SCHIEDAMSCHE COURANT Minister steunt woonwagenplan in Kethel-Oost U Ik ^eem- déproêf Hongerwinter nu in Streekmuseum Noord wil absoluut geen weg naast R 19 Bootvluchtelingen in De Hoek 1 verwelkomd n Hoge subsidie: .'«w Directie garandeert werk voor 45 man tot eind 1980 Politie pakt twee diefjes SPRSSBi TV-serie gaat niet door Tweede uitvalsweg bij Kethel blijft nodig Eerste steen nieuwe school Donderdag 1 november 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 04-de jaargang no. 26482 -6 PAGINA'S Broersvost 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachlendienst H4144 SCHIEDAM EN* KETHEL Schiedam/Den Haag De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk beeft Schie dam de toezegging ge daan, dat voor een nieu we locatie voor woonwa genbewoners in Schie dam een rijksbijdrage wordt gegeven in de grondkosten. Bij een be spreking daarover is zeer concreet de naam Kethel-Oost gevallen. Bewoners van die wijk pikken de komst van een klein kamp naar hun gebied echter niet, De minister, Til Gardeniers (CDA), heeft een gesprek ge had met vier Schiedamse woonwagenbewoners en hun opbouwwerker Hans de Bruijn op hetzelfde moment dat de Schiedamse wethouders Rei- nier Seheeres (financiën, eco nomie) en Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening, milieu) een gesprek hadden met een topambtenaar van CRM, Ebbe- llnge, hoofd van de afdeling culturele minderheden van het ministerie. In beide ge sprekken is de toezegging ge daan. dat „Den Haag" zich bij zonder welwillend en mede werkend 7,at opstellen als de gemeente Schiedam een loca tie aanwijst voor een aantal woonwagens. Daarbij zal het gaan om een klein deel van de vijftig woonwagens, die in de huidige situatie op het kamp aan de afgelegen Schiekade staan. Minister Gardeniers heeft de gemeente Schiedam een rela tief hoge subsidie in de grond kosten van een nieuw kamp toegezegd. Dat komt. omdat het huidige kamp in Schiedam te groot is volgens het provin ciale woonwagenplan, en ook omdat de leefomstandigheden daar niet voldoen aan een aan tal eisen zoals verbetering van sociaal-culturele en winkel voorzieningen in de nabijheid van het kamp en mogelijkhe den tot integratie, waarmee bedoeld wordt dal woonwa genbewoners dichter bij de Schiedamse bebouwde kom zitten en daardoor eerder con tact zuilen krijgen met meer tjewoners van die bebouwde kom. Volgens burgemeester en wel- houders van Schiedam, in de zen unaniem, is Kethel-Oost de enige locatie in Schiedam, die geschikt is voor „wagen huisvesting" van een aantal kampbewoners. De bewoners van Kethel-Oost zijn daar geenszins gelukkig mee. In onze krant van morgen gaan wij daar uitgebreid op in. De Kethellappers zien liever een andere locatie aangewezen, wat overigens de woonwagen bewoners goed zou uitkomen omdat volgens het provinciaal plan twee nieuwe en kleinere kampen in Schiedam moeten worden gecreëerd, naast de huizenbouw voor woonwagen bewoners op het Schutters veld. Staking Verto voorbij Maassluis De voorzitter van de Raad van Bestuur van Verto, de heer Struijk, heeft gisterenmiddag tijdens een door de vakbonden bijeengeroepen personeels bijeenkomst in de kantine van het bedrijf, op verzoek van de werknemers, de namen bekend gemaakt van 37 personeelsleden die voorlopig bij het bedrijf kunnen blij ven werken. Daarmee is voor de 110 werk nemers van Verto Maassluis een eind geko men aan maanden van onzekerheid. Met bijna algemene stemmen, er was één ont houding, accepteerden de tachtig in de kan tine aanwezige werknemers moegestreden het laatste bod van de Raad van Bestuur. Dinsdagavond was, na een dag onderhandelen, dat laatste bod, op aandringen van de betrokken vak bonden. de FNV, de CNV en de Unie BLHP, dooi de Raad van Bestuur op papier gezet. Dat bod Schiedam Twee dertienjari ge Sehicrdammertjes zijn door de politie gearresteerd voor drie kleine inbraakjes. De jon gens brachten tweemaal een bezoek aan de technische werkplaats van de gemeente Schiedam aan de Korte Ha ven. De eerste keer namen zij niets mee en maakten voor vijfenzeventig gulden schade. De tweede maai pakten zij de zaken groter aan. Toen richt ten zij voor duizend gulden vernielingen aan en legden beslag op enkele schrijfbeno digdheden. In februari van dit jaar dron gen zij de kantine van een ten nispark aan de Stadhouder- slaan binnen. Daar richtten zij vernielingen aan voor vijf hon derd gulden. houdt in dat Verto tot eind 1980 bereid is de pro ductie van strapping (ver pakkingsband) in Maas sluis voort te zetten met 21 werknemers. Ten aan zien van het nieuwe pro duct electreet (filterdoek), belooft de Raad van Re- stuur krachtig door te gaan met de ontwikke ling. In juli 1980 valt dan, op basis van de verkoop resultaten, de beslissing over het al dan niet door gaan met deze bedrijfstak, waar werk zal zijn voor ongeveer 25 man. Van beide activiteiten zal de Raad van Bestuur maandelijks een finan cieel verslag opstellen voor de vakbonden. Ver der garandeert Vertó on geveer dertig arbeids plaatsen door middel van actieve bemiddeling naar andere vestigingen van het bedrijf, in Leiderdorp en bij de Drato. Tot slot sprak de Raad van Be stuur de bereidheid uit ac tieve medewerking te zul len verlenen bij sollicita- -y." - Cf "V Een van de Vietnamese gezinnen, die tijdelijk in een i Hoekse caravan zijn ondergebracht. Van links naar rechts Ly Minh Dung, zijn vrouw Vu Tai Hai en de kin deren Tran Vu Trung (10) en Tran Vu Thanh (7). Hack van Holland Onwennig, koud, een beetje angstig maar ook en vooral blij dat ze tenslotte toch hun tijdelijke bestemming hadden bereikt ar riveerden deze week 67 Vietnamese bootvluchte lingen in Hoek van Holland. Na een afschuwelij ke tijd in een wrakke boot op zee, een tijdelijk verblijf in Singapore, doktersonderzoeken, forma liteiten en nog veel meer onplezierigheden kan de groep nu de nodige rust vinden in de earavans, die dankzij de belangeloze medewerking van vele instanties en bedrijven in een recordtijd wer den geplaatst op het terrein naast De Hoekstee. De groep Victnamezen wist daar allemaal niets van, Een beetje onthutst groepten de veelal jonge mensen dinsdag morgen samen in de noodschoot aan de Tasmanweg, waar met koffie en thee werd geprobeerd de mensen op hun gemak to stellen. Vroeg in de morgen al was het vliegtuig op Schiphol ge land. Na de nodige formaliteiten werden de Vietname- Zen opgevangen door een tolken door vertegenwoordi gers van de deelgemeenleraad en de Stichting Boot vluchtelingen. De kampbeheerders, de heer Hooimeijer en mevrouw Schrunder, waren bij de ontvangst aanwe zig en zij begeleidden later de bewoners naar de cara- vans. De bedoeling is, dat de vluchtelingen uiteindelijk volle dig zullen integreren onder de Nederlandse bevolking. Na verloop van tijd zullen ze definitieve huisvesting krij gen in een van de gemeenten in de omgeving. In september werd de Verto in Maassluis bezet. Het ging toen om het voortbestaan van het bedrijf. Gisteren viel voor 65 van de 110 werknemers definitief het doek. De Verto blijft bestaan, maar wordt ontmanteld. i»»** Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad 2» com**»116 "De-ze s' noï»=n' .oude*1 ties naar andere werk gevers buiten het concern. Peter van Emmenes had vóór de komst van de Raad van Be stuur naar 'de kantine een uit gebreid verslag gegeven van het verloop van de dinsdag ge houden onderhandelingen. Daarin maakte hij bekend dat de econoom van de Industrie bond FNV, na bestudering van de jaarstukken van Verto over 1978, tot twee conclusies was gekomen. Ten eerste dat het administratieve apparaat van de vestiging in Maassluis vol strekt onvoldoende heeft ge functioneerd, zodanig onvol doende dat zelfs geen goede renbeweging (hoe groot is de voorraad en waar gaan de pro ducten heen?) valt op te stel len. Ten tweede dat deze situa tie, zeker gedurende 1978 der mate ernstig was, dat de ac countants geen beoordeling hebben kunnen maken van de vraag of de gepresenteerde verlies- en winstrekening en balans van de „Holland" over eenkomen met de werkelijk heid. Pikante bijzonderheid is het feit dat van deze beoorde ling in het totale verslag over 1978 (voor Verto Nederland als geheel) geen letter is terug te vinden. Peter van Emmenes bevestig de verder de geruchten dat er besprekingen gaande zijn tus sen de gemeente Maassluis en de Raad van Bestuur van Ver to over de toekomst van het fabrieksterrein en de opstal len. Peter van Emmenes: „Het is zonder meer duidelijk dat er gepraat wordt. Jo Visscher (di recteur Verto Maassluis, red.) zei dinsdagavond, en het was duidelijk dat de Raad van Be stuur niet gelukkig was met die uitspraak, dat hij op 20 no vember een gesprek zou heb ben met de directeur van het grondbedrijf van de gemeente Maassluis, om de zaken verder uit te werken." Nadat de Raad van Bestuur de- namen van de „blijvers" be kend had gemaakt, gingen de aanwezige werknemers stem men over het genoemde laat ste