in 2000: aubergines zonder stekels en tomaten zonder dieven S WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 Wageningen Hoe zal het Westland er in het jaar tweeduizend uitzien? Staan de kassen er nog of moeten we vast wennen aan het idee van wuivende tomatenvelden? „Ach, in principe zijn tomatenvelden in het Westland best mogelijk" zegt dr. N, G. Hogenboom van het IVT (Instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen) in Wageningen. „We kunnen de tomatenplant een weerbaarheid geven tot min 4° C. Dat betekent dat lichte nachtvorst geen kwaad kan en er van mei tot oktober buiten geteelt zou kunnen worden. Toch blijft een riskante zaak en voor de handel is het niet interessant Nee, ik denk dat de kassen wel blijven. Maar onder dat glas zal het wel even anders toegaan dan nu". Bij het IVT probeert met tuinbouwgewassen te ontwikkelen die minder warmte vragen, minder arbeid vereisen, veel vitaminen en weinig of geen schadelijke stoffen bevatten, milieuvriendelijk zijn en toch een goede opbrengst geven. De experimenten van nu zijn over een jaar of twintig waarschijnlijk gemeengoed. Geen tuindersknecht die dan nog groen besmeurd door de klierharen van de tomaten de kas uitkomt Want tomaten met klierharen horen dan tot het verleden. Dr. Hogenboom: „Veel van het tuinderswerk is vies, zwaar en routinematig. Als je je met veredeling bezig houdt moet je dat aspekt ook in de gaten houden. Ik denk dat het arbeidsplezier aanzienlijk verhoogd wordt als je het vervelende werk tot een minimum terug kan brengen. Dan kan een tuinder zich meer con centreren op het creatieve van zijn vak. Op het opzetten van een teelt, het begeleiden ervan en noem maar op. Het leuke werk, kortom" In de praktijk betekent dat behalve tomaten zonder klierharen, ook to maten zonder dieven en om een ander voorbeeld te noemen, auber gines zonder stekels. "Er zijn ook mensen die zeggen: je moet niet naar arbeidsbesparing toe. er zijn al zoveel werklozen" vertelt dr. Ho genboom. „Ik ben het daar niet mee eens. Ik denk dat we naar een toe komst toegaan waarin iedereen minder, maar wel zinvoller zal wer ken. Je maakt mij niet wijs dat er iemand is die het fijn vind de hele dag met zijn handen in de Stekels te zitten. Of het wel leuk is om straks enkel nog aan de knoppen van de computer te hoeven draaien? Dat is helemaal het punt niet Een compu ter is niks meer dan een verfijnde rekenmachine. De tuinder is degene die bepaalt wat er aan gegevens en opdrachten in gaat Om aan de knoppen te kunnen draaien moet je wel weien hoe of wat. De computer neemt de creativiteit niet weg. inte gendeel" Zuiniger Bij het ITV is men op dit moment vooral bezig met de selektie van rassen die met veel minder warmte toekunnen. Dr. Hogenboom: „We moeten zuiniger aan doen met ener gie. Vroeger stookte het Westland op olie. Dat was goedkoop en, ach teraf gezien, werden de kassen toen oververwarmd. Veel gewassen kun nen 's nachts als ze 'slapen' best iets koeler staan. Maar goed, die selek- tieve verwarming is inmiddels overbekend. Waar we ons nu op toeleggen is het nog verder terug dringen van de warmtebehoefte. Komkommers die het bij 12° C. ook goed doen. Dat levert een aanzien lijke besparing op" „Je kan ook denken aan het ont wikkelen van een andere groeiwij ze" vertelt dr. Hogenboom. „In het jaar tweeduizend kan ik me bijvoor beeld tomaten rassen voorstellen die heel laag blijven. Platte teelten, net zoals sla. Een hele kaa vol, in ver diepingen. Dat is plaatsbesparend en daardoor ook energiebesparend. En, om even bij de tomaten te blij ven, er zijn ook rassen in ontwikke ling die geen stuifmeel nodig heb ben, die vrucht zetten zonder zaad. ]D>e veredelaar helpt de evolutie' De tomaat, de kracht van het Westland. Tot ver buiten onze grenzen wor den ze verhan deld- Smette loos en glan zend rood. Grown in Hol land. Maar de teelt gaat met vanzelf. Er komt heel wat voor kijken. Van puur na tuur is allang geen sprake meer. Het is een produkt waar dan tg aan gesleuteld wordt. Ook de tomaat moet mee met de geest des tijds. Moet toe mei minder- warmte en dus minder ener gie, moet wei nig werk vra gen en efficient te