Leeftijdsgenoten van de krant delen in de feestvreugde Burenruzies tussen Vlaardingen en Schiedam stoelen niet op traditie Wat kun je doen meteen tientje Haring koppen en jenever- neuzen 'vonden' elkaar bij Vijf Sluizen SC PAGINA 3 Het leven wordt sitecis duurder. De inflatie, hoewel de laatste jaren klei ner dan enige tijd terug, slaat toch nog altijd meedogenloos toe. Tien gul den is niet zo veel meer. tegenwoordig: je kunt er heel wat minder voor kopen dan pakweg tien jaar terug. Maar hoeveel precies? Wat kun nen bijvoorbeeld kinderen van een jaar of tien nog voor zo'n bedrag ko pen? Hoofdonderwijzer Motz van de Erasmusschool aan het Westnieuwland, de meest centraal gelegen basisschool in de stad, was onmiddellijk en thousiast voor ons plan en hij koos vier kinderen uit de vierde klas: twee jongens en twee meisjes. Van klasseonderwijzer Tundang kreeg het viertal permissie om voor twee uur de les te verlaten en met de moeder van één van de vier de stad in te gaan. Vorige maand werden de vier basis- scholicren allemaal tien jaar: drie van hen zelfs op dezelfde dag, op 3 november Marco du Pré, Mare de Baan en Lydia van der Stam. Het vierde meisje, Ria de Jong vierde haar tiende verjaardag op de laatste dag van de maand. Onze krant trac- teerde. Om tien uur kwam het viertal, ver gezeld door de moeder van Marco, op de redactie om daar de beloofde tien gulden in ontvangst te nemen. Na een uur zouden ze weer terugko men om de aangeschafte spulletjes te laten zien. Tien gulden is voor een kind van tien jaar een flink bedrag en we konden ons dan ook voorstellen dat ze moeite zouden hebben met kie zen. „Nou, hei was eigenlijk hele maal niet zo moeilijk," zegt Marco. „We hadden er ai van tevoren over nagedacht en we wisten al wat we hebben wilden." Over de balk Lydia van der Stam had nog wel wat moeite met het idee om „zo maar" een tientje over de balk te smijten. „Eerst wilde ik het in m'n spaarpot stoppen, maar mijnheer Motz had gezegd dat dat niet de be doeling was; ik moest er iets voor kopen." Lydia is ook degene ge weest die het hele clubje heeft ge trakteerd op chocoladesigaretten, want zo'n enorm bedrag helemaal alleen opmaken.... Het viertal had onder de hoede van mevrouw Du Pré een tocht afgelegd langs de twee grote warenhuizen van de stad en een bezoek gebracht aan een speelgoedwinkel op het Liesveld. Wie zou denken dat er uitsluitend snoepgoed werd gekocht vergist zich: behalve de chocoladesi garetten werden er ill leen „duurza me" gebruiksartikelen aangeschaft. Ook tienjarigen zijn eritische consu menten! Mare kocht een modelbouwdoos van een Jaguar race-auto. "Ik vind het leuk om dingen te bouwen. Thuis heb ik al een helicopter, ook zelf gebouwd." Een bijbehorend tu betje lijm hoorde ook bij zijn inko pen en nadat hij nog twee vlakgom- metjes had aangeschaft bleek zijn kapitaal tot twintig centen te zijn gereduceerd Tekenspel Ria had zestig centen over van haar tientje. Zij had behalve vier punten slijpers (in de vorm van vliegtuigjes en voorzien van kleine viakgom- motjes) een tekenspel gekocht. „Bij een vriendinnetje had ik zo'n spel al eens gezien en toen vond ik het erg leuk." Zij geeft meteen een demon stratie van het ingewikkeld uitzien de spel: met allerlei ronde schijven tekent ze de meest verrassende din gen. Marco was van haar aankoop der mate onder de indruk, dat hij be sloot dezelfde aanschaf te doen. Verder heeft Marco voor een aan vulling van zijn postzegel verzame ling tien fraaie kunstzegels uit Hon- garije aangeschaft. Marco hield na al deze uitspattingen nog dertig cent over. Lydia had zoals gezegd een beetje moeite met het