrine te vernielen een aantal kledingstukken we ten te ontvreemden. Een bont jas, een baret, een T-shirt en een bloes worden vermist. De totale waarde wordt op 520 gulden geschat. Schiedam Door de veranderingen in het on derwijs zijn de laatste ja ren grote hoeveelheden nieuw schoolmateriaal in gebruik genomen. De Goeman Borgcsiusschool aan de Anthonie Muys- straat '1 heeft in al die ja ren de oude lesboeken opgespaard. Deze zulten tijdens een boekenmarkt, die op woensdag 7 no vember tussen 14 en 16 uur wordt gehouden, worden verkocht. Niet .dleen de ouders van kin deren kunnen er terecht, ook verzamelaars kun nen hun hart ophalen aan leesboeken van de veertiger jaren (waaron der complete series, met illustraties van C. Jetses). De opbrengst zal volgens de heer A. Wies, lid van de oudercommissie, wor den gebruikt voor een verdere vernieuwing van het leermateriaal. ADVERTENTIE CltClOT van Bcethovcnsingcl 124 Vlaardingen Tel. 010-357900

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3