plukken zijn. moet veel vita minen bevatten en goed tegen ziektes be stand zijn. De veredelaar noemt dat „de evolutie ver snellen". Teke naar Ton Hoo- gendoorn gaf zijn impressie van het werk aan de tomaat. Nu moeten alle tomatenstruïken in de kas 'getrild' worden zodat het stuifmeel loskomt. Een enorm ar beidsintensief proces. Als je dat weg kan zuiveren Evolutie Dr. Hogenboom ziet het veredelen niet als ingrijpen in de natuur. „Het is geen God spelen. De veredelaar helpt de evolutie. Of liever gezegd, hij forceert de evolutie. Hij laat het sneller gebeuren, én hij stuurt. Maar de basis is wat er in de natuur zelf gebeurt. Als je tomaten wilt ontwik kelen die het bij een lage tempera tuur ook doen, ga je kijken in het Andesgebergte waar 2e in de vries kou groeien. Je neemt vandaar een paar planten mee om mee te gaan kruisen. Het is wel zo dat iedere veredelaar vanuit zijn eigen over tuiging werkt. Ik doe veel in de 'ar- beidsverlichtende' richting omdat het mijn filosofie is dat mensen veel gelukkiger zijn als ze 'geen stom werk hoeven te doen. Een ander zoekt hei meer in het ontwikkelen van ziekteresïstente gewassen. Dat levert meer geld op, maar is ook be langrijk in verband met de gezond heid. Je hebt minder bestrijding smiddelen nodig dus er blijven ook minder resten achter op het pro dukt". De belangstelling voor de gezond heidsaspecten is de laatste tijd erg toegenomen onder de veredelaars. Dat komt met name door de vele alarmerende berichten over Kan kerverwekkende en kankerbevor- derende stoffen in ons voedsel. Dr. Hogenboom: „Zo bevatten sla, spinazie en andijvie vrij veel nitriet, een stof die behoort tot de groep ni- trosaminen waarvan sommige kan kerverwekkend 2ijn. Kijk, je moet natuurlijk waanzinnige hoeveelhe den van deze bladgroenten eten wil je er iets van krijgen. Met een geva rieerd voedselpakket loop je geen gevaar. Dat neemt echter niet weg dat je moet proberen de hoeveelheid nitriet terug te dringen tot een aan vaardbaar niveau". Risicovrij Veel gewassen bevatten ook andere, minder afschrikwekkende maar evengoed schadelijke stoffen. Het streven van het ITV is om alle ge wassen risicovrij te maken voor de mens. „Aan hei veredelen ten be hoeve van de gezondheid zitten twee kanten" vertelt dr. Hogen boom. „Aan de ene kant het waken voor gevaarlijke stoffen en het weg zuiveren daarvan, aan de andere kant het op peil houden en zo moge lijk verbeteren van de voedings kwaliteit En dat kan dan bijvoor beeld zijn het omhoog halen van het vuarmne-c gehalte. Ik weet ze in de Verenigde Staten door kruising met een wilde soort het vitamine C ge halte van een bepaald tomaten ras flink op hebben gevoerd. Dat zou den wij ook wel kunnen, maar het is geen prionteit.Bovendien moet je met die wilde soorten altijd uitkij ken. Er zitten nogal eens onbekende stoffen in die je eerste moet onder zoeken. Smaaktest Waar bij het IVT uiteraard ook op gelet moet worden is de smaak van de produkten „Of de veredelaar zelf ook proeft? Jazeker" zegt dr. Hogenboom, „ik zelf in ieder ge val wel. Maar het zou vaker kun nen, dat geef ik toe. Echte smaak tests waaraan meer mensen mee doen, hebben we hier maar een en kele keer". Toch is hij niet eens met de kritiek op de smaak van de tuin bouwproducten van tegenwoordig. „Onzin, al die verhalen over hoe lekker alles vroeger was. Dat is pure nostalgie. Dacht je dat het wat uitmaakt of een bepaalde slasoort in de grond geteelt wordt, in steen wol of m watergootjes? Wat ts lekker? Waarom vinden zoveel mensen sla van het veldje achter de boerderij lekkerder dan sla uit de kas? Omdat ze er van alles mee associëren, om dat ze weten waar het vandaan komt. Of misschien omdat er op dat veldje een heel ander slaras geteelt wordt, een ras dat het in de kas niet zo goed doet". "Je kan wel tegen die nieuwe kweekmethoden te keer gaan, maar het feit blijft dat er geweldige resul taten mee geboekt worden". Minste weerstand In het Westland is hier en daar al een begin gemaakt met die nieuwe methoden. Kweekzakken, ook wel turfzakken genoemd, zijn al vrij al door Christl Visser gemeen bekend. Ze worden gewoon op de grond gelegd, de opgekweekte planten