verbrassen van haar tien gulden. Om haar geweten ken nelijk wat te sussen of gewoon om dat ze daar plezier aan beleefde tra deerde ze de overige drie op cho coladesigaretten. Toen kocht ze voor zichzelf een leuke speelgoed- hond en een puntenslijper in de vorm van een vuilnisbak. Nadat er een foto was gemaakt kon den de vier verjaardagsgas'.en van het Vlaardings Dagblad weer terug naar school. Op zich was het al een feest om er zomaar twee uur tussen uit te gaan en Marco zei dan ook zo maar tussen de bedrijven door: „In de klas zitten ze op dit moment aan de schoolmeik, terwijl wij hier aan de cola zitten." Mare tenslotte was nog niet hele maal zeker van zijn cadeaus: „Ik mag het toch wel allemaal meene men vraagt hij. als hij al met zijn jas aan klaar staat om de deur uit te stappen. Dat mag. Lydia, Marco, Ria en Mare met hun cadeaus. Ze hebben bewezen dai je voor een tientje toch best nog wat aardigs kunt kopen. en op onlusten zoals in oktober '70. die wij tegenwoordig rellen noe men. Het fabeltje over Schiedammers, die Viae,-dingers onder de zoden trap ten en daarvoor lik op stuk kregen, lijkt derhalve een volksvertelling die vooral grootouders van de au tochtonen iri hun nostalgische buien Jekker aandikken. Dat het meevalt, zie je immers elke dag. Op het Lies veld Stikt het van de Schiedammers en half Wilion-Fijenoord lijkt wel Vlaardings. Beide steden hebben natuurlijk veel import-bevolking, die dt* plaatselijke anecdotes uit grootmoeders tijd niet kent en nooit zai horen. Dat scheelt en dat maakt het overlopen nog eenvoudiger. Maar voorlopig is er nog geen histo- risch-soeioloog, die de onmin tussen jeneverneuzen en haringkoppen hard kan maken. Dat Vlaardingen en Schiedam een broertje aan mekaar dood hebben, is een aloud fabeltje dat veel geboren en getogen inwoners van beide L- steden met de paplepel wordt ingegoten. Toen in oktober 1978 Schiedamse jongeren met Vlaar- dingse generatiegenoten overhoop lagen en de Mobiele Eenheid scheidsrechtertje kwam spe len, was er aanleiding voor een grondig onder zoek naar de oorzaak van de rellen, en warem- pel bracht het de Vlaardingse gemeente-archi varis Theo Poelstra tot een bezoek aan Schie- - dams gemeentearchief. Het resultaat viel eigen lijk tegen. Historische stukken bevatten nauwe lijks informatie over de verhouding, zoals die in de loop der eeuwen tussen Vlaardingen en Schiedam bestaan heeft, en wai het rellenon- derzoek betreft liep dit spoor dus dood. lange tijd bestaan, nadat de Schie damse haringvisserij kelderde en de Vlaardingse steeds groter groeide en van econdmisch levensbelang werd voor Vlaardingen en Ambacht. Ook dat lijkt een slechte verklaring voor conflicten, die er bij wijze van tradi tie tussen Schiedammers en Vlaar dingers zouden zijn geweest. Ten slotte bléven de twee gemeenten be hoorlijk op elkaar aangewezen, al was het maar in de branche van de kuipers: Vlaardingen had tonnetjes nodig voor de haring. Schiedam voor de export van de goede borrel. Schel vispekel Dat Vlaardingen schel vispekel maakte en daarvoor jenever liet staan, had ook te maken met de economie, meer dan met wanver houdingen met Schiedam, want al lereerst klonk die naam goed als vorkoopproduct van een vissers plaats en bovendien smaakte dit goedje wat zoeter dan de Schiedam se neut en dat was voor de haring vissers op de zilte zee een prettige bijkomstigheid. Al met al is geen argument voor ge zonde rancune lussen Schiedam en Vlaardingen steekhoudend te noe men. Waar wij mee blijven zitten, zijn opa's verhalen over toen: de tijd van de krotggevechten bij Vijf Slui zen, tussen arbeiders die na een dag hard werken