bod van de Verto. Het was een keuze tussen ontslag voor 110 man of werk voor 45 man en 65 man op straat. Het pleit voor die 65 werknemers dat ook zij het voorstel, waarmee ze hun eigen vonnis tekenden, accepteerden, maar daarmee werk behielden voor 45 colle ga's. De eerste indrukken van de door de directie opgestelde lijst met „blijvers" was min of meer positief. Eén van de werknemers, zelf kwam hij niet op de lijst voor, zei ervan: „Hier en daar een verassing, maar over het algemeen een ploeg, waaruit je zou kunnen concluderen dat de directie de twee producten een laire kans wil geven." De Raad van Be stuur kon overigens nog niet de namen noemen van de mensen die de twee afdelingen in Maassluis gaan leiden. Na de toezegging van de Raad van Bestuur dat de gestaakte dagen uitbetaald zouden wor den, werd ook de dinsdag uit geroepen staking beëindigd. De vakbonden gaan nu verder onderhandelen over het soci aal plan, waarin de afvloeiing sregelingen voor de 65 ontsla gen werknemers geregeld moeten worden. Vlaardingen Eind dit jaar zal in het streekmu seum Jan Anderson een nieuwe tentoonstelling worden ingericht. De ex positie zal een beeld ge ven van de menselijke omstandigheden tijdens de hongerwinter van 1944 en voor een deel ge richt zijn op de hoogste klassen van de basis school. Oorspronkelijk reserveerde Jan Anderson het materiaal Schiedam Omwonen den van het zandli- chaam voor rijksweg: 19 zijn ertegen, dat de ge meente een parallelweg gaat aanleggen als de omstreden rijksweg er toch mocht komen. De bewoners van Groe- noord en Woudhoek zou den dat „dubbel op" vin den. Rijksweg 19 zou in dat geval best kunnen dienen als ontsluitings- weg voor Woudhoek- Noord en -Zuid in plaats van de parallelweg. En als de rijksweg er niet komt, dan zou het afhan gen van toestemming van het rijk om een wij- kontsluitingsweg over het dan nutteloze zandli- chaam aan te leggen. Eerste besprekingen over de „dubbele weg" zijn deze week gevoerd binnen de werkgroep ruimtelijke ordening in Schie- dam-Noord. Die werkgroep bestaat uit bewoners van het noordelijke stadsdeel en kent leden van zeer uiteenlopende politieke pluimage. Maar allen zijn het erover eens, dat een parallelweg naast rijksweg 19 te veel van het slechte zou zijn. Aan aanleg van de parallelweg wordt gedacht in dat deel van Woudhoek-Noord, dat ligt tus sen de Bredero weg (Europa- boulevard en halverwege Woudhoek-Noord, De weg zou een ontsluiting moeten beteke nen voor zoveel mogelijk auto verkeer in heel Woudhoek. De bedoeling is om de Van Dal- sumlaan en Mozartlaan, maar meer nog de Churchill weg te ontlasten, al is het de werk groep ruimtelijke ordening vooralsnog een raadsel of voor de „wijkweg" aansluiting op rijksweg 2D gevonden kan worden als rijksweg 19 er niet komt. De praktijk zou kunnen betekenen, dat toch al het ver keer uit Schïedam-Noord over de Churchillweg moet blijven gaan. De werkgroep ruimielij- ke ordening stelt daarom na drukkelijk. dat een tweede uit- vatsroule in Noord nodig is: daarmee wordt gedoeld op een weg, die ten noorden van het Prinses Beatrixpark zal kun nen lopen, langs het Windas, en zo een verbinding zal zijn tussen Kethel en de 's-Grave- landseweg en het industriege bied. Op het stadskamoor be staan daarvoor inderdaad plannen. voor een serie, die NCRV- medewerker Jan van Hillo in voorbereiding had. Van Hillo had al enkele malen blijk ge geven van grote interesse voor Andersons materiaal. Met be hulp daarvan zou hij zijn pro gramma stofferen. Nu Van Hillo echter ziek is geworden en het programma, dat voor het komende winterseizoen stond gepland, definitief niet doorgaat, heeft Anderson maar besloten zijn materiaal op andere wijze „aan de man te brengen". Vandaar de nieu we tentoonstelling. De oude expositie over het Vlaardïngs winkelgebeuren, loopt overigens prima. Meer dan 1600 bezoekers hebben haar al gezien. De grootste trekpleister blijkt vooral het oude kruidenierswinkeltje, waar ruim dertig soorten voor oorlogs snoep te koop zijn. De expositie zal in ieder geval tot en met zondag 2 december worden verlengd. Vlaardingen Mevrouw G.M.Sterenberg-den Hartog zal volgende week donderdag de eerste steen leggen voor het nieuwe schoolgebouw van de Christelijke Scholengemeen schap „Beneden-Maas", dat moet verrijzen aan de Buys Balloüaan. Deze plechtigheid zal geschieden in samenwer king met vier leerlingen van de scholengemeenschap..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1