worden in de molm ge plaatst en dunne capillaire buisjes leiden er water cn voedingsstoffen naar toe Volgens J. van Nierop van de studieclub Delft-Westerlee be staat er tegen het telen op kweek zakken nog de minste weerstand. „Dat staat het dichtst bij telen in de grond, Bovendien ts het een mooi gesloten systeem want bloemisten staan zo ongeveer in de rij om na een teelt de gebruikte kweekzakken op tc kopen. Die molm verwerken ze weer m plantebakken. Tuinders die van het conventionele telen af willen slappen, kunnen het best met kweekzakken beginnen. Dat vraagt ook met zulke grote investeringen Telen op steen wol is weer een slap verder. In watergootjes liggen blok ken steen wol met daarop de opge potte planten. Dc wortels groeien door de steenwol heen. Van Nierop noemt het telen op steenwol een tussenfase waardoor de tuinder langzaam naar het telen op water toe kan werken, „want dat is de methode van de toekomst". Binnen vijf jaar zijn or m het Westland honderden hectaren waar op water geteelt wordt, zo voorspelt hij. Hét grote voordeel van doze metho de is de energiebesparing. De grond hoeft niet verwarmd te worden, het water kan een jaar of langer blijven circuleren, en bovendien zijn teel ten op stromend water eerder plu- krijp wat produktieverhogend werkt. ..In cijfers", zegt Van Nierop. „komt het neer op een energiebes paring van zeker 25 procent en een produktieverhoging van ongeveer twmtig procent". Methylbromide Een bijkomend voordeel is dat de grond met gestoomd behoeft te wor den Het methylbromide-gevaar gaat dan ook tot het verleden beho ren. Maar daar komen wel andere ontsmettingsniethoden voor in de plaats. Het risico op bepaalde para sieten blijft immers bestaan. In de lucht zweven allerlei sporen die in het water kunnen vallen, dus blijft ontsmetting noodzaak. Hoewel de veredelaars ernaar streven gewas sen ziekteresistent te maken, lijkt het in de nabije toekomst en zo ver weg is 2000 niet meer - nog niet mogelijk om de tuinbouwge wassen zo weerbaar te maken dat ze overal tegen kunnen, Een nadeel van de teelt op stro mend water is dat er vrij hoge in vesteringen voor nodig zijn, Tien gulden per vierkante meter is met mis. Ook moet de tuinder óf een goede waterzuiveringsinstallatie aanschaffen (kosten: rond de 7D.OOO gulden) óf een regen waterbassin la ten aanleggen. Leidingwater is ab soluut ongeschikt. Een ander be langrijk punt is de hygiene in de kassen. Die hoort optimaal te zijn omdat anders het water vervuild raakt. Toch noemen zowel Van Nierop als dr.Hogenboom het „een prachtige kweekmethode". Onnatuurlijk? „Ach", zeggen ze allebei, ,,'t is met hetzelfde als een plant die in de grond staat, maar als je er nou schit terende produkten mee krijgt, wat is er dan tegen? Tuurhjk wordt er van alles aan het water toegevoegd, maar grond wordt toch ook bemest? En het is echt niet zo dat je de vreemdste stoffen toe kan dienen. Ieder gewas stelt zijn eigen voeding- seisen en daar kan je met ongestraft mee rotzooien. Als bijvoorbeeld de zuurgraad van het water een fraktie te hoog of te laag is, kan de hele teelt afgeschreven worden". Stilstaand water Telen op stilstaand water js weer een stapje verder. In de Verenigde Staten is men daar al vrij ver mee. Hier is de ontwikkeling nog in het beginstadium. Het mooie ervan is uiteraard dat de elektriciteitsreke ning beduidend lager is bij telen op stilstaand water dan bij telen op stromend water. En iedere vorm van energiebesparing werkt mee. Daarom zullen er in de toekomst ook steeds meer dubbele kunststof kasdekken en energieschermen worden toegepast ook op het lichtverlies bij dubbele daken zal wel iets gevonden worden. Mét een doelmatiger gebruik van kasruimte en de opkomst van total-energy in stallaties, het uitbuiten van iedere zonnestraal en ontwikkelen van ge wassen die met minder warmte te vreden zijn, zal het Westland in het jaar 2000 per produkteenheid bedui dend minder energie nodig hebben. Hetgeen betekent dat de Nederland se tuinbouw een redelijke kans heeft haar concurrentiepositie te handhaven. En daar gaat het ten slotte allemaal om.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4