geen ander vertier hadden dan het hijsen van een bor rel of wat. En je overdag in hot zweet werken en 's avonds verveeld rondhangen dat is een combina tie, die moeilijk wil leiden tot tevre denheid. Dus kwam het tot ruzies, die leken op de straatgevechten om een paar kerstbomen in latere stadia De moderne sociale problematiek heeft namelijk niets aan geschied kundige analyses zonder bewijs kracht. En toch kwam bij menig Vlaardin- ger, zoals ook bij menig Schiedam mer, weer iets boven. De Schiedam se historicus Han van der Horst rep te over heibel, die er in tijden van Hoekse en Kabeljauwse twisten al tussen beide plaatsen geweest moet zijn. In de Grote Kerk van Vlaar dingen had bovendien nog niet zo lang daarvoor een tentoonstelling plaatsgevonden, waarin niet de Spanjaarden maar Schiedammers nog eens de schuld kregen van het half platbranden van Vlaardingen in 1574. En de oudste inwoners bei der gemeenten zagen weer het beeld voor zich, 2oaIs dat voor de tweede wereldoorlog bestond bij de Vijf Sluizen, de geografische èn psy chologische grens tussen jenever neuzen en haringkoppen: er ston den in de vroege twintigste eeuw enkele kroegen, waar Schiedam mers en Vlaardingers na stevige zuippartijen elkaar over en weer kannen bier in het gezicht mikten en een seconde later sporen van knokige vuisten op andermans ge laat achterlieten. De oorzaken kan men slechts vermoeden, want, nog maals, een historische voedingsbo dem voor die theorie is niet te vin den. Godsdienst Een algemeen verschijnsel in de middeleeuwen en lang daarna was de godsdienstoorlog. Holland en de j; noordelijke provincies waren de hervormers aardig in het kielzog gevolgd. Ook in Vlaardingen zaten de ketters. Van oudsher is Vlaardin gen een vrij homogeen protestants dorp. Schiedam daarentegen kreeg vooral tegen de achttiende eeuw een invasie van Duitse roomsen te verwerken en hun invloed was i merkbaar, want zij hadden vaak i grote bedrijven en hun personeel I deed er vaak wijs aan op zondag- "g ochtend bij de ingang van de kerk I in de rij te staan wachten, totdat de ft baas hen was voorgegaan. Schiedam is lang die katholieke enclave geble- v«n. 1" Toch gaat het te ver, zo hebben K Poelstra en de Schiedamse archivist r Aart C. de Voogd van der Straaten k geredeneerd, om aan die geloofsver- schillen vetes tussen Schiedammers k en Vlaardingers op te hangen. Was het wel zo geweest, dan had het vol- gens de heren historici toch wel J^rmeld gestaan in het dagboek van li p u^er Jacobs, de prior van een Gouds klooster, die een groot deel r- u n ^°^anci op zijn duimpje kende, e Maar geen woord erover van de i prior. Dat is zo gek niet Beide steden wa- rijn tamelijk autonoom en de bevol- van de ene plaats had nauwe- hjks wat met die van de andere te maken. En waar ingezetenen van de ene wel met die van de andere te maken hadden, was er eerder spra ke van een sociale „must" dan van ordinair geruzie. Want wat in histo rische bescheiden wel te signaleren valt, is het merkwaardig grote aan tal notariële actes, die Vlaardingse ondernemers in Schiedam kwamen laten opmaken. Tot 1800 voeren de Schiedamse notarissen daar wel bij. Dat de Vlaardingse middenstand van een paar eeuwen terug op Schiedam aangewezen was, vond zijn oorzaak in Schiedams regionale functie als bolwerk voor de belas- tingheffers en dat is louter te danken aan willekeur van de ene of andere graaf van Holland. Oor spronkelijk moesten de Vlaardingse reders in Schiedam belasting beta len en eveneens moesten Vlaarding se stuurlui in Schiedam beëdigd worden. Die situatie bleef zelfs nog

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 9